WARREL DANE prišiel na Slovensko unavený

WARREL DANE prišiel na Slovensko unavený

Časy, kedy americká progressive metalová veličina NEVERMORE brázdila svet, sú, zdá sa, definitívne preč. Od ich náhleho roztrieštenia v roku 2011 nič nenasvedčuje tomu, že by sa chystali na reunion. Jednotlivých členov možno vidieť v iných projektoch a kým napr. Jeff Loomis sa stal členom populárnych ARCH ENEMY, Jim Sheppard a Warrel Dane obnovili svoju starú svätyňu SANCTUARY. Poslednému menovanému to však nestačí a objavuje sa na pódiách aj v kapele nesúcej jeho meno. Primárne ponúkaným materiálom však nie je sólo tvorba, ale hity NEVERMORE.

Warrel sa tentokrát zameral na najúspešnejšie dielo, na akom sa kedy podieľal. "Dead Heart In A Dead World 15th anniversary European tour" je mierne opozdene znejúci názov turné (CD vyšlo v roku 2000), ktoré aktuálne zavítalo aj do našich končín. Informácie od agentúry UG Booking, ktorá si zobrala na starosť slovenskú zastávku, boli neúplné, resp. v jednom prípade nepresné. Podľa ich slov mali v osudný piatok 16. septembra 2016 zaznieť aj veci od SANCTUARY, na oficiálnom tour plagáte však svietili len NEVERMORE a sólovky. Navyše ešte v deň koncertu nebolo jasné, kedy sa celá show vlastne začne.

Začala sa presne o 21:00. Randal Club, v tú chvíľu menej než poloprázdny, sa začal napĺňať za zvukov inštrumentálky "Precognition", ktorá poslúžila ako pustené intro. Na stejdž postupne vyšla štvorica mladých Brazílčanov (Warrelova súčasná kapela) a napokon aj samotný pán spevák. Bum, začíname s "Narcosynthesis"! Zvuk sa prvé dve skladby ešte len upravoval, na napokon znel veľmi dobre. Horšie to bolo s Warrelom, ktorý pôsobil unavene, ba až mimo, trochu ako zombie. Žeby to bolo vekom? Má už 55 rokov, obrovské skúsenosti a hoci dnes nenabral odvahu odspievať niektoré vysoké pasáže, predsa sa aj on postupne vyladil a ponúkol všetky svoje hlasové polohy. Doprovodné vokály obstarali striedavo basák Fabio Carito a gitarista Johnny Moraes, takže výsledok bol viac než obstojný.
Ľudí pod pódiom síce nebolo veľa, ale podporu a spolupatričnosť ukázali nesmiernu. Headbang, tlieskanie, ovácie i mohutná podpora hlasivkami, najmä počas refrénov - to boli fakty, ktoré Warrelovcov očividne tešili. Američan je možno zvyknutý na početnejšie publikum (s prižmúreným okom som narátal možno stovku zúčastnených), k slovenským (i českým, keďže aj tí si našli cestu do Bratislavy) fanúšikom však prejavil veľkú úctu, zavtipkoval si a púšťal sa aj do konverzácií. Na otázku "ako sa cíti", odpovedal: "Cítim sa ako sračka… ale vyzerám dobre."

90-minútový setlist odsýpal až príliš rýchlo. Spomínané veľdielo "Dead Heart In A Dead World" zaznelo celé, od začiatku do konca, bez akejkoľvek zmeny poradia skladieb. Medzi vrcholy patrili klasické pecky "The Heart Collector", "Believe In Nothing" či "The River Dragon Has Come", ale napr. aj nenápadná balada "Insignificant".
"Mám vážne rád tento song. S NEVERMORE sme ho nikdy nehrávali, možno jedenkrát," prezradil Dane.

Po odohratí titulnej skladby, ktorá celý album zakončuje, páni ohlásili, že si na chvíľu odskočia do backstage, aby si pochutnali na červoch. Pauza našťastie trvala len nejakých 6-7 minút, takže obecenstvo nestihlo vychladnúť a mohlo pokračovať v šantení. Rýchla a heavy "Enemies Of Reality" preverila inštrumentálnu precíznosť Warrelových brazílskych kolegov. Američan následne načrel do svojej sólovej tvorby; na úvod ponúkol ešte nevydanú novinku "As Fast As The Others" a po nej dve veci z CD "Praises To The War Machine".
"Nechcem tu vidieť žiadnych chlapov plakať… lebo aj to sa už stalo," upozornil nás pred melancholickou vyznávačkou "Brother".
Potlesk si vyslúžil aj pri preslove k záverečnej "Born", kedy sa rozhovoril o tom, ako si všetci máme byť rovní bez ohľadu na náboženstvo či farbu pleti. Akosi však neoznámil, že sa jedná o posledný song večera a jeho definitívny odchod z pódia po (len) piatich prídavkoch bol trochu nečakaný.

Či celé toto vystúpenie stálo za to a či sa nejedná len o neúspešný "tribute band", snažiaci sa pripomenúť časy zašlej slávy - každý ma na to iný názor. Posúdiť by to mohlo približne 80 platiacich, čo je žalostne málo. Horšie je, že samotný Warrel Dane prišiel na Slovensko unavený a zničený. Dôvod bol prostý: predošlú noc vraj takmer nič nenaspal. A hoci potvrdil nesporné hlasové kvality, po koncerte sa ani na moment neprišiel stretnúť s fanúšikmi, radšej sa v tichosti odplížil do tourbusu, poriadne sa vyspať.


FOTO: Zuzana Tomková

Informácie o koncerte

Názov: WARREL DANE prišiel na Slovensko unavený

Dátum: 16.09.2016

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: WARREL DANE - progressive/groove metal (USA)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2016-09-18 00:00:00

Prečítané: 1677x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie