WITHIN TEMPTATION: European Tour 2018

WITHIN TEMPTATION: European Tour 2018

WITHIN TEMPTATION sledujem prakticky od ich vzniku a debutový album "Enter" bol v čase vydania pozoruhodný počin. Prvýkrát som ich zažil už v roku 1998 na festivale North Power Jam, čo bola česká verzia holandského kolosu Dynamo. Odvtedy urazili poriadny kus cesty a vypracovali sa na rešpektovanú kapelu. Vo februári 2019 im vyjde siedmy štúdiový album s názvom "Resist". Na turné sa však rozhodli vyraziť už teraz a ich viedenská zastávka sa konala v Gasometri.

V čase nášho príchodu už na pódiu vystupovali BEYOND THE BLACK. Táto nemecká formácia produkuje príjemný symfonický metal s ženským spevom. Jednoduchá muzika s rockovým feelingom na jednej strane asi nikoho neurazila, no oproti WT je to úplne iná liga. V ich hudbe sa odzrkadľuje množstvo inšpirácií slávnejšími vzormi, no chýba tomu osobitejší výraz. Na druhej strane istý potenciál tu je, len potrebuje trochu dozrieť. Snaha vytvoriť výrazné priamočiare hity je viac ako zjavná a miestami prináša prvé ovocie. Asi najvýraznejšou skladbou ich setu bola "Million Lightyears" z ich posledného albumu "Heart of the Hurricane".

Holanďania odpálili svoje vystúpenie trojicou piesní z pripravovanej novinky. Singel "Raise Your Banner", v ktorom hosťuje Anders Fridén (IN FLAMES) je typickou majestátnou hymnou WITHIN TEMPTATION. Nie je to síce ktovieaký hit, ale svoju atmosféru má. Omnoho väčšiu silu má však skladba "Reckoning", kde hosťuje Jacoby Shaddix (PAPA ROACH). Je to typická ukážka aktuálneho smerovania kapely. Priamočiara skladba s výrazným refrénom je veľmi moderne vyprodukovaná a má mohutný zvuk. Skupina sa na svojich posledných nahrávkach nijak nebráni popovým aranžmánom a mimoriadne jej to svedčí. To by však samo o sebe nestačilo. No s prispením výrazného skladateľského talentu dlhoročných životných partnerov Roberta Westerholta a Sharon den Adel to už tvorí zmysluplný celok, ktorý vyživuje celú ich produkciu. Napriek tomu, že Robert je stále oficiálnym členom kapely, na turné sme ho nevideli ani dnes. Netuším, či je na materskej dovolenke, no čo si pamätám, chýbal aj na ich vystúpení v Bratislave (2014). Zastupuje ho švédsky gitarista Stefan Helleblad, ktorý sa skvele dopĺňal s Ruud Joliem.
Za bicími sa nám predstavil Mike Coolen, ktorý je v skupine od roku 2011. Martijn Spierenburg tradične obsluhoval klávesy a basové struny drtil Jeroen van Veen.

Treťou ukážkou z novinky bola skladba "Endless War", ktorá bola zrejme najslabším ohnivkom celého setlistu. Následná plejáda rokmi osvedčených hitov nepotrebuje ďalší komentár. Tu WT ukázali silu svojej hudby, ktorou nás zaplavuje viac než dvadsať rokov. Zároveň ma opäť utvrdili v tom, aké dokonalé vystúpenia vie skupina vykúzliť. Miestami sa človeku až nechcelo veriť, že ide o koncert. Dokonalý zvuk spolu s bezchybnými hráčskymi výkonmi sú základom ich show. A nesmieme zabudnúť na vokál Sharon, ktorej farba hlasu znie ako zamatový závoj. Zbytočne sa neťahá do výšok a celkovo je jej prejav prudko počúvateľný. A keď ju človek vidí na pódiu je to ešte silnejší zážitok. Mimochodom skúste si tipnúť jej vek podľa fotografií a potom si to porovnajte s realitou. No ale poďme späť k vystúpeniu.
W​ITHIN nevynechali ani výrazné duety ako "Paradise (What About Us?)" a "What Have You Done", v ktorých sme si aspoň z playbackov mohli vychutnať hlasy hosťujúcich spevákov Tarji Turunen a Keith Caputa (LIFE OF AGONY). Mimochodom skupina už disponuje takým množstvom duetov, že by z nich pokojne vedela zostaviť samostatné vystúpenie. Veľmi zaujímavým spestrením bola akustická verzia piesne "Ice Queen", ktorá bez rytmiky nabrala výrazne odlišný "feeling". Kapela dnes večer odohrala ešte dve ukážky z pripravovanej novinky "Mercy Mirror" a "Supernova". Nemôžem si pomôcť, ale tieto skladby mi až tak nesadli. Uvidíme ako budú znieť v štúdiovej podobe, len dúfam že ma zaujmú viac ako tomu bolo dnes. Na záver koncertu zaznel skoro dvadsať rokov starý hit "Mother Earth", ktorý asi nikdy neomrzí. Kapela nakoniec zahrala ešte jeden prídavok, v ktorom sa Sharon nechala vytiahnuť na lanách vysoko nad pódium. S dlhočizným závojom pripomínala anjela vystupujúceho k nebesiam. Veľmi efektný záver.

WITHIN TEMPTATION mi opäť pripravili skvelý hudobný zážitok. Znova potvrdili, že patria do prvej ligy a v rámci žánru u mňa nemajú konkurenciu. Zároveň som si však odniesol trochu nepríjemné tušenie, že novinka možno nesplní moje očakávania. O tom sa však presvedčím až začiatkom februára 2019. 

Setlist: Raise Your Banner, The Reckoning, Endless War, In the Middle of the Night, Stand My Ground, All I Need, Supernova, Shot in the Dark, The Promise, Ice Queen, Faster, Mercy Mirror, Paradise (What About Us?), The Heart of Everything, What Have You Done, Forgiven, Mother Earth, Stairway to the Skies

Informácie o koncerte

Názov: WITHIN TEMPTATION: European Tour 2018

Dátum: 13.12.2018

Miesto: WIEN - Gasometer

Kapely: WITHIN TEMPTATION - symphonic metal/rock (NED)
BEYOND THE BLACK - symphonic power metal (DEU)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-12-19 09:40:20

Prečítané: 1510x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie