ROSS THE BOSS - Ross "The Boss" Friedman

Návrat k tradičným metalovým koreňom

ROSS THE BOSS - Ross

Pri mene Rossa Friedmana, známejšieho pod prezývkou Ross The Boss, asi spozornejú hlavne fanúšikovia pravoverného heavy metalu, ale aj starí priaznivci Manowar, ktorí kapelu už dávno poslali do zatratenia. Tento chlapík totiž s Manowar nahral všetky albumy od debutového „Battle Hymns“ až po legendárny „Kings Of Metal“. Následne bol nútený z kapely odísť. Z hudobného priemyslu na celé roky nezmizol, ale nevenoval sa tomu typu hudby, aký by jeho starí obdivovatelia radi počuli. No tento rok sa na metalovú scénu vrátil v plnej sile so svojou sólovkou „New Metal Leader“. Viac už samotný Ross...

Po odchode z Manowar sa tvoje smerovanie značne odklonilo od toho, čo si vytvoril s touto kapelou. Túžil si v tých dobách spraviť ešte niečo podobné ako v minulosti?
Áno, chcel som znova urobiť skutočnú heavymetalovú nahrávku. Ale trvalo to istý čas, kým som sa znova pobral týmto smerom. Potreboval som jednoducho správnu príležitosť a správnu partiu okolo seba. 

Ponúkli ti niekedy Manowar, aby si sa k nim vrátil?
Nie, nikdy. 

A ak by to spravili, prijal by si to?
Nie. Minulosť je minulosť. Viem, že s Joeym DeMaiom by som nedokázal dobre vychádzať.  

No odohral si s nimi časť vystúpenia na Earthshaker festivale v roku 2005. Aké to bolo? 
Bolo to hlavne veľmi emotívne. Vedel som, že ľudia ma asi privítajú, ale netušil som, že mi prejavia až takú náklonnosť. Bolo to niečo úžasné. Zahrali sme „Dark Avenger“ a „Metal Daze“ a potom každý, kto bol kedy súčasťou Manowar, prišiel na pódium a zahrali sme spoločne „Battle Hymn“. Donnie Hamzik (bubeník, ktorý hral na debute Manowar „Battle Hymns“. pozn. red.) bol neskutočný. 

Potom  sa ti ozvali organizátori festivalu Keep It True a chceli, aby si odohral koncert s tribute kapelou Manowar s názvom Men Of War. Nebolo to divné, hrať v tribute zoskupení tvojej pôvodnej kapely?
No to áno. Ale hneď som zistil, že sú to skúsení hudobníci. Spevák a basgitarista majú kapelu Ivory Night, s ktorou vydali už niekoľko nahrávok a bubeník hrával s Divinus. Men Of War brali len ako zábavu.

Takže hneď na začiatok prekonali tvoje očakávania?
Áno, presne tak. A vyrástli na mojej hudbe, prípadne na hudbe ľudí, ako som ja. 

Následne si im ponúkol angažmán v svojej novej kapele, ktorú si nazval Ross The Boss. 
Zistil som, že sú to výnimoční chalani. Sú to školení hudobníci s hlbokým rešpektom voči mne a heavymetalovej hudbe. Nemusím im hovoriť, čo majú robiť a ako majú hrať a sú plní nápadov. Preto sme pred druhým festivalom Keep It True skúsili aj niečo zložiť. Ja som skladal hudbu k „I Got The Right“ a „We Will Kill“, potom som bol zvedavý, či Patrick dokáže napísať dobré texty. Keď sme skončili, vedel som, že máme kapelu a už nikdy nechcem hrávať piesne od Manowar. A vôbec, nechcel som týmto spôsobom skladať hold sám sebe. Bolo divné hrávať  veci od Manowar, na druhú stranu to však bola sranda. Aj s našou tribute kapelou sme si vybudovali množstvo kontaktov a spoznali mnohých ľudí, ktorí sa stali našimi priateľmi. Ale vedel som, že to nebudeme robiť príliš dlho. 

Pospisovali ste kontrakt s AFM Records krvou ako pri Manowar? 
(smiech) Nie, tentokrát sme použili atrament. Zatiaľ odvádzajú veľmi dobrú prácu. Vidno, že zamestnanci tohto vydavateľstva sú metalisti, sú tejto hudbe veľmi oddaní. Všetko, čo nám sľúbili, zatiaľ aj splnili. 

Nálepka na obale „najlepší album Manowar od dôb Kings Of Metal“ musí niekoho asi poriadne vytáčať...
Tak toto označenie pochádza z jednej recenzie a nie odo mňa. Poznáme Joeyho, všakáno, nechcel by som vidieť, ako na to reagoval... Ale keby som mohol, urobím to už pred dvadsiatimi rokmi pred prepustením z kapely. Dá sa povedať, že za tým bol aj nedostatok peňazí. 

Boli už nejaké odozvy od Joeyho a spol.?
Nie, ani slovo. A stále to pretrváva. Keď sme s Manowar začínali, s Joeym sme boli partneri. Ale ako roky plynuli, staval sa do pozície niekoho na vrchole, jednoducho prevzal kapelu a jediný mal hlavné slovo. A potom to prišlo: „Ross, je čas odísť...“ Dúfam, že Manowar časom zase získajú nejakú tú dôveryhodnosť u fanúšikov. Bolo to tak: „smrť falošnému metalu“, „sme najhlasnejšia kapela na svete“, „nikto nás nenechá robiť predkapelu“... A tak to naozaj bolo. Ale ten, kto tým trpel, sme boli samozrejme my. Chcel som sa cez to preniesť.  

Odkaz tvojej hudobnej minulosti nesie samozrejme aj tvoj nový album. Neznie názov „New Metal Leader“ trocha sebavedome?
Možno, ale na to, aby som si tento titul zvolil, som mal niekoľko dôvodov. Takže, ľudia ma stále považujú za vodcu v metale. Je to metalová nahrávka. A ja možno nie som nový, ale moja kapela nepochybne áno. Posledná vec, ktorú som nahral v tomto duchu, bola platňa „Kings Of Metal“. Chcel som svojmu albumu dať podobný názov, aby v sebe mal tú istú chorú príchuť humoru. Keď sa pozrieš na jeho obal, vidíš tam orla, kladivo, bojovníkov... Je to presne tak, ako som to chcel. Rovnakého orla, ako je na obrázku, mám vytetovaného na svojom ramene. Reprezentuje mňa samého. Je to môj symbolický návrat na bojové pole. A všetko sú to znaky typické pre Manowar. Možno aj logo sa im podobá. Ale toto nie je Manowar a chcem, aby to bolo  jasné, no moji starí fanúšikovia takéto niečo očakávali. Album musí jasne dávať najavo, aký je jeho obsah. Ale na druhú stranu, ako dospelý chlap viem, že mnohí ľudia sa na to budú dívať ako na niečo detinské. Ale ja na rozdiel od Joeyho viem, že je to na jednu stranu zábava a na druhú stranu metalová symbolika. Ako by asi vyzerala sólovka Kerryho Kinga zo Slayer? 

Ako bude vyzerať vaše živé vystúpenie?
Zahráme celý náš album a možno pridáme nejakú klasiku Manowar, na ktorej som sa podieľal. „Gloves Of Metal“ jednu noc, „The Secret Of Steel“ ďalšiu. A snáď aj „Hail And Kill“, niečo, čo ľudia vždy chcú počuť. Možno budú aj ďalšie, ale nechcem z toho robiť vystúpenie Manowar. Prípadne zahráme aj iné coververzie, všetci sme fanúšikovia rock ´n´ rollu. 

Akú radu by si dal mladým začínajúcim gitaristom?
Nevzdávajte sa, nepočúvajte nikoho iného, len sami seba, svoje srdce. Musíte začať úplne od základov. Nemôžete chcieť hrať hneď ako nejaké hviezdy, lebo aj oni sú niekým ovplyvnené. Napríklad, keď chcete hrať blues, musíte vedieť, odkiaľ pochádza. A potom budete naozaj dobrým gitaristom. A nečakajte, že na tom zarobíte neuveriteľné prachy, pretože ak toto bude váš cieľ, nezarobíte nikdy žiadne. 

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Ross "The Boss" Friedman

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2008-12-19 20:46:54

Prečítané: 1307x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie