ČAD a CATASTROFY: Valašky a Buzogáne vol. 2

ČAD a CATASTROFY: Valašky a Buzogáne vol. 2

Turné s názvom "Valašky a Buzogáne vol. 2" si po minuloročnom úspechu zopakovali skupiny ČAD a CATASTROFY. Okrem nich sa nám dnes ako otváračka predstavili aj grinderi z Popradu HUMAN HUMUS.

Na úvod sme si teda strihli technický grindcore, poriadne natlakovaný energiou. Kapelu som videl naposledy pred štyrmi rokmi na Fleshke a odvtedy vydali novú dosku "The Obligatory Struggle". Výraznou zmenou si prešiel spevák Ižďo, ktorý poriadne schudol, no jeho pódiový prejav sa nijak nezmenil. Chaotické pohyby, v tvári výraz šialenca a z hrdla mu vychádzali  nekompromisné vokály umocňujúce muziku HUMAN HUMUS. Ak sa nemýlim hrali hlavne nové veci, ktoré sú ozvláštnené valivejšími sludgeovými prvkami. No vôbec im to neuberá na sile, skôr naopak. Popri nich totiž grindové "sypačky" znejú viac agresívnejšie a hudba tak naberá na dynamike. Ich skvelé vystúpenie trocha narušili technické problémy, ktoré mal gitarista Andrej so svojím aparátom. No inak to bola skvelá jazda. Na záver svojho vystúpenia zaradili fantastickú skladbu "Alarm", ktorá sa celá nesie vo valivom tempe a má v sebe čosi temné a hrozivé. Skvelá voľba ako ukončiť celú show.

Po technickej pauze na pódium vypochodovali thrashmetaloví zbojníci CATASTROFY. Narvaný klub MMC dostali do poriadneho varu a takúto atmosféru tu častokrát nemávajú ani veľké mená svetovej metalovej scény. Kapela mala pekný čitateľný zvuk a do vystúpenia dali naozaj maximum. Hrdlorez Boris si okrem spievania zahral aj na fujare. Gitaristi Mastiflinta Beňo a Hrajruka Jano sekali thrashové gitarové riffy, akoby na svete nebolo nič ľahšie a prirodzenejšie. Nuž a rytmická sekcia Miesiželezo Mifo a Kostilam Roman hnali celú zbonícku partiu durným honom na kovovom voze, na ktorom mali naložený silný setlist. Popri tradičných hitoch ako "Ančine cecky", "Na detskej oslave" "Zbojnícky tanec" či "Bastardi spoločnosti" hrali aj z ich posledného albumu "Besnota". Skladby ako "Jebem vaše idoly", "Len slová" ako aj "Hurá, vojna!" fungujú naživo skvele a pozitívne na ne reagovali aj fanúšikovia. A som rád, že chalani hrávajú aj najväčšie šialenstvo z ich tvorby s názvom "Krik a beznádej". CATASTROFY sú už roky jednou z najlepších koncertných kapiel, aké naša metalová scéna ponúka. Roky driny, cestovania a neúnavného koncertovania sa ale oplatili, pretože návštevnosť ich koncertov je na naše pomery naozaj vysoká.

Posledné dve vety však do písmena platia aj pre tretiu kapelu dnešného večera ČAD. A ešte jednu vec majú tieto dve družiny spoločné. Sú to originálne slovenské texty, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou ich celkového výrazu. ČAD sa dnes predstavili hneď s dvoma bagitaristami. Prvú časť koncertu odohral s kapelou Hulo (TESTIMONY, LVMEN, DAVOVÁ PSYCHÓZA, ŠWABLAST, ROMANES) a neskôr ho vystriedala nová posila Kňeži (ROZPOR). Ťažko opísať ich vystúpenie bez toho, aby sa človek neopakoval. Takže v stručnosti asi takto. Dobre vyvážený zvuk vystrojili páni zvukári všetkým trom kapelám, takže veľká vďaka za to. Obaja basgitaristi odohrali svoje party bez chýb, aj keď na pódiu pôsobili trocha nenápadne. Sledovať a počúvať Valéra za bicími bol už tradične veľký zážitok. Dychberúca istota spojená s dynamikou hrania tvoria už dlhé roky palebnú silu ČADu. Pišta Vandal hral na svojej Gibsone valivé gitarové riffy, spieval ako o život a pomedzi skladby bavil svojími príhovormi. Spolu dostali fanúšikov do poriadnych obrátok a pod pódiom to fakt žilo. Setlist koncertu tvorili klasické hity skupiny ako "Sekery a budzogáne", "Čertova kovadlina", "Zlo som ja", "Frustrovaný Dojebaný Nasratý", "Konflikty", "Dunaj" či "Močiar". U mňa najviac zabodovala skladba "Démon samoty", ktorá je hudobne ako aj textovo moja absolútna topka. Karpatskí draci dnes odohrali svoj vysoký štandard a opäť nesklamali.

Najdôležitejšia však bola skvelá atmosféra, ktorú vytvorili všetky tri kapely a neuveriteľných 850 platiacich divákov! Metalová scéna na Slovensku žije a podpora domácej scény je na vzostupe. Dúfajme, že podobných akcií budeme mať doma čo najviac.   

Informácie o koncerte

Názov: ČAD a CATASTROFY: Valašky a Buzogáne vol. 2

Dátum: 10.11.2018

Miesto: BRATISLAVA - Majestic Music Club

Kapely: ĆAD - Svätojurský tajfún
CATASTROFY - Prešporské tornádo
HUMAN HUMUS - Tatranská víchrica

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-11-15 00:15:52

Prečítané: 2577x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie