TRIVIUM prišli do Bratislavy predstaviť nový album

TRIVIUM prišli do Bratislavy predstaviť nový album

Floridskí TRIVIUM vydali koncom minulého roka zrejme najvydarenejší album svojej kariéry s názvom "The Sin And The Sentence". Na svoje európske turné si prizvali zaujímavých hostí POWER TRIP a VENOM PRISON.

Britská kapela VENOM PRISON pôsobí na scéne len štyri roky a vydala zatiaľ jedno EP a debutový album "Animus". Tento death metalový chameleón čerpá inšpiráciu zo starých undergroundových kapiel. Svoj špinavý guľáš pripravujú z množstva metalových odnoží, ktorých chute sa zmiešajú do zaujímavého výsledku. Okrem death metalu možno v ich tvorbe vystopovať prvky blacku, grind coru či hard coru a celá táto zmes poriadne páchne starinou. Mne ich hudba asi najviac pripomína debutový albumy kapely AT THE GATES "The Red in the Sky Is Ours". Aj keď nemali úplne dokonalý zvuk, mňa ich vystúpenie príjemne prekvapilo. Je síce pravda, že ich hudba miestami pôsobí ako neopracovaný surový kameň, no výsledná skulptúra je zaujímavá. Speváčka Larissa Stupar (ex-WOLF DOWN) má vo svojom hrdle poriadne surové hlasivky a tónom hlasu skoro vôbec nepripomína ženský spev. Aj na pódiu sa pohybuje skôr ako chalan, no inak je to sympatická baba. Počas celého vystúpenia som pozorne počúval ich hudbu a celá tá zmes ma fakt bavila. VENOM PRISON predviedli dnes večer výborný set a ich ďalší vývoj budem určite sledovať.

Američania POWER TRIP sú kritikmi ospevovaní ako veľká nádej a čerstvý vietor dúchajúci do plachiet thrash metalu. Po formálnej stránke ich vystúpeniu nemožno skoro nič vytknúť. Mali výborne čitateľný zvuk, nechýbalo im nasadenie, aj keď spevák mi občas pripadal, že sa necíti vo svojej koži. Počas koncertu síce skákal, pobehoval po pódiu, no miestami sa po ňom len tak motal. To je však nepodstatné, pretože koncert odspieval bezchybne. Na thrashovú kapelu mal o niečo deathovejší vokál, čo však vytváralo zaujímavý kontrast. Z môjho pohľadu som mal však pocit, že ich skladbám chýbalo správne vygradovanie. Skoro každú skladbu slušne nakopli, no v momente kedy by som očakával jej vyústenie do finále, sa opäť vrátili k nosnému riffu a neustále sa to opakovalo. Je to zvláštne, pretože keď som pred koncertom počúval ich posledný album "Nightmare Logic", tento pocit som vôbec nemal. Setlist vystúpenia tvorili z väčšej časti skladby zo spomínaného albumu, tri ukážky z debutu a skladba "Divine Apprehension", ktorá vyšla na splitku s INTEGRITY. Asi najväčší dojem na mňa spravila úderná "Firing Squad", ktorá mi pripomínala mix SLAYER a MINISTRY.  

Američania TRIVIUM boli svojho času pasovaní do role nasledovateľov veľkých mien metalovej scény ako METALLICA či IRON MAIDEN. Dnes už je jasné, že sa nimi ani náhodou nestali a zrejme už ani nestanú. Ale koho to trápi? Dôležitejšia je samotná muzika, ktorá je pre mňa stráviteľnou metalovou komerciou, ktorá dokáže svoju tvorbu udržať v mantineloch dobrého vkusu a potrebnej razantnosti. Po pár menej vydarených nahrávkach TRIVIUM minulý rok vydali výbornú dosku s názvom „The Sin And The Sentence“, ktorá ma na svedomí moju účasť na tejto akcii. Koncert začal reprodukovanou skladbou IRON MAIDEN "Run to the hills", po ktorej odpálili titulnú skladbu z novinky. Výrazný hit s výborným nosným riffom a silným refrénom je typickou ukážkou najsilnejších zbraní TRIVIUM. Vo svojej hudbe dokážu skĺbiť moderný metalcore s heavy metalom, pričom skladby si zachovávajú dynamiku a zároveň sú hitové. Na kvalite nového materiálu má svoju zásluhu aj nový člen skupiny, bubeník Alex Bent. Tento talentovaný hudobník napriek svojmu mladému veku má za sebou hranie v takých kapelách ako DECREPIT BIRTH alebo TESTAMENT. Nebudem predstierať, že by sami páčil celý koncert od prvej po poslednú skladbu. V istých momentoch ma ich set dokonca aj nudil, čo vzhľadom na môj hudobný vkus asi nikoho neprekvapí. Ale to čo kapela predviedla v tých najsilnejších skladbách setu, to rozhodne stálo za to. U mňa asi najviac zabodovali "Inception Of The End", "The Sin And The Sentence", "Betrayer" a "Thrown Into The Fire". Základnú časť vystúpenia nádherne vygradovali dvojicou piesní "The Heart From Your Hate" a "Beyond Oblivion". Toto bol pre mňa jednoznačne vrchol celého ich vystúpenia. V nasledujúcich troch prídavkoch zaspomínali opäť na staršiu tvorbu. Počas ich koncertu som sa niekoľko krát presúval po klube, aby som našiel najlepší zvuk. Najprv som to skúšal na vyvýšenej platforme, z ktorej bol síce skvelý výhľad, no zvuk nebol ideálny. Ten som nakoniec našiel v pravej časti pod pódiom niekde na úrovni východu. Myslím, že organizátor koncertu sa na návštevnosť koncertu sťažovať nemôže, aj keď vypredané nebolo.

Myslím, že to bol celkom príjemný koncert s niekoľkými výraznými vrcholmi. Aj keď som od POWER TRIP čakal niečo iné ako predviedli, VENOM PRISON ani TRIVIUM ma nesklamali.

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.

Informácie o koncerte

Názov: TRIVIUM prišli do Bratislavy predstaviť nový album

Dátum: 28.03.2018

Miesto: BRATISLAVA - Majestic Music Club

Kapely: TRIVIUM - heavy/thrash metalcore (USA)
POWER TRIP - thrash metal/crossover (USA)
VENOM PRISON - death metal/hardcore (WAL)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-04-01 16:35:04

Prečítané: 1338x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie