Metalirium bilancuje rok 2024

Metalirium bilancuje rok 2024

Chytľavé riffy, dychberúce vokály, návykové melódie i zhudobnené emócie – to všetko ponúkol rok 2024.

Radi by sme sa znovu poobzerali po širokej škále žánrov, ktoré tento rok obohatilo mnoho skvelých a výrazných albumov. To najlepšie a najzaujímavejšie, čo hudobná scéna priniesla, pre vás rekapitulujeme v spoločnom článku.
Dali sme dohromady najsilnejšie dojmy z počúvania albumov, zážitky z koncertov, festivalov a všetkého toho, o čom Metalirium je. A teraz vám tieto dojmy prehľadne naservírujeme.

Naši redaktori sa popasovali s nasledujúcimi otázkami:
♫. 5 a viac? (tohtoročné „top“ albumy)
♫. Koncerty a festivaly – najsilnejšie a najlepšie show? 
♫. Najkrajšie prekvapenie a hudobný progres?
♫. Najväčšie hudobné sklamanie a úpadok?
Pripravte sa – začíname!

♫. 5 a viac? (tohtoročné „top“ albumy)

Marek "Fajo" Falat:
(v abecednom poradí)
CEMETERY SKYLINE - "Nordic Gothic" (Bočný „superprojekt“ členov INSOMNIUM, AMORPHIS či SENTENCED a za mikrofónom spevák z DARK TRANQUILLITY. Ich spoločná snaha priniesla poctivý, svieži gothic metal s chytľavými nápadmi, vrátane môjho osobného hitu roka – klipovky "Violent Storm".)

HIGH PARASITE - "Forever We Burn" (Ďalší nový projekt a zároveň parádny debut. Aaron z MY DYING BRIDE predviedol svoj obvyklý vokálny nadštandard, produkciu zas obstaral Greg Mackintosh, takže gitary dosť pripomínajú PARADISE LOST. Akurát žánrové označenie „death pop“ mi príliš nesedí - je to proste gothic/dark metal. )

JERRY CANTRELL - "I Want Blood" (Prevažne stredné tempá, množstvo emócií a žiadna vyumelkovanosť. Jerry pokojne mohol túto sólovku vydať pod značkou svojej domovskej kapely ALICE IN CHAINS. Žánrovo totiž zostáva v podobných vodách - na pol ceste medzi rockom a metalom.)

MY DYING BRIDE - "A Mortal Binding" (Znovu ikonický Aaron Stainthorpe a s ním ďalšie úctyhodné dielo plné úprimného, už tradične melancholického doom metalu. Hudba i texty sú plné emócií a zármutku, presne ako to mám u tejto Anglickej legendy rád.)

OPETH - "The Last Will and Testament" (Švédski progoví elegáni spojili dokopy všetky svoje hudobné tváre, hlavne sa však po rokoch vrátili k tvrdším pasážam, v ktorých pán Åkerfeldt znovu parádne growluje. Kým sa v tom výslednom mišmaši zorientujete, chvíľu to potrvá, nakoniec však budete spokojní ako ja.)
 

Martin Mayer:
BLOOD INCANTATION - "Absolute Elsewhere" (kvalitný death metal a prog rock v jednom balení)

DÖDSRIT - "Nocturnal Will" (nahrávka nabitá energiou a skvelými gitarovými vyhrávkami. spojenie black metalu, heavy metalu a crustu s hitovým potenciálom)

HAIL SPIRIT NOIR - "Fossil Gardens" (jedna z najzaujímavejších avantgardných skupín na black metalovej scéne)

CHELSEA WOLFE - "She Reaches Out To She Reaches Out To She" (znepokojujúca hudba vytvorená na drone podklade, kde hrá elektronická hudba výraznú rolu) 

ULCERATE - "Cutting The Throat of God" (death metalový kolos s dychberúcou atmosférou)
 

Adela Melová:
(v abecednom poradí)
BRUCE DICKINSON - "The Mandrake Project" (Nahrávka, na ktorú sme čakali takmer dve desaťročia, ku ktorej mi chvíľku trvalo nájsť si cestu, no baví ma viac ako posledný album IRON  MAIDEN. Svieži, no napriek tomu pripomenie jeho najlepšie sólové veci.)
DEVIN TOWNSEND - "PowerNerd" (Klasická kvalitka od Devina. Pestrý, atmosférický a melodický album, ktorý pripomenie najlepšie emocionálne momenty z jeho starších počinov.)
JUDAS PRIEST - "Invicible Shield" (Jedna z najlepších nahrávok od návratu Halforda, ak nie najlepšia, ktorá ma chytila hneď na prvé počutie. Klasický heavy metal môže znieť skvelo a chytľavo aj v dnešnej dobe.)
KERRY KING - "From Hell I Rise" (Jednoducho klasický SLAYER, ktorý thrasherov musel potešiť.)
SUICIDAL ANGELS - "Profane Prayer" (U mňa thrashový album roka, ktorý ľahko prekonal aj Kerryho sólovku. Nápaditý album, ktorý si drží vašu pozornosť od začiatku až do konca. Ak sa SUICIDAL ANGELS tentokrát už konečne nevyšvihnú do thrashovej extraligy, tak už neviem kedy.)


Ladislav "Laďo" Rusnák:
BLOOD INCANTATION - "Absolute Elsewhere" (za „WOW“ efekt)
NILE - "The Underworld Awaits Us All" (za dôkaz, že to chlapi ešte stále vedia a AKO?!)
DEICIDE - "Banished In Sin" (za rúhačský náklep ala DEICIDE, presne ako to máme najradšej)
OPETH - "The Last Will and Testament" (za návrat extrémneho vokálu, pútavý koncept a perfektnú symbiózu výrazových prostriedkov OPETH)
IHSAHN - "Ihsahn" (za uchulahodiacu nahrávku vyzretého umelca s dychberúcimi symfo aranžmánmi)
KERRY KING - "From Hell I Rise" (za logickú kopírku SLAYER, ktorá ale za mňa má svoj zmysel)
SUICIDAL ANGELS - "Profane Prayer" (za thrashovú nakladačku, ktorá nemá momentálne konkurenciu)
ČAD - "Veľký Tresk" (za opäť skvelú nálož, aká sa počúva doslova sama)
JUDAS PRIEST - "Invincible Shield" (za fantastické remeslo)
BRUCE DICKINSON - "The Mandrake Project" (za sviežu a rôznorodú nahrávku, ktorá baví viac než posledné veci od jeho domovských IRON MAIDEN)
BODY COUNT - "The Mercyless" (za „najheadbangoidnejší“ album roku)
LINKIN PARK - "From Zero" (za super ukážku, ako sa dá pokračovať bez svojho pôvodného speváka)
LUCIFER - "V" (za dokonalo autentické retro s charizmatickou frontwomankou a celou radou hitoviek)
FLOTSAM AND JETSAM - "I Am The Weapon" (za vždy perfektné hrdlo Erika A. Knutsona, za neuveriteľnú výdrž a spoľahlivosť)
 

Michal Kmeť:
COGNIZANCE - "Phantazein". Angličania by to popísali výrazom smooth - vyladený, príjemný a vyleštený death metal moderného strihu. COGNIZANCE majú svojský štýl, ktorý vsádza
viac na rytmiku ako na brutalitu, materiál obsahuje samé načačkané a štavnaté riffy.
JOB FOR A COWBOY - “Moon Healer”. Dlhých 10 rokov prešlo od posledného albumu “Sun Eater” a JOB FOR A COWBOY sa vrátili vo veľkom štýle. Kapela spolieha na svoje osvedčené
prepracované kompozície a hrá sa s atmosférou, album odsýpa plynule a je plný pestrých pasáží.
ABORTED - “Vault of Horrors”. Belgičanov hudba stále baví a vo “Vault of Horrors” ponúkajú ďalšiu porciu svojej klasiky, úderne pasáže, ktoré vám rozhýbu celé telo. Okrem toho to celé zabalia
do tej svojej apokalyptickej temnoty, tak, ako je u nich už zvykom. 
EXOCRINE - “Legend”. Francúzi nezvyknú mať s originálnosťou problém a pre EXOCRINE to platí stonásobne. Kapela sa ako keby snažila napchať čo najviac hudobných nápadov do minima času, neustále sa niečo deje. Popri agresívnom death metale sa tu
mihnú aj čisté spevy, trochu elektroniky, obligátny saxofón či trumpeta. Progresívny tech death plný rozmanitosti, pestrá zmes nápadov.
VULVODYNIA - ”Entabeni”. Každý album od Juhoafričanov je iný a ani tento nie je výnimkou. Kapelu musel opustiť jeden zo zakladajúcich členov Duncan a vokálov sa zhostil gitarista Lwandile, mám pocit že naživo znie lepšie ako na albume. Tak isto mi chýba aj
nezamenitelný rukopis Sunjaya Kumara, ktorý má teraz plno práce v Infery, Greylotus a Wormhole. Ale poďme už na pozitíva, kapela sa posunula viac od úderneho slamu na techdeath a celkom im to pristane, aj keď pre skalných fanúšikov to môže byť sklamanie.
CEPHALOTRIPSY - “Epigenetic Neurogenesis”. Druhý album od Kalifornčanov prišiel po dlhých 17-tich rokoch a totálne vás rozseká. Produkčne zvládnutý čistý zvuk nebýva pri brutal death metale zvykom a tu sa teda vydaril na jednotku. Pre milovníkov BD Slamu povinná
zastávka.
SKELETAL REMAINS - “Fragments of the Ageless”. Ďalší klenot z Kalifornie prináša to čo obyčajne, silné agresívne riffy a našlapaný growl. Kapela si síce občas uletí do technickejších a melodickejších pasáží, ale inak klasicky stavia na svojej priamočiarosti a údernosti.
DEFEATED SANITY - “Chronicles of Lunacy”. Metalový tatino Wolfgang Teske sa rozhodol založiť si kapelu so svojím synom a tak vzniklo nemecké brutálne monštrum DEFEATED SANITY. A aj keď Wolfgang už nie je medzi nami, mladý Lille bubnuje doteraz a je hlavným
mozgom kapely. Album odporúčam, ak máte radi brutálny záhrobný death metal najhrubšieho zrna, kompozične aj technicky na maxime.
 

♫. Koncerty a festivaly najsilnejšie a najlepšie show?

Fajo:
Vrcholom boli DEPECHE MODE v prazškej O₂ arene. Videl som ich siedmykrát, ale práve tento koncert mi vďaka sektoru „Stání u podia“ zostane v mysli už asi navždy.

Ďalej spomeniem ALCEST v klube Roxy, či spoločný koncert MOONSPELL s DARK TRANQUILLITY v MeetFactory. Top festivalom zostáva Brutal Assault.
 

Martin:
ENSLAVED (21.3. - Viedeň, Szene)
BRUTUS (7.8. - Brutal Assault festival)
JULIE CHRISTMAS (10.8. - Brutal Assault festival)
MAYHEM (6.9. - Brno, Sono)
ULCERATE (9.11. - Nitra, Nová pekáreň)
 

Adela:
BRUCE DICKINSON v Budapešti - koncert, ktorý bol pre mňa splneným snom, túžila som Bruca s jeho sólovou tvorbou vidieť naživo na plnohodnotnom koncerte, odkedy počúvam metal a čakala som na to celé štvrťstoročie.

CULT OF FIRE (s vystúpením Kult ohně) v Prahe - jedinečný, neskutočný emocionálny zážitok, pri ktorom vyšlo aj pár sĺz. Neuveriteľné spojenie klasickej hudby a metalu.

DEPECHE MODE v Prahe. Koncert, ktorý mi vyrazil dych, a to ma už nič len tak ľahko neprekvapí, jednoducho úžasná show po všetkých stránkach od setlistu po Gahanov spevácky výkon.

HATEBREED a CROWBAR v Žiline - moja najlepšia klubovka tohto roka, aj keď OVERKILL v Košiciach je v tesnom závese... koncert takto extrémne nabitý energiou som už dlho nezažila.

Z festivalových vystúpení ma dostal napríklad ASPHYX na Gothoome alebo SATYRICON, ABBATH so špeciálnym IMMORTAL setom, EVIL INVADERS, EMPEROR a TESTAMENT na Brutal Assaulte. Brutal Assault a Obscene Extreme samozrejme zostávajú festivalovými špičkami.


Laďo:
TEAM & Pavol HABERA – Zemplínska Šírava
HATEBREED – Rockstadt Extreme Festival, RO
IN FLAMES – Budapešť, HU
DREAM THEATER – Budapešť, HU
DEPECHE MODE – Praha, CZ
TESTAMENT / BEHEMOTH – Košice
AC/DC – Bratislava
VLTIMAS – Košice
LUCIFER – Budapešť, HU
CRADLE OF FILTH – Košice
 

Michal:
Koncerty pozerám akurát tak na YouTube, to je žiaľ krutá a smutná realita. Rád by som sa polepšil.
 

♫. Najkrajšie prekvapenie a hudobný progres?

Fajo:
The CURE - "Songs of a Lost World" (Nový album po 16 rokoch, ktorý síce neponúka hudobný progres, ale nadväzuje na najlepšiu tvorbu kapely a znie vskutku lahodne? Robert Smith, kráľ gotickej alternatívy, to napokon dokázal.)

FÖHN - "Condescending" (Grécka formácia debutovala s nesmierne silným, vyzretým materiálom, ktorý spája to najlepšie z funeral doomovej scény. A to sa u tohto žánru často nevidí, najmä keď ide o takmer novú kapelu.)

SÓLSTAFIR - "Hin Helga Kv​ö​l" (Islanďania sa postupne vracajú k tvrdým pasážam, ktoré však umne kombinujú so svojskou atmosférou. Kvalita ich nového materiálu ma veľmi milo prekvapila.)
 

Martin:
Nový album od BLOOD INCANTATION.
 

Adela:
BLOOD INCANTATION - "Absolute Elsewhere" - pestrosť, originalita, pre mňa spočiatku ťažšie uchopiteľné, preto nie je v mojej čisto subjektívnej top 5 (aj keď objektívne by si to zaslúžil) ale rozhodné veľmi kvalitné. 
Tiež letné festivaly a ich napredovanie - Brutal Assault si udržiava svoju vysokú kvalitu, kým Obscene Extreme v nej jednoznačne napreduje, každý z nich je iný, špecifický a má svoje čaro.


Laďo:
Najväčších prekvapením je pre mňa, že Slováci vedia urobiť rockový koncert, kde je vyše 100 000 rockových fanúšikov. Snáď nás si nás po AC/DC všimnú aj iné rock/metalové legendy (áno, pozerám na vás: James, Lars, Kirk, Robert).

BLOOD INCANTATION - "Absolute Elsewhere"
 

Michal:
Asi ma najviac potešil návrat JOB FOR A COWBOY​.
 

♫. Najväčšie hudobné sklamanie a úpadok?

Fajo:
Zrušené koncerty MY DYING BRIDE a neistá budúcnosť tejto mojej srdcovky.

Posledný koncert našej deathrockovej legendy The LAST DAYS OF JESUS. Je skvelé končiť kariéru na vrchole, ale táto kapela bude na svetovej gotickej scéne chýbať.

U kapiel, ktoré ma už nebavia, nové albumy ignorujem a tým predchádzam ďalšiemu sklamaniu. Tým pádom spomeniem len XIII. STOLETÍ - "Noc vlků", kde mi však pripadá nedôstojné kritizovať legendu, ktorá len skladá od srdca to, čo ju baví.
 

Martin:
Nezhody medzi členmi MY DYING BRIDE a oznámenie turné, ktorého sa nazúčastní Aaron Stainthorpe.
 

Adela:
Ďalšia medzinárodná organizátorská blamáž v podobe zrušeného žilinského TopFestu, nehovoriac o množstve ľudí, ktorí sa nevedia dostať k peniazom. 
Nemilé veci okolo IRON MAIDEN... úmrtie Paula Di'Anna a koniec živého vystupovania Nicka McBraina zo zdravotných dôvodov.
Pokazený zvuk na AC/DC vo Viedni, koncert sám o sebe bol výborný, ako aj výkon kapely, no ten zvuk, kedy som Briana chvíľami poriadne nepočula, bol fakt sklamaním.   
Z albumov ma sklamal napr. nový počin od NIGHTWISH, ktorý som nedokázala dopočúvať, tak ma nudil.


Laďo:
Totálny úpadok rockových festivalov na Slovensku (okrem tradične lepšieho a lepšieho Rocku pod Kameňom v Snine), kde TopFest hanebným spôsobom ukončil (?) svoju činnosť a Gothoom sa krčí niekde v „kultúraku“ v Žemberovciach.

Čoraz väčšia popularita absolútne vyprázdnenej a povrchnej „budúcnosti“ metalu a coru na čele s BRING ME THE HORIZON, FALLING IN REVERSE, PARKWAY DRIVE, MOTIONLESS IN WHITE, WHILE SHE SLEEPS, SLEEP TOKEN, MANESKIN, ARCHITECTS či LORNA SHORE, ktoré budú, resp. už headlinujú veľké európske festivaly. „Dejte to pryč, mně se z toho delá mdlo...“

Chcieť dnes od klasických kapiel nejaké žánrové kolotoče a vystupovanie z ich komfortnej zóny by bolo asi naivné, ale tá zakonzervovanosť, či už hudobná alebo zvuková, u väčšiny zaslúžilých veličín v rámci heavy/thrash metalu je žiaľ smutnou pripomienkou, kde bol rock/metal kedysi a dnes...

Neuveriteľná štúdiová impotencia od lenivcov ANTHRAX, GUNS n' ROSES, KING DIAMOND, MORBID ANGEL, LIMP BIZKIT či TOOL.
RAGE – "Afterlifenes"
PESTILENCE – "Levels of Perception"
SIX FEET UNDER – "Killing For Revenge"
BON JOVI – "Forever"
NIGHTWISH – "Yesterwynde"
 

Michal:
Nemôžem hovoriť o úpadku, no zistil som, že niektoré kapely ma už časom prestali baviť. Asi je to normálne, no tento rok vyšli albumy INGESTED, BENIGHTED, HIDEOUS DIVINITY a dal som im tak jedno počutie a dosť.

Informácie o článku

Uverejnené: 2024-12-29 10:58:35

Prečítané: 679x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie