SÓLSTAFIR zakončili turné vypredanou show

SÓLSTAFIR zakončili turné vypredanou show

Islandskí post-rock/metaloví melancholici SÓLSTAFIR opäť navštívili Prahu. Do priestorov klubu Palác Akropolis sa vrátili po troch rokoch a ako už býva zvykom, o ich koncert bol mimoriadny záujem. Až taký, že vstupenky boli vypredané zhruba dva týždne pred samotnou udalosťou.
 

Obrovské fronty pred vstupom na miesto činu sa našťastie hýbali pomerne rýchlo a koncertná sála bola razom zaplnená. Aðalbjörn Tryggvason a jeha družina dnes nepotrebovali žiadnu predkapelu, celý večer bol venovaný len im. Koncert mi v mnohom evokoval ich pražské vystúpenie z roku 2016 - rovnaký klub, prítomnosť sláčikového kvarteta, setlist rozdelený na dve časti a to všetko v rámci poslednej zastávky turné.

SÓLSTAFIR napokon dorazili na scénu o desať minút skôr než bolo pôvodne plánované a zvítali sa s fanúšikmi za zvukov inštrumentálky "Náttfari", ktorá už tradične poslúžila ako intro. Na pódiu sa objavilo dovedna deväť muzikantov - Islanďanov totiž na turné doprevádza nielen koncertný klávesák Ragnar Ólafsson, ale aj spomínané sláčikové kvarteto, tentokrát v čisto dámskej zostave.
Aðalbjörn, s vlasmi zapnutými v gumičke, sa ako správny frontman venoval rovnako gitare, ako aj spevu. Jeho verný kolega Sæþór Maríus Sæþórsson hrá doprovody i väčšinu sól, na druhú pieseň "Ótta" si dokonca priniesol banjo. Svavar Austman s neprehliadnuteľnými copíkmi prepletá prstami na štyroch hrubých strunách a rytmickú zložku zozadu kontroluje služobne nejmladší člen zostavy, bubeník Hallgrímur Jón Hallgrímsson. Sláčiky sa do hudobnej zložky SÓLSTAFIRu naozaj hodia a ich účasť bola veľkým lákadlom. Dostatok priestoru dostali aj klávesy - Ragnara si pokojne viem predstaviť ako stáleho člena bandy. Pätica hosťujúcich nástrojov krásne dotvárala atmosféru celkového znenia. Bodaj by nie, veď zohrávajú dôležitú rolu najmä v novšej tvorbe „ostrovanov“.Tým sa dostávame k setlistu, ktorý bol rozdelený na dve časti. Kapela stavila na istotu a zamerala sa prevažne na posledné dve dosky. Najväčší priestor dostal album "Ótta", z ktorého potešila otváračka v podobe "Náttmál" (no zazneli aj klipovky "Miðaftann" a "Lágnætti"). Z najaktuálnejšej tvorby došlo na "Dýrafjörður", či "Hula", ktorá bola jedným z vrcholov večera. Po avizovanej, takmer 15-minútovej prestávke, v rámci ktorej sme mohli vzhliadnuť ukážku z akéhosi islandského filmu (zrejme "Hrafninn flýgur"), sa najprv predviedli „sláčikové“ dámy a následne už kapela pokračovala vo veľkom štýle, ktorý započala v prvom sete.

Famózne prepracované skladby plné kvalitných inštrumentálnych nápadov nájdeme aj v staršej, mierne tvrdšej tvorbe. Z nej naši islandskí sprievodcovia ako prvú vybrali "Necrologue", pri ktorej sa Addi rozhovoril o depresii a spomienke, ako im kedysi zomrel nemenovaný kamarát, načež mu skomponovali túto skladbu. Zároveň ju venoval všetkým, ktorí s podobnými chorobami bojujú, čím umocnil dojem z jej živého prevedenia. Silný moment nastal aj pri "Kukl", ktorá svojimi atmosférickými plochami pôsobila až ambientným dojmom.
Na niečo sme zabudli? Nuž, každá väčšia kapela má svoj „signature song“, u SÓLSTAFIR je to emotívna "Fjara" a nemusíte mať obavy - dnes opäť zaznela. Publikum je spokojné a hoci si pre nezrozumiteľnú reč nemôže s kapelou zapievať jednotlivé slová, svojimi hlasivkami si strihlo aspoň ústrednú melódiu. Koniec však patril nekonečne dlhej "Goddess Of The Ages", ktorá svojou fenomenálnou gradáciou strhla už i tak skvelo naladené publikum a to spolu s kapelou doputovalo až k záveru vystúpenia. Treba však podotknúť, že fanúšikovia boli mimoriadne vľúdni po celý večer a svoje nadšenie dávali najavo po každej skladbe.Setlist 1:
Náttfari, Náttmál, Ótta, Dýrafjörður, Hula, Miðaftann
Setlist 2:
Lágnætti, Hvít Sæng, Necrologue, Fjara, Kukl, Goddess Of The Ages


Zhrnutie: Výnimočná atmosféra počas celej show, radosť, dojatie a zhudobnené emócie. Islandskí náladotvorcovia namiešali svoj jedinečný hudobný cocktail a naservírovali nám ho možno s miernou únavou, zato však s otvorenou náručou. Pochváliť musím aj zvuk, hoci o jeho kvalitu som sa ani na moment nestrachoval. Celé to ubehlo až príliš rýchlo, no pri zasnenej muzike, akou sa SÓLSTAFIR prezentujú, si už akosi zvykám. Odohrali vynikajúce predstavenie, koniec nastal v stanovených 22:00 a spokojné obecenstvo sa mohlo pobrať domov. Aðalbjörn a spol. si lepší záver turné snáď ani nemohli želať.
 

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO / VIDEO: Aleš "Enochian" Komárek

Informácie o koncerte

Názov: SÓLSTAFIR zakončili turné vypredanou show

Dátum: 26.03.2019

Miesto: PRAHA - Palác Akropolis

Kapely: SÓLSTAFIR - post-rock/metal (ISL)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2019-03-27 20:05:12

Prečítané: 1555x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie