SNOVONNE

SNOVONNE

Človeka vždy poteší, ak počuje kvalitnú kapelu. Navyše, ak je táto kapela z domácej scény, tak úžas nepozná hraníc. Presne to, sa mi stalo v súvislosti s nitrianskou bandou Snovonne. Tomuto zoskupeniu “šéfuje“ charizmatická speváčka, s ktorou som viedol aj tento rozhovor...

Hudbe si sa venovala odmalička, ale kedy si si uvedomila, že ti už nestačí hudbu len reprodukovať, ale máš chuť ju aj tvoriť? A čo bolo tým impulzom, aby sa tak stalo? Aký bol spúšťací mechanizmus?
Hmm.. Ja som chcela hudbu tvoriť hneď, ako som ju začala vnímať. Neviem, čo bol spúšťací mechanizmus. Skrátka, vždy som chcela vytvoriť niečo, čo bude niekto iný počúvať. A celkový proces tvorby ma vždy bavil. Pocit, že mám nápad, ktorý je zatiaľ len v mojej hlave, ale zajtra, keď ho nahrám, si ho môže napríklad už niekto pustiť.

Prečo práve metal resp. gotika?
To neviem ani ja. Ja som nehľadala. Nejako si ma to našlo samé. Asi kvôli tomu, že mám rada expresívne texty, tvrdé gitary, sláky, šepot. Tým pádom z toho vzniklo to, čo vzniklo. Nikdy som sa nad tým nejako nezamýšľala, pretože nápad dostane vždy len také spracovanie, aké si vyžiada. Možno budem mať za pár rokov nápady, ktoré si budú žiadať úplne iný "štýl" a pôjdem sa poohriať do inej škatuľky (smiech).

Ako sa k tomu postavili tvoji rodičia, keď si začala fungovať ako Snovonne? Predsa len metal nie je "najakceptovanejším" hudobným štýlom.
Rodičia? Úplne v pohode. S mojou hudbou nikdy nemali problém a na vizáž boli viac-menej nútení si zvyknúť. Dnes sa už len sem-tam zľaknú, keď ma vidia na pódiu. Ale už aj to celkom slušne zvládajú.

Ako si sa spoznala so svojimi terajšími spoluhráčmi? Bolo ich treba dlho presviedčať, aby ste spolu vytvorili Snovonne?
S niektorými sa poznám dlhšie, s niektorými sme sa spoznali až pri Deme 2004. Tam to vlastne všetko začalo. Potrebovala som nahrať o niečo kvalitnejšie demo ako pred tým, takže jednotlivé nástroje nahrávali už muzikanti, nie ja. Terajší basgitarista nahrával basu. Ten je so mnou odvtedy. Klávesy nahrával bývalý klávesák, ktorý mi veľmi pomohol s celou nahrávkou všeobecne. Poznala som ho už skôr. Z jeho strany prišiel gitarista Maťo. Druhého gitaristu- Ediho som spoznala cez basgitaristu. Bubeníka tiež, keďže kedysi boli spolu v kapele. No a po rôznych ups and downs sa obsadenie usadilo tak, ako je dnes a dúfam, že tak už vydrží čo najdlhšie. Nebolo ich treba moc presviedčať, aspoň si nepamätám. Celé to prebiehalo štýlom "Potrebujem kapelu, chceš/ nechceš hrať?" Nikto tam nie je nasilu.

Neprekáža ostatným členom Snovonne, že pozornosť médií, fans a pod. sa sústreďuje viac-menej na teba? Nemajú nejaký komplex "menejcennosti"?
Najviac pozornosti dostáva vždy autor, nie? Nemyslím, že by niekomu niečo prekážalo. Do kapely vstupovali vedome. Pod menom Snovonne skladám veci už dosť dlho. Ja som nechcela zakladať novú kapelu, ja som potrebovala možnosť začať hrávať naživo. Čiže som potrebovala muzikantov, a tých som si našla. Snovonne je moje meno, ktoré tým pádom spadá aj na meno kapely. Nie je to názov, nad ktorým by sedelo 5 ľudí v pomykove ako nazvať novú formáciu. A okrem toho, ich priestor pre pozornosť je na pódiu. A tam jej dostávajú dosť.

Samozrejme. Otočme teda list. V týchto dňoch vychádza debutový album Snovonne "Tears Are Pretty" u americkej spoločnosti Vinema Records? Na aký dátum je stanovený oficiálny release-date?
Keby bol oficiálny release-date, už by bol na stránke. Album je momentálne v štádiu niekde medzi masteringom a manufaktúrou. Oficiálny release-date sa stanoví čoskoro.

Ako si sa vôbec dostala k zmluve s týmto vydavateľstvom? Skúšala si aj nejaké známejšie firmy?
Posielala som demá po celom svete asi dva roky. Na demo 2004 sa ozval tento label. Až potom som začala viac klásť dôraz na živé hranie. Zmluvu som podpísala sólo. Pred vydaním albumu podpíšem osobitnú zmluvu s tými hudobníkmi, ktorí mi budú hrať. Pevne verím, že to budú tí, ktorých mám teraz. 

Kto rozhodoval o tom, aké skladby budú na albume?
Vydavateľstvo vybralo 9 kusov, ja som si vybrala 10-ty do počtu.

Ktorý song si si vybrala ty?
Ja som doplnila ”Swab Pattern“, oni vybrali zvyšné.

Nezdôverili sa Ti náhodou s tým, prečo si nevybrali skladbu "Useless"? Veď to je taká super "komerčná" hitovka (smiech).
Za oceánom sa v takejto muzike inak absorbuje slovo "hit". Oni si vybrali hity podľa ich vnímania. Či už z nich niečo bude, alebo nie, nikto nevie. To je na tom pekné. Možno bude nakoniec ”Useless” na nejakej B-strane singlu. A možno bude na druhom albume. To ale uvidíme, lebo už mám zas toľko nových pesničiek, že neviem, kam s nimi. Druhý album spravím asi 2CD (smiech).

Nechystáš sa natočiť videoklip k nejakej skladbe z "Tears Are Pretty"?
Pravdepodobne áno. Ak pôjdu veci tak ako majú, tak určite.

Venuješ sa aj grafickému designu, takže sa ujmeš aj vizuálnej stránky klipu, prípadne réžie?
Dúfam, že aj jedno, aj druhé. Možno aj niečo tretie (smiech).

Už si to jemne naznačila, že máš v talóne aj nejaké nové skladby. Čiže, už teraz môžme očakávať aj nasledovníka "Tears Are Pretty"? V akom duchu sa nesú najčerstvejšie výtvory Snovonne?
V akom duchu...asi vo veľkom (smiech). To ja posúdiť neviem. To je na Vás. Ja zaručujem jedine úprimnosť. Nasledovník bude určite. A určite nie len jeden. Pri svojej hudbe chcem aj zošedivieť. 

Vyzerá to teda tak, že sa chceš hudbou aj živiť. Máš však aj nejaký záložný plán B, ak by to náhodou so Snovonne nefungovalo úplne podľa Tvojich predstav?
Áno, mám. Makať viac. Aby to podľa mojich predstáv bolo.

Momentálne máš prerušené štúdium na vysokej škole. Plánuješ ju potom niekedy v budúcnosti doštudovať? 
To ma momentálne vôbec nezaujíma. Neviem, či ju doštudujem. V prípade veľkej nudy áno. Ale ja mám čas veľmi rada a nerada ho strácam, takže zrejme ho využijem na nejakú plodnejšiu činnosť, alebo na inú školu, na inom mieste.

Plodnejšia činnosť... hmmm... povedzme napríklad zdokonaľovanie pódiovej show? Okrem výbornej hudobnej produkcie sa totiž zameriavaš aj na vizuálnu stránku koncertu? Zaujímaš sa aj o gothic-fashion alebo tento fenomén ide mimo teba? Na vystúpeniach vidno, že si potrpíš aj na kvalitnú pódiovú show, a teda aj na zaujímavé módne kreácie. Pomáha ti niekto pri výbere?
Jasné, baví ma obliekať sa, maľovať, vymýšľať všelijaké doplnky. Keď prídu ľudia na koncert, musia sa mať na čo pozerať. V konečnom dôsledku si za to platia. O tom je entertainment. Záleží mi na tom, aby sa ľudia na koncerte dobre bavili a aby mali z toho v rámci možností zážitok. Hudobný, vizuálny aj hocijaký iný, ktorý sa im poskytne. Pri výbere mi nikto nepomáha. Simona som tiež šila sama. (Simon- plyšový maco, ktorý je jedným z charakteristických atribútov Snow-Show – pozn. red.)

Ďalšími z tvojich koníčkov sú knihy a film. Čo Ťa z tejto sféry umenia zaujalo v poslednej dobe?
Hmmmm... V poslednej dobe veľmi nečítam. Nejako nemám kedy. Posledné, čo som čítala, bol Freud a májový Kerrang!. A film....Samozrejme Saw 2 bolo super. Aj Corpse Bride. Ani neviem, čo také som ešte videla naposledy. Aha, Final Destination 3. Ale to by som skôr pomenovala najväčším sklamaním.

Keď sme už pri médiách... Ako vnímaš fenomén Internetu v 21. storočí?
Pozitívne. Internetu vďačím za veľa.

A ako často používaš Internet? Denne?
Áno, často aj párkrát denne. 

Čítaš aj nejaké hudobné webziny?
Ani nie. Nechodím na žiaden webzine pravidelne. Internet využívam skôr na komunikáciu. Email, sno-fórum, atd.

Na záver už len taká oddychová hypotetická otázka: Ak by existovalo niečo také ako reinkarnácia... Čo by si chcela byť v nasledujúcom živote? Zvieratko alebo rastlinka? 
Radšej zvieratko ako rastlinka. Také nejaké prítulné, ale s pazúrmi. Aha, takže asi mačka. A určite nie ryba! (smiech)

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Snovonne

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2006-06-11 21:54:04

Prečítané: 925x

Autor: Dušan Skalický

Dušan Skalický

Názory redakcie

Chýba názor redakcie