Winter Gothoom (piatok)

Winter Gothoom (piatok)

Zimná edícia festivalu Gothoom sa mala konať na inom mieste a v inej zostave. Nakoniec sa akcia presunula do kultúrneho domu v Žemberovciach, ktoré sa nachádzajú neďaleko mesta Levice. Ako mi prezradil Libor z ABORTION, tento kulturák navrhoval niekto, kto zvuku zjavne rozumie. Akustické obklady stien, ako aj kazetový strop prispievajú k správnemu šíreniu zvuku. A musím uznať, že vyslovene zlý zvuk tu nemala ani jedna kapela. Najväčšiu zásluhu na tom mali šikovní zvukári, za čo im patrí veľká vďaka. Je zbytočné menovať pôvodný line-up, ktorý sa výrazne líšil od toho finálneho. No k nečakaným zmenám došlo aj tesne pred akciou. Česká black metalová kapela ROOT oznámila odchod svojho šéfa Big Bossa, bez ktorého by nevedela odohrať plnohodnotný set. Ten opustil kapelu zo zdravotných dôvodov a dúfajme, že bude v poriadku. Následne oznámili svoju neúčasť poliaci PROCH plus domáce kapely STERCORE a CRANIOTOMY. Sú veci, ktoré proste nejde predvídať a treba ich rešpektovať. Celá akcia bola venovaná fanúšikom festivalu, ktorí už žiaľ nie sú medzi nami. Na vytlačenej nástenke ste im mohli zanechať akýkoľvek odkaz. Ťažko sa mi odhaduje účasť fanúšikov, ale zachytil som v debatách nejaké číslo okolo 350, čo by zhruba odpovedalo realite. Každopádne v sobotu ich prišlo o niečo viac ako v piatok.

Poliaci VASTNESS prišli na festival ako náhrada za krajanov PROCH. Je to mladá kapela, ktorá vznikla len pred tromi rokmi. Hudobne ide o mix death/thrash metalu s hodne starými koreňmi. Na pódiu síce pôsobili trocha staticky, no boli celkom slušne zohratí. Okrem vlastných piesní zahrali aj cover od CANNIBAL CORPSE "Stripped Raped & Strangled".

Domáci ACSHAR pôsobia na scéne oveľa dlhšie a je to na ich prejave cítiť. Aj keď folkmetal nepatrí medzi moje obľúbené žánre, ich vystúpenie malo spád. Chalani sú dobre zohratí a zjavne ich táto muzika baví. Skupinu podporil na pódiu aj syn gitaristu Michala a v sále sa všetci dobre bavili. Na záver svojho vystúpenia zahrali skladbu "Pivo, pivo", ktorá pochádza z repertoáru fínskych KORKIPLANII. Mimochodom je to celkom paradox, pretože v sobotu sme sa dozvedeli, že pôvodne nemala na akcii zaznieť ani jedna prerábka.

Na vystúpenie DEHYDRATED som bol zvedavý, keďže ich hudba je mi o niečo bližšia. Death metal v ich podaní vychádza zo starej školy a skupina vznikla pred neuveriteľnými tridsiatimi rokmi. Mali tam síce pomerne dlhú pauzu ale to nie je podstatné. Minulý rok im vyšiel nový album s názvom "After the Funeral" a dnes ho aj pokrstili, ale to už trocha predbieham.

Už pri zvukovke som postrádal na pódiu speváka Dragana, ktorý sa vystúpenia nezúčastnil. Nahradil ho Maťo Benkovský (IMMORALITY, ŽRIEBADLO), ktorý na novinke v jednej skladbe aj hosťoval. Svojej úlohy sa zhostil so cťou a svojím mocným hlasom drtil naše bubienky. Skvele rozbehnutý set nakoniec prerušili, aby konečne pokrstili svoj nový album. Toho sa zhostil otec festivalu Peťo Beťko, ktorý pokropil novinku červeným ginom. Pokrstené CD nakoniec pristalo v rukách kamarátov z Krupiny, ktorí z toho mali veľkú radosť (viď foto). Vystúpenie pokračovalo ďalej a nové skladby fungovali skvele aj naživo. Na jednej strane bolo cítiť na hudobníkoch sústredenie ale aj radosť z hudby. Najmä ne bubeníkovi Elevovi bola badať radosť z živej hudby. Aj keď v pozmenenej zostave, DEHYDRATED opäť nesklamali.      

Symbolicky po DEHYDRATED vystúpila skupina, ktorá vznikla v tom istom roku a je s ňou personálne prepojená. V DEPRESY kedysi pôsobili Elevo ako aj Dragan, čo ale iste dobre viete. Aj oni majú nahratý nový album, ktorý ale ešte nevydali. Pevne verím, že sa toho dočkáme ešte tento rok.

A hneď prvé dve skladby zahrali práve z neho. Myslím že prirodzene nadväzuje na ich posledné EP "MMXVIII". Skladby majú temnú atmosféru a výrazné pútavé melódie. A práve tie ma zaujali asi najviac a teším sa na ich štúdiovú podobu. Rytmika je pomerne pestrá, ale hlavne dynamická. Kapela vie svoju tvorbu odprezentovať aj naživo, čo ale nie je žiadna novinka. K ich vystúpeniam patrí aj skvelý vizuál, ktorému kraľuje obria plachta za Hoyasovími bicími. Okrem nových piesní zahrali aj dve ukážky z albumu "Morph" - "Palliative Theories" a "Reality Architects". U mňa na plnej čiare zvíťazila opäť "Self Ignition", zo spomínaného EP. Zaslúžene sa stala súčasťou ich vystúpení za posledné roky.

Po výmene kulís zaplnili pódium banery s lesnými motívmi a svoje vystúpenie odpálili HYPNOS. Asi je zbytočné podrobnejšie predstavovať túto českú death metalovú stálicu, tak len v skratke. Založili ju Bruno Kovařík spolu s bubeníkom Pegasom po rozpade KRABATHOR. Fungujú viac než dvadsať rokov a v jej zostave nájdeme gitaristov SIX DEGREES OF SEPARATION Vlastimila Urbanca a Martina Klinkera.

Ich vystúpenia majú dlhodobo vysokú úroveň a dnešok nebol výnimkou. Ich poňatie death metalu je výrazne odlišné ako to u DEHYDRATED. Má omnoho viac technickejších pasáží a vyznačuje sa ráznejšími rifmi. Aj zvuk gitár je o niečo ostrejší a menej skreslený. Je to povahou samotnej hudby, ktorá je agresívnejšia a má viac dynamickejších pasáží. Skladby ako „One Flesh, One Blood“, "Plunged into Cacophony / Procession to Babylon" či "Burning Again" poriadne prevetrali naše sluchovody a pritiahli asi najviac fanúšikov.

Po HYPNOS sa nástrojov chopila domáca skupina PATRIARCHA. Takisto hrajú death metal, no pristupujú k nemu opäť trocha inak. Výraznejšie pracujú s melodickými linkami a v ich skladbách nájdete viac atmosferických pasáží. Neoddeliteľnou súčasťou ich hudby sú black metalové pasáže, ktoré spestrujú ich produkciu. Pomerne často striedajú hudobné motívy a gitarové vyhrávky sú ich výrazným poznávacím znamením.

Spev Mira Zimermana je podobne pestrý ako ich hudba. S prehľadom strieda hlboký deathový growl s blackovým škrekom. Texty piesní sú v slovenčine, čo dáva ich hudbe špecifický charakter. Tak ako v minulosti slovenské metalové kapely spievali zásadne v angličtine, dnes sa to výrazne mení. Skupina je veľmi dobre zohraná a ak chalani vydržia, istotne to môžu niekam dotiahnuť.

Poslednou položkou dnešného večera bola snáď najdlhšie fungujúca kapela slovenského undergroundu. Grindcorový mlynček ABORTION melie mäso už viac ako tridsať tri rokov. V rámci žánru možno netvoria nič svetoborné, ale naživo fungujú skvele.

Rytmike podkuruje bubeník Miro Raučina a basák Lepra. Ten aj vydáva rôzne neľudské zvuky a jeho vtipné príhovory sú povinnou súčasťou ich koncertov. Celé to zahusťuje gitarista Libor Hanulay, ku ktorému sa pred štyrmi rokmi pridal druhý gitarista Ondrej Varga. Aj vďaka nemu nabrali ich vystúpenia väčší výtlak a ich hudba má väčšie grády. Zo svojej studnice hitov zahrali skladby ako "Bomby na Nitru", "Kokoti na kokaine", "Prince Hoax", "Otrávený buď naveky", "Heavy Mental", "Kríza mozgu" či "Život je kurva". Nie je nad to, zakončiť večer poriadnym chlievom !

Informácie o koncerte

Názov: Winter Gothoom (piatok)

Dátum: 25.03.2022

Miesto: ŽEMBEROVCE - Kultúrny Dom

Kapely: VASTNESS (POL), ACSHAR,
DEHYDRATED, DEPRESY, HYPNOS (CZE),
PATRIARCHA, ABORTION

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2022-03-30 09:41:27

Prečítané: 1089x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie