MALOKARPATAN: Unleashed on the East

MALOKARPATAN: Unleashed on the East

Na nedeľný večer nám chalani z Loud Farm Booking prichystali poriadne temné menu. Najväčším ťahákom boli čoraz populárnejší MALOKARPATAN, ktorí žnú väčšiu popularitu za hranicami ako doma. Ďalším domácim zástupcom boli GOATCRAFT a spolu s nimi vystúpili írske kapely SACRILEGIA a VIRCOLAC. Opar temnoty a archaického metalu bol v klube prítomný od začiatku až do konca.

Po niekoľkých zmenách v poradí kapiel, na poslednú chvíľu hrali ako prví domáci GOATCRAFT. Neviem, či to bolo plánované, ale dnes vystúpili bez tradičných ozdôb ako svietniky či lebky. Každopádne prvá časť vystúpenia stála za to aj bez týchto dekorácií. Temný black death metal v ich podaní jasne odkazuje na metal osemdesiatych či deväťdesiatych rokov. Je ale pozitívne, že ho len nekopírujú a skôr sú ovplyvnený istými postupmi. Skladby GOATCRAFT sú poriadne surové a majú temnú atmosféru. Dýcha z nich mŕtvolný puch vychádzajúci zo spráchnivených sarkofágov. Zbytočne svoju hudbu nekomplikujú a dávajú dôraz hlavne na výsledný efekt. Dnes im však nebolo súdené dohrať celý set tak, ako si predstavovali. Hneď na začiatku mal spevák problém so svojím aparátom. Išli z neho dosť nepríjemné zvuky, ktoré ale počas hrania zanikli v ohlušujúcej hudbe. Ako sa neskôr ukázalo, chyba bola skôr v gitare, pretože túto hlavu ako aj bedňu používali aj ostatné kapely. Problémy vygradovali vo chvíli, keď spevákovi na gitare praskla struna. Očakával som, že niekto z prítomných vystupujúcich požičia svoj nástroj, aby kapela dokončila svoj set. Kapela však odohrala nasledujúcu skladbu len s jednou gitarou a bolo to veru cítiť. Nakoniec sa spevák opýtal, či by mu niekto gitaru nepožičal, no odpoveď sa nedostavila. Odohrali teda ešte jeden song a s nechuťou ukončili svoj set. Prišlo mi fakt divné, že ostatní gitaristi sa takto zachovali ku svojmu kolegovi. Ale ťažko to celé vyhodnotiť, pokiaľ človek nevidel do zákulisia. Aj napriek tomu ma GOATCRAFT zaujali a určite si ich pri najbližšej príležitosti pozriem znova. Snáď budú mať lepší deň ako dnes.

Po krátkej pauze pokračoval program vystúpením írskych thrasherov SACRILEGIA. Kapela nasadila o niečo rýchlejšie tempo a ostrejší zvuk, ktorý sa pochopiteľne viac hodil k ich hudbe. Ich skladby pripomínajú začiatky legendárnych kapiel SEPULTURA či SODOM. Hlavný rozdiel je však v nápaditosti hudby. Spomínané legendy už na začiatku svojej kariéry vedeli skladať výrazné skladby a to v aj časoch, kedy nevedeli úplne ovládať svoje nástroje. Podľa všetkého SACRILEGIA ovláda svoje nástroje na slušnej úrovni, no skladať výraznejšie skladby im zatiaľ nejde. Po niekoľkých skladbách ich vystúpenie stratilo náboj a odzrkadlilo sa to aj pred pódiom.

Hudbu domácich MALOKARPATAN je možno definovať ako mix heavy metalu a archaického blacku. Ich skladby majú veľmi špecifickú atmosféru a sú v podstate dosť svojské. Zašlú slávu starého metalu oprášili od popola a pridali k nej prvky ľudovej poetiky. Texty písané v záhoráckom dialekte sú ďalšou pridanou hodnotou ich tvorby. Svoje vystúpenie odštartovali skladbou "V okresném rybníku hastrman už po stáročá vyčína". V nej sa dokonale odzrkadľuje ich svojský prístup k metalu ako takému. Mali vcelku slušný zvuk aj keď isté rezervy by sa našli. No samotné nástroje ako aj spev boli zrozumiteľné, čo je určite základ. Jediné, čo mi prišlo zvláštne, je trochu stoický, miestami až unudený prejav speváka HV. Trocha entuziazmu by jeho prejavu nezaškodilo, ale podľa informácií známych takto pôsobí vždy. A možno je v tom nejaký umelecký zámer, ťažko povedať. Kapela hrala hlavne z ich posledného albumu "Nordkarpatenland" ale pridali aj pár skladieb z debutu. Každopádne odoznela aj jedna ukážka z pripravovaného albumu, ktorý sa bude volať "Krupinské ohne". Album nahrávali v Prahe so Zdeňkom Šikýřom, ktorý v tom istom štúdiu nahrával s MASTER'S HAMMER demo "The Mass". Moja prvá koncertná skúsenosť s touto svojskou formáciou dopadla na výbornú a ich budúcoročné turné s CULT OF FIRE si určite nenechám ujsť.

Druhý zástupca írskej metalovej scény VIRCOLAC predviedol presvedčivejší výkon ako SACRILEGIA. Ich temný black death nie je síce ničím originálny, no má atmosféru a vie slušne nakopnúť. Ich hudba nie je jednoduchým sústom a je poriadne špinavá. Podobne ako u predchádzajúcich kapiel aj tu cítiť závan starého metalu, aj keď o niečo menej ako u MALOKARPATAN. Ten cítiť hlavne vo zvuku a čiastočne aj v kostrách jednotlivých piesní. Je v nich cítiť odkaz na makabrózne spolky typu AUTOPSY či NECROPHAGIA. Okrem hnusných ťahavých pasáží vie kapela aj zrýchliť a poriadne to roztočiť. Osobne si však myslím, že vo väčších obrátkach znela ich hudba o niečo presvedčivejšie. Napriek tomu, že ich vystúpenie bolo zaujímavé, ku koncu trocha stratilo zo svojej sily. Na úplný záver však zaradili skladbu, ktorá ma vrátila do deja a svoje vystúpenie vygradovali.

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Loud Farm Booking.

Informácie o koncerte

Názov: MALOKARPATAN: Unleashed on the East

Dátum: 24.11.2019

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: MALOKARPATAN - black/heavy metal (SVK)
VIRCOLAC - death/black metal (IRL)
GOATCRAFT - black metal (SVK)
SACRILEGIA - blackened thrash metal (IRL)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2019-11-30 06:33:12

Prečítané: 1489x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie