CANDLEMASS - Leif Edling

Kladivo skazy udiera...

CANDLEMASS - Leif Edling

Niet najmenších pochýb o tom, že Candlemass stáli pri zrode metalovej odnože, ktorej svojím debutom „Epicus Doomicus Metallicus“ vtisli názov naveky. Napriek pomerne častým zmenám na poste speváka sa od legendárneho albumu „Nightfall“ poznávacím znamením kapely stal charizmatický „švédsky Meatloaf“  Messiah Marcolin. Po jeho definitívnom odchode v októbri 2006 zaujal toto miesto Robert Lowe, pričom očakávania fanúšikov splnil nadmieru úspešne. V poradí druhý album Candlemass s Robertom za mikrofónom vychádza začiatkom apríla a porozprával o ňom Leif Edling – basgitarista a výhradný skladateľ legendy tradičného doom metalu.

Kapela vydáva onedlho nový album „Death Magic Doom“. Môžeš ho v krátkosti predstaviť?

Vždy je veľmi ťažké odpovedať, keď sa na to ľudia spýtajú. Môžem povedať, že sme na album veľmi hrdí, obsahuje osem skutočne dobrých skladieb a má výborný zvuk. Volá sa „Death Magic Doom“, čo je titul, ktorý sa k nemu hodí. Je heavy, no zároveň veľmi rôznorodý.

 

Kto je autorom hudby a textov? Si to opäť ty, ako býva u Candlemass zvykom?

Áno, napísal som celý album.  Texty aj hudbu.

 

Čo by si mohol povedať o procese jeho nahrávania, resp. o písaní jednotlivých skladieb?

Napísal som ich v rozmedzí piatich mesiacov, demá sme nahrali asi za mesiac. Následne sme ich počas leta s kapelou počúvali. V auguste sme začali skúšať a koncom mesiaca išli do štúdia, v ktorom sme strávili desať dní a za tento čas celý album dokončili. Mali sme ešte pár dní v septembri a októbri na nahranie dodatočných gitár, klávesových častí a podobne. Mixovanie začalo v novembri, potom sme pracovali na grafickom stvárnení, na obale. V podstate išlo o pätnásť mesiacov tvrdej práce.

 

Predovšetkým v porovnaní s predošlým albumom „King Of The Grey Islands“, obsahuje nový materiál nejaké zvláštne prvky alebo črty?

Povedal by som, že je najlepší z trojice posledných albumov. „Biely album“ bol dobrý, „King Of The Grey Islands“ bol však lepší a nový sa vydaril opäť o niečo viac. Predchádzajúci album bol veľmi „čierny“, temný. „Death Magic Doom“ nie je podľa môjho názoru natoľko temný, je to veľmi epický heavy metalový album s ôsmimi skvelými skladbami.

 

Na oficiálnej web stránke kapely sa nachádza „odvážne“ tvrdenie, že je tento album najlepším od čias „Nightfall“. Nie je to z vašej perspektívy mierne riskantné? Mám na mysli možnosť sklamania fanúšikov ohľadom ich očakávaní...

Nuž, čo môžem povedať...rozhodne netvrdím, že je najlepším albumom Candlemass. Tým je „Epicus...“ alebo „Nightfall“. Ľudia vraveli, že „Biely album“ bol takmer taký dobrý ako „Tales Of Creation“, podobne to bolo i s „Čiernym albumom“ – vraj bol určitým spôsobom rovnako dobrý ako materiál, ktorý sme vydali v 80. rokoch. Keď sme skúšali a nahrávali „Death Magic Doom“, povedali sme si navzájom, že kašleme na tieto veci. Sami musíme mať pocit, že sa vraciame k obdobiu, keď sme skúšali „Nightfall“. Keď počúvam konečný výsledok, som presvedčený, že ide o najlepší náš album od čias „Nightfall“. Ľudia majú rôzne očakávania, myslím však, že viacerí z nich toto tvrdenie neberú do úvahy. Budú jednoducho album počúvať a vytvoria si naň vlastnú mienku. Nezáleží pritom na tom, čo poviem ja. Môžem ho označiť za najlepší album v dejinách hudby, napriek tomu sa nájdu ľudia, ktorým sa nebude páčiť. Fanúšikovia budú mať vždy posledné slovo.

 

Aká bola nálada v kapele počas nahrávania? Užili ste si prácu v štúdiu alebo bola nejakým spôsobom stresujúca?

Nie, vôbec. Bola to ako prechádza parkom, atmosféra bola skvelá, rovnako aj celé obdobie spojené so vznikom albumu. Robert bol s nami v štúdiu. Mali sme pred sebou desať dní práce, no všetko išlo ľahko a bez najmenších problémov. Naozaj, prišlo mi to ako sa prejsť v parku, jednoducho to bola hračka...(smiech).

 

Plánuje kapela turné ako podporu nového albumu?

Dúfam, že áno. Pokúsime sa počas tohto leta odohrať čo najviac vystúpení na festivaloch, v septembri alebo októbri by sme mali koncertovať v Japonsku. Potom by sme radi vyrazili na európske turné, momentálne sa však sústredíme len na festivaly. Nanešťastie nemôžeme hrať na Hellfeste v Slovinsku – nechceli, aby tam Candlemass hrali, mám taký pocit. Možno nás nechceli, možno mali plne obsadený program.

 

Užívate si stále hranie naživo aj po toľkých rokoch na scéne?

Áno, milujem to! Skutočne si užívam si každú minútu na pódiu. Obzvlášť rád mám obdobie, keď sa skúšajú nové skladby pred festivalom alebo turné. Mám to rád, celá kapela je vždy plná entuziazmu, keď ide o živé hranie. Vtedy naozaj komunikujeme s fanúšikmi, šírime našu hudbu ďalej a dostávame od publika okamžitú reakciu. Veľmi si to užívam.

 

Sleduješ súčasnú metalovú scénu vo Švédsku? Zaujali ťa nejaké konkrétne kapely?

V súčasnosti sa nezaujímam o žiadne nové skupiny. Myslím, že na doomovej scéne je značné množstvo kapiel, ktoré sa snažia hrať najpomalšie, ako sa dá. Osobne sa mi páči viac harmónie a melódií, klasický doom metal, aký hrali Pentagram alebo Trouble. Ide o kapely, ktorých zvuk je extrémne heavy, no stále v ňom figurujú melódie. Používanie deathových vokálov nie je môj štýl, napríklad.

 

Už sú tomu viac než dva roky, odkedy Messiah Marcolin odišiel definitívne z kapely. Myslíš, že ho fanúšikovia stále porovnávajú so súčasným spevákom Robertom? Najmä z toho dôvodu, že Messiah je veľmi charizmatický človek...

Robili to, keď sme absolvovali turné k predošlému albumu. Od tohto turné dostávame na tvorbu s Robertom pozitívne reakcie – doslova vyrástol do úlohy frontmana Candlemass. Na novej nahrávke je jednoducho úžasný a jeho spev znie fantasticky. Ľudia už príliš Messiaha nespomínajú, chvalabohu. Som šťastný, keď o ňom nemusím veľmi rozprávať. Po vydaní predošlého albumu sme poskytli päťsto rozhovorov, v ktorých bol spomínaný Messiah a ja som dnes rád, že už nemusíme znovu načínať túto tému a máme skvelého speváka. Keď budú ľudia počuť Robertov spev na novom albume, budú ohromení tým, aký je neskutočne dobrý. Messiah je pre nás minulosť.

 

Ako zo svojej vlastnej perspektívy vidíš budúcnosť Candlemass?

Natočili sme posledný album pre label Nuclear Blast, takže sa určite uvidí, čo bude ďalej. Neplánujeme pre kapelu žiadnu konkrétnu budúcnosť. Uvidíme, ako sa bude dariť novému albumu, čo s ním dokážeme uskutočniť. Budúci rok oslávia Candlemass 25. výročie svojho vzniku, takže sa pokúsime zorganizovať niekoľko výročných vystúpení pri tejto príležitosti. Ale neskôr už naozaj neviem...(smiech). Ak bude mať tento album úspech, môžeme spraviť v roku 2011 ďalší, v opačnom prípade už žiadny album Candlemass nikdy byť nemusí. Tak to je a presne tak sa na veci aj pozeráme.

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Leif Edling

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2009-04-25 11:05:33

Prečítané: 775x

Autor: Peter Baculík

Peter Baculík

Názory redakcie

Chýba názor redakcie