Anketa: Koronavírus ruší koncerty kapiel. Čo na to hovoria? (2. časť)

Anketa: Koronavírus ruší koncerty kapiel. Čo na to hovoria? (2. časť)

Pandémia koronavírusu má dopad aj na české a slovenské metalové kapely. Mnohé z nich boli, sú a budú nútené rušiť alebo odkladať koncerty naplánované v budúcnosti. Oslovili sme niekoľko českých a slovenských metalových skupín a položili im dve otázky:

1. Čo hovoríte na rušenie koncertov (a ďalších akcií) kvôli pandémii koronavírusu COVID-19?
2. Dotklo se vás to nejako?


SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - Radek Hajda:
1. Sranda skončila, na švejkování není správná doba. Cokoliv pomůže zpomalit šíření viru, je namístě. Bude to bolet, o tom žádná. Asi by bylo fajn, až nebezpečí relativně pomine, aby lidé o to víc podpořili své oblíbené kluby, sportoviště, obchody. Budou to sakra potřebovat…

2. Pravděpodobně ano, na květen máme naplánované CZ/SK turné čítající deset akcí. V tomto ohledu nejsem optimistou, myslím, že restrikce odskáčou ještě letní festivaly.


DEHYDRATED - Dragan
1. Rušenie koncertov bolo nevyhnutné, nevieme ešte teraz, čo nás čaká a ako ten vírus u nás bude pokračovať, ale tipujem 2 mesiace a bude lepšie.

2. Dotklo sa nás to tak, že nemôžeme skúšať ani keď sme len piati, nikdy nevieš, čo kto prinesie a o nás nám ani nejde, ale máme starých rodičov a nechceme fakt nič podceniť. Všetko nakoniec dobre dopadne a koncerty budú stále, ďalšia pandemia svetová a bude to už tá posledná Zombie Apokalypsa, vznikne z klasickej zmutovanej besnoty a s africkým marburgom, to bude požužláníčko! (smiech) Už vyrábajú lieky Zombrex a kopem bunker za domom, držte sa vyhráme, hurá!


TORTHARRY - Dan Pavlík:
1. Beru to jako nutnost. Ze začátku mi to přišlo přehnané, ale v současné situaci nevidím jinou možnost než co nejvíce minimalizovat kontakt mezi lidmi. Bohužel se stále najdou takoví, kteří to nebudou respektovat, dodržovat a díky těmto lidem se to povleče déle než by tomu bylo, kdyby se všichni řídili tím, co mají nebo nemají dělat. Pevně doufám, že do konce dubna nebo poloviny května se vše uklidní a zase budeme moci chodit mezi lidi, dělat koncerty a festivaly a žít pokud možno bez nějakých omezení.

2. Jako kapely se nás to samozřejmě dotklo. Museli jsme pár koncertů zrušit a některé ještě rušit budeme (mezi nimi i několik vystoupení v cizině, na kterých jsem pracoval třeba rok). Kromě toho teď raději ani nezkoušíme, abychom v rámci opatření co nejvíce minimalizovali jakoukoli možnost se nakazit. Zatím nikdo z nás nakažený není, ale klidnější budeme moci být třeba až za 14 dní, kdy by se již infekce nějak projevila. 
Co se týká našeho festivalu MetalGate Czech Death Fest, tam se nás to dotýká poměrně hodně, jelikož máme obavy, abychom nebyli nuceni ho třeba nakonec zrušit. Pevně ale věřím, že to dobře dopadne! Musíme být všichni v zemi maximálně zodpovědní a věřím, že to nakonec dobře dopadne a festival bude.

 

PANYCHIDA - Honza:
1. Je to v pořádku, nevidím jiné řešení. Pokud se kvůli tomu někdo vzteká, tak je idiot. Všichni přijdeme o hodně a ne jen o pár koncertů. Někdo dokonce o zdraví. Kdyby lidé byli zodpovědní a nechovali se sobecky, mohla by ta opatření být možná dokonce kratší, než bude jinak nutné. Bohužel tak tomu není a pro někoho je problém i dát si na obličej kus hadru. Jinde je zas pro zaměstnavatele problém poslat lidi na pár dní domů, nebo jim alespoň zajistit základní ochranu. Tímhle stylem to bude pokračovat několik měsíců a vylízat se z toho bude o to složitější a pro všechny mnohem bolestnější.
Rušení koncertů je to poslední co by mě nějak výrazně znepokojovalo.

2. Pravděpodobně to odsune plánované vydání našeho nového alba. Koncertní aktivitu  jsme stejně vzhledem k přípravám desky odsunuli.

 

CASTAWAY
Nie sme epidemiológovia, no samozrejme zdravý rozum hovorí, že toto opatrenie má v súčasnosti zmysel, dokonca možno špekulovať, či nebolo prijaté neskoro. V súčasnosti máme naplánované nejaké koncerty na apríl, zatiaľ ich nerušíme, aj keď to začína vyzerať, že z dvoch týždňov zákazu môže byť oveľa dlhšie obdobie. Hoci konkrétne CASTAWAY nie je zárobkovou činnosťou, pre niektorých z nás je živá hudba výlučným alebo významným zdrojom príjmov, o to je to nepríjemnejšie. Dúfajme teda, že aj vďaka disciplinovanosti to bude čo najskôr za nami. Zatiaľ si užívajme doma hudbu.


SIGNUM REGIS
Áno, dotklo sa to aj SIGNUM REGIS, zrušil sa nám marcový koncert vo Švajčiarsku, čo nás veľmi mrzí. Každopádne ale určite chápeme zmysel a význam týchto opatrení, plne ho rešpektujeme nakoľko naše zdravie, zdravie našich rodín a fanúšikov je pre nás absolútne prvoradé. Nevieme, koľko táto pandémia a s tým spojené obmedzenia budú trvať, ale sme pripravení vydržať toľko, koľko bude potrebné. Dovtedy sa budeme venovať štúdiovej práci, takže onedlho môžu od nás fanúšikovia očakávať nové skladby.


MEAN MESSIAH - Dan:
1. Je to problém a obrovská rána pro muzikanty, kapely i promotéry. Opatření se mi nelíbí, ale v podstatě nevidím jinou cestu, jak zamezit dalšímu šíření. Doufejme, že se situace velmi brzo vrátí do normálu.

2. Zatím ne. Začátkem letošního roku nekoncertujeme, protože se věnujeme dokončování nového alba a zkoušení nového programu. Ale je mi nesmírně líto kapel, kterých se to dotýká. Vím co to je, když něco několik měsíců připravuješ a pak o to zničehonic přijdeš. Je to smutný.


ELYSIUM - Jarda "Bejv" Petřík
1. Obě otázky možná trochu smíchám. Abych pravdu řekl, tak sám v sobě mám z této situace dost rozporuplné pocity. Docela dost jsem ze začátku tuto situaci sledoval (teď už je toho opravdu moc) a upřímně v poslední době hledám v nastalé situaci spíš paralely k současné společnosti. Situace kolem infekčnosti nového viru by se neměla bagatelizovat, ale určitě je veškerá hysterie hodně přikrmená mediální masáží. 
Opatření (vč rušení koncertů), která jsou zaváděna se nedají z mého pohledu kritizovat ani úplně chválit, ale určitě by se měla dodržovat už jenom z toho důvodu, aby se ukázalo to, jestli měla smysl nebo ne. I když nejsem odborník současný virus vypadá spíše jako méně nebezpečný pro svět jako takový (doufám, že se neukáže opak) a lepší si vyzkoušet opatření na něčem, co je méně závažné. 
Nicméně si myslím, že celá tahle věc ukázala hodně o lidské povaze a o tom, že lidi ztratili hodně pokoru a že svět je čím dál tím sobečtější. Máme se nejlépe v celé své historii a ukázalo se chování lidí, kteří v současném světě s množstvím peněz a možností dovolit si vše, přestávají respektovat své okolí a pravidla, která naší společnost drží pohromadě. Každý, ať si doplní situaci ze svého okolí, jak chce. Nejsme nedotknutelní a možná časem se ukáže, že tato situace má i nějaká pozitivita a zda to byla pouze hysterie, která byla populisticky tažena.

2. No myslím, že není nikdo, koho by se tato situace nedotkla. Pokud budu mluvit o kapele, tak v současné době došlo k zrušení minimálně 4 koncertů, které jsme měli naplánované a dalších asi 5 je otazníkem. Sami jsme v březnu měli pořádat jednu zastávku mini-tour "Return to Collapse" ve společnosti FEEBLE MINDED, DYSANGELIUM a PHYLACTERY. Měla to být velká párty a už s ní bylo spojeno i docela dost nákladů. Museli jsme zatím dvě zastávky zrušit, ale bohužel další dvě zastávky měly být v průběhu dubna a května, tak to riziko je tam stále. Pro zrušené koncerty hledáme náhradní termíny.  Zrovna duben a kveten jsme měli koncertně dost vytížený. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet dál, protože koncem června máme nás letní festival Týnecký Mazec 2020 a to by nás teprve hodně mrzelo, protože je to rok příprav a ty by vyšly vniveč. 
Mě osobně se to dotklo tak, že moc jsem se těšil na nějaké koncerty, které jsem chtěl navštívit. Některé z nich byly přesunuty některé zrušeny. Já hudbou hodně žiju a tohle mě prostě musí mrzet. Samozřejmě dále se mě dotýkají všechny opatření jako ostatních lidi. V současné době jsem v zajímavém režimu ohledně práce a dětí, s které jsou kvůli zrušení výuky doma. Já naštěstí mám povahu práce, která se dá dělat z domova, takže snad nedojde k nějakému opatření, aby nám vypadl příjem. 
Situace není růžová, ale nedá se nic jiného než akceptovat. Nechce se mi nadávat na opatření, zda jsou zbytečná či ne. Myslím, že každý by si měl z těchto situací vzít něco pozitivního. Holt budeme doma s rodinou, poslouchat muzik, číst knihy, koukat na filmy vracet se k věcem, na které nemáme v tom shonu čas. Když jsem se ještě před týdnem podíval do svého kalendáře, tak jsem nemohl najít moc volných chvil a rázem tam mám volno. V kapele získaný čas chceme využít na dodělání coveru od švédských metalistů BY NIGHT a také live videa z letošního Brutal Assault.


AS THEY RISE - Petra (manager)
1. Táto situácia nás extrémne mrzí a vyjadrujeme každej jednej kapele, ktorej sa to priamo dotklo, úprimnú ľútosť. Mrzí nás aj situácia na strane organizátorov a promotérov. Dúfame, že to nebude pre všetkých likvidačné a dokážeme sa spoločne v tejto situácii podporiť. Na druhej strane sa musíme  k veci postaviť hlavne ako ľudia. To znamená, byť zodpovední a rešpektovať  všetky nariadenia. Ide predsa aj o nás, o našich blízkych a fanúšikov!
2. S kapelou sa momentálne nachádzame v štádiu tvorby a šperkovania nových vecí. Koncertovanie sme koncom roka 2019 odložili na dobu neurčitú,pretože  máme nových členov, momentálna situácia sa nás v tomto prípade priamo nedotýka. Chceli by sme apelovať na všetkých, ktorí majú radi hudbu a boli pripravení navštíviť koncerty svojich obľúbených kapiel – môžete pomôcť! Zakúpte si kapelný merch, CD alebo vinyl! Je to jeden zo spôsobov, ako pomôžeme kapelám vyrovnať straty, ktoré týmto utrpeli. Dúfame, že práve naopak sa situácia vyvinie v náš prospech a fanúšikovia si budú koncerty viac vážiť a podporovať!


GODNOISE - Dušan
1. Je to zodpovedné kvôli šíreniu nákazy. Covid-19 je nebezpečný, neviditeľne sa šíriaci a hlavne rýchly. Preto k tomu treba pristupovať rozumne a podporovať určite tieto aktuálne mimoriadne opatrenia. 
 2. Samozrejme, že vnímame aktuálnu stupňujúcu sa hrozbu, ktorú so sebou Covid-19 prináša... Nás konkrétne sa to zatiaľ dotklo iba v tom, že sa zrušili koncerty. Tieto rozhodnutia organizátorov podporujeme. Prezentujeme názor, že jediné, čo nám ako národu pomôže, je  spolupráca, spolu to zvládneme, rešpekt a disciplína je základom úspechu...


ARAWN
1. Tak co se týká rušení koncertů, určitě je to nepříjemné nejen pro nás, ale i pro celou řadu kapel,umělců, ale i sportovců a jiných veřejně činných skupin. Nehledě na majitele klubů, divadel i sportovních areálů, prostě všech skupin obyvatelstva. Na to téma slyšíme dnes a denně spousty názorů ať už z médií či sociálních sítí. Ať už můžeme mít na celý problém názor jakýkoliv, nezbývá než ho akceptovat a věřit, že se situace co nejrychleji uklidní a vrátí do starých zajetých kolejí. 
2. No tak konkrétně co se týče ARAWN a jeho koncertní činnosti se nás rozhodně dotkne zrušení československého TOUR s kapelou Pseudosapiens, do kterého jsme vykládali veliké naděje co se atraktivnosti týče. Jedna se cca o 8 koncertů, ovšem jak už jsme řekli v úvodu, musíme to přijmout tak jak to je a věřit, že šňůra proběhne v náhradním termínu. Jinak paradoxně co se časové osy týče, tak se kapele nachází ve fázi skládání skladeb pro druhou desku a protože jsme někde na 75% hotového materiálu, tak určitě tuto nucenou koncertní pauzu využíváme stoprocentně k tvoření,abychom v létě byly připraveni odevzdávat perfektní výkon ve studiu a to jak po instrumentální tak skladatelské stránce.


DEAD CARNAGE - Milhaus
1. Samozřejmě nás hodně mrzí situace ohledně rušení koncertů z důvodu šíření nákazy Covid-19. Toto nařízení ovšem vzhledem k velikosti této pandemie a co možná největšímu zabránění šíření nemoci chápeme a akceptujeme. Nejsme žádní odborníci na nemoci, důvěřujeme odborníkům v tom, že to je správný krok. Nic víc s tím asi ani nemůžeme dělat.
2. Jako asi každého, se nás to dotklo hodně, ať už v osobním životě, nebo v tom muzikantském. Už teď máme zrušené nějaké koncerty, navíc jsme nyní ve spolupráci s kapelou ANTIGOD už od loňského roku připravovali první ročník festivalu DEADGODSFEST, který se samozřejmě taky zrušil. Nevíme jak dlouho budou opatření trvat, každopádně doufáme, že se brzo situace uklidní a vše najede do starých kolejí, nejen abychom si mohli před lidmi opět zahrát, ale taky abychom si mohli jít na nějaký koncert nebo festival zapařit!


WICTIMS
1. Vzhledem k tomu, že počet nakažených neustále roste, jsou tato omezení důležitá kvůli prevenci možné přeplněnosti nemocnic. Nyní bohužel není prostor na sobeckost ale na pokus redukování vysokého počtu nakažených v jediný den. Možné je všechno a náhoda je blbec. Že se ruší koncerty a společenské akce je zcela pochopitelné vzhledem k momentální pandemické situaci.
2. Ano, bohužel pořadatelé slovenských koncertů Stercore, byli nuceni zrušit dubnové akce v Košicích a Bratislavě. Koncerty se přesunou, takže není třeba se obávat, že na slovensko nedojedeme. Dojedeme a ještě ve větší síle než kdy předtím.

 

Kapely oslovili: Michal Kmeť, Marek "Fajo" Falat, Adela Melová, Michal Sadloň 

Informácie o článku

Uverejnené: 2020-03-28 22:48:01

Prečítané: 2723x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie