SOEN konečne dorazili do Prahy

SOEN konečne dorazili do Prahy

Švédski progresívni hitmakeri SOEN nás v pravidelných intervaloch zásobujú novými albumami. A už pár týždňov po vydaní toho najnovšieho, "Memorial", vyrazili na európske turné, v rámci ktorého zavítali aj do Prahy. To bol signál pre našu redakciu, aby sme skontrolovali, v akej forme sú títo reprezentanti krajiny „Tre kronor“.


Palác Akropolis patrí medzi moje obľúbené koncertné miesta, akurát hranie v ňom musí vždy skončiť do 22:00. Dnešná udalosť tým pádom začala už od 18:30 a keďže vyšla na pracovný deň (utorok), zrejme preto prvú z dvoch predkapiel, TERRA, sledovala len hŕstka ľudí. Po nemastnej-neslanej vlastnej tvorbe sa dredatí Taliani v závere pustili do coververzie skladby "Teardrop" od MASSIVE ATTACK. A pojali ju vskutku odlišne; s prevahou bicích, pričom gitara poslúžila len ako doprovod.
Netrvalo dlho a na scéne ich vystriedala francúzska partia MOLYBARON. Inštrumentálne sa jednalo o skúsenejších hudobníkov, no samotná tvorba ma príliš nepresvedčila a po pár songoch som to radšej vzdal. Nechcem zbytočne „rýpať“ do predkapiel, ale tie dnešné celkovo veľa vody nenamútili.

Prítomní nadšenci progresívnej hudby našťastie dorazili do klubu hlavne na headlinera menom SOEN. A nech pátram akokoľvek, vyzerá to, že títo švédski (stále ešte) mladíci sa v Prahe predstavili prvýkrát. Patrilo by sa povedať: „No konečne!“
Ich vystúpenie sa od začiatku mohlo spoľahnúť na lahodne namiešaný zvuk. Samotná hudobná kulisa lákala vkusne vyskladanými motívmi s takmer až hitovým potenciálom. SOEN síce operujú v progresívnych vodách, no namiesto prehnanej gitarovej exhibície sa sústredia na silu svojej tvorby. A keďže sú zhruba na pol ceste medzi metalom a rockom, zvládajú plynule prechádzať od tvrdých riffov k odpočinkovým momentom, vedených silnými melódiami a vybrnkávačkami. Majú ich v zásobe dostatok.
 

Soen


Všetci piati protagonisti sa prezentovali precíznymi hráčskymi výkonmi. Hlavné slovo mal frontman Joel Ekelöf, majiteľ zlata v hrdle. Za mikrofónom podal bravúrny výkon a znel takmer ako z CD-čka. Navyše mi farbou hlasu pripomínal istého pána Åkerfeldta, s čím určite súhlasí bubeník Martín López, niekdajší člen mašinérie OPETH. Ten bol za hradbou bicích viac-menej nenápadný, avšak tradične presný. Cody Ford predviedol do detailov vyšperkovanú gitarovú hru a variabilné sóla. Lars Åhlund ho s prehľadom doprevádzal, no najmä stíhal odbiehať od gitary k syntezátoru, čím potvrdil svoju povesť šikovného multiinštrumentalistu. A nesklamal ani služobne najmladší člen zostavy, usmievavý ukrajinský rodák Oleksij "Zlatoyar", obsluhujúci päť hrubých strún. Formácia je skvelo zohratá a nič jej nebránilo podmaniť si poslucháčov silnými motívmi a zhudobnenými emóciami.

„Never gonna be a God… forcing on us hateful love
You took away the pride in my life… with a little bit of violence“

Úvod v podobe "Sincere" naznačil, že nový album "Memorial" nie je ich najsilnejším dielom. Zo spomenutej dosky postupne zaznelo päť skladieb, presvedčila ma hlavne klipovka "Unbreakable". Staršiu tvorbu reprezentovalo viacero mimoriadnych piesní; mnohé z nich sa v posledných rokoch stali neodmysliteľnou súčasťou SOENu. Medzi dnešné vrcholy si dovolím zaradiť napríklad "Martyrs", "Antagonist", "Monarch" či "Modesty", pokojne ste si však mohli nájsť iných favoritov. Prídavok bol úplnou samozrejmosťou, kapela pridala rovno tri ďalšie kúsky a rozlúčila sa s nami za zvukov naliehavej "Violence". Švédi sa napokon zdržali na scéne takmer 100 minút a naservírovali nám až 16 songov. Po tak mohutnej porcii kvalitnej hudby sa len ťažko vracalo do reality.
 

Soen


Sečteno a podtrženo:
Priestor klubu Akropolis dnes ani zďaleka nebol vypredaný, no divácka účasť bola napriek tomu dôstojná. Samotní SOEN si svojou emotívnou produkciou ľahko získali publikum na svoju stranu a bolo počuť, že fanúšikovia majú ich tvorbu dôkladne „naštudovanú“. Kapela sa pritom na nič nehrala, všetci jej protagonisti hádzali do publika úprimné úsmevy, a niet pochýb, že si koncert naozaj užívali… A to si na nich nesmierne vážim.


Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Double Head Music.


FOTO: Kristýna S. / KupferKris_Foto

Informácie o koncerte

Názov: SOEN konečne dorazili do Prahy

Dátum: 26.09.2023

Miesto: PRAHA - Palác Akropolis

Kapely: SOEN - progressive metal/rock (SWE)
MOLYBARON - progressive rock/metal (FRA)
TERRA - progressive metal (ITA)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2023-10-01 12:41:42

Prečítané: 659x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie