VOIVOD pristáli v Bratislave

VOIVOD pristáli v Bratislave

Minulý utorok pristála v Bratislave kanadská metalová legenda VOIVOD. Ako hlásal plagát, kapela tento rok oslavuje 35 rokov existencie, no v skutočnosti je to už o niečo viac. Za týždeň im vychádza nový album s názvom "The Wake" a dnes večer si z neho istotne niečo vypočujeme.

Na tejto časti turné im predskakuje švédska kapela MAGGOT HEART, ktorá pôsobí v Berlíne. Kapelu založila gitaristka a speváčka Linnéa Olsson (ex-BEASTMILK, ex-GRAVE PLEASURES, THE OATH, SONIC RITUAL) spolu s bubeníkom Unom Bruniussonom (GRAVE PLEASURES, IN SOLITUDE). Na svojom konte majú zatiaľ len jeden album a jedno EP. Vo svojej hudbe kombinujú prvky hard rocku a post-punku. V podstate sa stačí pozrieť na minulosť týchto hudobníkov a mix ich predošlých skupín vám dá približnú predstavu o tom, čo dnes produkujú. Na turné si pozvali ešte dve hudobníčky, ktorých pôvod som však napriek snahe nezistil.
Kapela odohrala veľmi príjemný set, ktorému chýbala len jedna vec. Výraznejšie skladby respektíve vyváženejší repertoár. Pokiaľ si vypočujete ich skladby osve, tak majú svoju atmosféru a istý potenciál. No pokiaľ si pustíte celý album, ich sila sa trocha vytráca. Väčšinu setlistu tvorili skladby z novinky "Dusk to Dusk", ktoré sú zväčša takéhoto charakteru. Paradoxne najlepšie skladby koncertu na ňom ale nenájdete. Jednak to bola špinavá rocková hitovka "City Girls" z rovnomenného EP, no suverénne najlepšou skladbou večera bola predposledná "Show me your teeth". Touto skladbou si ma absolútne získali a ukázali v nej  silný potenciál, ktorý táto kapela v sebe má. Dievčatá dnes večer podali štandardný výkon, no najväčšia pochvala smeruje bubeníkovi Unovi. Jeho živelný štýl bubnovania bola radosť počúvať ako aj sledovať. Celkovo však hodnotím ich vystúpenie pozitívne a ich zaradenie na toto turné bola zaujímavá voľba.

Kanaďania VOIVOD vyrazili na turné s čiastočne sa meniacim setlistom (porovnával som s Prahou), ktorý v základe tvoria ukážky zo spomínanej novinky a z overených hitov mapujúcich roky 1984 - 1993. Práve v tomto období si vytvorili svoj neopakovateľný rukopis, ktorý neskôr rôznym spôsobom modelovali. Podľa môjho názoru sa jedná o jednu z najmenej docenených kapiel metalovej scény. Výnimočnosť ich tvorby nespočíva len v originalite ale aj v jej rozpoznateľnosti. Hudba VOIVOD je proste nadčasová a nemá tendenciu poslucháča omrzieť. V kapele okrem dvoch pôvodných členov (Away a Snake) pôsobia v súčastnosti gitarista Daniel Mongrain (ex-MARTYR, ex-CRYPTOPSY, ex-GORGUTS) a basák Dominique Laroche. Dnešný koncert odpálili skladbou "Post Society" z rovnomenného EP. Na celej kapele bolo vidieť, že ich hudba neskutočne baví a dokážu to preniesť aj na pódium. Napriek pokročilejšiemu veku neustále pobehovali po pódiu a rozdávali pozitívnu energiu svojim fanúšikom. Tých sa zišlo v klube požehnane, čo som ani neočakával.

VOIVOD mali príjemne čitateľný zvuk, ktorému ťažko niečo vytknúť. Miestami bol síce spev jemne utopený, no nešlo o nič výrazné a záležalo skôr na tom, v ktorej časti klubu sa nachádzate. Kapela nám ponúkla jednak surové psychedelické skladby plné thrashmetalovej energie, ktoré sú typické hlavne pre ich rannú tvorbu. Takými boli napríklad "Order of the Blackguards" a "Overreaction" z kultového albumu "Killing Technology". Nevynechali ani pokojnejšie miestami až halucinogénne kusy ako napríklad "Into My Hypercube" z môjho vôbec najobľúbenejšieho albumu "Nothnigface". Hudobníci počas celého setu hrali ako z veľkej knihy a klobúk dole pred ich nasadením. Ako som už avizoval, kapela nám ponúkla aj dve ukážky z pripravovanej novinky "The wake". Myslím, že skladby "Obsolete Beings" a "Always Moving" sú prísľubom ďalšej kvalitnej nahrávky tohto roka a na tento album sa naozaj teším. K úplnej dokonalosti chýbala už len ukážka z ich najtemnejšej dosky "Phobos". No inak šlo o veľmi umne zostavený setlist.  

VOIVOD predviedli v Randal Clube nádherný koncert a pripomenuli nám silu svojej hudby. Zároveň sa ukázali ako pohodoví páni, ktorí nemali najmenší problém podebatiť s fanúšikmi.  Je skvelé, že táto legenda je stále vo forme a svojou vesmírnou loďou brázdi starý kontinent. 

Informácie o koncerte

Názov: VOIVOD pristáli v Bratislave

Dátum: 11.09.2018

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: VOIVOD - progressive thrash metal (CAN)
MAGGOT HEART - hard rock/post-punk (SWE)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-09-15 22:19:34

Prečítané: 1269x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie