LEAVES' EYES / ATROCITY - Alexander Krull

Pocíťte ducha vikingov!

LEAVES' EYES / ATROCITY - Alexander Krull

V októbri 2020 vydala nemecká symphonic metalová kapela LEAVES' EYES novinku s názvom "The Last Viking". Záujem o vikinskú tématiku prenáša spevák Alex jednak do hudby, no nebojí sa zapojiť aj do rekonštruovaných historických bitiek. O jeho koníčkoch a iných realizovaných projektoch sa dočítate v našom rozhovore.


Alex, s LEAVES' EYES ste nedávno vydali album "The Last Viking". Môžeš nám, prosím, predstaviť koncept albumu a opísať ho svojimi slovami?
Dobrodružstvá Hardrady, nazývaného „posledným vikingom“ sú veľmi vzrušujúce. Hádam by sa podľa nich mohla natočiť veľká televízna show ako "Game of Thrones". Možno sa tvorcovia tohto seriálu dokonca i inšpirovali ságou o Hardradovi. Album začína momentom, kedy Hardrada umiera zasiahnutý šípom do krku v anglickom Stamford Bridge, v boji o anglickú korunu. S jeho posledným dychom sa mu vracajú záblesky zo života a my poslucháčov vraciame k dobrodružstvám severského kráľa, ktorý cestuje po ďalekých krajinách. Ako mladý muž musel utiecť z Nórska, bojovať za ruského kráľa Jaroslava a potom slúžil variažskej garde v Byzancii, oženil sa s ruskou princeznou a vrátil sa do Nórska, aby sa stal kráľom. Následne nárokoval i na korunu Dánska a Anglicka, čo bolo tiež spojené s množstvom dobrodružných výprav a bojov. Neskutočný príbeh, ktorý ovplyvnil históriu - po smrti Haralda Hardady v roku 1066 nastal koniec doby vikinskej.


K al​bumu ste natočili tri oficiálne videoklipy. Máš nejaké zaujímavé, alebo zábavné zážitky z natáčania?
"Dark Love Empress" bol natáčaný v dobe prísneho lockdownu v Nemecku a my sme mali šťastie, že sme sa chopili šance, kedy zákaz cestovania nebol tak striktný. S Elinou (speváčkou) sme vycestovali do Švajčiarska, kde sme sa stretli s filmovým štábom. Klip k piesni "Dark Love Empress" sme natáčali v nádhernej prírode a v interiéroch starej zrúcaniny hradu, čo dokonale vystihlo temnú a epickú náladu piesne. Páči sa mi umelecký prístup, jednoduchosť a krása klipu. Elina odviedla skvelú prácu a výkon počas natáčania.
Kvôli nasledujúcemu videu "Chain of the Golden Horn" sme absolvovali veľmi dlhú a šialenú, približne 20 hodinovú cestu do Poľska. Pricestovali sme zo Švajčiarska, cestou sme nabrali zvyšok kapely a našich vikinských kamarátov Tilla a Bastiho a pokračovali sme natočiť ďalší videoklip. V tomto videu už účinkuje celá kapela a dozvedáme sa o histórii koruny, ktorú Elina našla v prvom videoklipe! Predovšetkým pre mňa bolo skvelé spolupracovať s mojim kamarátom Igorom, jeho rodinou a bojovou skupinou Triglav, s ktorou bojujem bok po boku napríklad na bitke vo Woline.
"W​ar Of Kings" je pre mňa tiež špeciálnym videoklipom, pretože som ho celý režíroval. Z viacerých nemeckých miest pricestovalo na natáčanie videoklipu mnoho mojich kamarátov, ktorí sa venujú rekonštrukcii doby vikinskej. Bola to tiež skvelá skúsenosť, ale samozrejme to znamenalo aj veľa práce.


Aj​ napriek tejto zvláštnej dobe ste boli veľmi aktívny. Vydali ste dva dokumenty, ktoré nesú názov "Viking Spirit" a ešte sa môžeme tešiť na pokračovanie. Kedy si sa rozhodol pre realizáciu dokumentárnych filmov? Čo je hlavnou myšlienkou, ktorú si chcel ukázať divákom?
Dokument bol natáčaný päť rokov s veľkou podporou globálnej vikinskej scény, pretože sám som bojovníkom rekonštruujúcim dobu vikinskú. Venujem sa tomu niekoľko rokov, trénujem každý týždeň, chodím do bojov a mám priateľov z vikinskej scény po celom svete. Skupina Jomsborg, ktorej som súčasťou, je najväčšou modernou vikinskou armádou fungujúcou v mnohých krajinách a na niekoľkých kontinentoch. DVD "Viking Spirit", ktoré vyjde spolu s albumom je vyše 90-minútovým dokumentom, kde nájdete veľké okúzlenie z vikinského životného štýlu, oživenej histórie, severskej mytológie a spojenia hudby LEAVES' EYES.
Myslím si, že vikingovia zanechali nemálo významných stôp v mnohých krajinách, čo je pravdepodobne jeden z dôvodov, že legendy, tradície a ságy sú stále nažive a vdaka ním sa ľudia z celého sveta zamilujú do histórie vikingov. Dokument zobrazuje našu oddanosť vikingom a zároveň je pozvánkou zažiť tento úžasný starodávny svet. Diváci môžu nasledovať moje dobrodružstvá z vikinskej scény a stretnúť mojich priateľov z nášho moderného vikinského sveta. Dúfam, že to bude pre ľudí zaujímavé. Od mnohých som počul, že ani nevedeli, že niečo také existuje a úplne sa do toho zamilovali.Prezradíš nám témy, ktoré budú súčasťou ďalšieho dokumentu?
Prvá a druhá časť vyšli za sebou online po vydaní albumu a dostali sme fantastickú spätnú väzbu! V súčasnosti je online dostupná i posledná tretia časť obsahujúca viacero kapitol. V dokumente sa prenesieme do najväčšej vikinskej bojovej akcie vo Woline (Poľsko) a najväčšej nemeckej bitky "HIKG", ktorá sa koná neďaleko môjho domova. Predstavujeme tiež zákulisné scény z natáčania videoklipov a samozrejme zo svetového tourné a festivalov s našimi vikinskými bojovníkmi na pódiu v Európe, Amerike a Japonsku.


Venuješ sa aj štúdiu historických faktov a mytológie, ktoré následne prenášaš do svojej hudby a záujmov? Máš nejaké obľúbené knihy alebo filmy o vikingoch?
Samozrejme, mám veľké množstvo kníh o vikingoch a severskej mytológii. Už sámotný výskum, ktorému som sa venoval pre "The Last Viking" bol veľkým dobrodružstvom. K pôvodným severským ságam z "Heimskringla" (Ságy o severských kráľoch, pozn. redakcie) mám oveľa bližšie než k niektorým veľkofilmom. Ságu o Hardradovi mám veľmi rád. Čítal som ju dokonca v dvoch jazykoch - v nemčine a angličtine. Ságy sú okorenenou históriou, čím sa najlepšie hodia i do nášho sveta metalovej kapely. V bitkách a na akciách, ktoré navštevujem po Európe, stretávam veľa bojovníkov, obchodníkov, remeselníkov, historikov i archeológov, s ktorými si vymieňame svoje poznatky, zručnosti a skúsenosti. Vždy si kamaráti odporúčajú zaujímavé prednášky, knihy, ktoré sú hlavne o aktuálnych historických poznatkoch a nálezoch. Ľuďom, ktorí by chceli získať prehľad, by som odporučil "Historical Atlas of the Viking World", "Die Wikinger - Geschichte und Kultur eines Seefahrervolkes" od Petra Sawyera alebo "Die Wikinger - Geschichte und Legende" od Magnusa Magnussona.


Zaujímajú sa aj ostatní členovia kapely o dobu vikinskú a severskú mytológiu?
Náš gitarista Tosso je taktiež vášnivým bláznom do histórie a veľmi  si užíva koncepty našich albumov. Vďaka blízkemu vzťahu s LEAVES' EYES Viking Crew, ktorí s nami vystupujú na koncertoch po celom svete sa každý člen kapely zoznamuje so životom vikingov mnohými spôsobmi. Je to veľká zábava pre nás všetkých!


Minulý rok bol prekliaty i kvôli rušeniu alebo posúvaniu naplánovaných koncertov. Predpokladám, že ti chýba hranie naživo. Ak zaspomínaš na uplynulé koncerty, ktorý z nich si si užil najviac a prečo?
To je zložitá otázka. Mali sme nespočetné množstvo skvelých koncertných zážitkov po celom svete. V Latinskej Amerike, Severnej Amerike, Japonsku, celej Európe a to spomínam len niektoré. Jeden z koncertov, ktorý mi najviac utkvel v pamäti, bol na Wacken Open Air, kde sme mali kulisu veľkej vikinskej lode a desiatky bojovníkov, a po nás nastúpili na pódium IRON MAIDEN.Hrali ste aj na Slovensku a v Česku. Ako vnímaš publikum v týchto krajinách?
Nesmierne radi hráme v Česku a na Slovensku, vždy sme tu mali skvelé publikum a značnú podporu! Česko nikdy nesmie chýbať na zozname miest, kde budeme hrať. Zažili sme skvelé klubové koncerty, ale aj úžasné vystúpenia na festivaloch Masters of Rock a Rock Heart pred dvoma rokmi. V roku 2019 sme hrali aj v Košiciach, bolo to fantastické a dostali sme sa aj k preskúmaniu krásneho historického centra tohto mesta.


Snívaš o nejakom mieste, kde by si si chcel zahrať s tvojimi kapelami?
Momentálne by sme boli šťastní za to, keby bolo znovu možné koncertovať, taktiež kvôli ľuďom pracujúcim v kluboch a javiskovým technikom. Rok 2020 bol ťažkým pre všetkých. Pred nedávnom sme avizovali európske tourné na koniec roku 2021. Ako rekonštruktor vikinga a Jomsborského vikinga by som veľmi rád vystupoval priamo pred bránami Wolin-Jomsborgu. To by bolo vskutku epické.


Pracujete na novom albume ATROCITY?
Áno, už sme začali s písaním nového materiálu so zlovestnými riffmi pre ďalší démonický album. Zostaňte naladení na ďalšie nadchádzajúce novinky! "Okkult III" sa blíži!


Tráviš svoj voľný čas s členmi kapely?
Ako producent, vlastník štúdia a leader kapely v podstate nemám dostatok voľného času (smiech). Ale áno, samozrejme, že radi spoločne zájdeme na koncerty, zabávame sa v kluboch alebo pozeráme futbal. S mojim synom fandíme miestnemu futbalovému tímu SG Sonnenhof Großaspach, čo si naplno užívame.


Chcel by si na záver niečo odkázať čitateľom Metaliria a vašim fanúšikom?
Buďte v bezpečí, majte sa dobre a „heavy“. Som presvedčený, že metalová rodina sa spoločne vyseká z tejto „pandemickej“ situácie a bude si koncerty užívať v budúcnosti ešte viac. Pocíťte ducha vikingov!

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Alexander "Alex" Krull

Webová stránka: http://www.leaveseyes.de

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2021-01-23 21:02:43

Prečítané: 1599x

Autor: Ivka "Ivman" Bohušová

Ivka

Názory redakcie

Chýba názor redakcie