BENIGHTED - Julien Truchan

BENIGHTED je skvelý spôsob premeniť stres na niečo pozitívne a kreatívne

BENIGHTED - Julien Truchan

Frantíkov BENIGHTED netreba príliš predstavovať. Ich stále aktuálny album "Necrobreed" je zverstvo, ktoré roztrhá všetko, čo mu príde do cesty a dokážu nám to aj budúce leto na festivale GOTHOOM OPEN AIR. S Julienom sme prebrali nielen nové EP k 20temu výročiu kapely, ale aj skvelé ázijské turné, Obscene Extreme a mnoho ďalšieho! Ak sa Ti teda páči ich death/grind a rád by si dozvedel z kuchyne BENIGHTED viac, tak sa začítaj.

Hello BENIGHTED! Ste tu už viac ako 20 rokov (výročie ste mali presne v januári 2018). Máte nejaké špeciálne plány? Alebo tento darček bolo „len“ EP „Dogs Always Bite Harder than Their Master“?

V skutočnosti sme v máji v Lyone spravili 20. výročný koncert so špeciálnym setom, ktorý obsahoval songy z albumov „Insane Cephalic Production“ a „Identisick“. Tiež sme ako hostí na pódium zavolali zabijáckych spevákov, ako hostí na pódium, ako Svena z ABORTED, Niklasa zo SHINING, Arna z BLACK BOMB A a Bena z UNFATHOMABLE RUINATION! Bola to celkom veľká párty a totálne šialenstvo v kotli, nezabudnuteľný zážitok! Tiež sme tam mali bývalých členov BENIGHTED, ktorí sa k nám pripojili a zahrali si s nami pár songov, to bol tiež príjemný  moment, ako si môžeš predstaviť. Celý koncert bol nahrávaný a ako oslavu tohto výročia sme na najnovšie EP dali 6 songov z tohto vystúpenia! Tiež si tam nájdete tri nové pesničky a cover „Slaughter of the Soul“ od AT THE GATES. Na toto výročné EP „Dogs Always Bite Harder than Their Master“ sme veľmi pyšní a sme radi!

Necítiš sa troška unavený po dvadsiatich rokoch? Alebo hudba je tvoj doping a my môžeme očakávať veľa zábavy, hudby atď.? Pretože nahrávanie, cestovanie, hranie, … musí byť celkom vyčerpávajúce. Ako získavaš naspäť energiu? Len proste odpočívaš, športuješ alebo niečo úplne odlišné?

Zatiaľ som celkom ok! BENIGHTED je to, čo robí rovnováhu medzi všetkým stresom z práce a celkovo životom, je to skvelý spôsob premeniť to na niečo pozitívne a kreatívne! Po celé roky cítim to isté potešenie, keď vyjdeme s chalanmi na pódium a zdieľame s publikom všetko, čo máme! Je to také isté, ako keď píšeme nové veci, prekonať svoje limity a nahrať nový album! Stále mám motiváciu, aj keď je pravda, že po toľkých rokoch je ťažšie zregenerovať, hehe. Ale robím veľa športov na udržanie zdravia a cenou za to, že som v BENIGHTED, mám rodinu a prácu je to, že nemám žiadny odpočinok.

Tento rok ste hrali na Obscene Extreme, spomínaš? Aké to bolo? Pretože tento fest je troška iný, kvôli fanúšikom na pódiu atď.. Páčilo sa ti to, alebo to bolo až príliš extrémne? Máš nejaké špeciálne miesto, ktoré miluješ a vždy si tam rád zahráš?

Samozrejme, že si pamätám! Bol som tam celý festival a je to určite najšialenejší festival na svete! Veľa šialených kostýmov, všade opitých ľudí, celý deň zabijácke kapely! Hrali sme v sobotu a ľudia boli totálne šialení! Koncert začal s kopou fans, čo skákali z pódia, nezastaviteľný kotol a bolo veľmi ťažké nájsť na pódiu nejaké miesto! Zažili sme veľa srandy a nemôžem sa dočkať, keď tam budeme hrať znova! Moje obľúbené festivaly sú Sylak Open a Hellfest vo Francúzsku, Summer Breeze v Nemecku a Brutal Assault, spolu s Obscene Extreme, v Čechách!

A čo také Necrobreed tour v Ázii? Páčilo sa? Úplne odlišné krajiny, ľudia, jedlo, …

Mali sme šancu hrať v úžasných krajinách ako India, Malajzia, Singapur, Vietnam, Dubaj, … Fanúšikovia v týchto krajinách sú šialenci! V Itanagar, jeden z nich prišiel na bicykli a trvalo mu to 18 hodín!!! V Saigone sme mali vypredané a nebolo tam pódium, takže sme hrali na zemi, obklopení ľuďmi a fanúšikovia na nás padali, kvôli crowdsurfingu, myslím, že to bol najintenzívnejší koncert na turné! Bolo strašne teplo a boli sme kompletne mokrí a šmýkali sme sa po zemi! Počas turné sme mali možnosť navštíviť veľký počet krásnych miest, stretli úžasných ľudí a samozrejme jedli skvelé a chutné jedlá! Ja som veľký fanúšik korenených jedál, takže som bol super šťastný, ale taký Fabien (gitara) skoro zomrel pri každom jedle, hehe.

Myslím, že ty pracuješ v psychiatrickej nemocnici, že? Čo zvyšok chalanov? Pretože to musí byť náročné mať skupinu (s koncertmi, nahrávaním, ..) a pracovať. 

Je to naozaj zložité, pretože BENIGHTED si pýta veľa času a energie … Pierre (basa) je ošetrovateľ ako ja, Manu (gitara) je učiteľom gitary, Fabien (gitara) pracuje pre francúzsku TV ako tvorca videí a Kevin je profesionálny session a live bubeník a tiež pracuje s hendikepovanými ľuďmi.

Počul som, že novú hudbu skladáte všetci spolu. Kde však beriete inšpiráciu? Čo počúvate vo svojom voľnom čase? Môžeš odporučiť nejaké kapely z Francúzska a máš vôbec čas počúvať iné kapely?  

Aktuálne sa stará o väčšinu nového materiálu Manu, ako hlavný skladateľ. Všetci však pracujeme spolu na štruktúre, doplnkoch, .. Každý z nás počúva extrémny metal, ale štýl sa mení od člena ku členovi. To robí našu inšpiráciu veľmi bohatou a zaujímavou, keď sa chcemev rámci hudby pre BENIGHTED vyvíjať. Vo Francúzsku máme to šťastie, že máme úžasné kapely každého štýlu! Chceš nejaký grind core? Tak skús našich bratov z INHUMATE alebo BLOCKHEADS! Nejaký black metal? AOSTTH, DÉLUGE alebo SVART CROWN! Nejaký death metal, máme GOROD, EXORCINE, ... a samozrejme najväčšiu kapelu, ktorá dáva kredibilitu scéne na medzinárodnej úrovni – GOJIRA!

A čo ďalšie plány?

Za chvíľku začíname skvelé turné s ABORTED, CRYPTOPSY a CYTOTOXIN s 25 koncertmi po celej Európe! Toto bude pecka! Len bratia na turné, budú tam tony zábavy a každý večer párty na pódiu cez koncert a po ňom! Fakt sa nemôžem dočkať! Potom potrebujeme začať písať nový materiál, keďže potrebujeme v štúdiu v roku 2019 nahrať malého bračeka pre “Necrobreed”! He he he. Potvrdíme niektoré veľmi cool festivaly a dúfam, že budúci rok príde aj pekné prekvapenie pre kapelu! 

Ok, bavme sa aj o trošku iných veciach. Čo si myslíš o pirátstve – sťahovaniu albumov atď.. Myslíš, že je to pre vás dobré alebo zlé?

Myslím, že je veľmi fajn, že ak chceš objaviť nové kapely, máš “zdarma” ukážky ich hudby online. Samozrejme to však sťažuje život vydavateľstiev a kapiel, pretože nedostanú späť všetky peniaze zo svojej investície a dostávajú menej a menej, čo má samozrejme dopad na kvalitu zvuku a vlastne všetkého v živote kapely… Našťastie metalisti sú veľmi verní fanúšikovia, ktorí chodia na koncerty, aby podporili svoje kapely, kúpili nejaký merch, ktorý pomôže skupinám existovať. My máme šťastie, že s BENIGHTED nechceme žiť z hudby, pretože by sme sa báli, či vôbec budeme mať čo jesť. To je aj dôvod, prečo sme to chceli vždy držať ako koníček, bez našich peňazí, rešpektovať našich fans a dávať im naše naj bez ohľadu na dôsledky.

 

Máš deti? Alebo chalani? Pýtam sa, lebo na toto sa skoro nikto nepýta. Viem, že je to osobné, ale taktiež zaujímavé, pretože veľa hudobníkov skončilo kvôli rodine. Je to normálne, nie každý je ochotný vzdať sa kapely namiesto rodiny.

Pierre (basa) a ja sme jediní, čo máme deti, Pierre má trojročnú dcéru a moja má 12.

Poznáš veľa iných hudobníkov, ktorí sú tvoji najlepší priatelia?

Na celom svete máme veľa bratov, s ktorými sme hrali! Naši najbližší priatelia sú samozrejme ABORTED, keďže Sven je jeden z mojich najlepších priateľov! Tiež som si veľmi blízky s kamošmi z CYTOTOXIN, GUTALAX, DEW-SCENTED, GOROD, INHUMATE, BLOCKHEADS a veľmi veľa inými. Sme rodina!

Zaujímaš sa o politiku? Alebo táto téma ide úplne mimo teba, pretože aj tak nič nemôžeš zmeniť (teda okrem volieb)?

Od týchto patetických vtipov skorumpovaných ľudí, ktorí hovoria o hodnotách a dobre a jednajú len tak, aby z toho mali finančný prospech, sa snažím držať tak ďaleko, ako sa len dá. Nechodím voliť už dlhé roky, pretože mi to pripadá, ako keby som si mal zvoliť svojho súkromného znásilnovača …

Francúzsko malo po takmer 2 roky výnimočný stav. Ako to ovplyvnilo život obyčajných ľudí? 

Vo Francúzsku je stále nebezpečnejšie žiť, obzvlášť vo veľkých mestách… Ľudia sa stávajú paranoidní, agresívni, … preto milujem život na vidieku, kde je pokoj a kľud, ďaleko od násilností mesta …

Julien, veľmi pekne ďakujem za odpovede!

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Julien Truchan

Webová stránka: https://www.facebook.com/brutalbenighted

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2018-10-28 13:52:58

Prečítané: 1501x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie