TOGETHER TO THE STARS - David Steinmarck

Nový album síce nebude tak skoro, ale možno už onedlho na pódiách v Európe?

TOGETHER TO THE STARS - David Steinmarck

TOGETHER TO THE STARS nedávno vydali novinku "As We Wither" a priznám sa, že ma uchvátila minimálne tak isto ako debut (recenzia tu) a povedal som si, že by to mohol byť dostatočný dôvod na to spýtať sa Davida na pár otázok. Ten zareagoval neuveriteľne promptne a tak vznikol vlastne môj najrýchlejší rozhovor a keďže by bolo hriechom ho dlho prekladať, tak som sa posnažil a od prvého kontaktu do vydania neprešli ani dva týždne. Nezabudnite si pri čítaní pustiť song "Bioluminescence", ktorý je, podľa mňa, najsilnejším v novinky!


David, možno nie najlepší začiatok, ale predstav nám trochu TOGETHER TO THE STARS.
TOGETHER TO THE STARS začali niekedy v roku 2015, tým, že som začal písať hudbu vo svojom voľnom čase. Krátko na to ako som napísal základ skladby "Timeless" v 2016, som sa opýtal Franca či by chcel spraviť vokály a kapela bola sformovaná. Vydali sme 25. januára 2019 debut a druhý album vyšiel 24. apríla 2020.


Mám pocit, že keď ste vydali "As We Wither", bol vypredaný už v deň vydania, že? Ľudia sú zjavne spokojní s vašou hudbou, hoci debut a novinka sú troška rozdielne. Kde nachádzate inšpiráciu pre vašu hudbu? Proste život, ľudia, vzťahy?
Áno. CD-čka čo sme dostali od vydavateľa boli vypredané už v rámci predobjednávok. Čo je úplne šialené, nemôžeme byť spokojnejší. Ak by však niekto chcel naše CD, tak sú stále dostupné cez webshop Northern Silence. Skutočne sme tvrdo makali na tomto albume, takže sme veľmi radi, že sa pravdepodobne ľuďom páči. Povedal by som, že najviac inšpirácie prichádza z hudby, ktorú mám rad a ktorú rád píšem. Texty na poslednom albume sú najmä vysporiadavaní sa s psychickými problémami a životom s nimi, taktiež so spoločenskými problémami, kde by sa dalo tiež niečo spraviť a pomôcť.


Prvý album ste najskôr vydali na Bandcamp a CD bolo dostupné o pár dní cez Northern Silence Productions. Fakticky mám rád toto vydavateľstvo, ale ako ste sa k nim dostali? NSP napísali vám alebo vy im?
Ja som napísal NSP a pár iným vydavateľstvám tuším ešte v roku 2017, so štyrmi ukážkami čo mali byť najskôr na prvom albume. Nedostal som však žiadnu odpoveď, ale toto ma samozrejme nezastavilo. Pracoval som naozaj tvrdo a o rok neskôr som im poslal znova mail s piatimi songami, ktoré všetky tvorili debut "An Oblivion Above", NSP sa mi ozvali a chceli nás podpísať. Nuž a pár mesiacov na to bol vonku náš debut.


A teda stále pod Northern Silence Productions?
Áno, NSP sú stále náš vydavateľ!


Spravili ste celkom super vec pre ľudí čo si objednali váš nový album na Bandcampe a to, že ste ho podpísali (ak chceli), super nápad. NSP predáva už asi len nepodpísané kópie, že?
Jasné, samozrejme. Myslíme, že to najmenej čo môžeme spraviť pre fanúšikov, ak minú svoje peniaze na našu hudbu je to, že sa im podpíšeme, ak chcú. A áno, podpísali sme len CD z nášho bandcampu, pretože len tie sme fyzicky mohli podpísať.


Ty alebo Franco ste napísali na vašu FB stránku, že bolo možné kúpiť si váš debut v predajni Sound Pollution v Štokholme, presne tam kde ste si kúpili prvé metalové CD. Ako sa tam vlastne dostalo, zistil si? A aký to bol pocit? Proste vidieť niečo čo si vytvoril na takomto mieste?
Jasné, to som bol ja. Len tak som pozeral po obchode a narazil na vlastný album. Ak sa nemýlim, tak NSP ich predali nejakému distribútorovi vo Švédsku a ten ho priniesol do obchodu. Bolo skvelé ho tam vidieť, úplne fantastické.


Hráte aj naživo? Pretože na debute ste použili automat, na druhom už je za bicími Magnus Brolin Stjärne. Už len pár hráčov a môžete hrať.
Áno! Veľmi sme dychtiví po tom hrať po prvýkrát naživo. Sme v podstate plná kapela približne pol roka, vrátane beštie Magnusa za bicími. Plánovali sme spraviť menšie turné toto leto, dokonca sme hovorili s pár usporiadateľmi a kapelami čo by s nami do toho išli, ale potom korona zasiahla svet a teraz musíme počkať, kým si zahráme naživo. Je to otravné, keďže sme všetko pripravili, takže ak by niekto s nami chcel niečo podobné spáchať po tom čo bude po tomto všetko, tak nech nás neváha kontaktovať.


Aká škoda, že ste museli zrušiť koncertné plány! Dúfam, že čoskoro nielen Európu zničíte svojou hudbou. Mali ste potvrdené aj niečo mimo Švédska?
Áno, mali sme plány hrať mimo Švédska a to najmä v strednej Európe. Takže teraz dúfame, že sa to udeje tak skoro ako to bude možné.


Zasiahla vás ešte nejako aktuálna situácia okolo Covid-19? Čítal som o Andersovi Tegnellem (hlavný hygienik vo Švédsku), ktorý je vo Švédsku populárny, dokonca ľudia si môžu nechať vytetovať jeho tvár. Myslíš, že vaša cesta bola dobrá? Pretože u nás sme zakázali takmer všetko (bary, obchody, ľudia museli nosiť rúšky atď.) a vy ste mali prípadne stále máte, otvorené všetko.
Príliš nás to nezasiahlo, okrem teda zrušených koncertných plánov, čo je však zanedbateľné v porovnaní so situáciou iných ľudí. Rozhodne verím, že sme mali byť striktnejší ako sme. Žijem v Štokholme, ktorý bol zasiahnutý najviac a stále ak idem von, vidím bary a reštaurácie plné ľudí. Mentalita niektorých ľudí je žiaľ príliš veľká v zmysle, že „mne sa to stať nemôže“.


Vravíš, že žiješ v Štokholme. Čo by sme tam mali vidieť? Bol som minulý rok v Malmö a bolo celkom depresívne, aj keď možno kvôli počasiu.
Áno, obaja žijeme v Štokholme. Hehe, no úprimne, je to celkom depresívne mesto tiež, ale staré mesto v centre má svoje čaro. Tá časť bola viac menej nedotknutá po stovky rokov a z tých budov na teba dýcha kus histórie. Každopádne, daj si prípadne pozor na turistické pasce.


Čím sa živíš? Je vôbec možné zarábať si ako metalový hudobník vo Švédsku?
Aktuálne študujem, stále premýšľam nad tým, že čo budem robiť so svojim životom hehe. Žiť z hudby, o tom sníva veľa ľudí. Myslím, že ak si dosť veľký a máš veľa fanúšikov aj mimo Švédska, tak je to možné. Lokálna hudobná scéna u nás však nie je taká živá ako inde v Európe, čo je troška škoda pre náš čo chodíme na koncerty.


Veľmi rád objavujem novú hudbu respektíve kapely, čo by si mi doporučil? Čo počúvaš tieto dni, počúvaš vôbec metal?
Ou, zábavná otázka. Chcel by som odporučiť nejaké kapely od nás, ktoré sú troška mimo radar ľudí, kvôli jazykovej bariére alebo proste ste o nich ešte nepočuli.
Prvý tip je screamo/post-HC kapela VI SOM ÄLSKADE VARANDRA SÅ MYCKET. Ich posledný album vo mne vyvolal také pocity, že som ani nevedel, že je toho hudba schopná. Úplne nádherné. Každý by ich mal skúsiť. Skúste songy “Kärleken är död”, “Men livet går vidare”, and “Vilse i pannkakan”.
Ďalšia je SVART, proste skvelý, temný a úderný black metal, ktorý si rozhodne zaslúžia viac pozornosti. Skúste album “Det Personliga Helvetets Spiral”.
Treťou kapelou sú KENT, nie sú síce neznáma kapela v Škandinávií, ale ľudia by ich mali skúsiť, aj ak nerozumejú jazyk. Krásny Rock/Indie/Pop a klamal by som, keby som povedal, že ma neinšpirovali, naopak a veľmi. Treba si vypočuť songy “Musik Non Stop”, “Gravitation”, and “Socker”.
Nuž a nedávno som počúval najmä veci od KING 810, TYPE O NEGATIVE a OATHBREAKER.


Čas vydania medzi debutom a druhou novinkou bol cca 15 mesiacov... takže nasledovníka môžeme čakať za niečo viac ako rok? Alebo aké máte plány, samozrejme okrem koncertovania, keď to bude možné.
Hmm, myslím, že ďalší album bude trvať trochu dlhšie, pretože chceme aby to vyzeralo ako niečo nové. Spravíme to teda poriadne a musíme cítiť, že to je správne, predtým než to vydáme.


Ok a je to! Chcel by si niečo dodať, David?
Veľké ďakujem tomu, kto akokoľvek podporuje nás a náš najnovší album, sme nekonečne vďační. Ak by niekto chcel CD, tak sú dostupné cez online webshop Northern Silence, ale to som už spomínal. Taktiež máme na našom Bandcampe tričká (link tu). A tak ako som to tiež spomenul predtým, ak by niekto chcel spáchať nás koncert kdekoľvek v Európe, tak sa nám stačí ozvať a po korone sa dohodneme. Uvidíme sa jedného dňa na cestách, opatrujte sa a vďaka!

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: David Steinmarck

Webová stránka: http://togethertothestars.bandcamp.com

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2020-06-06 12:53:11

Prečítané: 1130x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie