Metalirium bilancuje rok 2017

Metalirium bilancuje rok 2017

Ďalší rok je za nami a priniesol nám opäť mnoho zaujímavého aj v hudobnej oblasti. Naša redakcia sa vám svojimi slovami pokúsi uplynulý rok priblížiť a ani tentokrát nezostaneme pri stručnom vymenovaní albumov, resp. koncertov.

 

MAREK "FAJO" FALAT

TOP albumy (bez poradia):

DEPECHE MODE - Spirit
Depešáci sú moja srdcovka už od malička. Martin Gore stále vládze komponovať, Dave Gahan spievať a ich 14. dielo prinieslo opäť niekoľko elektronických parád.
FUNERALIUM - Of Throes and Blight
Tento ultra-chorý funeral doom z Francúzska je len pre fajnšmekrov. Nekonečne dlhé skladby majú tendenciu umučiť vás a hoci je novinka náročná na posluch a silu predošlých dvoch dosiek nedosiahla, na plazenie sa do rakvy to stačí.
HALLATAR - No Stars Upon The Bridge
Nebyť mojich kolegov z MetaliriuM, tento skvost by mi snáď unikol! Juha Raivio (o.i. SWALLOW THE SUN) si prizval zaujímavých hostí a spoločne vzdali poctu jeho zosnulej partnerke. Výsledok je najdoomovejší, ako len môže býť.
LAIBACH - Also Sprach Zarathustra
Slovinská electro-industrialna legenda zabrúsila do ambientných vôd, pridala aj orchestrálne pasáže, k tomu typické sample a výsledok je prekvapivo hypnotický.
LEPROUS - Malina
Nórski progresívni modernisti síce zmäkli, opäť ma však posadili na riť. Pre mňa album roka a moje radostné dojmy som zhrnul aj v recenzii.
LOSS - Horizonless
Ďalšia pohrebná zaDOOManosť, tentokrát z USA. Nechýba v nej melodika, pochmúrnosť, ukrutne hlboký growl a samozrejme pomalosť.
MOONSPELL - 1755
Portugalskí gothici mierne zaexperimentovali (priniesli viac symphonic metalu a album naspievaný v ich rodnom jazyku). Výsledok síce nie je najúžasnejší, u MOONSPELL mi to však dnes už stačí.
NOKTURNAL MORTUM - Istina
Na novú dosku Ukrajincov sme čakali osem rokov, napokon nám naservírovali svoje doposiaľ najprogresívnejšie dielo a dovolím si použiť škatuľku: Progressive/folk black metalový PINK FLOYD.
PAIN OF SALVATION - In The Passing Light Of Day
Progresívne naladení Švédi sa po pár rockovejších doskách vrátili viac k metalu a urobili dobre. Silný a čiastočne melancholický materiál, vedený emotívnym vokálom Daniela Gildenlöwa, mi urobil radosť aj naživo.
SÓLSTAFIR - Berdreyminn
Bolo ťažké preniknúť do nástupcu "Ótta", napokon som však opäť uznal, že títo Islanďania vedia spraviť precítený, atmosferický post-rock (a občas ešte i post-metal).


TOP CZ/SK (bez poradia):

GLOOM - Catharsis
Slovenskí gothicmetalisti sa vrátili po dlhej dobe a ich novinka ma veľmi milo prekvapilo. Škoda len tej krátkej dĺžky!
INFERNO - Gnosis Kardias (Of Transcension And Involution)
Kakofónne i disharmonické pasáže, dávka psychedélie a celkovo obrovský posun vytiahol Adramelechovcov opäť vyššie medzi svetovú blackmetalovú elitu. Koncerty kade-tade po zahraničí len potvrdzujú silu nového materiálu.
POSTCARDS FROM ARKHAM - Manta
Frodys pokračuje v odhaľovaní jeho vlastného hudobného sveta a tentokrát zmiešal dokopy peknú kôpku štýlov - post-metal, post-rock i prvky extrému.
SAMSARA - When The Soul Leaves The Body
Na debut slovenských death/doomerov sme čakali príliš dlho, ale ich melancholický rukopis poznám dobre a toto CD ma nemohlo sklamať.


LIVE (v dátumovom poradí):

DREAM THEATER   (6.2.2017 @ Praha)
DEVIN TOWNSEND Project   (16.2.2017 @ Praha)
DEPECHE MODE   (24.5.2017 @ Praha)
Brutal Assault 22  /festival/   (9.-12.8.2017 @ pevnost Josefov)
LEPROUS   (20.11.2017 @ Praha)


Sklamania:

- Nové albumy viacerých mojich obľúbencov; najmä ANATHEMA, PARADISE LOST a SAMAEL. (Pritom ich tohtoročné koncerty boli výborné).
- Vystúpenie TIAMAT na Brutal Assaulte.
- Zatknutie a obvinenie členov kapely DECAPITATED v USA.

_________________________________________________________

 

DAVID ŠVRČINA

Rok 2017 je za nami a nastal čas na mierne zhodnotenie a rekapituláciu hudobných počinov, ktorých bolo opäť veľké množstvo a naozaj bolo z čoho vyberať, do môjho zoznamu toho najobľúbenejšieho, čo sa mi tento rok dostalo do uší. Samozrejme, diela nie sú usporiadané rebríčkovo, je to len výcuc u mňa najhranejších matrošov.

PAIN OF SALVATION - In The Passing Light Of Day  :::  výborný, nadupaný návrat tejto švédkej formácie ku svojim koreňom, či už hudobným, náladovým, ale hlavne atmosférou nám týmto materiálom opäť dokazujú, že Daniel a jeho spolubojovníci sú opäť vo výbornej forme.
THRESHOLD - Legends Of The Shires  :::  výborné, časom preverené melódie, výborné muzikantské výkony, pomerne ľahko zapamätateľné a chytľavé melódie, prepojenie nálad tak typickým spôsobom pre túto kapelu. Materiál, ktorý určite ostane v pamäti na veľmi dlhé obdobie.
DEEP PURPLE - Infinite  :::  Páni muzikanti nám priniesli výborný materiál, ktorým opäť dokazujú, kde je ich miesto. Infinite je výborne vyváženou, ľahko stráviteľnou, pestrou ukážkou hudobného majstrovstva, ktoré rešpektuje staré a zaužívané recepty na úspech, ale nebojí sa pridať nejaké to nové korenie, ktoré tento album výborne dopĺňajú a radia veľmi vysoko, čo je v knihe, ktorú píše táto svetová formácia, naozaj, čo povedať.
SONS OF APOLLO - Psychotic Symphony  :::  jednoznačne veľmi ambiciózne dielo, na ktorom nájdeme výborné muzikantské výkony, zaujímavé aranžmány aj pomerne veľký počet nových nápadov a v neposlednom rade výborný zvuk. Nálada albumu je špecifická, v tomto je naozaj album svojský a drží si jedinečnosť.
AYREON - The Source  :::  Arjen nám opäť ponúkol výbornú ukážku moderného, progrockovo-metalového majstrovstva, ktoré je vždy jedinečné svojim prepojením veľkého množstva charakterov a speváckych legiend.
BIG BIG TRAIN - Grinspound  :::  psychologický progrock, metal, bez jednoznačnej žánrovej definície opäť ukazuje obrovský potenciál a veľký hudobný talent tejto formácie.
LEPROUS - Malina  :::  veľmi zaujímavý progrockový materiál, ktorý možno mierne zabŕda do jednoduchších, ľahšie zapamätateľnejších vôd, avšak prepracovanosťou a nápaditosťou celého materiálu je to na úžitok celkového dojmu a posunu celej formácie. 
MAGENTA - We Are Legend  :::  pestrá hudobná ukážka, ktorá v sebe nesie odkazy na rôzne hudobné legendy, s typickým prepojením, ktoré dokáže len Magenta robia z tohto materiálu veľmi zaujímavý kúsok.
STEVEN WILSON - To The Bone  :::  ďalší kúsok tohto hudobného génia sa uberá mierne popovejším, prijateľnejším štýlom pre širšiu poslucháčsku základňu, stále tu ale nájdeme výborné momenty, ktoré sú pre Stevena tak typické.
ACCEPT - The Rise Of Chaos  :::  je klasickou, na nič sa nehrajúcou ukážkou tak typického heavymetalového bláznovstva, ktoré nám táto legenda podáva už takmer 40 rokov. Hudobne je to veľmi dobre, priamočiaro odvedená práca, avšak, možno mierne ostáva v jasne definovaných koľajách, po ktorých sa acceptovký expres valí už tak dlhú dobu. 

Čo sa týka SK/CZ scény, priznám sa, mne blízkemu hudobnému štýlu, hlavne progrocku, progmetalu, artrocku a všeobecne umelejckejším žánrom, som v podstate na chuť neprišiel. Skôr sa jedná o EP, ale spomeniem kapelu EPISONUM, ktorá má v sebe obrovský hudobný potenciál, a to nielen na covery, ale aj na tvorbu vlastného, veľmi kvalitného materiálu.

Koncerty boli tento rok opäť mojou slabinou, moc som ich, bohužiaľ, nenavštívil, čo plánujem zmeniť v 2018-ke, aj vzhľadom na veľké množstvo príležitostí, ktoré sa na nás valia z každej strany. Jednoznačne ale vyzdvihnem koncert skupiny KABÁT v Bratislave, ktorý bol neskutočnou audio-vizuálnou ukážkou klasického, nám tak blízkeho bigbítu a nič lepšie som, nielen v 2017-ke, ale pomerne dlhú dobu nezažil. Veľký podiel malo aj výborné publikum, ktoré pomohlo urobiť z tejto akcie nezabudnuteľný zážitok.

Asi takto by som, ale naozaj stručne, zhrnul rok 2017. Do toho nového Vám želám veľa úspechov, či už profesionálnych alebo osobných, zdravia, muziky, ktorá nám bude robiť nielen radosť, ale občas nás donúti zamyslieť sa a pomôže nám nájsť smer k tomu, čo je v živote naozaj dôležité! Presne tak, ako som to prial aj minulý rok.

_________________________________________________________

 

JAN NĚMEC

TOP 10 2017:

1. EAGLEHEART - Reverse
Dokonalý mix melodiky, agresivity a progrese. I po desítkách poslechů můžete pořád dokola nacházet nové prvky a užívat si prolínání jednotlivých vokálů. Deska, kterou může téhle české bandě závidět spousta mnohem známějších spolků ze všech koutů světa.
2. COMMUNIC - Where Echoes Gather
Fanoušci progresivního metalu pozor. Norští COMMUNIC se po šesti letech vrátili s novou deskou. A patří k tomu nejlepšímu, co se v minulém roce na metalovém pódiu objevilo. 
3. ANNIHILATOR - For the Demented
Už už se zdálo, že ANNIHILATOR dochází šťáva. Nová deska ale ukázala, že Jeff Waters má ještě hodně co říct. Stačilo se jen vrátit ke klasickým albům a správně je smíchat s moderní tvorbou téhle kanadské party. 
4. NOCTURNAL RITES - Phoenix
Návrat roku. Po dlouhém mlčení se tihle švédští powermetalisté vrátili s novým albem. A připravili nahrávku, která se směle řadí mezi nejlepší kousky téhle kapely
5. OVERKILL - The Grinding Wheel
Tahle banda prostě nezklame. Thrash, který nenechá vaše krční svalstvo na pokoji, a spousta zábavy k tomu. Tuhle lahůdku nám OVERKILL servírují už léta. A „The Grinding Wheel“ ji ukazuje v té nejlepší formě.
6. SEPTICFLESH - Codex Omega
Melodický death metal v podání SEPTICFLESH prostě nemá chybu. Perfektní melodie, temnota, mohutné orchestrální aranže a neúprosná drtivá síla. Tahle parta opět nezklamala.
7. KREATOR - Gods of Violence
Parádní thrashová jízda od začátku do konce. Víc netřeba dodávat.
8. HUMANASH - Reborn from the Ashes
Rád poznávám nové kapely. Člověk občas narazí na zajímavé spolky, o kterých by se jinak nedozvěděl. Jako v případě HUMANASH. Jejich debutové miniCD určitě stojí za pozornost všech fanoušků heavy metalu s horrorovým nádechem.
9. BLAZE BAYLEY - Endure and Survive (Infinite Entanglement part II)
Každý rok jedno album a k němu i turné. Tohle tempo už dva roky jede (a ještě letos pojede) BLAZE BAYLEY. A vypadá to, že mu to spolu se sci-fi konceptem téhle trilogie jde k duhu. Ne že by nová deska byla nějak převratná, přesto je to (i díky zmíněnému sci-fi příběhu) poměrně zajímavé album. 
10. ICED EARTH - Incorruptible
Ano, ICED EARTH mají na svém kontě určitě povedenější kousky. To ale neznamená, že by „Incorruptible“ patřilo do koše. I na nové desce najdete spoustu zajímavých prvků. Stačí jen důkladně poslouchat.


TOP 3 CZ/SK:

1. EAGLEHEART - Reverse
Co ještě dodat? Prostě deska, která je téměř bez chyby a konkurence. A zdaleka nejen na české a slovenské scéně.
2. RIMORTIS - Ozvěny minulosti
Co je na desce „Ozvěny minulosti“ nového oproti předchozí placce? Tak třeba zpěvák, kytarista, bubeník nebo klávesák. Co ale zůstalo, je melodický metal toho nejlepšího ražení.
3. LAID TO WASTE - Mental Decay
Příjemně svěží thrashová jízda ze staré školy. Anebo z té staronové, v jaké vyučují třeba EVIL INVADERS. Prostě parádní album plné energie. A z domácí provenience.


LIVE:

EAGLEHEART
Proč tahle parta ještě nekoncertuje po USA, Japonsku, Brazílii nebo západní Evropě? Perfektní hudba koncerty plné nasazení a kopa vtipů nádavkem. Přesně tak vypadají její vystoupení. A křest nového alba to jen potvrdil.
DEATH ANGEL
I když vystoupení thrashové trojky TESTAMENT, ANNIHILATOR, DEATH ANGEL bylo poněkud rozporuplné, tahle parta rozhodně nezklamala. Aneb to nejlepší přišlo hned na začátek. 
BLAZE BAYLEY
Vystoupení plné energie, pře kterém nezůstalo jedno triko suché. A jediný fanoušek nespokojený. Prostě klasický BLAZEův set.

_________________________________________________________

 

MARTIN MAYER

TOP albumy (bez poradia):

DEINONYCHUS - Ode to Acts of Murder, Dystopia and Suicide
Smútok, beznádej a depresia nasiaknutá v doom blackmetalovom bahne
EMPTINESS - Not for Music
Veľmi svojské poňatie temnoty. Album plný záhad a tajuplnej atmosféry.
ENSLAVED - E
Grutle Kjellson a Ivar Bjørnson udržujú kvalitu svojich nahrávok nebezpečne vysoko. Progresívny rock v kombinácii s black metalom opäť nesklamal.
FULL OF HELL - Trumpeting Ecstasy
Nekompromisný grindcorový výplach s intenzitou atómovej pumy. 
HALLATAR - No Stars upon the Bridge
Nádherný doom metalový album venovaný pamiatke Aleah Liane Stanbridge v podaní severskej metalovej smotánky.
CHELSEA WOLFE - Hiss Spun
Chelsea stále produkuje ponurý alternatívny rock, no s čoraz výraznejším presahom do metalovej hudby.
LAIBACH - Also Sprach Zarathustra
Originálne, pôsobivé a mimoriadne silné dielo od kapely, ktorá dokáže prekvapiť aj po tridsiatich rokoch pôsobenia na scéne.
LEPROUS - Malina
Jedna z najlepších prog metalových kapiel súčastnosti ohuruje nielen svojimi dokonalými koncertami, ale aj štúdiovými nahrávkami. (v rámci žánru by som rád spomenul ešte jeden album a to CALIGULA'S HORSE - In Contact)
MYRKUR - Mareridt
Napriek tomu, že neprekonala svoj debutový album, natočila veľmi zaujímavé dielo.
SOEN - Lykaia
Progresívny rock s výrazným mužským spevom a balzam pre uši.


TOP CZ/SK (bez poradia):

BLACK HOLE CONSTELLATION - Collapse Entertainment
Jedno z najväčších prekvapení na našej scéne. Temná záhadná hudba plná nepokoja v originálnej forme. Takéto nahrávky potrebuje naša scéna ako soľ.
MALOKARPATAN - Nordkarpatenland
Black/heavy/thrash metal čerpajúci zo starej školy so zaujímavými textami. 
ČAD - Bastard
Priamočiara nasraná hudba, trefné texty a výborné koncerty. To sú ČAD.


LIVE (bez poradia):

NICK CAVE & The Bad Seeds   (1.11.2017 @ Viedeň - Stadthalle)
DIAMANDA GALÁS   (14.6.2017 @ Viedeň - Porgy & Bess)
IGORRR   (25.10.2017 @ Bratislava – Randal)
DISFEAR   (22.9.2017 @ Praha – MeetFactory)
DARK BOMBASTIC EVENING 2017   (3.-5.8.2017 @ Dorobanți, Rumunsko)

_________________________________________________________

 

MATEJ MAKOVICKÝ

Ďalší rok, ďalších pár stoviek metalových albumov, a ďalšia kopa radosti. Tento rok bolo iba málo vynikajúcich a legendárnych nahrávok, ale o to viac sa zrodilo tých solídnych. Death metal bol zďaleka najúspešnejším žánrom - len pre zaujímavosť, v mojej osobnej Top 30 je približne tretina deathových nahrávok. Čo sa najväčších sklamaní týka, nebolo ich veľa, pretože kapely, ktoré hrajú na istotu v rámci priemeru (KREATOR) tam aj ostali a výrazne nadhodnotené kapely typu WINTERSUN alebo ARCH ENEMY sa držia svojej bežnej nudy. Takže škaredý pohľad pre tento rok smeruje asi iba na HAVOK a ELECTRIC WIZARD.
Pozitívne prekvapenia roka? CHELSEA WOLFE nahrala až nečakane výborný album, SIKTH ako keby zo scény nikdy neodišli, no a ešte husársky kúsok POWER TRIP. A kvalita slovenskej scény!

TOP 10 albumy:

1. PYRRHON - What Passes For Survival
Šialená zúrivosť death metalu, zmysel pre úplný chaos á la CONVERGE, šikovné experimenty, jedovaté texty. PYRRHON sa vydali cestou neustáleho nátlaku na poslucháča, avšak robia to svojím vlastným neopočúvaným štýlom, ktorý rozprestiera death metal od územia klasického grindu až niekam po kráľovstvo math-metalu. A navrch skvelé muzikantské výkony.

2. SVART CROWN - Abreaction 
Neuveriteľne nahustená a mierne šamanistická atmosféra, ktorú sa SVART CROWN podarilo vytvoriť, nie je nepodobná THE RUINS OF BEVERAST, ale SVART CROWN sa zároveň podarilo natlačiť na album ohromné množstvo death metalu s vplyvmi blacku i doomu. Skladateľsky výborný album s nepochopiteľne skvelými bicími. 

3. CALIGULA'S HORSE - In Contact 
Technicky vycibrení a sebavedomí Austrálčania sa blysli - také čarokrásne melódie sa dali tento rok počuť málokde. Prefíkane napísaný prog rock/metalový album až na kosť ma chytil na prvý pokus. Niet sa čomu diviť, keď má také epické kusy ako "Graves" alebo "Songs For No One".  

4. CONVERGE - The Dusk In Us
Majstri chaosu dospeli do ďalšieho štádia - ich arzenál trikov snáď nikdy nebol takýto široký a nepredvídateľný. Najmä Kurt Ballou a Ben Koller to tentokrát rozbalili. CONVERGE sa neboja ničoho, a ich najnovší mix emócií, agresivity a kreativity patrí medzi najlepšie albumy tejto legendy metalického hardcore/metalcore. 

5. THE FLIGHT OF SLEIPNIR - Skadi
Zvuk "Skadi" sa mení od zúrivého doomu, cez hypnotický stoner až po krehké folkové momenty, ale nikdy neprestáva byť intenzívna. Pridajme si ešte skvelé, imerzívne skladateľstvo s citom pre klimax, a tiež mučivé jačanie vokálov, ktoré trošku pripomína AMENRA alebo debut KATATONIE... krásny atmosférický album. 

6. ULVEDHARR - Total War
Globalizácia je, keď Taliani až obscénnym spôsobom nakopú riť Švédom v disciplíne "old-school death/thrash metal". Talianski vikingovia sa nepotrebujú veľmi predvádzať, hoci skladateľsky aj technicki vyspelí sú. ULVEDHARR do vás radšej režú jeden ohromný riff za druhým až kým sa vám nezasekne krk. 

7. DRUG HONKEY - Cloak Of Skies
Ďalšie atmosférické monštrum, tentokrát výsostne nepríjemne znejúci, zdrogovaný death/doom so silným vplyvom trip-hopu a industrialu - pre fanúšikov GODFLESH alebo P.H.O.B.O.S. jasná voľba. Ani na sekundu nejde o príjemnú skúsenosť, ale kto vraví, že hudba musí byť vždy príjemná na posluch. 

8. WARBRINGER - Woe To The Vanquished
WARBRINGER som v recenzii trošku podhodnotil (na úkor napríklad OVERKILL) - ale máloktorá súčasná thrahsová kapela má taký cit pre detail. A tiež málokto dokáže v pohode utiahnuť 11-minútovú pieseň plus kolekciu rôznorodých kratších thrashových zásekov. 

9. ARCHSPIRE - Relentless Mutation
Z najrýchlejšieho deathového vokalistu na svete vám padne sánka až na podlahu, no a technické majstrovstvo zvyšku kapely ju tam udrží. Hudobná masturbácia sa však nekoná - ani na chvíľu sa nezabudlo na to, že tech-death je aj o kvalitných skladbách. 

10. POWER TRIP - Nightmare Logic
Výborný thrashový album, ktorý si berie iba to najlepšie z 80-tych rokov. Riffy, energiu, a tiež fantastický zvuk. Už dlhé roky nedokázal nikto trafiť takéto výborné thrashmetalové retro.


TOP SK/CZ:

BRUTE - Henchmen
Old-school sa nedá robiť bez citu pre detail - no a BRUTE ukázali, že na to v pohode majú. Produkcia, skladby aj hudobníci zafungovali na výbornú a nielen to. "Henchmen" sa počúva, ako sa (ne)hovorí, "na SUFFOCATION" - s každým posluchom ma baví viac.

MALOKARPATAN - Nordkarpatenland
Ja viem, nečakané. Tomuto albumu sa dostáva masívnej undergroundovej priazni - avšak z dobrého dôvodu. MALOKARPATAN majú vlastný ksicht, prevažne výborné riffy a príjemný retro feeling.

SAMSARA - When The Soul Leaves The Body
Veľmi ambiciózny album na štýl MY DYING BRIDE.  Profesionálny po všetkých stránkach, s niekoľkými naozaj silnými nosnými pasážami. Chybičky by sa našli, ale vzhľadom na to, že ide o debut, patrí tejto bande všetka česť. Potenciálu na rozdávanie.


LIVE (v dátumovom poradí):

Brutal Assault 22 - 9.-12.8.2017 ::: Klasika. Predviedli sa DILLINGER ESCAPE PLAN, EMPEROR, GOD IS AN ASTRONAUT, DEMOLITION HAMMER, PRONG, FURIA... ak náhodou neholdujete výlučne zábavovému hevíku, toto je festival, na ktorý sa oplatí chodiť.

BLIND GUARDIAN - Bratislava, 3.8.2017 ::: Dve hodiny BLIND GUARDIAN v saune, vrátane kompletného "Imaginations". Stálo to za to.

PARADISE LOST, PALLBEARER, SINISTRO - Bratislava, 11.10.2017 ::: PARADISE LOST prežívajú výborné obdobie a vidno to aj naživo, plus obidve predkapely potešili.

EMP Persistence Tour - Brno, 20.1.2017 ::: Koncert, po ktorom mi monumentálnym spôsobom zlyhalo zdravie, ale spomienky sú dosť príjemné na to, aby som mu dal palec hore. Najmä AGNOSTIC FRONT boli fantastickí, ale ani SUICIDAL TENDENCIES a MUNICIPAL WASTE sa nenechali zahanbiť.

_________________________________________________________

 

MICHAL LUKÁČ

Priznám sa, že minulý rok bol môj víťaz o parník pred druhým miestom. Dokonca ani SORROW PLAGUES nedosahuje pre mňa takých kvalít ako album famóznych AN ABSTRACT ILLUSION. Tento rok tak bol o dosť vyrovnanejší, a rozdiel medzi prvým a druhým miestom, nebol až taký markantný. Uvidíme čo prinesie rok 2018. Som si ale istý, že väčšina vecí bude opäť relatívne neznámych, takže hor sa do objavovania novej a skvelej hudby!

TOP albumy:

SORROW PLAGUES - Homecoming  :::  tesne, ale jednotka. Tento album má proste všetko čo album roka má mať. Jediná vec chýba a to aby túto kapelu poznalo viac ľudí. Rozhodne sa teším na nový album, dúfam, že sa dočkám čoskoro. Fantastický atmosferický black metal, kde na gitaru vládne David Lovejoy
VIOLET COLD - Anomie  :::  recenzia vyšla presne na moje narodky a dlho to vyzeralo na úplný vrchol. Mix štýlov, exotika z Azerbajdžanu, skvelá vec. 
NE OBLIVISCARIS - Urn  :::  bronzový stupienok, pre niekoho kto nehľadá len obyčajný death metal povinnosť. 
AKERCOCKE - Renaissance in Extremis  :::  vrátili sa po desiatich rokoch a to vo veľkom štýle, ich progresívny death black metal nič neubral na svojej sile a ak to nie je ich najlepší album, tak k "Words That Go Unspoken, Deeds That Go Undone" má pekelne blízko!
VELDES - The Bitterness Prophecy  :::  tento album sa mi síce páčil od začiatku, avšak jeho krásu som tak nejako ocenil až časom, može byť pre niekoho príliš jednotvárny (rozhodne úplný rozdiel v porovnaní so SORROW PLAGUES alebo VIOLET COLD), mne sa tak či tak páči
SAR ISATUM - Shurpu  :::  ak bude čas, tak na túto zverskosť napíšem pár riadkov, black metal, zlovestný, dychberúci, rozseká vás!
DEMONIC RESURRECTION - Dashavatar  :::  death black metal z Indie, nič viac netreba dodávať, pokiaľ máte radi skvele zahranú exotiku, tak toto je jedna z topiek
HAZE OF SUMMER - Znoi  :::  black metal na ruský spôsob? Prečo nie!
BLOOD RIVER - The Quiet Of The Seas  :::  naozaj skvelý melodický death metal z Čile
PURE WRATH - Ascetic Eventide  :::  vec, ktorú som ocenil až neskôr, možno sa môže zdať pri letmom pohľade príliš jednotvárna, nič to však neoberá na jej kráse
Zvláštna cena: ADVENT SORROW - Pestilence Shall Come  :::  len singel, ale... neuveriteľná sila!


TOP CZ/SK (bez poradia):

ESCHATON - Ultimum Exitium  :::  pre "pár" ľudí kontroverzná kapela, to však hodnotiť nebudem, hodnotím len hudbu a tá je výborná!
SECTESY - In the Secretion of Upcoming Days  :::  AVULSED od susedov z Čiech, výborná (nielen) melodická záležitosť!
RAMCHAT - Nepočaria  :::  na záver roka prišla novinka z dielne RAMCHAT a je naozaj výborná

Rok 2017 na Slovensku by sa dal nazvať rokom brutal death metalu. Svoje albumy po dlhej dobe vydali DEHYDRATED, PERVERSITY, BRUTE alebo debut MORDUM. Tak isto sme zabŕdli do funeral doomu so skupinou SAMSARA. Grinderi si prišli na svoje pri nových veciach od ABORTION alebo ATTACK OF RAGE. Taký MALOKARPATAN zabodovali veľmi slušne aj vonku (podľa RateYourMusic nahrali slovenský metalový album roka!) a na konci roka sa ozvali RAMCHAT. Slovenský metalový rok bol teda veľmi pestrý.


Potešenia:

- Veľmi ma potešila práca Slovak Metal Army (Immortal Souls prod), kde Juro odvádza skvelú robotu.
- Veľa dobrej hudby vychádza aj mimo "klasických" krajín, stačí len hľadať.


Sklamania:

- Hudby je veľké kvantum a tak mi rozhodne pomedzi prsty prekĺzlo veľa dobrých vecí.
- Že si smrtka tento rok zobrala k sebe dvoch mojich mladých kamarátov.

_________________________________________________________

 

MICHAL PUCHOVSKÝ

Rok 2017 bol, podobne ako roky predtým, bohatý na množstvo kvalitnej novej hudby v žánri hard rocku, heavy metalu a progresívneho rocku, ktorú som ani zďaleka nestihol celú popri štúdiu staršej hudby napočúvať. Novinky od BLACK COUNTRY COMMUNION, EUROPE, DEEP PURPLE ani nový JEFF SCOTT SOTO tak nedostali zatiaľ svoju šancu, ináč by v rebríčku na 99% boli. Nasledujúce odseky ponúkajú stručný prehľad noviniek z roku 2017, s ktorými som mal česť stráviť nejakú tú spoločnú chvíľu.   

TOP 10 albumov:

1. THE FERRYMEN - The Ferrymen 
Za mňa najlepšia power/heavy metalová doska rocku 2017 s vynikajúcim Ronniem Romerom (Rainbow, Lords of Black ) za mikrofónom.
2. CRAZY LIXX - Ruff Justice 
Tam, kde STEEL PANTHER bavia predovšetkým textami a groteskným imidžom, CRAZY LIXX ponúka výbušný kokteil riffov, melódii a šťavnatého zvuku odkazujúceho na 80.roky. Absolútna nálož plná hitov od začiatku až po koniec.  
3. BLACK STAR RIDERS - Heavy Fire
V poradí tretia doska kapely okolo bývalého gitaristu THIN LIZZY Scotta Gorhama ponúka zatiaľ najlepšie skĺbenie tradičného zvuku írskej hardrockovej legendy so súčasnou dobou, bez toho aby šlo o obyčajné retro.  
4. SINNER - Tequila Sunrise  
Hudobné dieťa a prvá kapela Matta Sinnera (Primal Fear, Voodoo Circle) ponúka pestrú zmes rockových a metalových piesní, ktoré vzdávajú hold jeho hudobným vzorom zo 70tych a 80tych rokov. Thin Lizzy, Judas Priest, Motorhead ale i blues tvoria základ pre mimoriadne vydarenú a profesionálne vyhrajkanú dosku odspievanú mierne bravčovým hlasom samotného principála Sinnera. 
5. JORN - Life on Dead Road 
Poctivá doska známeho hardrockového nórskeho slávika plná tradičného „Jorn hardrocku/metalu“ odkazujúceho na sólového tvorbu R.J.Dia. Po čase začala vyjavovať naplno svoje krásy, odporúčam trpezlivým hľadačom hudobnej kvality.   
6. EZoo - Feeding The Beast
Dario Mollo je taliansky gitarista, ktorý od polovice 90.rokov pracuje na štúdiových projektoch s takými speváckymi esami ako Tony Martin či Glenn Hughes. Tentoraz pripravil dosku s Grahamom Bonnetom (ex-Rainbow, ex-MSG), ktorá nadchne každého fanúšika Ritchieho Blackmore či Tonyho Iommi.
7. FIREWIND - Inmortals 
Gus G si po dlhšej dobe našiel čas na svoju domovskú kapelu a po sérii sólových CD nahral vynikajúcu powermetalovú dosku, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani klasici žánru z 80.rokov. 
8. DEMON - Cemetery Junction
V poradí trinásta doska kapely DEMON zo začiatku roku 2017 bola pre mňa veľkým lákadlom, keďže poznám iba ich klasickú tvorbu a bol som zvedavý na ich súčasný zvuk a formu. DEMON boli populárny predovšetkým začiatkom 80.rokov, ako jedna z mnohých kapiel spadajúca do škatuľky NWBHM. Cementery Junction obstojí v porovnaní s klasickou tvorbou bez problémov, spevák a hlavný skladateľ Dave Hill je stále vo vynikajúcej speváckej a skladateľskej forme. Tip pre fajnšmekrov hľadajúcich niečo menej tradičné, ale stále klasicky metalové. 
9. ART OF ANARCHY - The Madness
Doska plná emócií, ktoré hýbu človekom. Návrat Scotta Stappa z CREED na hudobnú scénu dopadol vynikajúco, keď nahradil zosnulého Scotta Weilanda v superskupine okolo Rona "Bumblefoota" Thala (ex- Guns ´N´Roses, Sons of Apollo). Hit „The Madness“ s precíteným vokálom a textom o balansovaní na hrane šialenstva som počúval asi 2 týždne v kuse. 
10. MIKE OLDFIELD - Return to Ommadawn
Na počudovanie ma až do tohto roka míňala tvorba slávneho britského multiinštrumentalistu hrajúceho melodický progrock s keltskými prvkami. Krásna, pokojná a chytľavá čisto inštrumentálna doska, ktorá mi spríjemňovala celú jar roku 2017.


TOP SK:

JERGUŠ ORAVEC - Na ramenách otcov

Novej slovenskej hudby sa ku mne dostáva len málo, ale debutové autorské CD Jerguša Oravca rozhodne stálo za to. Zmes psychodelického rocku a lá Hendrix s virtuóznou bluesrockovou gitarou a s kvalitnými slovenskými textami ponúka hudobný zážitok na svetovej úrovni. Odporúčam si odchytiť Oravca alebo jeho druhú kapela The Youniverse naživo, vtedy vyniká naplno jeho hudobná virtuozita pripomínajúca našich gitarových mágov, ako bol Radim Hladík či stále je Fero Griglák.


LIVE (bez poradia):

GLENN HUGHES / MeetFactory, Praha
Môj splnený hudobný sen. Pokorná legenda hardrockovej scény s vynikajúcou kapelou prekonali moje najtajnejšie očakávania čo do kvality vystúpenia. Najlepší koncert rocku 2017. 
EUROPE / DRFG Aréna, Brno
Elitná švédska hardrocková kapela dokázala aj naživo, že ich reunion po roku 2000 mal zmysel. Parádna šou, počas ktorej charizmatický Joey Tempest ťahal celý koncert nielen svojimi žiarivo bielymi zubami, ale predovšetkým hlasom a komunikáciou s publikom.   
DEVIN TOWNSEND Project / Randal Club, Bratislava
Klubový koncert kanadského metalového hudobníka pobavil nielen hudbou, ale aj sprievodným slovom. Úžasná atmosféra v publiku.

_________________________________________________________

 

MICHAL KMEŤ

TOP albumy (bez poradia):

CYTOTOXIN - Gammageddon
Album má neskutočnú šťavu, no zároveň si prídu na svoje aj milovníci technickej hry. Plno košatých riffov,
ale zároveň maximálna brutalita, nebíčko pre fanúšikov technical death metalu.
the FACELESS - In Becoming a Ghost
Faceless sa aj naďalej posúvajú do progresívnejších vôd, pribudlo viac pomalších pasáží a viac čistého
spevu. Gitaristi ponúkajú rozmanité riffy aj prepracované sóla, tak ako je u nich zvykom. Spočiatku mi to
nejak nepasovalo, no po pár počutiach album chytí za srdce a už nepustí.
ARCHSPIRE - Relentless Mutation
Ďalšia kapela, ktorá posunula technical death metal na úplne novú úroveň. Všetky nástroje šlapú naplno a
nešetria nápadmi, rukopis ARCHSPIRE však ostáva. Dá sa počúvať dookola a nikdy sa nezujune.
ANALEPSY - Atrocities From Beyond
Teraz trochu z iného súdka, slam brutal death, ktorý neponúka nič prevratné ani prelomové. Len precízne
namiešaný koktejl zla, ktoré vás rozseká na sračky. A to chcete.
ACRANIUS - Reign Of Terror
Taký istý názov má demo od DEATH aj jedna songa od BENEATH THE MASSACRE. Ale dosť bolo
historického okienka, toto je slam z roku 2017, ten istý recept ako u ANALEPSY. Tanečníci si prídu na
svoje.
HIDEOUS DIVINITY - Adveniens
Veľmi príjemné prekvapenie, moderný death metal plný šťavnatých riffov. Všetko do seba skvele zapadá a
tvorí jednoliaty sexi celok.
DYING FETUS - Wrong One To Fuck With
Táto banda je moja srdcovka a aj keď sa v tomto albume nedeje nič prevratné, stále to rúbu pekne od podlahy a sype im to poctivo. Nezameniteľný a klasicky našlapaný death metal á la DYING FETUS.
SEPTICFLESH - Codex Omega
Grécka temnota vydala ďalšie podarené dielo, opäť sa nejedná o žiadny prelom alebo posun v tvorbe, je to
stále ten istý symfonický death. Ale počúva sa to dobre, a to je to hlavné.
ANTROPOFAGUS - M.O.R.T.E
Smrtonostná brutálna klepanica z Talianska, pochmúrny a nekompromisný brutal death. Nevybočuje z
mantinelov štýlu, takže sa možnože skôr opočúva.
HOUR OF PENANCE - Cast The First Stone
Kapela razí svojský štýl death metalu a ten ďalej rozvíja. Poctivý nápaditý death s občasným atmosferickým
podmazom.


TOP SK:

BRUTE - Henchmen
Na slovenské pomery veľmi slušný album - pestré riffy, našlapané bicie a záhrobný vokál.


Prekvapenie:
Prekvapili ma tie kvantá albumov, ktoré minulý rok vyšli, nestíham počúvať.


Sklamanie:
Obvinenie členov DECAPITATED z únosu a znásilnenia.

_________________________________________________________

 

NIKOL NÁVRATOVÁ

TOP alba 2017:
S​TEVEN WILSON - To The Bone  :::  jednoznačně král prog rocku. Jeho sólová kariéra se neustále posouvá dopředu. Fanoušky pořád překvapuje svou kreativitou.

LUNATIC SOUL - Fractured  :::  hudební alter ego MARIUSZE DUDY se tentokrát dalo víc elektronickým směrem.

ME AND THAT MAN - Songs of love and Death  :::  jestli Nergal chtěl představit své skryté já tak se mu to povedlo. Ale nevím, jestli skalní fanoušci BEHEMOTH tu mrtvi již rozdýchali.

PARADISE LOST - Medusa  :::  zakladatele death/doom metalu se zavrtali až ke svým nejstarším kořenům.

VALLENFYRE - Fear Those Who Fear Him  :::  syrový, hutný a špinavý death metal dělaný poctivě postaru. 

MOONSPELL - 1755  :::  po pro mě trochu slabších albech přišlo pravé zemětřesní, které srovnalo vše se zemí a může působit jako skvělý odrazový můstek dál.

DECAPITATED - Anticult  :::  polská hudební scéna se letos ve více stránkách ukázala jako silný tahoun metalové scény. Důkazem je i toto album.

GRAVE PLEASURES - Motherblood  :::  finské pojetí post punku. Nemůžete ho dostat z hlavy. Pořád a pořád, si ho přehráváte dokola.

SÓLSTAFIR - Berdreyminn  :::  tvůrci melancholie a nálad, protkaných vůní moře, přinesli další závan smutku.

NAILED TO OBSCURITY - King Delusion  :::  mladí a velmi nadějní melodičtí death metalisté. Skok proti předešlému albu co se týká techniky i kvality je velmi znatelný a doufám, že neusnou na vavřínech. Potenciál mají obrovský.


TOP CZ:
POSTCARDS FROM ARKHAM - Manta  :::  naše mladé a velmi žhavé želízko v metalovém ohni, které již dávno přesáhlo za hranice a je velkým příslibem do budoucna.

BIG BOSS - Collection of Black Roses  :::  pán v letech vypraví balady. Krásný zpěv frontmana ROOT halený v rockovém pojetí.


LIVE:
DARK TRANQUILLITY - Ostrava 24.4.  :::  v tento večer se švédští melodici energicky vrhli na ostravské publikum.
ME AND THAT MAN - Bielsko-Biała 4.10.  :::  čirá radost z hudby, fanoušků a života. Ano Nergal byl happy jako puberták a to pouze v dobrém slova smyslu ;). 
Brutal Assault 22 - Josefov 9.-12.8.  :::  déšť, bahno (brutal v každém směru), skvělí lidé, hudební zážitek, který ve mně rezonoval ještě hodně dlouho.
Prog In Park - Warszawa 20.8.  :::  OPETH, BLINDEAD, RIVERSIDE a SÓLSTAFIR - doslova několika hodinové rozebírání emocí v každém přítomném posluchači.
TEXTURES - Praha 25.11.  :::  rozloučení a ukončení kariéry jedné ze zásadních kapel žánru.

Rok 2017 byl hudebně víc než bohatý ať už se jedná o studiová alba, koncerty ale bohužel i na tragické úmrtí CHRISE CORNELLA nebo CHESTERA BENNINGTONA. Čest jejich památce a doufám, že už jim je teď lépe. 
Pro mě znamenal setkání s řadou muzikantů v perfektní náladě, topkou je pro mě Nergal (Behemoth), Mariusz Duda (Riverside) a Mikael Stanne (Dark Tranquillity).
Nadcházející rok vypadá po hudební stránce hodně slibně a na naší i světové metalové scéně jsou ohlášená očekávaná alba.

_________________________________________________________

 

RADEK CHLUP

TOP alba 2017:
HERETOIR - The Circle  :::  Na tohle album jsem čekal strašně dlouho a dostal jsem ještě víc, než jsem čekal. Heretoir se však vzdálili od black metalu směrem k post-metalu ovlivněného shoegaze a doufám, že tímto směrem budou pokračovat. 

WHITE WARD - Futility Report  :::  Pecka jak sviňa! Ukrajinský post-black mixovaný s jazzam, plný obrovské dávky energie a melancholie. Kapela byla velmi kladně přijata, i když se našli skeptické hlasy odsuzující “hipsterský black”. Tohle neuznávám a album mě naprosto pohltilo. 

BLAZE OF PERDITION - Conscious Darkness  :::  Poláci nahráli své dosud nejlepší album, které doslova ničí posluchačovi ušní bubínky a i jakékoli zbytky pozitivna v jeho hlavě. 

URN - The Burning  :::  Epický návrat starých finskch black/thrasharů. Deska působí jako vichřice plná především skvělých riffů a vyhrávek. 

LES DISCRETS - Prédateurs  :::  Kapela se vrátila na scénu a sklidila různorodé reakce, mnoho nepříznivých. Chápu proč, “Prédateurs” je mnohem vzdálenější metalovým vlivům a směřuje to ke klasickému post-rocku, shoegaze a indie, místy dokonce dupstepu. Osobně mi album neuvěřitelně přirostlo k srdci pro jeho introvertní atmosféru. 

AMENRA - Mass VI  :::  Amenra v jemnější a ne tak drtivé formě, i tato poloha jim sluší

ANOMALIE - Visions  :::  Anomalie agresivnější a ovlivněná pohanstvím. S odstupem času slabší jak předchozí dva počiny, ale stále jsem upoután a uchvácen. 

AOSOTH - V: The Inside Scriptures  :::  ušní a psychický teror, pocity, jakoby na vás padalo samo nebe a celý svět, to budete cítit při poslechu aktuálních Aosoth. Temné a při tom brutální dílo plné moderní disharmonie, ponurého zlověstného vokálu a svojského pojetí černého kovu. 

SCHAMMASCH - The Maldoror Chants Hermaphrodite  :::  Je zvláštní, že s tímto EP Schammasch nahráli svůj nejlepší počin, právě pro to, že to je jen pouhé EP, ale o to jde. Kratší stopáž kapele prozpívá více, než až příliš mnoho minut a navíc se zde tito Švýcaři vydali na stezku mystického doom/ambientu, u něhož je black metal spíše prostředek k vyvrcholení. 

LAST LEAF DOWN - Bright Wide Colder  :::  Nečekal jsem, že tito francouzští snílci překonají debut. Nádherné shoegaze z francouzských podzimních lesů.


TOP CZ:
INFERNO - Gnosis Kardias (Of Transcension And Involution)  :::  Inferno překonali sami sebe a rozvinuli svůj kosmický výraz do dalších směrů

SOLFERNUS - Neoantichrist  :::  Opět kvalitní Česko, nečekal jsem takovou šlehu. Solfernus jsou pestřejší, lze u nich cítit vlivy Root, i Asgard, ale jen někde v hloubi, protože Solfernus jsou úplně jinde. Více v nich spatřuji spřízněnot s takovým Satyricon, až na to, že Solfernus mě baví o dost více, než tito Norové. 

TROLLECH - Každý strom má svůj stín  :::  Nejdospělejší nahrávka od lesníků Trollech. Cítím zde sever.


LIVE:
Festivalová sezóna se mi letos nevyvedla a navštívil jsem tedy pouze Eternal Hate Fest, kde mě nejvíce nadchly polští pagan black metalisté GRAVELAND a samozřejmě finští black/thrasheři URN. 

Největším zážitkem byl pro mě set rakouských post-black metalistů HARAKIRI FOR THE SKY, čímž jsem si splnil osobní sen.

Spolu s nimi považuji za svůj největší zážitek koncert spřízněné ANOMALIE

Italská SEDNA mě podlomila kolena svým atmosferickým a velice introvertním podáním post-sludge/black metalu. 

Dále bych neměl opomenout koncerty kapel AD HOMINEM a KHORS na Apocalypsa Festivalu.

_________________________________________________________

 

RASŤO JURČO

Moje bilancovanie roka 2017 sa nesie v duchu výnimočného špecifika. A tým je vznik nového slovenského labelu Slovak Metal Army metalového guru Ďura Haríňa, ktorého malinkou súčasťou som sa stal tiež. A na svetovej scéne sa tiež samozrejme diali VECI. Tak ako rok 2016 patril thrash metalu, tento bol pre zmenu o nejakú tú mŕtvolu bohatší.

10. DEEP PURPLE - InFinite
Kapela, ktorá už v mojom detstve stanovila moje hudobné smerovanie. Pri počúvaní nahrávok z otcovho kotúčáku som nemal ešte ani 10 rokov a boli to práve DEEP PURPLE, ktorých tóny vychádzali z reprákov a navždy sa vryli do hudobnej pamäte malého Rasťa. Nuž a v roku 2017 vydáva táto legenda nový album, ktorým pojmu "staré železo" dala nový, mocný a neotrasiteľný rozmer nesmrteľnosti.
9. DYING FETUS - Wrong One to Fuck With
Rýchlosť, nekompromisná brutalita, presnosť....niekto by povedal obyčajný technický death metal. Ja hovorím....do ucha dnu a von ani bohovi. Svojou variabilitou, precíznosťou a napriek tomu prístupnosťou nedáva šancu na chvíľu oddychu, nedajsatan nudy.
8. RAGE - Seasons Of The Black
Peavy ma ešte nikdy nesklamal. S novou zostavou vydal presne po roku ďalší album bez toho, aby sa s riffmy či melódiami opakoval. Naopak, nápady sú čertstvé, svieže, v mojom uchu priam lahodné. Vždy sa vedel obklopiť skvelými muzikantmi a momentálne to tejto trojke vskutku reže.
7. VUUR - In This Moment We Are Free - Cities
Anička, ako ju ja volám (láska), Anneke van Giersbergen prišla zase raz s výnimočným počinom. Tentokrát založila kapelu, ktorej hudobný smer by sa dal označiť ako progresívny metal. Je to opäť niečo iné ako doteraz v jej tvorbe. Jej nezameniteľný vokál dáva tomuto metalovému žánru punc originality, Anička proste dokáže kĺbiť svoj hlas s čímkoľvek.
6. EXHUMED - Death Revenge
Hroby sa otvorili, mäso etše z časti na kostiach mŕtvol ovísa, očná bulva z jamky vypadnuvšia sa na mňa pozerá a aj by žmurkla, keby viečko mala....Nevkusne vkusný gore death metal ma svojou nevtieravou melodickou brutalitou rozniesol po všetkých cintorínoch v okolí.
5. ACCEPT - The Rise Of Chaos
A hymna za hymnou sa valí... Do krvi ma uráža, ako mohol tento nehynúci kolos robiť predkapelu nejakej švédskej paródii na metal (musel som to dať von). Ale k veci. Ikony heavy metalu mi v roku 2017 viac než len príjemne pošteklili sluchové kanáliky. Tie najklasickejšie heavy postupy, linky, riffy, sóla, vokály, zbory obliekli do nových, starou, pevnou niťou šitých šiat.
4. URSINNE - Swim With The Leviathan
Že sa krása vie jednoduchosťou zaodieť a nenápadne, po kvapkách svoje čaro rozdávať mi uplynulý rok dokázal nový, medzinárodný (anglicko - švédsko - holandský) projekt URSINNE. Roky 90-te pri počúvaní tohto albumu ožívajú v každom tóne, magický vokál Davea Ingrama ma vrátil do roku 1993 (Transcend The Rubicon). Old school death metal miestami jemne okorenený vplyvom rokov 70-tych.
3. PROTEST - Abuse Of Power
Hnilobným, smrľou silne napáchnutým thrash metalom otváram stupeň víťazov pomyselný. Kompromisov zbavená, zbesilým tempom zaočkovaná, gitarovými sólami nenávistnými obdarená jazda, ktorej úderné riffy my vystrelili mozog z hlavy.
2. PANZER - Fatal Command
Ako sa robil kedysi heavy metal a ako by heavy metal mal aj dnes svojím drzím, špinavým, napriek tomu inteligentným pohľadom smelo pozerať ostatným tvrdším žánrom do ksichtov mi jasne ukázal pán Schmier a jeho družina. Veď kde by dnes bol thrash, black či death, keby sa heavík nenarodil. A PANZER to vzali pekne od podlahy, žiedne priteplené spievanky, ktorých množstvo sa dnes za heavy metal vydáva. Bez servítok, no s melódiou, ktorá sa v pamäti uchová... nenásilne, voľne, nekompromisne.
1. PERKULATORY - Chronic Caffeine Dependence
Dvadsaťdva a pol minúty death metalu presne podľa môjho gusta. Úplne nová kapela zo Švédska s jej prvým albumom mi do života (a do ucha) prenikla zásadným spôsobom. Ten ostro - brutálny zvuk nemienim prirovnávať k žiadnemu už známemu, lebo ak aj nie je originálny, rozhodne má niečo, čo mnohým (aj)veličinám chýba. Nazval by som to "skromne bravúrna hutnosť ohlodaná na kosť"... Baví ma každá sekunda od prvej sekundy, v ktorú som si PERKULATORY pustil. Pustil, vypočul, absorboval, asimiloval. 
Táto desinka má však málo priestoru, aby sa do nej vošli ďalšie skvelé albumy roku 2017.


TOP CZ/SK - Tento rok bol mimoriadne plodný na našej scéne metalovej malej, ale šikovnej:

5. MORDUM - And What is The Truth?
Košická kohorta, ktorá rúbe už nejaké to desaťročie po dvoch demách z dávnych dôb až teraz vydala svoj plnohodnotný album a rovno vydala death metalový klenot. Recenziu som písal v júni 2017.
4. ALTER EGO - Back to Rock & Roll
Šťavnatý rockec s výbornými vokálmi, ktorý ma dostal na prvý násluch. Patrí k tým albumom, ku ktorým sa vždy rád vrátim bez ohľadu na momentálnu náladu a takých je vskutku málo.
3. BRUTE - Henchmen                                                                                                                                Steve a "dieťa", ktoré si vypiplal s neskutočnou trpezlivosťou vydali svoj tretí album pod krídlami SMA a konečne mastia v plnohodnotnej päťčlennej zostave z mladým, talentovaným bicmenom a druhou gitarou. Konečne .....a že im to rúbe-reže...
2. BLOODY REDEMPTION - Infected Minds                                                                                          Prvotina skúsených muzikantov, ktorí majú košatú minulosť a bohatú budúcnosť... (Recku som písal v auguste).
1. SECTESY - In the Secretion of Upcoming Days
Spoza rieky Moravy ma v júli mocne oslovil old-school death metalový náklep, ktorý vzdáva hold veličinám death metalu deväťdesiatych rokov tak nenásilne vkusne, že my slzy nostalgie tiekli potokom.


LIVE (bez poradia):

GOTHOOM Open Air Fest 2017
DIRKSCHNEIDER - 28.10.2017, Bratislava - MMC
TESTAMENT, ANNIHILATOR, DEATH ANGEL - 16.11.2017, Košice - Colloseum
Lobotometalové Vianoce - 22.12.2017, Poprad
Inferno Fest - 20.5.2017, Vrútky
Minor UG Day - 11.11.2017, Žilina
Hrady SK - 9.9.2017, Hrad Červený Kameň
EDITOR: krst nového CD Old School - 6.5.2017, Vrútky

Informácie o článku

Uverejnené: 2018-01-03 19:38:45

Prečítané: 4154x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie