DARK FUNERAL - Lord Ahriman

Príprava na ďalšiu bezbožnú smršť

DARK FUNERAL - Lord Ahriman

Okolo švédskej blackmetalovej legendy Dark Funeral je v poslednom období rušno. Koncom roka 2008 im vyšlo druhé DVD a onedlho sa chystajú vydať svoj piaty štúdiový album. Pri tejto príležitosti bolo nevyhnutné vyspovedať niektorú z dôležitých persón tejto temnej úderky. Lord Ahriman však odmietol odpovedať na akékoľvek otázky idúce do hĺbky. Prekvapivo sa nechcel vyjadriť k otázkam týkajúcim sa satanistickej filozofie, ktorej sa kapela striktne drží od svojich začiatkov, pri pokuse o diskusiu smerujúcej k textovej náplni nás zase odkázal na svojho kolegu Caligulu. Napriek tomu sa mi z neho podarilo vydolovať aspoň niečo a pár zaujímavých informácií prezradil aj o novom albume, ktorého sa onedlho dočkáme. 

Na svete je už vaše druhé DVD, skôr by som ho však nazvala druhou časťou „Attera Orbis Terrarum”. Napriek tomu, že obsah týchto záležitostí je značne podobný, DVD ste vydali v krátkom časovom slede za sebou… Okrem toho, druhá časť by vyšla aj skôr, ale vydanie vraj sprevádzali určité problémy…
Áno, ale je ich naozaj príliš veľa a nechcem ich tu menovať. DVD však nakoniec vyšlo a to je podľa mňa to najpodstatnejšie. A čo sa týka rozdelenia „Attera Orbis Terrarum” do dvoch častí, samozrejme, lacnejšie by nás to vyšlo, pokiaľ by sme vydali len jedno DVD s jedným vystúpením z Európy a s jedným z Južnej Ameriky. Natočili sme však veľa kvalitného materiálu a nechceli sme, aby vyšiel nazmar.

Pokiaľ by ste materiál napchali do jedného vydania, lacnejšie by to vyšlo aj skalných fanúšikov, ktorí sú, samozrejme, zvedaví na všetko, čo vyjde pod hlavičkou Dark Funeral… Dúfam, že sa týmto nechcete vyrovnávať Manowar.
Ale my sme presvedčení, že je to materiál, ktorý by naši fanúšikovia mali vidieť. Môžu si byť istí, že je v ňom veľa nášho úsilia. Chceme im dať len to najlepšie. A obe DVD to ponúkajú. Každé z nich obsahuje jedno vystúpenie a zvyšok materiálu je bonus, ktorý je zadarmo. Takže akokoľvek sa na to pozrieš, je to pozitívne pre všetky strany, hlavne pre fanúšikov, ktorí dostanú masívnu nálož materiálu. Som si istý, že sa z nášho rozhodnutia tešia. 

O fanúšikoch z Južnej Ameriky sa hovorí, že sú jedni z najoddanejších...
Áno, Južná Amerika je jednoducho super. Tam máme naozaj tú najoddanejšiu a najlojálnejšiu fanúšikovskú základňu. Hrať tam je pre nás niečím naozaj špeciálnym. Nemôžem sa dočkať, kedy sa tam vrátime.

Európski fanúšikovia ťa teda oproti tým juhoamerickým sklamali?
To sa nedá tak povedať, majú jednoducho iný spôsob vyjadrovania podpory a podobne. Je to ťažké opísať. Každopádne ma baví koncertovať všade!

V roku 2006 si sa zúčastnil na projekte „Hudobníci proti korupcii v nahrávacích spoločnostiach“. Čo mi môžeš povedať o tejto záležitosti? Myslíš, že je to s korupciou v hudobnom priemysle až také zlé?
Nuž, za moje viac než pätnásťročné pôsobenie na poli hudobného priemyslu som dospel k určitým záverom – mimochodom, už pred mnohými rokmi. Myslím si, že veľká časť hudobného biznisu je skorumpovaná takým spôsobom, že mi je z toho až zle. Pritom je jedno, či ide o nahrávaciu spoločnosť alebo organizáciu, ktorá by oficiálne mala kapelám a hudobníkom pomáhať a podporovať ich. Všetko je to na jedno kopyto. Pritom spolu úzko spolupracujú proti kapelám, aby z tvrdej práce muzikantov zarobili čo najviac peňazí. Určite im nejde o podporu a spoluprácu, ako si mnohí myslia. Áno, v dokonalom svete by to tak bolo. Ale títo ľudia nemajú úprimný záujem o hudbu alebo skupiny, iba o peniaze, ktoré končia v ich tučných peňaženkách. 
Ďalšou vecou, ktorá ma zaráža je to, že väčšina týchto ľudí je úplne blbá. Niekedy rozmýšľam nad tým, ako sa mohli vôbec dostať k tejto práci. Čo si, dočerta, myslela tá osoba, ktorá ich najala? Niektorých z nich by som nenajal ani na to, aby mi vyčistili topánky, vieš, čo tým myslím. Nehovorím, že všetky nahrávacie spoločnosti a organizácie sú skorumpované a hlúpe, ale nanešťastie väčšina tých, s ktorými som spolupracoval, takže vychádzam zo svojej vlastnej skúsenosti. Som chorý a unavený z týchto ľudí, ktorí si myslia, že sú takí prekliato dôležití. A len preto, že majú veľa peňazí, si myslia, že môžu s kapelami zaobchádzať ako sa im zachce a neboja sa toho, že budú čeliť nejakým následkom. A to ma hrozne vytáča. Keď si to tak vezmeme, títo skurvenci by nemali prácu, nebyť kapiel. Je čas na zmenu hierarchie a treba týchto ľudí nechať, nech sa skupinám doprosujú namiesto toho, aby sme ich nechali vládnuť. Samozrejme, to sa týka prípadov, keď s hudobníkmi nevedia jednať čestne. Jednoducho, je čas vyčistiť scénu od týchto imbecilov!

S vaším aktuálnym vydavateľstvom Regain Records ste asi spokojní, keďže ste u nich vyše päť rokov...
Ách, ten rozdiel medzi nimi a predchádzajúcim vydavateľstvom (No Fashion Records, pozn. red.) je ako deň a noc. Ale to by bolo na dlho, takže ostanem pri tomto stručnom vyjadrení. Nechcem už mrhať energiou na naše minulé vydavateľstvo. Je už zabudnuté, je len starou spomienkou...

Dobre, poďme teda k inej téme. Ste považovaní, snáď ako každá významnejšia blackmetalová kapela, za kontroverzné zoskupenie. Mali ste už problémy s cenzúrou?
Jasné, problémy s cenzúrou sme mali už mnohokrát.

A myslíš si, že istá miera cenzúry je potrebná?
Nie. Vždy som bol proti všetkým formám cenzúry, nie je prospešná pre nikoho. Jedna vec je, že títo ľudia, ktorí sa cenzúry dožadujú, akonáhle niečo nespadá do ich vyhraneného vkusu, nám len pomáhajú. Ako aj všetkým, ktorých sa tieto pokusy o cenzúru dotýkajú. Proti tej pomoci mimochodom nič nemám. Jednoducho, zakázané ovocie vždy bude chutiť najlepšie, ak vieš, čo tým myslím. 

Jasné, ľudia sú vždy zvedaví na cenzurované veci a tým ich priťahujú.
Presne, takže tento nástroj je aj tak nefunkčný, pokiaľ chcú niečo naozaj zakázať. Na druhú stranu si však myslím, že ľudia by mali mať možnosť počúvať čokoľvek chcú, takže celá táto diskusia je hlúpa a úbohá. 

Títo ľudia často cenzúru obhajujú tým, že hudba negatívne vplýva na príliš mladých ľudí. Lenže vďaka týmto rečiam sa metalové skupiny dostávajú do zlej pozície v očiach verejnosti. Pokiaľ ich fanúšik spácha nejaký trestný čin, hneď je z neho obviňovaná kapela. Známy je prípad Judas Priest, ktorí sa kvôli tomu dostali až na súd a pred rokmi aj jeden z vašich priaznivcov zabil kňaza z Chile. Myslíš si, že veľmi slabých, psychicky labilných jedincov môže metalová hudba dohnať až takémuto konaniu?
Nie. Hudba jednoducho nemôže ovplyvniť osobu natoľko, aby spáchala kriminálny čin. Ak by boli veci takéto jednoduché, žili by sme takmer v dokonalom svete. Za takýmto konaním stoja osobné a sociálne dôvody. Každý, kto tvrdí opak, sa bojí čeliť skutočnej pravde a je jednoducho hlúpy. 

Čo si tvoja rodina myslí o hudbe, ktorú hráte? Páči sa im? Podporujú ťa?
Členovia mojej rodiny síce nie sú najväčšími priaznivcami našej hudby a všetkého, čo kapelu obklopuje, ale mám od všetkých plnú podporu v tom, čo robím. Takže v tomto ohľade je to super. Aj keď ma hudba ešte úplne nedokáže uživiť. 

Váš posledný album „Attera Totus Sanctus“ bol veľmi úspešný. Okrem toho ste jednou z najväčších blackmetalových kapiel na svete. Čo myslíš, ako ďaleko môže black metal zájsť, čo sa týka komerčných vecí, predajnosti a podobne?
Hej, momentálne sa nám dosť darí, ale je to ako so všetkým, vždy to môže byť aj lepšie! Predajnosť sa vždy môže zásadne zvýšiť, ale je potrebné, aby sa blackmetalové kapely sústredili na produkciu a vydávanie vecí s vysokou kvalitou. Taktiež aj veľkí distribútori napomáhajú k šíreniu žánru. Ale vieš, dobrá hudba sa vždy predá, nech je akéhokoľvek žánru. 

Ktoré kapely boli pre teba inšpiráciou vo vašich začiatkoch?
To ti neviem povedať. Vždy som chcel ísť svojou vlastnou cestou, bez úmyslu prebrať vplyvy od iných skupín.

Nikdy ste nenahrali demo, čo je dosť neobvyklé... Ako je to možné?
Keď sme písali naše prvé skladby, ktoré skončili na našom debutovom miniCD, nahrali sme si pochopiteľne niekoľko pások pre vlastnú potrebu. Ale nikdy sme nevydali žiadne oficiálne demo, aby som to tak nazval. Namiesto toho sme sa Blackmoon a ja rozhodli, že peniaze ušetríme do budúcna, aby sme sami mohli nahrať a vydať naše debutové mini CD. A tak sme to aj urobili. 

Počula som, že producent vášho posledného albumu sa vás pokúšal presvedčiť, aby ste použili aj klávesy, je to pravda? Stane sa tak niekedy v budúcnosti?
Je to pravda, zatiaľ čo sme písali album „Attera Totus Sanctus“, náš producent pridal nejaké klávesy u niektorých skladieb jednoducho preto, aby počul, ako to bude znieť. A na moje veľké prekvapenie to znelo sakramentsky dobre, ale nie ako Dark Funeral. Preto som mu povedal, že ak sa mám pod ten album podpísať, klávesy tam jednoducho nebudú. 

Aký máš všeobecne názor na klávesy v black metale?
Je niekoľko kapiel, ktoré s klávesmi znejú naozaj dobre, ale všeobecne si myslím, že mnohé skladby to skôr zničí, ako im to pomôže. Ale je to len môj názor. Musím povedať, že by mi vôbec nevadilo, pokiaľ by niekto niektoré z našich skladieb zremixoval a pridal do nich klávesy. Bolo by to dosť zaujímavé. Čo je hlavné, tá verzia by neniesla moje meno, takže by som bol v pohode. No pochybujem, že pre Dark Funeral niekedy napíšem skladbu s klávesmi, alebo navrhnem, že by ich mala niektorá z našich piesní obsahovať. To som proste ja a štýl, akým skladám hudbu. 

Jednou z noviniek, aj keď nie práve najčerstvejších, je to, že máte nového bubeníka, Dominatora...
Áno, nuž, Dominatora sme už nejaký ten čas poznali. Bol na našom zozname potenciálnych bubeníkov už vtedy, keď sa k nám pridal ten predošlý. Keď Matte musel ísť, bol pre nás jasnou voľbou. Bol prvou osobou, ktorej sme zavolali. A hneď ho táto pozícia zaujímala, čo bolo samozrejme super. Teraz máme bubeníka, ktorý je z nášho sveta. Už sa neviem dočkať nahrávania nového albumu.  

V jednom z vyhlásení si uviedol, že nový materiál bude najmelancholickejší a najepickejší, mnohé veci sa majú niesť v štýle skladby „Atrum Regina“. To znamená, že sa chystáte spomaliť?
Ani nie, ale skúsime niekoľko nových vecí. Keď skladám hudbu, je to pre mňa samého výzvou. V minulosti to bolo viac-menej o tom, ako rýchlo to dokážem, alebo dokážeme zahrať. A môžem povedať, že v tejto oblasti sme prinajmenšom sami sebe dokázali, čo vieme. V dnešnej dobe je pre mňa oveľa väčšou výzvou kombinovať extrémnu rýchlosť napríklad s  tvrdším a dynamickejším materiálom. S týmto budeme na novej nahrávke experimentovať. Ale neboj sa, určite dostanete aj dostatočnú dávku poriadnej rýchlosti... 

Je ešte niečo, čo by si chcel dodať k novému albumu?
Je dosť skoro na to, aby som mohol predvídať, ako bude vyzerať konečná podoba. Ale zatiaľ môžem povedať, že raná verzia novej nahrávky znie úžasne a ide z nej skutočné zlo. A je trochu odlišná od našej doterajšej tvorby. Pár ľudí, ktorí mali to privilégium vypočuť si niektoré veci, čo sme dosiaľ zložili, povedalo, že toto možno bude náš najsilnejší materiál. Povedal by som, že to je na začiatok veľmi dobré znamenie... 

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Lord Ahriman

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2009-01-02 02:10:06

Prečítané: 2028x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie