Švédi SHINING vo Viedni nesklamali

Švédi SHINING vo Viedni nesklamali

Viedenský klub Viper Room sa stal na jeden večer miestom stretnutia stratených duší, milovníkov sebapoškodzovania a samovrážd. Niečo cez dvesto návštevníkov prilákalo turné s názvom "Return of the Enemy", na ktorom Švédi SHINING propagujú svoj posledný album "X - Varg utan flock". Táto nahrávka síce vyšla už pred rokom a pol, no z nejakých dôvodov sa na turné vydali až teraz. Počas vystúpenia to v krátkosti okomentoval Niklas Kvarforth, no išlo skôr o náznaky ako o relevantnú informáciu. Ako predkapelu si na turné zobrali neznámu slovinskú kapelu SRD.

Niklas žije už nejaký čas v Ljubljane a tak výber predkapely nie je až tak prekvapivý. Ide o mladú formáciu pochádzajúcu práve z tohto mesta, ktorá ma na svojom konte debutový album s názvom "Smrti Sel". Ide o pôvodne jednočlenný projekt Gorana Slekoveca (VULVATHRONE), ktorý ale v súčasnosti funguje ako päťčlenná kapela. Ešte pred vystúpením som sa zbežne oboznámil s ich tvorbou a na debutujúcu kapelu to nedopadlo zle. Ich black metal sa nesie zväčša v stredných tempách a miestami vyústi do zbesilejších pasáží. Nechýba mu atmosféra a tak trocha pripomína hymnické pochody. Kapela sa ukázala vcelku dobre zohratá a kvalitnú prácu odviedol aj zvukár. Musím oceniť aj vkusný warpaint, vďaka ktorému  skupina pripomínala čerstvo vyfáraných baníkov. Aj keď ich hudbe nechýbajú slušné nápady, chcelo by ich niečím ozvláštniť. Zaujímavo pôsobil na mňa spevák, ktorého mocný hlas dával koncertu atmosféru. Pomohla jej aj rodná reč, no hlavne som mal pocit, že na pódiu niečo naozaj prežíva. SRD odohrali plnohodnotný set pozostávajúci zo siedmych piesní, zväčša z ich debutového albumu. Nijak zvlášť ma neohúrili, no ani im nie je čo vytknúť. Mimochodom špeciálne k tomuto turné vydali obe kapely split CD, ktoré vychádza v limitovanom počte.

Naposledy som SHINING videl pred šiestimi rokmi na festivale Metal Days a odvtedy sa ich zostava výrazne zmenila. Okrem Niklasa som poznal len gitaristu Petera Hussa, ktorý prišiel do skupiny v roku 2005. Na poste basgitaristu aktuálne figuruje tretí stabilný člen skupiny, Marcus Hammarström. Ako hostia sa na turné predstavili holandský bubeník Frank Schilperoort a gitarista Kevin Storm. Krátko po pol desiatej odštartovali svoje vystúpenie úvodnou skladbou svojho najvydarenejšieho albumu "V - Halmstad". Od začiatku mala kapela jasne čitateľný zvuk, aj keď gitary občas prekročili znesiteľnú mieru. Išlo však o ojedinelé momenty, zväčša pri gitarových sólach. Kapela sa stihla za krátku dobu slušne zohrať a pôsobila veľmi profesionálne. Najviac som to ocenil pri tichších pasážach, kde vám neunikne ani jeden prehmat. Pochváliť treba aj Niklasa Kvarfortha za jeho všestranné spevácke schopnosti. Pod pódiom na svojho idola hľadelo hneď niekoľko mladých slečien, ktoré hltali každé jeho gesto. On je však ku svojim fanúšikom neúprosný a častokrát si z nich nemiestne vystrelí. Tentokrát si to odniesla jedna z fanyniek, ktorá ostala dosť zaskočená, keď ju začal spevák spovedať. Na otázku akú skladbu by chcela počuť, dostala zo seba len frázu "I want to see you". Na tom sa len zasmial a ponúkol jej skladbu (tuším že "Sunshine"), ktorú kapela nikdy nezložila. Súhlasila, čím pochopiteľne skočila na tento chyták. Následne pobavene skonštatoval, že sa mu páči aké má retardované fanynky. Pre úplnosť treba dodať, že po dohraní skladby sa jej ospravedlnil a následne ju vybozkával. V tom momente aj zabudla na trocha nekorektný žart a ďalej sa spokojne pohupovala pod pódiom. Mimochodom nešlo si nevšimnúť pomerne čerstvé rany, ktoré zdobili Niklasove ruky.

Dosť znepokojivo na mňa pôsobili aj jeho občasné triašky, ktoré boli najviac viditeľné na nohách. Jeho psychické problémy nie sú žiadnym tajomstvom a v hudbe SHINING sa to jasne odzrkadľuje. Počas koncertu si niekoľkokrát odbehol objednať drink ku baru, keďže fľaša vína na pódiu mu evidentne nestačila. Napriek tomu však spieval skvele, nechýbala ani jeho šialená mimika tváre a dramatické gestá. Bez nich by to nebolo ono, aj keď dôležitá je predovšetkým muzika. Čo sa týka setlistu, trafili sa do čierneho. Vybrali to najlepšie z posledných štyroch albumov plus "halmštadovky". K maximálnej spokojnosti už chýbala len "Mot Aokigahara", no inak sa dokonale trafili do môjho vkusu. SHINING odohrali aj svoju úplne prvú skladbu "Submit to Self-Destruction", ktorú zložil Niklas ako dvanásťročný. Vyberať nejakých favoritov je úplne zbytočné.

Celé vystúpenie trvalo niečo cez 90 minút, počas ktorých sme si pripomenuli jedinečnosť ich tvorby. Tá je mimoriadne pestrá a je nositeľkou obrovských emočných nánosov. Ja osobne som s ich koncertom veľmi spokojný a rozhodne ho môžem len odporučiť. A keďže sa turné nachádza v presnej polovici, máte možnosť ho ešte stihnúť v Poľsku, Nemecku, Dánsku, Holandsku či Belgicku. 

Informácie o koncerte

Názov: Švédi SHINING vo Viedni nesklamali

Dátum: 28.05.2019

Miesto: WIEN - Viper Room

Kapely: SHINING - suicidal black metal (SWE)
SRD - black metal (SLO)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2019-05-31 10:07:26

Prečítané: 723x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie