VITAL REMAINS - Tony Lazaro

Čím starší, tým lepší

VITAL REMAINS - Tony Lazaro

V minulosti mi VITAL REMAINS pripadali ako trochu opomínaná kapela. Momentálne sa však postavili medzi skutočne vedúce death metalové spolky. Ťažko povedať, či za to môže pridanie legendárneho Glena Blentona na post štúdiového speváka, či nie. Objektívne však treba povedať, že najmä predchádzajúci album „Dechristianize“ bol skutočne úžasnou porciou extrémnej hudby, nech by už vokál obstaral ktokoľvek a tak je ich pozícia určite zaslúžená. S novinkou „Icons Of Evil“ v podstate pokračujú ďalej po ceste, ktorú načrtli na minulej doske. Gitarista, skladateľ a textár Tony Lazaro nám ponúkol niekoľko svojich názorov.

Nazdar Tony! Nachádzate sa na turné k novému albumu. Ako to zatiaľ ide a aké sú reakcie fanúšikov na nový materiál?
Zdravím. Turné beží zatiaľ ozaj vynikajúco! Od fanúšikov dostávame veľmi pochvalné názory na nový album, po každom koncerte, čo nás veľmi teší. Mnoho fans tu v Európe dokonca hovorí, že „Icons Of Evil“ je ešte lepší než „Dechristianize“. Počúvať niečo také od ľudí je skutočne povznášajúci pocit a poviem ti, že sa ho fakt nemôžem nabažiť.

Ako sa, s nie veľkým odstupom, pozeráš na novinku „Icons Of Evil“ v porovnaní s vašou predchádzajúcou tvorbou? V čom vidíš posun oproti predošlej nahrávke?
Tak v prvom rade si myslím, že produkcia na „Icons...“ je lepšia ako na minulom albume. Ďalej hudobnícke výkony sú určite najlepšie v našej doterajšej histórii, za čo môžeme vďačiť najmä Rutanovi (Erik Rutan – gitarista, spevák – HATE ETERNAL, ex-MORBID ANGEL,  a producent). Čo sa týka skladania, je takisto lepšie – celok je dynamickejší a epickejší ako „Dechristianize“. Nemyslel som, že budeme schopní prekonať predchádzajúcu fošňu, ale nejako sa nám to podarilo. Snažíme sa zlepšovať prirodzene s každým albumom. Niektoré kapely vytvoria svoje najlepšie veci na začiatku kariéry, a iné, ako my, sú časom stále lepšie. Ako dobré víno (smiech).

Nahrávanie vám určite dalo dosť zabrať. Povieš mi, ako to celé vyzeralo?
Tak práca s Rutanom bola skvelá. Aj keď musím povedať, že je dosť tvrdý a ak sa mu niečo nepozdáva, nie je to vždy sranda. Podstatné je však to, že Erik je sám skvelý hudobník, pozná túto hudbu a vie, čo potrebuje. Zároveň má výbornú pracovnú etiku a ak niečo nerobíš dobre, donúti ťa to robiť znova a znova, dokým to nie je dokonalé. Som mu za to strašne vďačný, lebo myslím, že to je to, čo sme pri tomto albume potrebovali. Chceli sme vytvoriť náš najlepší materiál a tak sme pracovali tvrdšie ako kedykoľvek predtým a nakoniec musím povedať, že to za to stálo a určite by sa to nepodarilo bez toho Erikovho prístupu. Ale určite bola aj zábava. Najmä keď prišiel do štúdia Glen a začal nás zavaľovať vtipmi, až sme sa váľali po zemi (smiech).

Niektoré kritiky k novému albumu hovoria o „bezdôvodne dlhých piesňach“. Myslím, že s tým nebudeš veľmi súhlasiť. Prečo vlastne je VITAL REMAINS jednou z mála death metalových kapiel, ktoré majú tak dlhé piesne?
Máš pravdu, absolútne s tým nesúhlasím (smiech). Ja píšem tak dlhé veci od začiatku, takže teraz je tomu už nejakých osemnásť rokov. Nepíšem piesne pre hodinky ani pre rádiá. Proste keď ja cítim, že song je hotový, skončím. Píšem najmä pre seba a len dúfam, že poslucháčom sa to bude tiež páčiť. Proste taký je môj štýl. Myslím, že ma v tomto ovplyvnili aj old-schoolové kapely, na ktorých som vyrastal a ktoré na mňa vplývali, ako VENOM, MERCYFUL FATE, CELTIC FROST a kopec ďalších. Je pre mňa proste prirodzené písať šesť až osem minútové songy a vravím, že keď niekto nemá čas počúvať metal, nech počúva rádio. Ja nemám problém sedieť a počúvať metal aj niekoľko hodín (smiech).

Ako to vyzerá so zostavou VITAL REMAINS? Neuvažovali ste nad tým, že by na ďalšom albume mohla vystupovať napr. vaša klasická koncertná zostava? Predsa len sa často reči o kapele často scvrkávajú na reči o „slávnom spevákovi“ Glenovi. A zase z druhej strany by sa dalo hovoriť aj o možno sklamaných fanúšikoch, ktorí sa vás nedočkajú aj s jeho charizmatickým vokálom.
Tak ja som hlavný skladateľ od počiatku kapely a keď sa k nám pridal Dave v roku 1996, vytvorili sme určité jadro kapely. Proste som vedel, že to budeme my, kto bude pre kapelu robiť najviac, ak nie úplne všetko. No a nejako sme si zvykli na to, že všetky nahrávacie práce si robíme sami. Čo sa Glena týka, bol by som veľmi rád, keby bol s nami na turné, ale všetci vieme, že má svoje iné záležitosti, o ktoré sa musí starať. Ale jednoznačne som mu vďačný za všetku jeho pomoc a spoluprácu. Je síce pravda, že niektorí fans sú pred vystúpením sklamaní z toho, že Glen nie je s nami, ale takisto vedia, že keď prídeme hrať budeme určite mať kvalitných hudobníkov a výborného speváka. No a po koncertoch sú už spokojní. Ale musím povedať, že žijem svoj život deň po dni a neviem povedať, čo prinesie budúcnosť. Glen však bude navždy súčasťou VITAL REMAINS, či už bude figurovať na ďalšom albume alebo nie. Naši fanúšikovia sa však môžu spoľahnúť, že ich nezradíme a že s každým albumom zo seba vydáme aspoň 150%. Tak uvidíme, či nájdeme nejakého permanentného speváka, ktorý by bol natoľko dobrý, že by dosiahol latku, ktorá bola nastavená Glenom. 

Podľa čoho ste vyberali coververziu, ktorú ste umiestnili na album?
Tak obaja, ja i Dave sme chceli nahrať nejaký cover. Chceli sme niečo, čo by bolo heavy a v čom by mohol Dave poriadne „zashreddovať“. Tak sme začali rozmýšľať a ja som objavil tento starý kúsok od Malmsteena. Dave mi potom začal rozprávať historku o tom ako si, ešte ako desať ročný chlapec, šiel vypýtať od Malmstena autogram a Yngwie sa choval asi v takom  zmysle: „No dobre chlapče, máš podpis, vypadni už.“ (smiech) Iróniou je, že Dave už vtedy vedel zahrať Rising Force. Takže mohol skôr povedať: „Hej, chlapče, poď si zajammovať“ (smiech). Bolo skvelé sledovať Davea pri nahrávaní toho songu. O všetky nástroje sa postaral sám a myslím, že výsledok znie lepšie ako originál. Môžeme dúfať, že aj Yngwie si to myslí (smiech).

Vaša hudba je mimoriadne anti-kresťanská. Všetko to podtrhuje aj váš obal k poslednej doske, z ktorého priam srší odpor k všetkému svätému. Nemyslíte si, že by bolo fajn, keby ste rozšírili okruh tém, ktorými sa zaoberáte? Alebo je tvoja nenávisť k náboženstvu tým, čo ťa ženie v tvojej tvorbe?
Tak najprv k tomu obalu. Myslím si, že je fakt chorý a ja som si ho zamiloval, hneď ako som ho prvýkrát uvidel. Namaľoval nám ho Kris Verwimp z Holandska a odviedol skutočne skvelú robotu. 
No, môj hnev je môj hnev a čo ma poháňa, je moja vec. Proste nebudem písať o kvietkoch, stromoch a iných pekných veciach, pretože svet je temné a pekelné miesto plné násilia. Môj pohľad na organizované náboženstvo sa vyvinul ešte v období môjho detstva. Nie je to pre mňa teda nič nové. Ako kapela o tom píšeme od našich začiatkov. A teraz, viac ako kedykoľvek predtým, s tým určite nemám chuť prestať. Stačí ti zapnúť TV, alebo otvoriť noviny a vidíš, v akom stave sa svet nachádza vďaka náboženskému extrémizmu, ktorý sa stáva jediným dôvodom na vedenie vojen. Na jednej strane máš kresťanov, na druhej moslimov. Kto má pravdu? Podľa mňa ani jedni ani druhí,  lebo zabíjajú v mene svojho boha. Skutočne v tom nevidím žiaden zmysel. Myslím si, a je to len môj názor, že ak budeme ďalej rozmýšľať takýmto spôsobom a budeme naďalej robiť tie isté chyby, tak proste postupne zničíme ľudstvo. História nám ukazuje, ako padali jednotlivé ríše. Mali by sme sa poučiť. Takéto sračky ovplyvňujú všetkých. Myslím, že potrebujeme nový spôsob myslenia, ak chceme aby, ľudstvo prežilo. Všetci musíme totiž žiť na tejto planéte, či sa nám to páči alebo nie.

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Tony Lazaro

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2007-08-08 00:58:53

Prečítané: 1693x

Autor: Kamil Adamík

Kamil Adamík

Názory redakcie

Chýba názor redakcie