DECAPITATED - Waclav „Vogg“ Kieltyka

Túžba pokračovať je silná

DECAPITATED - Waclav „Vogg“ Kieltyka

Začínali ako úplní mladíci. Hovorilo sa o nich ako obrovskej nádeji deathmetalového sveta. Za pár rokov tieto slová do bodky potvrdili a stali sa jednou z popredných kapiel smrtiacej scény. Ich albumy mali stále stúpajúcu tendenciu, no po veľdiele „Organic Hallucionosis“ sa všetko zastavilo. Nemusím hovoriť prečo. Hlavný mozog kapely Vogg zostal v podstate sám. O svojho brata, geniálneho bubeníka Viteka, prišiel dokonca navždy. Môžete si teda predstaviť, aké náročné pre neho je opäť sa vrátiť k hudbe. Aj o tom hovoril v nasledujúcom rozhovore.

Povedz mi niečo bližšie k vášmu novému DVD. Ako ste vyberali záznamy, ktoré sa nakoniec na ňom objavili?
Vybrali sme tri koncerty. Naši fans môžu vidieť show z poľskej verzie Ozzfestu. Jeden koncert je z televízneho štúdia v Krakove, je to koncert z roku 2002. No a posledný záznam je z festivalu Metalmania, takisto v Poľsku. K týmto koncertom sme pridali rovnako tri rozhovory a tiež jeden videoklip u songu „Winds Of Creation“. V rozhovoroch je možné vidieť mňa, Viteka, Saurona aj Martina, teda všetkých členov, hovoriť o koncertovaní, albumoch a o všeličom inom. A čo sa vyberania jednotlivých show týka, tak náš vtedajší manažér sa dohodol na zmluve s Metal Mind Productions a oni chceli, aby na DVD boli čo najväčšie akcie. Aj preto sú tam záznamy z festov Metalmania a Ozzfest. Sú to obrovské akcie, s kopou ľudí, dobrým vybavením atď. A hlavný koncert je ten z televízneho štúdia aj preto, lebo Metal Mind majú s týmto štúdiom nejakú dohodu, a tak mnoho kapiel natočilo svoje DVD práve tam. Pre nás to bola dobrá možnosť, keďže v TV štúdiu sa dá dosiahnuť skutočne dobrý zvuk, sú tam poriadne svetlá atď.

Prečo sa na „Human’s Dust“ nenachádza žiadna show z obdobia po „Organic Halucinosis“? Myslím, že by bolo výborné vidieť kapelu po takom veľkom kroku v jej rozvoji, akým tento album určite bol.
Bolo by to dobré, ale nemohli sme použiť žiadne piesne z „Organic Halucinosis“, jednak preto, že DVD sa robilo už nejakú dobu pred jeho vydaním a tesne po ňom sme prestali spolupracovať s naším vtedajším manažérom. Nebolo to teda možné. Ale aj celková myšlienka tohto DVD bola vydať len staršie koncerty, len niečo z „early years“, žiadne nové záležitosti.

Si v kontakte s bývalými členmi Decapitated? Čomu sa venujú?
Áno, som trocha v kontakte s chalanmi. Martin žije so svojou manželkou v USA, presťahoval sa do Los Angeles. Neviem, čo presne v tejto dobe robí, ale majú so ženou dieťa, takže je asi zaneprázdnený v osobnom živote. Ale počul som, že sa pridal k Vader, s ktorými bude počas Summer Slaughter Tour. Sauron pracuje v Krakove s klasickým orchestrom a zároveň pôsobí aj v deathmetalovom projekte s názvom Masachist spolu s hudobníkmi z Yattering a bubeníkom z Vader. No a Covan je stále v zlom stave. Už nie je v nemocnici, je doma, no je na tom stále zle. Aj keď zlepšenie je evidentné. Aj doktori hovoria, že urobil veľký pokrok. Dúfam, aj všetci v jeho okolí, že sa jedného dňa vráti do normálneho života.

Viníš po určitej dobe niekoho za tragédiu, ktorá sa prihodila Vitekovi a Covanovi?
Nie, nie. Bola to automobilová nehoda. Boli sme na ruskom turné. Išli sme na posledný koncert a proste sme mali nehodu. Nemôžeš povedať, že niekto konkrétny bol za to zodpovedný. Taký je život, jednoducho sa to stalo a nič s tým nemôžeš urobiť.

Ako vidíš budúcnosť Decapiated? Myslíš si, že je možné nahradiť Viteka a pokračovať?
Stále nad tým rozmýšľam a hľadám odpovede. Možno! Možno Decapitated bude pokračovať, ale musím nájsť nového bubeníka, basáka aj vokalistu. Keď chcem ísť ďalej, musím vybudovať v podstate novú kapelu. Úplne od začiatku. Je veľmi ťažké začať opäť odznova, hrali sme spolu jedenásť rokov. A tiež, Vitek bol môj brat, takže si môžeš predstaviť, že je pre mňa zasrane ťažké opäť hrať. Ale myslím, že v budúcnosti budú Decapitated znova fungovať. Neviem kedy a kde, ale proste to musím urobiť. Pracovali sme pre túto kapelu príliš dlho.

Určite si už aj zložil nejaký materiál. Vieš i povedať, akým smerom, hudobne, sa uberá?
Áno, začali sme skladať piesne ešte pred posledným turné. Začali sme skúšať a pripravovať nové riffy. Takže mám nejaký nový materiál. A sám stále niečo robím, stále musím rozmýšľať nad ďalšími pasážami. Lenže nemôžem začať opäť, keďže nemám pri sebe vhodných ľudí. Musím vybrať skutočne perfektných hudobníkov. Ale ako som povedal, nové nápady sú, uvidíme, či budú pre Decapitated alebo nejaký nový projekt.

Si v súčasnosti členom nejakých iných kapiel, alebo projektov?
Nijako vážne. Dostal som nejaké návrhy, hľadal som kapelu na koncertovanie. Teraz však pracujem v hudobninách, kde predávam gitary. Občas nahrám nejaké sólo ako hosť, hrávam nejaké koncerty s kamarátmi ako session muzikant. Ale rozprával som sa s Hypocrisy a Peter vravel, že by ma chcel do kapely. Teraz má však veľa práce okolo Pain, tak uvidíme. Ak by som však našiel hudobníkov, chcel by som pokračovať s Decapitated.

Podľa mňa by to bola najlepšia voľba.
Myslíš? Ja si myslím to isté. Mal by som to urobiť. Vitek by bol určite hrdý a chcel by, aby som hral a pokračoval.

Ktorý z tohtoročných albumov ťa potešil, respektíve na ktorý sa ešte tohto roku tešíš?
Veľmi sa mi páči nový album Meshuggah. Ale musím povedať že mám rád skôr staršie veci. Čo také vlastne vyšlo tento rok?

Napríklad nové Cryptopsy.
Áno, Cryptopsy sú skvelí, jedna z najlepších kapiel. Mám tiež veľmi rád posledný Nile. Nie je to úplne perfektná vec, ale páči sa mi. Mám fakt rád tých Meshuggah, je to asi moja najobľúbenejšia kapela. Robia ozajstnú hudbu a sú to skutočne dobrí a inteligentní ľudia aj hudobníci. Ich hudba ma presne oslovuje. Rozumiem jej a mám ju rád. Veľmi očakávam nový Morbid Angel. Neviem, či vyjde tento rok, ale dúfam, že áno. Páči sa mi tiež Krisiun. Ale nemám rád len metal. Začal som v poslednej dobe počúvať aj iné žánre, napríklad jazz. Veľmi sa mi páči Miles Davis. A z novších albumov ma fakt oslovil aj Philov Anselmov Down. Myslím, že je veľmi dobrý.

Decapitated je pomerne technická kapela. Akú dôležitú úlohu v hudbe podľa teba zohráva technika hrania?
Nie je to tá najdôležitejšia vec. Nie je podstatné, či je niečo technické, alebo jednoduché. Musím uznať, že máme dosť technických pasáží, rýchlych riffov, ale táto technickosť je v našom prípade len nástrojom. Nástrojom na robenie hudby, na vyjadrenie sa. Som stále dosť mladý a vo svojej povahe ešte mám agresivitu, divokosť. Preto rád hrám dravo a rýchlo. A taktiež mám veľmi rád hudbu z množstvom zmien, v ktorej sa toho veľa deje. Takže hráme technicky, ale nie preto, že by to bol náš prvotný zámer. Nie je to podstatné. Hudba ako taká je tá najdôležitejšia, to či, je pomalá a jednoduchá, alebo rýchla a zložitá. 

Čo si myslíš o poľskej metalovej scéne? Je niečo, čo by si na nej zmenil, ak by si mohol? Máš nejaké obľúbené poľské spolky?
Neviem, či ja sám som schopný niečo zmeniť. Ale ani nechcem meniť ľudí. Snažím sa koncentrovať na svoju hudbu a nie na celú scénu v Poľsku. Máme tu všetky metalové žánre. Teraz je tu veľa stoner rockových kapiel, a tiež death metalových, tie tu boli vždy. Máme skutočne kvalitné death/black metalové skupiny, ako Behemoth, či Vader. Vader sú stále dobrí, ale myslím, že najlepšie obdobie mali v časoch vydania „De Profundis“, „Sothis“, „Black to the Blind“. Behemoth je zase v súčasnosti fakt vynikajúca kapela. Zvyčajne počúvam death a black metal a na scénu som vstupoval tak pred desiatimi rokmi. Vtedy tu boli výborné bandy ako Yattering, Damnation, Lost Soul, ale myslím, že stále je to u nás veľmi dobré. Dôležité je, že množstvo ľudí z Poľska má rado koncertné šnúry a pomáha organizovať európske turné, kde vytvárajú pre kapely výborné tímy. A nemôžem povedať, kto konkrétne, ale viem, že niektorí z mojich priateľov, poľských hudobníkov, získali dobrý kontrakt s veľkým vydavateľstvom. Všetci to budú v blízkej budúcnosti môcť zistiť. Takže myslím, že by som nič na poľskej scéne nemenil, má množstvo výborných kapiel a je každým dňom lepšia a lepšia.

Vogg, ďakujem ti za rozhovor. Prajem Covanovi, aby sa čo najrýchlejšie zo všetkého dostal. Ak chceš na záver niečo dodať, môžeš tak urobiť teraz. 
Chcel by som povedať jedno veľké ďakujem všetkým ľuďom, ktorí počúvajú Decapitated a ktorí nás v týchto skutočne ťažkých časoch po nehode podporujú. Chcel by som ľuďom povedať, aby počúvali dobrú hudbu, nie žiadne sračky, ktoré vidia v telke, žiadnych pózerov. Nech sa sústredia len na kvalitnú hudbu. A snažte sa všetci vo svojom živote robiť veci najlepšie ako viete, nech robíte čokoľvek a ste kdekoľvek. A tiež chcem poďakovať vám za rozhovor, váš čas a záujem.

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Waclav „Vogg“ Kieltyka

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2007-07-15 21:07:05

Prečítané: 1127x

Autor: Kamil Adamík

Kamil Adamík

Názory redakcie

Chýba názor redakcie