DECEASED - Kingsley "King" Fowley

Chceli sme byť super rýchli, super divní a super škaredí!

DECEASED - Kingsley

DECEASED sa pre mňa za tie roky stali legendou. Dlho predlho som čakal na ich nový album "Ghostly White", konečne som sa však dočkal a je úplne fantastický! To bol dostatočný dôvod na to, aby som oslovil hlavný mozog tejto US bandy, pána menom Kingsley "King" Fowley. Pokecali sme nielen o minulosti, ale aj o plánoch do budúcnosti, tragicky zosnulom Davom "Scarface" Castillom a jeho spojení so Slovenskom a mnoho ďalšom. Kto sa teda chce dozvedieť o tejto "starodávnej" kapelke viac, nech sa páči.

 

Ahoj, King! Predstav najskôr troška DECEASED, pretože ste tu síce veľmi dlho, ale nie som si istý, či vás ľudia poznajú.

Nuž začali sme ako kapela pod menom MADD BUTCHER a EVILAXE v 80tych rokoch. V 1985 sme už boli DECEASED. Hrali sme klasický metal ako napr. MAIDEN, SABBATH, PRIEST (čitateľ si isto prvé slová kapiel doplní sám, pozn. Michal) a UG kapely toho času VOIVOD, SODOM, MERCYFUL FATE, SLAYER atď.. Chceli sme byť super rýchli, super divní a super škaredí. Naše prvé demo „The Evil Side of religion“ vyšlo v roku 1986 a ďalšie následne 88 a 89. V 1990 sme sa stali prvou kapelou pod Relapse records. Tam sme strávili ďalších 13 rokov, kde sme vydali albumy ako „Luck of the Corpses“, „Fearless Undead Machines“ a „Supernatural Addiction“. Robili sme našu hudbu a spravili sme vlastný štýl death metalu z hrobu. V 2003 sme od Relapse odišli, kvôli rozdielom a išli sme k menším, ale úprimnejším. Nenávideli sme kraviny o chamtivých peniazoch, klamároch a chceli sme ísť od toho čo najďalej. Teraz existujeme okolo 34 rokov ako DECEASED a práve sme vydali náš nový album „Ghostly White“ cez Hells Headbangers records.

Takže po siedmych rokoch ste konečne vydali nový album. Prečo tak dlhá pauza medzi poslednými dvoma nahrávkami?

Život! Rodina, práca, peniaze, čas, všetko z toho. Nikdy sme sa neponáhľali s novými vecami, aby boli vonku. Musia byť proste to pravé a musíme vedieť, že idú z našich sŕdc na 100% a sú najlepšie aké môžu byť.

Takže to znamená, že budeme musieť na nový album čakať ďalších 7 rokov? Budeme, ale musí byť aspoň tak dobrý ako posledný. Dohodneme sa?

Nie, ideme písať. Mike ide za pár rokov do dôchodku, budeme mať oveľa viac času. Dáme to všetkým našim bratom.

Máte už nejaké recenzie? Ako ľudia berú novinku? Pretože musím povedať, že novinka je fakt dobrá!

Dostali sme sa do top 20 albumov roka v Rolling Stone magazíne, čo teda neviem, či je dobré, či zlé, hehe. Veľa ľudí si nový album fakt užíva. Som naň veľmi hrdý a vyzerá to, že veľa ľudí sa chytá na náš spôsob písania strašidelného a agresívneho oldschool death metalu.

Ako si už spomínal, Váš nový album ste vydali cez Hells Headbangers Records. Ty však máš vlastné vydavateľstvo, je aktívne? Alebo prečo ste vydali “Ghostly White”, cez HHR?

Moje vydavateľstvo je tak nejako pozastavené. Žiadny čas alebo peniaze. HHR sú veľmi dobrí, úprimní a veria v DECEASED na 500%. Sme im veľmi vďační, že nám pomohli s výrobou a distribúciou nahrávky a taktiež z rozpočtom pre nahrávanie.

Videl som dokonca, že si písal youtuberom, čo nahrali na ytb váš nový album a poďakoval si im za to. Takže chceš šíriť hudbu po celom svete a príliš sa netrápiš pirátstvom? Pretože veľa kapiel maže takéto pirátske streamy ich albumov. Myslíš, že toto môže pomôcť alebo naopak je to zlé pre predaj CD, LP, … ?

Hudba na prvom mieste a čím viac ju počuje, tým lepšie. Nerobíme ju vôbec pre peniaze. Samozrejme extra peniaze by pomohli na platenie účtov, ale ako som spomínal. Hudba je na prvom mieste a čím viac ľudi si ju vypočuje, tým lepšie. Ak sa Ti páči a chceš ju podporiť, podpor. Ak nie, čo už. Nemôžem hovoriť za iné kapely, ale nepíšeme hudbu s očami prisatými na rebríčky.

A čo nové video? Máte podobné plány alebo vôbec?

Áno, budú dve! Jeden z nich je ”Germ of Distroted Lore”a druhý ťa nechám si tipnúť.

Uf, tak to bude celkom oriešok, Vybrať nejakú čo sa mi páči .. mám rád všetky! Ale skúsim “Pale Surroundings”? A kedy sa môžeme na tie videá tešiť?

Dobrý pokus, možno máš pravdu a možno nie. Výber sme zúžili na dve skladby a jednou z nich je práve táto. Približne za dva tri mesiace budú vonku a “Germ” bude vonku prvý.

Máš 50 rokov. Ako si to oslávil? Stále máš dosť energie na metal? Viem, že si mal nejaké zdravotné problémy, kvôli ktorým si nemohol hrať na bicích. Je už všetko ok?

Na mojej 50tke som mal koncert. Povedal som publiku, že mám ďalších 25 rokov na robenie tohto tu. Cítim sa v pohode a vždy pripravený sa baviť. Tá zdravotná vec (mŕtvica) bola z neznámej srdečnej arytmie, ktorá ale už bola vyriešená. Je to teda ok a som pripravený. Nevzdal som sa hrania na bicích kvôli chorobe, ale preto, že chcem byť naživo pri ľuďoch a nehniť so zadkom pripútaným k bicím.

Hehe jasné, chápem, proste chceš mať väčší kontakt s ľuďmi. Mal si dokonca fanzine, píšeš ešte niečo? Alebo “len” hudbu a texty?

Hudbu a texty. Rovnako ako mnoho názorov na mojom FB na dnešnú metalovú scénu a ako zženštilo sa začína správať svet ako ľudské bytosti. Napísal som knihu “Stay Ugly”. Už je vypredaná, ale jej písanie ma skutočne bavilo.

A čo ďalšie plány? Nejaká európska šnúra počas letných festivalov?

Premýšľame nad ďalšími krokmi, nedávno nám tragicky zahynul bubeník. Utopil sa. Takže snažíme sa dať našu mašinu opäť dokopy, s novým live bubeníkom, tak, aby bola opäť plná sily. Ak by toto niekto čítal a mohol by nám s nimi pomôcť, tak nech sa nám ozve, vďaka!

Čítal som. Úprimnú sústrasť, najmä rodine. Chcel som sa však opýtať. Dave mal na ľavom ramene vytetované niečo ako slovenský znak. Vieš prečo? Bol nejako spojený so Slovenskom?

Daveova dcéra tam žije. Dave stretol dievča, ktoré prišlo do Ameriky a otehotnelo. Keď porodila dcéru, tak sa vrátila späť aj s dcérou. Myslím teda, že to spravil na jej počesť.

Prečo robíte toľko coverov? Len kvôli srande, chcete dať poctu kapelám alebo prečo?

Milujeme srandu. Je to taktiež ľahké a zábavné nahrať a upraviť skladby, na ktorých sme vyrastali. Robíme ich ako bonusy pre tribute albumy a preto, že chceme.

Nie ste veľmi aktívni na internete. Nemáte poriadnu stránku, FB stránka nebola updatnutá veľmi dlho… prečo? Mali by ste dať fans nejaké info.

FB stránka nie je naša. Niekto ju spravil, my nie. Moja osobná stránka je veľmi aktívna, každému poviem, čo sa deje u nás v kapele, o koncertoch, nahrávkach atď.. Milujem dopisovanie si s kamošmi z celého sveta. Je to vždy všetko o srande a dobrých časoch.

Takže myslíš tvoju osobnú FB stránku? Tak to som nepredpokladal, alebo preferuješ inú metódu na komunikáciu s fans?

Môj osobný FB. Máme tam "sešlost", légia z celého sveta. Toto super fungovalo počas posledných 7 rokov.

Bol si niekedy na Slovensku? Poznáš nejaké kapely zo Slovenska/Čiech? Pretože 5 rokov dozadu ste hrali v Prahe, spomínaš? Aké to bolo?

Tá pražská show bola skvelá! Kopa šialencov so spústou energie. Divné hotely a divokí ľudia. Proste paráda. Musíme sa vrátiť späť! Milujem MASTER'S HAMMER a starý ROOT je skvelý pre kapely. Viem, že ich tam máte viac, nie som však príliš dobrý v tom, že ktorá pochádza z presne akej krajiny, takže ostanem pri týchto dvoch.

Jasné, v pohode. Povedal si dve, obe od našich susedov, s ktorými sme kedysi žili v spoločnom štáte. A čo nejaké kapely z US? Máš nejakých neznámych favoritov? Možno poznáš LIVIDITY, tí vydali posledný album cez slovenské vydavateľstvo Metal Age, možno ďalší album vydáte album cez nich tiež.

Pre nás je teraz domovom Hells Headbangers. Spolupracujú však aj s ľuďmi zo zámoria, tak, aby to dostali medzi ľudí. Milujem tony hudobných veci/nápadov z rôznych ér. Moje srdce však patrí 80tym rokom, najmä kvôli zvuku a hoci nie som príliš veľký hudobný fanúšik rôznych kapiel, tak sú to fajn ľudia a sme priatelia.

Dokonca máš aj druhú kapelu OCTOBER 31. Dva roky dozadu ste vydali album “Metal Massacre 31”. Takže je na rade teraz OCTOBER 31 s novým albumom?

Nový materiál píšeme vlastne teraz. Nový album sa bude volať “Know your patches” a pokiaľ si v metale na 100%, tak vieš o čo ide. A sa podarí, tak to ku koncu tohto roka bude vonku.

Bývaš kúsok od Niagarských vodopádov. Čo by si ešte odporučil, čo musíme vidieť, keby k vám zablúdime?

“Exorcist steps” v Georgetowne (tieto schody sa objavili vo filme Exorcista pozn. prekladateľ). Skvelé miesto. A potom ešte dom Edgara Allana Poe, v Philly.

Ok, ďakujem veľmi pekne! Musím povedať, že milujem vašu hudbu a som rád, že si so záujmom odpovedal! Ak by si chcel čokoľvek dodať, nech sa páči!

Vďaka, ostaňte divokí a bavte sa. Je to všetko o dobre strávenom čase! Opatrujte sa a ostaňme v spojení.

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Kingsley "King" Fowley

Webová stránka: http://the-true-deceased.bandcamp.com

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2019-01-17 16:14:52

Prečítané: 1161x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie