PANDEMIA - Alex

PANDEMIA - Alex

Kto čítal moju recenziu na zatiaľ posledný album kapely Pandemia „Riven“, toho určite neprekvapí, že nasledujúcich pár riadkov bude venovaných práve tejto českej bande. Aj keď na scéne pôsobí už dlhšiu dobu, ešte stále sa jej nedostáva takej pozornosti, akú by si zaslúžila. A aj kvôli tomu je tu tento rozhovor. Na moje otázky odpovedal gitarista Alex.

Čo ma upútalo ešte pred samotným vydaním albumu Riven, bol fakt, že ste zmenili vydávajúcu firmu. Ako ste doteraz spokojní s prácou Metal Age?
S Lost Disciple nám skončila smlouva, tak jsme začali hledat a našli Metal Age, se kterými to jde zatím výborně. Zatím se vše rozjíždí, posílame promo nahrávky, děláme první rozhovory, uvidíme, jak to bude dál. Ale zatím skutečne vše funguje velice dobře, musím zaťukat.

Mám trošku ťažké srdce na promo leták, ktorý prišiel s vaším CD. Názvy skladieb sú poprehadzované, neobsahuje informácie o tom, kde ste album nahrávali, kto robil obal, ani samotné texty. Nemyslíš si, že promo-info by malo takéto veci v sebe zahŕňať?
Ja myslím, že je to celkem v pohodě, všechny potřebné informace jsou na našem webu, hlavně že promo obsahuje přední obal a kontakty. Je jasné, že to nemůže mít kvalitu originál cd, za které se platí, když si vezmeš, že jiné firmy posílají jako promo cd třeba jen úryvky skladeb atd... S tím poradím se to trošku popletlo, skladby Legion Beneath a Us And Them jsou přehozené, to je chyba a pri dolisu se to bude opravovat.

Ale poďme k hudbe samotnej. Ako dlho trvalo, kým bol celý materiál kompletne zložený? Začali ste s komponovaním hneď po vydaní Personal Demon?
Komponovaní nové desky se vlastně táhlo od podzimu 2002 do podzimu 2004, ale nijak intenzivně. Během toho času jsme byli dost vytížení ať už na turné nebo v osobních životech, takže se nekomponovalo nijak intenzivně. Taky jsme neměli firmu a tak nebyl žádný tlak, který by nás nutil zrychlit celý proces. Většinu materiálu na této desce jsem si připravil doma na počítači, postupně to upravoval, jak přicházely další nápady a potom to přinesl na zkušebnu, kde jsme to celé dali dohromady.

Vo Vašej tvorbe cítim evidentný vplyv kapiel typu Morbid Angel, Immolation... Trafil som do čierneho? Čo si o týchto velikánoch death metalu myslíš a aký máš vzťah k ich hudbe?
Určitě tyhle kapely mají velký vliv na každého vnímavého muzikanta, to, co oni dělají, má v sobě hodně originálních prvků a jejich intenzita je úžasná. Samozřejmě se snažíme komponovat po svém, takže nejde o vědomou inspiraci, ale nějaké doteky tam určitě budou. To se vleče vlastně historií celé metalové hudby, že jsou všichni něčím ovlivněni, hlavní je, jak osobitá hudba pak je a jestli se jedná přímo o kopírování nebo o čerpání ze stejných zdrojů. U nás si troufám tvrdit, že když komponuji, tak zasahuji do podobných hlubin nekonečna pro inspiraci jako zmíněné kapely, ale svým osobitým způsobem, který se časem vylepšuje.

Mohol by si povedať niečo viac aj k textovej zložke. Zaujal ma napríklad text skladby Us and Them. Z názvu som predpokladal, že sa bude týkať mimozemskej tematiky, ale v skutočnosti popisujete kastovanie ľudí...
Moc díky za to, že jsi se v textu zorientoval a pochopil jeho pravé poselství. Ten text je spíš o tom, že není špatné se někdy podívat na daný problém s odstupem a snažit se najít svou vlastní cestu, neklasifikovat, neškatulkovat lidi a národy do různých kategorií. Nic není černé a bílé.

Aj napriek tomu, že v Pandemii je len jeden gitarista, vaša hudba znie veľmi kompaktne a "plno" (žiadne prázdne miesta). Ako je to možné? Ako riešiš na koncertoch pasáže, ktoré sú na albume zdvojené, alebo obsahujú sólo?
Ve studiu to jde vždycky navrstvit, ale naživo už je to težší. Na nové desce jsou tři kytary na sobě a každá hraje v různých pasážích různé akordy, které dohromady davají určitý zvuk, je málo pasáží, kde by všechny tři kytary hrály to samé. No a živě je to o úplně jiné energii, tam jde spíš o to udělat pořadný nářez, zahrát co nejintezivněji, není třeba mít ten perfektní studiový dotek. Potom bysme na koncertech mohli pouštět cdčko a nemuseli bysme vůbec hrát. Jsem rád, že to zní rozdílně a při tom ne nijak kvalitativně slaběji. Například již zmiňovaní Morbid Angel teď hráli v Portuglsku s jednou kytarou a jeden známý, co tam byl, říkal, že tam ta druhá vůbec nechyběla a že kapela zněla neuveřitelně intenzivně. Koncert a studio by měly vždy znít jinak, i když samozřejmě kvalitně odehrané s co nejlepším zvukem.

Keďže aj ja sa v poslednej dobe začínam intenzívnejšie venovať gitare, zaujímalo by ma, na čom momentálne hráš. (Všetko od trsátka a strún, cez kábel, efekty, gitaru až po amplifier.)
Kytara momentálně B.C.Rich Ironbird (se snímačem EMG 81), struny DR, zesilovač Mesa/Boogie Single Rectifier, efekty Boss Digital Delay 6 a Yamaha Noise Reducer. Kabely si nechám dělat speciálně od známého z kvalitního kabelu a jacky Neutrick přesně podle délky, kterou potřebuji a typu jacku na míru. Jo a trsátka George Dennis sila 1,05. Ještě chci pár věcí dokoupit, ale s tímhle už se dá hrát celkem na úrovni, zvukove to už je hodně v pohodě, hlavně co jsem koupil tu Mesu, tak to je rozdíl jako sviňa.

Aj keď som vás posledný krát videl live v Prešove na turné spoločne s Krabathor pred niekoľkými rokmi, stále čítam o Vašom pódiovom nasadení samé chvály. Ja sa pamätám, že som bol úplne mimo z tej energie, ktorú dávate do publika...
My máme death metal v srdci, to je hlavní věc, která nám dodá vždy dostatek energie na pódiu. Baví nás vyjít na podium a oddat se síle hudby, kterou hrajeme a dodat tomu pravou show. Doufám, že se nám ještě podaří odehrát hodně koncertů a že se budeme neustále zlepšovat.

Pandemia je známa tým, že hrá častejšie v zahraničí ako doma? Čím to je, že je o vás v cudzine väčší záujem ako na rodnej hrude?
To bylo hlavne tím , že nám desky vyšly u americké firmy a v Čechách ta propagace nebyla tak slavná. Taky je tam problém s recenzenty, kteří z různých důvodů o našich koncertech píšou ne moc pozitivně a tak na nás i lidi koukají přes prsty. Nemáme doma úplně dobrou situaci, ale věřím, že se to s novou deskou hodně zlepší, děláme na tom a věřím, že lidi ocení, že v Čechách je kapela, která už má určitý věhlas za hranicemi a má ambice dostat se mezi špičku žánru.

Na vašej stránke som sa dozvedel, že budete hrať na Brutal Assaulte. Je podľa Teba lepšie, ak sa kapela predstaví pred veľkým publikom, ktoré ale neprišlo len kvôli Vám, alebo sa radšej prezentuješ v "komornejšej" atmosfére?
Já osobně preferuji menší kluby a intenzivnější atmosféru koncertu, těsnejší kontakt s publikem. Festivaly jsou spíš propagační věc, ale dáváme vždy maximum energie do koncertu, ať už hrajeme kdekoliv.

Zaujímavý fakt je aj ten, že vyrážate na turné s mottom 10 years of Pandemia. Čo sa za tých desať rokov zmenilo na death metalovej scéne a ako sa podľa teba bude vyvíjať ďalej?
My se spíš staráme o náš vlastní svět a moc se neorientujeme ve scéně.... Určitě se zvýšila kvalita kapel, už kolikrát začínajíci kluci mají super zvuk a umí dobře hrát. Taky se dost vytratila originalita, kapely jsou si podobné jak vejce vejci, ale ti co žánr táhnou, vydávají pořád kvalitní alba a občas se najde nějaký zajímavý kousek. Kdybysme měli čas a sílu se ve scéně angažovat vice, tak bych mohl být konkrétnejší, takhle ti moc nepovím. Ale určitě je cítit, že death metal opět nabývá na popularitě a mívá větší podporu labelu a fans. Hodně taky v poslední době vidím nárůst kapel, které mixují styly, třeba death metal a hardcore a jsou docela masivně populární. Nedávno jsem zřídil kapele stránku na serveru myspace, kde se setkávají lidé podobných zájmu a hodně kapel, co tam nacházím, hraje takový ten americký brutální death metal nebo ten mix s hradcorem. Jinak v posledni dobe mě absolutně odrovnali noví Nile, nový Hate Eternal a těším se na Morbid Angel, co vydají.

Zavítate v rámci tohto "jubilejného" turné aj k nám na Slovensko? Garantujem vám, že tu máte aspoň toľko fans ako v Českej republike. 
Stačí nás pozvat, rádi přijedeme. Zatím není nic naplanované, ale když bude zájem, tak přijedeme.

V poslednom rozhovore s Tebou, ktorý som robil ešte pre svoj vlastný zine si sa priznal k "závislosti" na literatúre a filme. Zmenilo sa odvtedy niečo? Ak nie, tak čo čítaš a čo pozeráš momentálne (v poslednej dobe)?
Pořád rád čtu. Naučil jsem se s sebou tahat všude knížku a tak když je chvíle, čtu si. Teď v posledních letech hodně čtu mystické romány od Waltariho nebo Bulgakova. Taky jsem objevil knihy od Castanedovych spolubojovnic Taishy Abelar a Florindy Donner, hodně zajímavé čtení. Hodně mě fascinuje dosazení "jine reality" a autori kteří popisují svou zkušenost s ní. Filmy mám moc rád, hodně mě oslovují americké nezávislé veci a různé úlety, co nejsou dělané pro masy, ale z čisté inspirace, které jsou umění a ne komerční projekt.

 

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Alex Marek

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2005-06-11 21:23:42

Prečítané: 880x

Autor: Dušan Skalický

Dušan Skalický

Názory redakcie

Chýba názor redakcie