The 69 EYES predstavili v Prahe nový album

The 69 EYES predstavili v Prahe nový album

Fínska gothic rocková stálica The 69 EYES tento rok vydala nový album "West End", bez zbytočného čakania ho vyrazila spropagovať na európske tour a medzi dátumami nechýbali ani Česko a Slovensko. Naša redakcia si tentokrát vybrala zastávku v Prahe, ktorá pripadla dokonca na sobotu. Všetko nasvedčovalo tomu, že v klube MeetFactory sa budú diať veľké momenty.

Jedinou predkapelou koncertu, ako aj celého turné, boli nemeckí gothicmetalisti LACRIMAS PROFUNDERE. Štvorica sa prirútila na pódium presne o 20:00 a začala pekne zostra, skladbou "Dead To Me". Zostavu vedie gitarista Oliver Nikolas Schmid, ktorý umne pochopil, že v jednoduchosti je krása a stačia mu jednoduché riffy i melódie, aby dosiahol kvalitný hudobný výsledok. Bol to však mladý (a ešte stále nový) spevák Julian Larre, ktorý upútal najviac pozornosti. Popri hlbokých vokáloch nám občas predviedol aj poriadne jedovaté škreky, všetko odspievané s istotou. Okrem toho sršal energiou, pri každej skladbe burcoval divákov, počas jednej dokonca vybehol medzi nich a tí sa ľahko nechali strhnúť k aktivite.
V setliste zazneli povinné ukážky z novej dosky "Bleeding The Stars" (napríklad "Celestite Woman", "The Kingdom Solicitude"), ako aj staršie kúsky (spomeňme "The Letter", "My Release In Pain", či "Ave End"). Nemci sa snažili svojich 45 minút maximálne využiť, žánrovo pred Fínov zapadali, ich produkcia naštartovala prítomný dav a pripravila ho tak na hlavný bod programu.Tým bol samozrejme návrat "Helsinki Vampires", čiže gothic rockovej formácie The 69 EYES. Pätica postarších Fínov dorazila na scénu v plnej sile a svoju show odštartovala rovnako ako na novom albume, skladbou "Two Horns Up". Členovia kapely prišli oblečení tradične štýlovo, hoci čierne kostýmy s potiskom kostlivca pôsobili milo, až úsmevne (spevák Jyrki 69 nezabudol ani na rukavice). Práve pán frontman sa nezabudol fanúšikom viackrát prihovoriť, ďakoval dokonca v rodnej reči: „Kiitos“. Jeho kolegovia odohrali štandardne fajn vystúpenie, o zohratosti nemôže byť pochýb a potešilo najmä Bazieho sólovanie. Zvuk bol väčšinu času krásne čistý, fanúšikovia správne naladení a niet divu, že od úvodu spievali väčšinu piesní.

Ako prvá staršia skladba zaznela "Never Say Die", páni však svoj setlist nakombinovali a vhodne premiešali novšie veci so staršími. Z aktuálneho CD "West End" došlo na päť ukážok, nechýbali klipovky "Black Orchid", "Cheyenna", ale tiež odpočinková "Hell Has No Mercy"). The 69 EYES vedia, čo chcú ľudia počuť a samozrejmosťou bolo množstvo starších hitov. Zaznela podmanivá "Feel Berlin", nemenej silná "Crashing High", romantická balada "Borderline", melancholická "The Chair", či večne živý "Brandon Lee". Kapela sa nebála načrieť naozaj do histórie, došlo dokonca na "Wasting The Dawn" a v prídavkoch i nenápadnú pecku "Framed In Blood".Čas rýchlo odsýpa, takže nasleduje ďalšia koncertná tutovka "Dance D'Amour".
„You wanna rock?“, smeruje Jyrki zásadnú otázku smerom k publiku. Fanúšikovia vedia správnu odpoveď, následne dostávajú "Lost Boys" a práve po tejto skladbe sa s nami goth 'n' rolloví Fíni definitívne rozlúčili.

Ubehlo len pár minút od vynikajúceho koncertu a pri stánku s merchandise sa už zhromaždila celá zostava LACRIMAS PROFUNDERE. Po chvíli sa v dave objavujú aj dvaja členovia 69-ky, ani oni nemajú problém si pokecať, takže fotenie a podpisovanie je samozrejmosťou. Dnes teda žiadne hranie sa na hviezdy… a tak to má byť! Divácku účasť odhadujeme približne medzi 400-500 platiacich, spolupráca medzi kapelami a fanúšikmi však fungovala na 100%, takže obe strany odchádzali z klubu spokojné.

Za udelenie akreditácie ďakujeme vydavateľstvu Nuclear Blast.


FOTO / VIDEO: Aleš "Enochian" Komárek

Informácie o koncerte

Názov: The 69 EYES predstavili v Prahe nový album

Dátum: 09.11.2019

Miesto: PRAHA - MeetFactory

Kapely: The 69 EYES - gothic rock (FIN)
LACRIMAS PROFUNDERE - gothic metal (DE)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2019-11-10 20:13:56

Prečítané: 1599x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie