TESTAMENT, SEPULTURA, EXODUS - Thrashová hostina v Bratislave

TESTAMENT, SEPULTURA, EXODUS - Thrashová hostina v Bratislave

V súčasnej ekonomickej situácii, keď sú koncerty pre kapely kľúčové, je časté, že v rovnakom čase brázdi Európu hneď niekoľko významných metalových kapiel. Niekedy sa kalendáre zladia a tieto turné sa skrížia. Výsledkom bol šialene nadupaný koncert v júlovej Bratislave - TESTAMENT, EXODUS a HEATHEN prišli po koncerte v Poľsku, DEATH ANGEL z festivalov v Rakúsku a Česku a SEPULTURA zo Srbska. Pätica klasických mien sľubovala celkom výnimočný zážitok a preto sa v Bratislave stretlo pod organizáciou Obscure Promotion početné a celkom medzinárodné publikum na bohatej thrash metalovej oslave.


Priestory Refinery Gallery sú vhodné svojou veľkosťou (zvukom už menej, o tom potom), ale našli sa drobné organizačné nedostatky. Vstup do haly bol zo začiatku pomalý a v priebehu celého večera sa fronta na nápoje veľmi neskracovala. Možno až na záver, keď došlo pivo. Na druhej strane, rozhodne nešlo o zvolenskoslatinskú školu organizácie, dojem z koncertu preto tieto chybičky rozhodne nemohli skaziť. Prekvapivo dobrý bol však vzduch v hale, ktorý napriek početnej účasti a letným teplotám ostal celý večer znesiteľný. Ventilácia pracovala naplno a to je iba dobre.
 

Heathen


Páni z HEATHEN začínali už okolo piatej poobede. Pred ich koncertom si ešte prítomné vlasaté skupinky zatrsali na ABBA z reproduktorov. Set HEATHEN bol krátky, sotva polhodinový, ale na rozohriatie si ťažko predstaviť niečo lepšie. Kapela nasypala do ľudí veľa energie a spevák David White okrem hecovania divákov aj solídne spieval. Zazneli piesne z každého albumu, z najnovšieho “Empire of the Blind” dve. Rezonovala najmä melodická hymna “Sun In My Hand”. Na záver ešte technické turbo v podobe “Hypnotized” a mosh pit bol plne pripravený na zvyšok večera. Škoda, že HEATHEN nemali k dispozícii viac času - mal som tú česť pred pár týždňami v Poľsku hodinový set a polhodina je naozaj len malé metaforické predjedlo.

Setlist:
The Blight, Arrows Of Agony, Goblin's Blade, Sun In My Hand, Hypnotized


Ak boli HEATHEN pomyselnou šunkovou rolkou s chrenom, tak DEATH ANGEL boli poctivá, hustá domáca polievočka, z ktorej ešte stále stúpa para. Inak povedané - rokmi overená a lahodná príchuť thrash metalu. A bolo to vidieť. Napriek menšiemu sklzu bola “rafinérka” minimálne od druhej “Voracious Souls” v plnom pohybe - to platí o kapele aj o publiku. Najpríjemnejšie bolo sledovať silné údery bubeníka Willa Carrolla, pretože stačilo málo a zákerný COVID by mal o jednu talentovanú obeť viac. Mark Osegueda s mikrofónom spieval aj jačal v prvotriedne forme a potvrdil, že spomedzi všetkých hlasov večera starne ten jeho najpomalšie. A je tiež veľmi sympatické, keď si kapela okrem typického burcovania publika nájde priestor aj na prejavy úprimnej vďaky a radosti z toho, čo robia.
 

Death Angel


Energia kapely bola stopercentná, nálada ešte lepšia, voľba piesní so stúpajúcou rýchlosťou taktiež stopercentný dramaturgický výkon. Percentá kvality chýbali iba zvuku - hlasitosť na hornej hranici znesiteľnosti nepomáhala a celkový mix sa tak stal menej čitateľným, než by sa zhýralému recenzentovi páčilo. Nič, čo by štuple do uší nevedeli vyriešiť, ale za zmienku to stojí. Predpokladám však, že na vine je skôr akustika priestoru, než zvukári. Koho by však trápil zvuk pri tak lákavom moshpite a absolútnych paľbách typu “The Dream Calls For Blood”? DEATH ANGEL sa v Bratislave zaskveli a budem dúfať, že ich “čoskoro sa uvidíme znova” splnia naozaj čoskoro.

Setlist:
The Ultra-Violence (úryvok) / Mistress Of Pain, Voracious Souls, Seemingly Endless Time, The Dream Calls For Blood, The Moth, Thrown To The Wolves


V spomínanej metafore by sme mali pokračovať prvým z troch chodov, ale EXODUS si zaslúžia podstatne výživnejší pojem. Napríklad bufet v štýle “all you can thrash”. O ich koncertnej intenzite sa mohli v Bratislave a širokom okolí presvedčiť už viackrát. V Refinery Gallery mali thrashové legendy oblasti Bay Area podarený večer. Z osobných dôvodov museli gitaristu Lee Altusa zastúpiť v HEATHEN aj v EXODUS, no Brandon Ellis (známy z The BLACK DAHLIA MURDER či ARSIS) sa u druhých menovaných zhostil tejto úlohy výborne. Jeho takmer detská tvárička vzbudzovala medzi veteránmi úsmev, no jeho riffy aj sóla boli precízne. Gary Holt sa po rokoch u SLAYER vrátil domov, no a Tom Hunting za bicími si koncert užíval po úspešnej liečbe rakoviny asi najviac zo všetkých prítomných. Vo forme je zjavne aj spevák Steve “Zetro” Souza - zdá sa, že je v lepšej fyzickej kondícii a s vokálmi bojuje menej, ako pred niekoľkými rokmi. Naviac, stačilo vytasiť tričko so slovenskou vlajkou a diváci mu zobali z ruky.
 

Exodus


Na EXODUS bol dav možno najhustejší z celého večera a už od prvých tónov si ľudia v moshpite začali zvyšovať čísla na krokomeroch. Trvalo asi desať minút, kým sa prepálený zvuk trochu stíšil a potom nastalo poriadne peklo. Jeden brutálny riff za druhým necelú hodinu drvil nadšený dav. Okrem povinných jázd ako “Bonded By Blood” či skákačky “The Toxic Waltz” došlo aj na niekoľko noviniek a jedna z nich dokonca obstarala vrchol koncertu. “Prescribing Horror” je pre EXODUS netypicky pomalá a atmosférická skladba. Stačilo zahaliť pódium do červenej a ľúbezná pesnička o znetvorených deťoch naozaj mrazila. O pár minút neskôr sa spustil tradičný “wall of death” pri záverečnej piesni a slovenskí šialenci sa nenechali zahanbiť. Kapela samotná vyzerala nadšene. Ak DEATH ANGEL získali plný počet bodov, tak EXODUS k rovnakému skóre pridali aj jednu krvavú hviezdičku. A nebola to ich krv.

Setlist:
The Beatings Will Continue (Until Morale Improves), A Lesson In Violence, Blood In Blood Out, The Years Of Death And Dying, Deathamphetamine, Blacklist, Piranha, Prescribing Horror, Bonded By Blood, The Toxic Waltz, Strike Of The Beast


SEPULTURA sa v našich končinách objavuje pravidelne a hladný metalista si vždy rád dá dupľu. V tomto momente večera sme opustili chody a vrhli sme sa na iný druh stolovania - brazílske grilovanie. Štvorica v poslednej dobe nemala šťastie - na nedávnom turné v zámorí si bubeník Eloy zlomil nohu a keď sa dal dokopy, tak na turné v Európe absentuje kvôli tragickej smrti svojej manželky gitarista a srdce kapely, Andreas Kisser. Ale akonáhle odznelo intro “Polícia”, boli všetky pochybnosti preč a hostina mohla začať. Eloy Casagrande svoje bubenícke a perkusívne šialenstvo neobmedzoval vôbec a náhradník za Andreasa, Jean Patton svoju ťažkú úlohu jediného gitaristu s prehľadom zvládol. Naviac mala SEPULTURA najlepší zvuk večera a taktiež charizmatického frontmana - Derrick Green nemusí ani veľa hovoriť, aby si získal dav. Dokonca omylom uviedol “Troops Of Doom” namiesto skladby, ktorá mala nasledovať, zasmial sa a išlo sa ďalej s ešte väčším nasadením.
 

Sepultura


Brazílčania zvolili v Bratislave viac “groovy” a perkusívny prístup. To znamená, že okrem dvoch výletov do old-school thrashových vôd (“Arise” a “Troops of Doom”) sa hrali prevažne piesne založené na hybnom rytme z “Chaos A.D.” a “Roots”. Výsledkom bolo možno menej zrážok ako na EXODUS a o to viac tanca, skákania a radosti medzi prítomnými fanúšikmi. Že pri záverečných troch piesňach skákalo všetko, čo malo nohy snáď ani netreba dodávať. Zazneli aj piesne z posledného, vydareného albumu “Quadra” a popri fantastickej rytmike a tvrdých riffoch tak mohla SEPULTURA počas “Agony Of Defeat” ukázať aj viac melodickú a epickú polohu. Aj preto, že klasický thrash dominoval celý večer, znela aktívna hodinka a päť minút so SEPULTURA nesmierne sviežo. Nabudúce sa snáď objavia v plnej zostave, pretože garanciu špičkovej kvality táto kapela má.

Setlist:
Arise, Territory, Means To An End, Capital Enslavement, Kairos, Propaganda, Cut-throat, Convicted In Life, Troops Of Doom, Agony Of Defeat, Slave New World, Refuse/Resist, Ratamahatta, Roots Bloody Roots


Záver večera patril americkým klasikom TESTAMENT, ktorí sa zhostili úlohy veľkolepého, ale predsa len dezertu. Tým nechcem znevažovať kvalitu hviezdneho zoskupenia Billy - Peterson - Skolnick - DiGiorgio - Lombardo, avšak po predošlých kapelách sme dostali “iba” sladkú porciu thrashového koláča. Skvostne zahraného, ale o stupienok menej strhujúceho. Možno za to mohla únava publika alebo mierne hlučnejší zvuk. Nakopla ma až druhá polovica vystúpenia, pretože TESTAMENT slúži ku cti, že ani na sekundu neubrali z tempa a nasadenia. Aj náčelník Chuck Billy s vokálmi miestami trochu zápasil, no väčšinu týchto zápasov vyhral. Taktiež neviem, či sa počas vystúpenia nestala nejaká technická habaďúra, pretože som stál vedľa zvukárov a osvetľovačov a najmä na začiatku vystúpenia to vyzeralo, že sa horúčkovito snažia niečo opraviť.
 

Testament


Ak niektorí ľudia prišli kvôli inštrumentálnej stránke, tak ich TESTAMENT sklamať nemohol. Nový člen, bubenícky nomád Dave Lombardo je oprávnenou legendou, pričom na prvý posluch obohatil aj staršie piesne svojím osobitým druhom feelingu. O genialite mien ako Alex Skolnick či basový kráľ Steve DiGiorgio taktiež snáď nikto nemôže pochybovať. Možno by práve prospela ešte tak štvrťhodinka extra času, aby mohli vytiahnuť zo dve piesne, ktoré by pridali trochu pestrosti k tomu “iba” thrashu čo predviedli. Ale asi každý má svoje srdcové záležitosti, ktoré by chcel na koncerte počuť a každá minúta na pódiu je vzácna, takže to je skôr osobný povzdych. Treba ale dať palec hore, že TESTAMENT vyťahujú aj menej hrané kúsky, napríklad “First Strike Is Deadly”. Vďaka fantastickému hlavnému riffu a zničujúcej sólovej sekcii bol tento song jednoznačne najsilnejším nakopnutím do miest, kde to bolí. Z dvojice noviniek veľmi dobre zafungovala prekvapivo epická “Children Of The Next Level”.

Na záver prišla aj starina “Alone In The Dark”, spotené publikum si ešte raz poriadne zahulákalo a zrazu bol koniec bezmála sedemhodinovej koncertnej jazdy. TESTAMENT bez problémov obstáli v špičkovej konkurencii a s Lombardom ich možno čaká veľmi intenzívna a nečakaná budúcnosť.

Setlist:
Rise Up, The New Order, The Pale King, Children Of The Next Level, Practice What You Preach, WWIII, D.N.R. (Do Not Resuscitate), The Formation Of Damnation, First Strike Is Deadly, Over The Wall, Into The Pit, Alone In The Dark


Záverečné slovo je jediné: vďaka! Obscure Promotion v Bratislave dali dokopy naozaj unikátny zážitok, takmer mini-festival pre fanúšikov. Drobné organizačné a zvukové mínusy je možné kritizovať najmä preto, lebo na nič iné sa nadávať nedá a bratislavský koncert v Refinery Gallery bol skutočnou hostinou. Výkony kapiel od začiatku s HEATHEN až po záver s TESTAMENT nechali priemer ďaleko za sebou. Účasť vlasatých vyznávačov starej školy bola veľmi slušná a kto po tejto večeri nebol dosýta naplnený výživným thrash metalom, tomu naozaj niet pomoci.

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTOMartin Mayer

Informácie o koncerte

Názov: TESTAMENT, SEPULTURA, EXODUS - Thrashová hostina v Bratislave

Dátum: 12.07.2022

Miesto: BRATISLAVA - Refinery Gallery

Kapely: Testament (USA)
Sepultura (BRA), Exodus (USA)
Death Angel (USA), Heathen (USA)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2022-07-14 11:09:56

Prečítané: 2236x

Autor: Matej Makovický

Matej Makovický

Názory redakcie

Chýba názor redakcie