DECAPITATED: The Decimation Of Europe Tour

DECAPITATED: The Decimation Of Europe Tour

V posledných rokoch je už celkom normálny jav, že sa organizátorom podarí do našich krajov pritiahnuť veľké a aktuálne uznávané kapely. Ale poznáte to: prvotné informácie sa najskôr objavia na internete, do toho sa pridá skeptická slovenská nátura a vy zrazu neviete, či sa jedná o „kachnu" alebo pravdivosť. Aj nasledujúca akcia mala rovnakú predohru, ba nejeden FB-bojovník sa posmešne pýtal, či to DECAPITATED a spol. s účasťou v banskobystrickom Tirish Pube myslia vážne. Bola to však pravda.

Po príchode na miesto činu nás privítal už celkom slušne zaplnený podnik, pričom bolo hneď badať aj pár známych tvárí, napr. z ABORTED. Po chvíli to v pozícii prvého predskokana odpálili kanadskí ARCHSPIRE. Ponížene sa priznám, že keďže som sa venoval interview so Svenom de Caluwé (ABORTED), veľa som z nich nevidel. Nedal sa však prehliadnuť zvuk, ktorý sa ešte len dolaďoval. No nebojte, žiadna katastrofa; na tomto mieste sme už zažili omnoho horšiu zvukovú kulisu. Mladíci zo zámoria nás zatiaľ rozohriali príjemnou porciou technického deathíku, predstavili svoj debut „All Shall Align" a mohlo sa ísť ďalej.

Ako druhí sa predstavili CYANIDE SERENITY, tí však veru veľa vody nenamútili. Tvrdší metalcore s prvkami progressu a moderného deathu (mathcore?), pričom zaregistroval som aj vcelku vydarený čistejší vokál. Pre deathmetaluchtivých poslucháčov to ale nebolo to pravé orechové. V tomto čase, ale hlavne medzi pauzami sa asi každý z nás minimálne na päť minút pristavil pri veľkom distre, v ktorom dominovali najmä tričká s rozličnými graficky podarenými motívmi.

Ak sa spätne pozrieme na internetovú propagáciu tohto koncertu, zdá sa mi, že najväčší záujem (z týchto piatich spolkov) je momentálne o taliansky symphonic death FLESHGOD APOCALYPSE. O ich novom originálnom imidži pozostávajúcom z rozgajdaných, no pritom noblesných frakov a načierno pomaľovaných tvárí sa už čo-to popísalo. Mal som obavy, ako to bude pôsobiť naživo, lebo death je proste death. Výsledok? Brilantné. Napriek tomu, že viacerí už začíname odsudzovať ten trend, ktorý vyvrcholil videom „The Violation", treba uznať, že „Flešgodi" nám to z pódia nasypali pekne-krásne a najmä bezchybne. Atmosféra výborná, šou brilantná, prakticky všetko perfektne technicky zahraté… no nie je o čom. Kontakt s publikom síce nebol úplne, ako si mladí nadšenci predstavovali, taktiež zvuk najmä pod stejdžom dosť pokrivkával, nikomu to však nevadilo. Miláčikom ženských sŕdc (najmä frontmanovi Tommasovi Riccardimu) je všetko odpustené. Z výberu skladieb dominovali „Thru Our Scars", „In Honour Of Reason" a spomínaný hit „The Violation" - inak set bol pre niekoho možno prikrátky, ale budiš.

Občerstvili sme sa a pokračujeme s „The most brutal phenomenom from Belgium" - ABORTED. Začalo sa zostra ich najlepšou skladbou „Dead Wreckoning", čo bol neklamný znak toho, akú silu majú hostia zo srdca Európskej únie naživo. Sven má okolo seba samých nových členov, vôbec ale nebolo vidieť, že by ktokoľvek z nich mal problémy so zohratosťou. Inštrumentálne by sa pár nedostatkov dalo vytknúť len vtedy, ak by poslucháč dôkladne poznal jednotlivé skladby a to sa pri brutal death metale dá asi len ťažko. Keďže tu máme zatiaľ najtvrdšiu bandu večera, pritvrdilo aj obecenstvo . Kým pri FLESHGODe sa strhlo len zopár strkačiek, tu, pri vystúpení ABORTED, začínalo ísť miestami doslova o život. Neviem, či ste boli v Tirish Pube na viacerých akciách, ale… Pravidelné moshpity + nejaký-ten pokus o stage diving sú ešte v poriadku, bežná vec. Keď sa však na popud speváka strhol masaker v podobe pravého wall of death, zostal som stáť s otvorenými ústami. Veru, v Banskej Bystrici sa také čosi nevidí každý mesiac.
Niečo k setlistu: okrem tradičných vypaľovákov, napr. „Meticulous Invagination" či „Sanguine Verses (…Of Extirpation)", došlo aj na pár dlhoočakávaných kúskov z vtedy ešte nevydanej novinky „Global Flatline" a k slovu sa dostala aj doska „Engineering The Dead" sláviaca desiate výročie. Sven bol očividne nadšený z toho, ako slovenské publikum prijalo jeho kapelu, odvďačil sa mu teda mohutným „spevom" pozostávajúcim z pestrej škály najrozličnejších extrémnych výjavov. Už viem, kde berie Fred zo SMASHED FACE inšpiráciu.

Po bujarej rozlúčke prišlo na rad ukľudnenie spojené s pocitmi túžobného očakávania "najväčších z najväčších" - hlavnými headlinermi celého The Decimation Of Europe Tour sú Poliaci DECAPITATED. Ešte pred odpálením ich šou došlo k malým technickým problémom, kedy klubová elektrina zjavne nezvládla stret s aparatúrou vyššieho levelu a na pár momentov sme sa ocitli v tme. Keď však páni Kiełtyka, Piotrowski a ostatok vtrhli pred publikum, bolo vidieť všetko. I tie krásne dlhé dredy, ktoré sme si u speváka všimli už na Brutal Assaulte. Od úvodu sa na nás vyvalil fakt zabijácky zvuk, to prisahám! Než sme si uvedomili, čoho sme vlastne svedkom, zúrila nám druhá skladba „Day 69", pri ktorej mierim radšej viac dozadu, lebo pod pódiom sa práve strhla ďalšia strkacia apokalypsa. Jej obete lietajú na všetky strany a nemožno si nevšimnúť fakt, že aj samotný spevák skĺza k ľuďom, kde… poviem to takto: jebe do nich fyzicky i slovne (ale v dobrom), aby sa neprestávali hýbať. Z tohto pohľadu naozaj vražedný, lež účelný spôsob udržania divákov vo vare.

Slovenskí technical deathoví fanúšikovia nezostali svojim bratom zo severu nič dlžní. Ako sa dá zabávať v piatok večer, sme si ukázali pri viacerých skladbách z aktuálnej dosky „Carnival Is Forever", ale tiež vďaka pár klasickým náklepom z čias, kedy Voggovci ešte ako tínedžeri písali históriu moderného poľského deathu. Nie som si teraz istý, či sa hralo z každého albumu, s určitosťou však došlo na také šlágre, ako sú „Spheres Of Madness" a debutová „Winds Of Creation". O úprimnej a precítenej šou nemá zmysel hovoriť, títo páni z Poľska vedia potvrdiť, prečo chodia pod značkou Nuclear Blast Records „túrovať“ po rôznych kútoch sveta. Vrcholom Rafałovej excelentnej komunikácie s publikom bolo, keď sa sám vrhol do ľudí a tí ho na rukách preniesli hlavnou sálou až naspäť na pódium. DECAPITATED = krásny záver večera!

Ja viem, je to otrepaná fráza, ale kto má rád našliapaný death a nedošiel, môže ľutovať. Vstupné 18 € v predpredaji / 20 na mieste nebolo málo (v Prahe by vás to vyšlo o necelé 4 € lacnejšie). Ako mi však ozrejmili usporiadatelia, práve slovenská zastávka tohto úspešného turné bola drahšia než množstvo zvyšných zajednaných dátumov. Z jednoduchého dôvodu: bol piatok.

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Eastern Pussy Lovers.


FOTO: Sachtikus

Informácie o koncerte

Názov: DECAPITATED: The Decimation Of Europe Tour

Dátum: 02.12.2011

Miesto: BANSKÁ BYSTRICA - Tirish Pub

Kapely: DECAPITATED - technical death metal (POL)
ABORTED - brutal death metal (BEL)
FLESHGOD APOCALYPSE - symphonic death metal (ITA)
CYANIDE SERENITY - progressive metalcore/math metal (ENG)
ARCHSPIRE - technical death metal (CAN)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2011-12-23 00:00:00

Prečítané: 832x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie