TÁBOR RADOSTI a spol. vystúpili v Bratislave

TÁBOR RADOSTI a spol. vystúpili v Bratislave

Organizátori festivalu Hradby Samoty plánovali na jeseň v Bratislave veľkú akciu s názvom Bratislava Intermezzo. Vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemickú situáciu ju museli opäť presunúť na budúci rok. Podarilo sa im však dotiahnuť do našeho hlavného mesta štvoricu zaujímavých interpretov, ktorí vystúpili v priestoroch súčasnej kultúry A4.

Prvým vystupujúcim bol projekt UNCLE GRASHA'S FLYING CIRCUS, za ktorým stojí Willhelm Grasslich. Ten vystúpil vo svojej typickej bielej maske a vojenskej helme. Okrem rôznych zvukových modulov využíva aj nástroj zvaný theremin či ručnú sirénu. Hudba tohto projektu v sebe spája prvky industriálu, noisu, power electronics či dark ambientu. Má tendenciu postupne gradovať atmosféru až do extrémnych sonických výbojov. V týchto pasážach znie mimoriadne presvedčivo a doslova vás paralyzuje. Videoprojekcia dokresľuje túto atmosféru a pomáha ideovo zarámcovať jednotlivé kompozície. Tie sa venujú vojnovým konfliktom, totalitným režimom a odkazujú na osudy ľudí, ktorí sa stali ich obeťami. Počas vystúpenia sa nám často zjavoval horiaci zeppelin, ktorý na mňa pôsobil ako symbol nezmyselnosti vojnových konfliktov. Medzi najsilnejšie momenty patrila pasáž, kedy znela z reproduktorov pasáž zo starého českého filmu Atentát - "vzdejte se, nic se vám nestane". V pozadí portrét Emanuela Moravce, ktorý sa stal symbolom zrady a nepochopiteľného obratu charakteru. UNCLE GRASHA'S FLYING CIRCUS otvoril tento večer vo veľkom štýle.

Po prestávke akcia pokračovala vystúpením poľského projektu s názvom CONTEMPLATRON, ktorý tvoria dvaja hudobníci Jarek Rogacki a Johny Yul. Ich hudba kombinuje ambientné prvky a akustické nástroje ako gongy, zvony, tibetské misky, teponaztli či dung-chen. Je inšpirovaná rituálmi budhizmu, pričom vychádza z Tibetskej knihy mŕtvych. Je to pokojná a výrazne atmosferická hudba, ktorá má meditačné účinky. Pri jej počúvaní sa svet okolo vás zastaví a vy sa prenesiete na odľahlé tibetské výšiny. Tu sa môžete prepojiť s celým vesmírom a v hlbokej meditácii sa stávate jeho súčasťou. Toto vystúpenie zafungovalo aj vďaka výrazne odlišnej atmosfére voči ostatným vystupujúcim.

Český projekt MAGADAN si zvolil svoj názov podľa jedného z najhorších lágrov v bývalom Sovietskom zväze. Utrpenie, bolesť a smrť pretransformovali do hudobnej podoby veľmi sugestívnym spôsobom. Duo Magdaléna Kiselá a Přemek Ondra sú známe postavy na tejto scéne. Jednak nejaký čas zvučili festival Hradby Samoty, plus účinkujú v projektoch ako THE HIDDEN CONGRAGATION, STOR či DOSHASKA! Industriálny zvukový útok na naše zmysli sa niesol v dvoch polohách. Jednak to boli pokojnejšie pasáže, ktoré sú veľmi chladné a znepokojivé. Postupne v kompozíciách stupňujú atmosféru a tá vrcholí vo chvíli, keď sa mikrofónu chytí Přemek alebo Madga. Ich diktát je nekompromisný a krutý, aj keď nerozumieť textom. Je to zjavné z ich prejavu a zvukového pekla, ktoré ich sprevádza. Hlasy sú prehnané cez rôzne efekty a útočia bez zľutovania. Ich vystúpenie umocnila aj videoprojekcia, ktorá je zostavená zo starých čiernobielych dokumentov. Išiel z nich chlad, bolesť a hrôza, čo plne korešponduje s ich drsným zvukovým prejavom.

Posledným vystupujúcim dnešného večera bol TÁBOR RADOSTI. Pre zdravotné problémy dnes vystúpil len jeden z členov tohto jihlavského dua. Ich poňatie industriálnej hudby je trocha odlišné. Kombinujú v ňom ambientné plochy s prvkami EBM. Hypnotické rytmy doprevádzajú industriálne a kozmické zvuky, prípadne rôzne orientálne melódie. Narozdiel od klasických EBM formácií znejú mimoriadne temne a tajuplne. Súčasťou ich hudby je aj hovorené slovo, ktoré pripomína náboženské kázanie. To nie je náhoda, pretože vo svojom prejave vzdávajú hold prvotným náboženstvám našich predkov, zabudnutým civilizáciám a ich kultúrnemu dedičstvu. Hovoríme o kultúre Mayov, Aztékov, Sumerov a Babylončanov. Napriek oklieštenej zostave znel TÁBOR RADOSTI viac-menej tradične. Dokonca sme sa dočkali živého vokálneho prejavu, čo nebýva súčasťou ich vystúpení. Spomínané hovorené slovo totiž zvyknú púšťať ako doprovod. Väčšinu vystúpenia odohral TR zahalený v kapucni, no nakoniec si nasadil aj svoju tradičnú masku, ktorá je poznávacím prvkom ich imidžu. Aj keď to nebol úplne plnohodnotný set, hlavné atribúty ich hudby tu boli prítomné.

Po hudobnej stránke hodnotím dnešný večer vysoko pozitívne. Trochu zamrzela nízka účasť divákov, čo je vcelku paradox. V čase, keď sa väčšina akcií ruší alebo presúva, je každý koncert vzácna udalosť. Na záver by som rád upozornil na dve zaujímavé akcie, ktoré organizujú títo zapálení ľudia.

12.11.2021: JOZEF VAN WISSEM - kostol Klarisky, Bratislava

24.11.2021: ANNA VON HAUSSWOLFF - Slovenský rozhlas, Bratislava  

Dúfajme, že sa uskutočnia a uvidíme sa na nich.      

Informácie o koncerte

Názov: TÁBOR RADOSTI a spol. vystúpili v Bratislave

Dátum: 01.10.2021

Miesto: BRATISLAVA - A4 priestor

Kapely: TÁBOR RADOSTI (Cze)
CONTEMPLATRON (Pol)
MAGADAN (Cze)
Uncle Grasha's FLYING CIRCUS (Cze)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2021-10-03 17:20:33

Prečítané: 628x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie