VOMITORY: No End To Suffering Tour 2011

VOMITORY: No End To Suffering Tour 2011

Slovenské bookingovky nemajú problém pritiahnuť do našich končín (v tomto prípade, ako to už býva zvykom, do Bratislavy) rôzne väčšie metalové mená stojace za pozornosť. Smrtiaca švédska mašinéria VOMITORY si na turné pribrala dve kapely, osud v rukách organizátorov ale zariadil, že práve u nás došlo k spojeniu s troma ďalšími, ktoré sa práve túlali po okolitých krajoch.

Akcia sa teda začala dosť skoro, z otváračky v podobe Maďarov SLYTRACT som nestihol ani notu, podľa slov prítomných to však bola len povinná jazda pre pár "ranných vtáčat".
To švédski VOLTURYON si už mohli celkom pochvaľovať, hoci zo začiatku zažívali opäť len atmosféru predkapely. Ich brutal death metal pomalšieho strihu pôsobil v konečnom dôsledku príjemne. Členovia formácie držali pokope, bola na nich vidieť radosť z hrania a niet teda divu, že si vyslúžili konečne poriadny potlesk. Obrovským prekvapením sa zdal byť zvuk: čistý, namiešaný s citom, všetky nástroje zrozumiteľné. „No dneska si to v tejto kulise užijeme“, hovoril som si.

Návrat do krutej reality sa konal pri SOLACE OF REQUIEM. Štvorlístok blackened deathových Američanov hral naozaj zúrivo, svoju hudbu odmasakrovali s citom a dal sa im uveriť každý tón, v ich prípade to však zvukár potopil na celej čiare - príliš nahlas, jeden nástroj prehlušuje druhý, no hrôza! Perlička: celkom zábavne pôsobil gitarista z nášho pohľadu vľavo. Svojim atypickým držaním inštrumentu (takmer až pod bradou) bol priam neprehliadnuteľný.
Aby to nebolo len o hudbe, každý fanúšik sa mohol pristaviť pri obvyklých distrách; vyberať veru bolo z čoho. Mužské osadenstvo koncertu si navyše určite spomenie aj na slečnu, ktorá spravovala to DEMONICALovské... Na margo jej super outfitu nám jeden z členov crew spomenul, ako na ňu bolo treba takmer 90 minút čakať, kým vyjde z kúpeľne. Jasný dôkaz, že aj deathmetalistky potrebujú byť dámami!

Späť k téme: počas PROSTITUTE DISFIGUREMENT sa to zvukovo ustálilo, počuteľnosť je zrazu lepšia a tak si môžeme vychutnať pravý európsky brutal death. Zásek to bol skutočne fajný, títo Holanďania majú na konte dostatok skúseností + niekoľko vydarených albumov, z ktorých sa snažili vybrať najhodnotejšie kúsky. Ešte treba spomenúť kurevsky dlhé vlasy basáka Patricka - dotyčný pán ich má zakončené až niekde pod zadkom (nezohnutý). PROSTITUTE zožali za svoju nekompromisnú šou opäť o niečo bujarejšie ovácie a mohlo sa ísť ďalej.

DEMONICAL sa napokon dostali k slovu predposlední, čo je pozícia viac než výhodná. Na druhej strane bolo vďačné publikum, ktoré sa teraz už reálne odtrhlo z pomyselných reťazí a predvádzalo headbang, ba aj nejaké-to pogo. Ja sa priznám, že tvorbu švédskych old-school deatherov nemám podrobnejšie zmapovanú, výraznejšie však na mňa od nich zapôsobili pomalšie skladby, keďže práve v nich sa prejavil cit pre melodiku, striedavý rytmus a boli aj vhodnejšie na burcovanie publika. Rýchlejšie kúsky pôsobili až príliš klišovito. Áno, DEMONICAL správne kráčajú v šľapajách DISMEMBER a spol., ale chcelo by to väčšiu dávku originality.

Tak a po strastiplnej ceste sme sa konečne dočkali čerešničky na torte v podobe hlavného headlinera - VOMITORY. Kvarteto udatných bojovníkov (samozrejme zo Švédska) sa ešte len začalo pripravovať a už zanechávalo dobrý dojem. Títo páni sa nepotrebujú hrať na hviezdy; bez problémov sa pohybovali medzi ľuďmi, pódiové zvučenie si riadili sami, miesto nejakých zbytočne prehnaných póz sú na stejdži (až na frontmana) vždy usmievaví a všimol som si aj fakt, že sa bavia rovnako dobre či už na malom, alebo na veľkom pódiu (spomienka na vystúpenie v rámci Brutal Assault 14).
Začalo to síce na pol plynu, keď ale zazneli tóny aktuálnej hitovky "Regorge In The Morgue", bolo jasné, kto sa stáva víťazom celého večera. Zvuk mierne pokrivkával, členovia "Vomítka" však nie. Okrem najnovších skladieb nám ponúkli celkom slušnú porciu tých starších; v podstate to bol rozumný prierez ich albumovou tvorbou, čo je, vzhľadom na fakt, že sa jedná o turné k novej doske, veľmi potešiteľné. Pár chuťoviek: "The Carnage Rages On", "Blood Rapture", "Terrorize Brutalize Sodomize" a iné.

VOMITORY hrajú všetko s ľahkosťou a dovolím si tvrdiť, že požiadavky poslucháčov splnili takmer do bodky. Tunajší fanúšikovia boli spokojní. Napriek svojmu menšiemu počtu si stále vedia vychutnať poctivo zahratú muziku a vďaka jednému konkrétnemu zúčastnenému sa dokonca ukázalo, že tvrdý metal nepozná žiaden fyzický hendikep. Na záver si trošku zafilozofujme. V úvode spomínané "veľké metalové mená" vedia do našich klubov prilákať enormné množstvo návštevníkov (niekedy 400 a viac...). S touto akciou to ale bolo biedne; hovorím o účasti 80 platiacich. Položím teda otázku: vadilo by slovenským metalistom, keby sa podobné akcie "menej žiadaných" kapiel v rámci ich európskych turné zajednávali u nás len minimálne?


FOTO: Tomáš Bulánek | DarkRoom

Informácie o koncerte

Názov: VOMITORY: No End To Suffering Tour 2011

Dátum: 08.11.2011

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: VOMITORY - death metal (SWE)
PROSTITUTE DISFIGUREMENT - brutal death metal (NED)
SOLACE OF REQUIEM - technical death/black metal (USA)
+
DEMONICAL - death metal (SWE)
VOLTURYON - death metal (SWE)
SLYTRACT - technical death/thrash metal (HUN)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2011-11-22 16:35:21

Prečítané: 648x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie