BELPHEGOR - Helmuth

V útrobách krvilačnosti a nekromancie

BELPHEGOR - Helmuth

Moderný satanizmus a večný odpor voči kresťanstvu, sadomasochistické praktiky, nekonečné rúhanie sa. Ak sme pritvrdili, aj takto by mohol znieť zostručnený popis rakúskej už legendy BELPHEGOR. Je to však len časť mozaiky, líder Helmuth Lehner alias Hel Lennart sa s vami rád podelí o mnohé jej dôležité fragmenty. Okrem obligátnych informácií týkajúcich sa ďalšieho nového albumu (v poradí už úctyhodný deviaty počin „Blood Magick Necromance“) došlo i na niektoré pikošky.

Na svete je váš nový album. Ako ste zatiaľ spokojní s priebehom a odozvami?
V Európe naša novinka „Blood Magic Necromance“ doslova rozpútala vojnu. Veci napredujú pekelným spôsobom. Iba tento týždeň sme urobili asi 95 rozhovorov a odozva je viac než vynikajúca, ak máte chuť na prvotriedne death/blackmetalové dielo, zaoberajúce sa mágiou,  umením, slobodou, sexom, chaosom a smrťou, určite si ho musíte vypočuť! 

Spolupracovali ste so známym producentom Petrom Tägtgrenom. Splnil vaše očakávania?
Napriek tomu, že ľudí a vlastne ani albumy nezvyknem súdiť, Peter odviedol výbornú prácu. Pre BELPHEGOR nastal čas otvoriť novú kapitolu, čas pre novú výzvu. Skúsiť niečo nové je pre nás vždy potešením, je to dôležité... Alebo to nazvime tak, že našu hudbu teraz vnímame aj z inej perspektívy. Dokonalý zvuková stena tohto albumu ma doslova odpálila, je to BELPHEGOR dovedený k dokonalosti, tvrdší a epickejší ako kedykoľvek predtým, a to bol aj náš úmysel. Obsahuje mnohé nové prvky a štruktúry, pozdvihuje náš chaotický zvuk na novú úroveň, má v sebe viac gitarových vyhrávok, viac mágie, proste viac všetkého. Je presne taký, ako sme chceli, aby sme zneli v roku 2011. 

Novinka vyšla v pomerne krátkom čase, váš minulý počin „Walpurgis Rites - Hexenwand“ vyšla koncom roku 2009. Na dnešné pomery ste celkom rýchli...
Tak vieš, sme úplne koncentrovaní na proces vytvárania, na 666 percent. Kapela, hudba, postoj. Táto sila je naším životom. Našou vášňou a krvou. Nie je to o tom, že by sme sa niekam hnali alebo tak. Keď sme pripravení vytvoriť nové dielo a dať dokopy nové myšlienky, jednoducho to urobíme! My sami sme tí, ktorí o tom rozhodujú a s každým albumom sa snažíme vytvoriť to najlepšie – čo sa týka zvuku aj hudby. BELPHEGOR je niečo ako červené víno, čím staršie, tým intenzívnejšie (smiech). Ale všetko to zaberie veľa času a námahy, tak veľa energie, kým sa dostaneme do konečnej fázy vydania a nasledovného koncertovania. Je to pakt s peklom. 
                                                                                                                                                                 
Počas vášho posledného turné ste odohrali dva koncerty na Slovensku, okrem Bratislavy aj v Považskej Bystrici, a to celkom neočakávane, kvôli zrušenému koncertu v Krakove. Čo sa vtedy stalo?
To sa musíš spýtať toho dotyčného organizátora. Jednoducho dva dni pred vystúpením zrušil koncert a všetci sme boli nenormálne vytočení  týmto posraným prístupom. 
 
Veľa fanúšikov prekvapilo, že tvoj kolega Serpenth je Čech...
Je v kapele už od roku 2006, a je to skvelý spoluhráč, talentovaný a profesionálny hudobník. My dvaja k sebe vždy naberáme čerstvú krv. Potrebujeme k sebe spoluhráčov na živé vystúpenia, takých, ktorí majú množstvo energie, aby sme fanúšikom zaistili najintenzívnejšiu a najagresívnejšiu živú oslavu. Naše jadro je každopádne pripravené nakopať vám zadky tak, aby vám vyliezli oči z vašich posraných jamiek. 

Je o vás známe, že radi šokujete. Tak je to aj s vašim novým videom „Impaled Upon The Tongue Of Satan“. Jeho extrémnosť bude bez pochýb tŕňom v oku pre niektorých moralistov. 
Extrémnosť? Hm. Možno pre pár pokrytcov, moralizátorov a pár ľudí, ktorí radi súdia, tí sa určite budú cítiť dotknutí. OK. V pohode. Ešte niečo, čo sme nepočuli (smiech)? Vieš, ja neznášam cenzúru. Sloboda slova musí byť rešpektovaná, hlavne v oblasti umenia. Tvrdému jadru fanúšikov sa to bude páčiť a ostatní sa môžu poje*ať. To video je archaické, plné posadnutosti, jednoducho jeden krvavý rituál. Metal pre elitu tak, ako má byť! Tieto zastarané vízie honov na čarodejnice... Veľa ľudí to nepochopí, pretože žijú vo svojich plastických svetoch, sú ovečkami, ktoré majú vymyté mozgy a deň čo deň žijú z konzumných sračiek. Tento klip je protikladom života, je totálne „anti“ a nebol myslený ako niečo šokujúce – v podstate je to skôr nahá punková estetika. 
Nenávidím obmedzenia v akejkoľvek forme, pre mňa bolo jasné od začiatku, že chcem kráčať svojou cestou a robiť vlastné rozhodnutia. Ak je navrchu napísané BELPHEGOR, tak skutočne aj dostanete BELPHEGOR. V Nemecku to určite znova vyústi v to, že album sa dostane na „zoznam“... čo je odporná forma cenzúry, ktorá označuje album ako nelegálny, nasleduje stiahnutie z trhu a zabraňuje ďalšiemu predaju v jeho súčasnej podobe. 
Zasraní pokrytci, náboženské krysy, ktoré by mali byť vymazané z povrchu zemského. Čo do boha toto je? Extrémna hudba a umenie musí byť provokujúce a kontroverzné... do pekla s prekliatou cenzúrou! 

 Tak nejako to bude aj s vaším imidžom, ktorým sa prezentujete na javisku, však?
Áno, ani toto nie je o šokovaní, ale o výsmechu ovečkám, moralizátorom, pohŕdaní cenzúrou, vieš. Vždy sme boli proti katolíckej cirkvi. 
Každopádne, album „Blood Magick Necromance“ je pre nás výnimočný. Zaoberá sa veľmi osobnými vecami, ktoré sa stali v našich životoch a to všetko sa odráža v našej hudbe a textoch. Áno, je to špeciálne dielo. Úžasné a naše najnebezpečnejšie. 

A veľa ľudí si ho len stiahne z internetu...
Mne je to jedno, nič nezmením – prečo by som mal teda mrhať na to svojou energiou? Čo ma ale naozaj vytáča, je, keď nejakí sráči zavesia na internet náš album ešte pred vydaním! Tak to je naozaj na hovno postoj k našej hudbe. Ísť proti stene a nechať rozprávať zbrane. Bez rešpektu...nuž, bez neho nie je zľutovania. 

O tebe je známe, že sa zaujímaš o život a dielo Markíza de Sade. Hľadáš inšpiráciu v jeho dielach, ako sú 120 dní Sodomy, Justine a pod.?
 Áno, album „Bondage Goat Zombie“ bol venovaný tomuto géniovi. Som de Sadeom viac než ohromený už od roku 1997, keď som sa dostal k dielam 120 dní Sodomy, Justine alebo Julliette. Naozaj by som odporúčal tieto zápisky, jeho dielo bolo bojiskom plným perverzného sexu, násilia, sadizmu, ale na druhej strane jeho štýl písania je čistá poézia... je to jednoducho niečo úžasné. Samozrejme vždy je tam prítomný prvok diabla, okultizmu, tiež silný antikresťanský cit s tendenciami k nihilizmu. 

 S tým vlastne pravdepodobne súvisí aj tvoja obľuba sadomasochistických praktík... 
Nuž, áno... konaj, čo kážeš. „Blood Magick Necromance“ odhaľuje svet škaredej romantiky, nekro-sadistickú šialenú posadnutosť inými dimenziami teroru a mäsa. 

Si aj veľkým milovníkom podobne zameraného porna. Mohol by si nám nejaké svoje obľúbené kúsky odporučiť?
No jasné, napríklad ktorekoľvek fetišistické hardcore porno. 
Sex je skvelý a je jednou z najlepších vecí na tomto svete, ktoré nám vedia osladiť život a jasné, sme závislí na všetkom, čo sa týka sexu. Ale poviem ti, že nie sme odporcovia opačného pohlavia. Aby som bol úprimný, také nádherné ženské telo je určite niečo pôvabné a čarovné. 
Ľudský odpad by mal viac šukať, potom by na tejto planéte nebolo toľko sračiek. 

Naši čitatelia sa možno zamyslia nad tým, aký je rozdiel medzi Helom - hudobníkom a Helmuthom - obyčajným človekom. 
Hudba vládne všetkému v mojom živote. Je to moja vášeň číslo jedna – môj hudobný nástroj, kapela... Som priama osobnosť, čo mnohých ľudí desí. Ale mne je to jedno. Nerád príliš veľa rozprávam, je to mrhanie kyslíkom. Som mizantrop krútiaci sa okolo nihilizmu. Okrem toho som veľmi prepojený s prírodou. Pochádzam z malej dedinky v rakúskych horách, ktorá má približne 400 obyvateľov. Milujem tento exil. Ticho mi pomáha pri tvorbe mojich diel, tejto silnej smrtiacej hudby. Vždy, keď sa vrátim z turné alebo z nahrávania, je to šok, je to ako blesk. Z chaosu, výstredností, hlučnej hudby, množstva bizarných postáv náhle do toho ticha... Je to perfektné, tam si dobíjam baterky a pripravujem sa na nový smrtiaci nájazd. 

S BELPHEGOR ste iste zažili mnoho úspechov. Pamätáš si na konkrétnu chvíľu, keď si si povedal: „Teraz som naozaj šťastný, že robím to, čo robím.“?
Prešli sme si mnohými dobrými a mnohými zlými vecami, samozrejme. Taký je proste život – niekedy sa to na teba všetko valí, niekedy sa cítiš dodrbaný a zradený, ale musíš sa s tým vyrovnať po svojom. Musíš si prejsť všetkými týmito sračkami a niekedy to, čo príde po tom všetkom, je ešte oveľa lepšie než čokoľvek, čo si zažil predtým. Čo ťa nezabije, to ťa posilní. Očakávaj neočakávané v tých najhorších chvíľach – ako je to v Murphyho zákonoch. 
Nerád by som sa ale sťažoval. S kapelou sme si prešli veľa vrcholmi a úžasnými chvíľami. Často sme cestovali po celej planéte. V hlave mám tak veľa skvelých spomienok a som za ne všetky veľmi vďačný. Ale stále máme čo dávať – v mene diabla. 

A čo vaša budúcnosť? Chcel by si ešte niečo dosiahnuť?
Chcem hrať po celom svete, nonstop. Teraz najbližšie začíname s DEICIDE v USA a Kanade, potom odohráme pár vystúpení so SEPULTUROU, potom po týchto dvoch nájazdoch nás čaká Európa, festivalové turné v júni a júli, v septembri ideme na tri alebo štyri týždne do strednej Ameriky. Teraz, keď sa hovorí o naozaj extrémnej hudbe, musíš si spomenúť aj na BELPHEGOR. 
Naživo naozaj môžeš cítiť silu davu, démonickú vášeň a vždy sa snažíme dať zo seba to najlepšie! BELPHEGOR prináša diabla, chaos, po celom svete! 

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Helmuth

Webová stránka: http://www.belphegor.at

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2011-02-18 16:33:22

Prečítané: 1816x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie