NEUROTIC MACHINERY - Michal Šedivý

Pořád je tu spousta skrytých talentů

NEUROTIC MACHINERY - Michal Šedivý

Tachovští NEUROTIC MACHINERY jsou na naší scéně již dvanáct let. Svým pojetím metalu přesahují do různých stylových žánrů, což jejich tvorbě dodává zajímavou pestrost. O chystaném jarním turné, natáčení nového klipu nebo akustickém koncertu jsem si povídala se zakládajícím členem kytaristou Michalem Šedivým.

Loni v září jste vydali nové album „Cognitive Dissonance“. Název odkazuje na určitý druh chování. Proč právě toto pojmenování?
Dobrá otázka na začátek. Bohužel, tohle by spíš líp zodpověděl náš bývalý baskytarista, který s názvem přišel. Já k tomu dodám, že ten název celkem logicky shrnuje texty obsažený na albu.

Kdo u vás tedy skládá texty?

Texty píšu převážně já. Ale Aleš (bývalý baskytarista) si dal práci s tím, aby vymyslel "neotřelý" název alba. Já mu dodal texty, a nechal jsem ho pracovat.

Co tě při skládání inspiruje?

Záleží na okolnostech. Někdy je to film, někdy příběh, který jsem někde slyšel, ale v největší míře tam jsou obsaženy mé vlastní "útrapy, bojůvky", a myšlenkové pochody.

V říjnu jste měli akustický koncert ve Světecké jízdárně. Byla to ojedinělá akce, nebo do budoucna plánujete další?

Zprvu jsme si mysleli, že to bude ojedinělá akce. Ale jelikož koncert měl velmi dobrý ohlas, rozhodli jsme se tuto akci zopakovat a pokračovat dál... Druhý koncert bude 20.5., opět v Jízdárně, a další koncerty tohoto typu jsou na obzoru.

Takže plánujete s tímto "pojetím" vyjet i do dalších koutů republiky?

Jestli do jiných koutů, to zatím nedokážu říct. Prozatím se budeme pohybovat v našem kraji a uvidíme, co přinese budoucnost. Nebráníme se ničemu.

Jak se ti hrálo akusticky? Navíc to hudbě dalo určitě jiný rozměr, než jste zvyklí. Přepokládám, že přišlo i jiné publikum, oproti tomu před jakým obvykle vystupujete.

Kdykoliv hrajeme "doma", v Tachově, přepadá mě tréma a teď' se to ještě znásobilo. Ale od poloviny setu jsem se celkem uvolnil, a bylo to fajn. Určitě příjemná změna. Ze začátku, když jsme začali zkoušet repertoár, tak jsme lehce tápali, nevěděli jak k těm našim skladbám přistoupit. Nakonec jsme tomu přišli na kloub a zjistili, že v jednoduchosti je síla. Ano, publikum bylo vskutku pestré. Od našich true fans, přes mládež, po lidi ve věku našich rodičů. Jelikož jsme do setu zařadili i covery, celý se to propojilo a všichni si tak přišli na svý.

V květnu pojedete turné společně s POSTCARDS FROM ARKHAM po českých, slovenských a polských klubech. Kdy přišel tento nápad? Na co se mohou fanoušci těšit?

My jsme už delší dobu chtěli vyrazit na cesty - tour. Loni jsme oslovili MetalGate, dali schůzku, a dojednali podmínky. Těšit se samozřejmě můžou na poctivý výkony všech zúčastněných. Sety obou kapel se bezpochyby budou opírat o jejich poslední počiny. My jsme už natěšený.

Aktuálně jste zveřejnili nový merch právě k tomu turné. Kdo je autorem grafiky?

Autorem celé grafiky - CD, merche je Daniela Dahlien Neumanová.Moc šikovná holčina.

Čerstvě máte venku klip ke skladbě „Cage“. Jaké bylo natáčení? A případně mě zajímají reakce, které jste obdrželi. Jelikož je kvůli nahotě (i když velmi vkusné) přístupný od 18.

Natáčení bylo poměrně chladné (hlavně pro hlavní aktéry), neb se klip realizoval loni v říjnu ve školní tělocvičně. Jinak, ono když se sejde nějakých 11 chlapíků a jedna skoro nahá slečna, a k tomu 50 litrů jogurtu...bude vždycky o zábavu postaráno. Reakce...Sto lidí, sto chutí...pro někoho je to moc sexistický, někdo by to skousnul ještě "obscénnější". Ale jinak zatím ve skrze reakce pozitivní, za což jsme samozřejmě rádi.

Předpokládám, že jako stálý člen máš lví podíl na skládání hudby pro kapelu. Jak u vás probíhá tvůrčí proces?

Základní idee, kostry skladeb, nebo i jednotlivý riffy nosím na zkoušku. Tam pak probíhá diskuze a obrušovaní nápadů do ucelenější podoby. Pak přichází na předprodukce, při které se ladí detaily.

Hudba NEUROTIC MACHINERY je dost rozmanitá. Sahá do několika žánrů. Jakou hudbu posloucháš, a co tě inspiruje?

U téhle otázky bychom mohli sedět myslím hodiny. Muziku mám rád všeobecně a je málo stylů, které neposlouchám. Je to dost o náladě. Například, měsíc zpátky jsem měl období, kdy jsem objevoval Van Der Graaf Generator, Norah Jones... A ted' čekám, až vyjdou nový Rivers Of Nihil, Tesseract, Ihsahn... Takže tenhle můj širší záběr se logicky promítá do naší tvorby.

Jste na naší scéně již dvanáct let. Jak vnímáš tohle období, co se týká vašeho vývoje i celkově metalové scény u nás? Připadá mi, že za posledních pár let se rozhýbala dynamičtějším směrem.

Náš vývoj...,je těžký to posuzovat nezaujatě. Určitě jsme za tu dobu ušli kus cesty, udělali spoustu práce. I když jsme se kolikrát setkali s nepochopením. Ale to je úděl umělce, a nás baví dělat věci po svém. Co se týče naší scény všeobecně. Myslím, že za poslední roky se scéna okysličila. Ale pořád je tu spousta skrytých talentů, který budou pořád stát ve stínu těch provařených jmen.

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Michal Šedivý

Webová stránka: http://www.facebook.com/neuroticmachinery

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2018-03-17 08:45:06

Prečítané: 1678x

Autor: Nikol Návratová

Nikol Návratová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie