TITANIC priplával do Bratislavy

TITANIC priplával do Bratislavy

Miniturné s názvom Czechoslovak Metal Attack zavítalo do nášho hlavného mesta a predstavilo nám jeho troch protagonistov. Sú to zabehnuté kapely, ktoré sa venujú rozdielnym metalovým subžánrom. Tento zaujímavý hudobný mix prilákal do bratislavského Randalu celkom slušný počet fanúšikov.

Prvou kapelou dnešného večera boli domáci CASTAWAY. Kapela funguje už osemnásť rokov a má na svojom konte tri albumy. Progresívny metal v ich podaní je na veľmi slušnej úrovni a naživo si svoju tvorbu vedia obhájiť. Svoje vystúpenie odpálili v svižnom tempe a dobrej nálade. Aj keď ich tvorbu nemám podrobne napočúvanú, ostal som milo prekvapený. Ich hudba je plná nápaditých pasáží, ktorým nechýba dynamika a ťah na bránu. Jediným negatívom ich koncertu bol mierne prepálený zvuk. Niektoré nástroje ako klávesy boli zbytočne hlasné a chvíľami až rezali uši. Muzikanti to však vyvažovali svojimi inštrumentálnymi výkonmi a nasadením. Je sympatické, že sa nesnažia bezhlavo exhibovať a ťahajú skôr za jedno lano. Aj keď túto hudbu programovo nevyhľadávam, dnes ma ich muzika slušne naladila.

Účasť martinských LUNATIC GODS bol hlavným dôvodom, prečo som dnes navštívil Randal. Ich pagan black metal je ozdobou našej metalovej scény a ich koncerty sú vždy veľkým zážitkom. V posledných rokoch s nimi hrá na bicie Martin Škaroupka (CRADLE OF FILTH), čo ich ešte viac nakoplo. Podobne ako pred troma rokmi chýbala dnes v zostave klávesáčka Majica. Svoj set odpálili skladbou „Pod Lyscom“ z ich posledného albumu „Turiec“. Žiaľ ani oni nemali šťastie na vyvážený zvuk. Bicie spolu so spevom boli až príliš vytiahnuté oproti iným nástrojom. V niektorých momentoch som vôbec nepočul gitary, čo je  pri black metale trochu problém. Do istej miery si vie mozog doplniť chýbajúce časti skladačky, no dnes ich bolo trochu viac. Našťastie mám repertoár kapely dostatočne "vrastený" pod kožou. Piesne ako "Márnosť" , "Právo prvej pomsty", "Oriana" či "Zabudli sme dýchať" sú overené hity, ktoré majú výrazné melódie a naživo fungujú bezchybne. LUNATIC GODS ponúkli fanúšikom vyváženú kombináciu tradičných ľudových motívov a energického black metalu. Na záver zaradili dvojicu piesní "Zbojnícka" a "Kupelo", ktorej intro nahovoril skvelý Ján Kožuch. Lepší záver koncertu sme si nemohli priať.

Po krátkej pauze prenechali pódium českej heavy metalovej legende TITANIC. Väčšina metalových fanúšikov v mojom veku si zaiste pamätá ich legendárny album "Metal Celebration". Dodnes mám toto LP doma, aj keď gramofón by ste u mňa hľadali márne. Dokonca jeden z mojich úplne prvých koncertov sa odohral v Banskej Bystrici, kde okrem TITANIC vystúpili DOKTOR TRICERATOPS a poľské TURBO. Ak sa nemýlim bolo to ešte pred revolúciou a hrala tam ešte jedna poľská skupina. Z pôvodnej zostavy ostal len spevák a gitarista Zdeněk Černý. Na basu hrá posledné roky Milan Vajgrt (DOGMA ART) a zostavu doplnila dvojica Marek Šmerda a Martin Škaroupka, ktorí aktuálne fungujú v CRADLE OF FILTH. Budem sa opakovať, ale ani pri tejto základnej zostave stále pretrvávali problémy so zvukom. V jednom momente dokonca Zdeněk prerušil skladbu a skonštatoval "Do odposluchú mi jde takovej randál". Nakoniec sa to mierne zlepšilo a už sa k tomu radšej nebudem vracať. Každopádne kapela zahrala prierez starých hitov zo spomínaného albumu ako napríklad "Simulant", do ktorého vpašovali gitarový riff "Beat It". Ten svojho času nahral pre Jacksona Eddie Van Halen a je jasné, prečo ho Marek zahral. Nechýbali ani skladby ako "Figurína", "Metalovej svátek“ či "Ďábelská mumie". Postrehol som aj skladby z ich neskoršieho repertoáru ako "Soumrak titánú" a nechýbali ani nové skladby z aktuálnej novinky "On". To že zvládali svoje party Martin a Marek je asi každému jasné. No nenechali sa zahanbiť ani páni v rokoch a najmä Zdeněk prekvapil svojím hlasom, ktorý zvládal aj náročnejšie party. Vystúpenie TITANIC bolo pre mňa nostalgickým návratom k mojim metalovým začiatkom. Ak sa budete budúci víkend nachádzať v okolí Vrútok či Košíc, nenechajte si ujsť aj zbytok tohto miniturné.

Informácie o koncerte

Názov: TITANIC priplával do Bratislavy

Dátum: 12.03.2022

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: TITANIC - heavy metal (CZE)
LUNATIC GODS - melodic extreme metal
CASTAWAY - progressive metal

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2022-03-15 21:46:43

Prečítané: 1012x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie