Winter Masters Of Rock 13'

Winter Masters Of Rock 13'

Masters Of Rock je už nejaký-ten čas najväčším českým rock/metalovým festivalom. Ja osobne som už oň stratil záujem, 23. novembra 2013 som sa však prvýkrát vybral navštíviť jeho zimnú verziu, Winter Masters Of Rock. Akcia sa po minulé roky konala na Zimním stadionu Luďka Čajky v Zlíne, tentokrát ju organizátori presunuli vedľa do Sportovní haly Euronics, zrejme kvôli predpokladanej nižšej účasti.

Po príchode na miesto činu a vyzdvihnutí akreditácie sa hrnieme do haly, aby sme zistili, že už hrajú KEEP OF KALESSIN (na turné so SOILWORK). Nórski melodic blackeri sú dnes ochudobnení o speváka Thebona, ale gitarista Obsidian C. dobre zvládol aj svoju vokálnu rolu. Predstavili najmä piesne z najaktuálnejšieho CD "Reptilian", inak napr. klipovku "Ascendant" či "Introspection". A ako sa neskôr ukázalo, mali pod pódiom viac ľudí než kapela idúca po nich.

Poľskí technical death metalisti DECAPITATED (na turné s CHILDREN OF BODOM) nie sú pre tunajších fans žiadnou novinkou. Sám som ich už videl hrať na veľkom feste, v malom i veľkom klube, tak teraz opäť čosi iné. Potešil ma ich typický, výborne masívny zvuk, na druhej strane opäť sklamal kratší nevybalansovaný set (výrazná prevaha posledného CD "Carnival Is Forever", absencia hitu "Day 69"). Spomeňme aj vizuálny bonus - že gitarista Wacław "Vogg" Kiełtyka nám akosi zapustil fúzy i bradu.

Nasledujúca partia sa volá ReVAMP a je na tour s KAMELOT. V rámci ich setu sa bližšie rozhliadame po hale a dokonca nachádzame možnosť dívať sa na stejdž viac-menej zozadu. Veľmi zaujímavý pohľad! ReVAMP predvádzajú nelineárnu, pomerne progresívnu paletu viacerých metalových štýlov, s väčšou prevahou symphonic. Pozerá sa na nich dobre, za čo môže najmä speváčka Floor Jansen (ex-AFTER FOREVER, mimochodom čerstvá posila NIGHTWISH).

Po dlhšej prestavbe a miernych naťahovačkách prichádza vlastne už jeden z headlinerov - Švédi SOILWORK. Ich moderný melodic death s prímesou metalcore spĺňa všetky klišé daného štýlu, naživo to ale nie je až taká svetová show - na mňa až priveľa IN FLAMES). Pravoverní fanúšikovia si myslia niečo iné a SOILWORK tu majú veľmi slušnú divácku kulisu. V setliste okrem viacerých noviniek z aktuálneho CD "The Living Infinite" dominujú skladby éry 2003 a vyššie, zo starej odznel tuším len jeden. No a z vizuálneho hľadiska to veľmi metalové nebolo - proste moderna.

Do Zlína boli prizvaní aj melodic metaloví veľmajstri z krajiny 1000 jazier, AMORPHIS. Fínska legenda ma naživo ešte nikdy nesklamala. Dredovlasý Tomi Joutsen spieval aj dnes ako z CD-čka; či už je to growling, alebo čistý vokál. Ani jeho piati, služobne starší kolegovia sa nedali zahanbiť a inštrumentálnu vyzretosť dokázali s kľudom i noblesou. Z novej dosky "Circle" sa hralo až príliš, mnohé prostredné albumy zostali opomenuté a z "Elegy" zaznela len "Against Widows". Napriek tomu zatiaľ najlepšia záležitosť večera, čo potvrdili pecky ako "Silver Bride", navrátilá "Black Winter Day" či melancholická "House Of Sleep" (nejeden z nás má slzy na krajíčku), ktoré boli výborne odohraté.

Na to, že od oficiálne-Američanov KAMELOT som nečakal vôbec nič, chytám už po pár skladbách nesmierne pozitívnu náladu. Vraj zmenili speváka, no mne to môže byť jedno - tento presvedčil! Z pánov srší vrúcnosť, milo sa prihovárajú, vážia si svojich fans. K setlistu sa veľmi vyjadrovať nejdem, nakoľko ich tvorbu nemám detailnejšie zmáknutú. Za najväčšie pozitívum považujem vizuálne/pódiové prevedenie. Nie je to len o vkusnom oblečení či nejakom statickom headbangu - oko teší napr. dostatočný pohyb, zakomponovanie určitých plošín i vyvýšenín, kam si členovia kapely stúpnu a bonbónik (nielen) pre pánov: diabolsky krásna anjelka (inak hosťujúca femme fatale v podobe speváčky z THE AGONIST, Alissa White-Gluz). Na záver prišla zahosťovať aj Floor z ReVAMP, ktorá sa o.i. poďakovala KAMELOTu za príjemne strávený čas - dnes je to ich posledný dátum turné. Táto dáma má fakt charizmu, veď aj medzi ľuďmi behala bez problémov. Je pre mňa (po KAMELOT) druhým najmilším prekvapením Winter MORu.

Celým programom nás medzi kapelami sprevádzal koncertný hovorca Masters Of Rock, po čase mnohým asi prekážajúci - ja ho však musím spomenúť, nakoľko je to Slovák.
Úplne poslednou bandou celého dňa je fínska stálica CHILDREN OF BODOM, vo svojej tvorbe spájajúca neuveriteľné spektrum melodicky ladených metalových štýlov. Alexi Laiho má opäť o niečo kratšie vlasy, hrá však stále bravúrne. Jeho fuckovanie je samozrejmosť, hoci sa neviem ubrániť pocitu inšpirácie Jamesom Hetfieldom. Dá sa povedať, že po "Are You Dead Yet?" (titulnú opäť hrali) COB akosi stratili tvorivú šťavu, možno preto ma novinky z "Halo Of Blood" prekvapili v dobrom slova zmysle, najmä teda "Dead Man's Hand On You" so svojim doomovým nádychom. Ako som zistil od známych, na Slovensku bol playlist mierne odlišný. Verte či nie, ale dnes perfektné "Bodom After Midnight", "Needled 24/7" ani "Everytime I Die" v Bratislave nezazneli. Potešila aj starinka "Lake Bodom" a ďalším pozitívom je, že sa hralo tuším zo všetkých dosiek. Za jediné negatívum považujem určité rytmické vybočenia kapelníkov.

Winter Masters Of Rock mi opäť potvrdil, že ľudia z Moravy sú naučení chodiť na „ťažký kov“. V hale mohlo byť približne 1400-1900 ľudí, čo je skvelá účasť! Chválim aj kombináciu kapiel. Nebolo to prvýkrát, kedy Pragokoncert spojil do jednej akcie viacero súvislých tour. Pre porovnanie: v Bratislave tento mesiac prebehli tri samostatné koncerty KAMELOT, SOILWORK a „CHILDRENov“, nehovoriac o tom, že AMORPHIS tentokrát na Slovensku ani nehrali.

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Pragokoncert.


FOTO: Veronika Hesounová

Informácie o koncerte

Názov: Winter Masters Of Rock 13'

Dátum: 23.11.2013

Miesto: ZLÍN - Sportovní hala Euronics

Kapely: Children Of Bodom (FIN)
Kamelot (USA), Amorphis (FIN)
Soilwork (SWE), ReVamp (NED)
Decapitated (POL), Keep Of Kalessin (NOR)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2013-12-06 20:29:07

Prečítané: 1136x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie