Metalirium bilancuje rok 2016

Metalirium bilancuje rok 2016

 

Ďalší rok je za nami a priniesol nám opäť mnoho zaujímavého aj v hudobnej oblasti. Naša redakcia sa vám svojimi slovami pokúsi uplynulý rok priblížiť, a tentokrát neostaneme len pri stručnom vymenovaní top albumov. 

 

ADELA MELOVÁ

 

Top 10

GOJIRA - Magma - najmelodickejšia, najkomerčnejšia nahrávka Francúzov, ich “Black Album”, ktorý ich katapultoval medzi prvú ligu. Moje srdce si však ich novinka získala, je tam všetko, emócie, silné melódie aj technika...

TESTAMENT - Brotherhood of the Snakes - tento rok vyšlo fakt veľa thrashových albumov, dokonca ma vyslovene nesklamala ani očakávaná METALLICA, nový TESTAMENT je však v mojich očiach oveľa lepší.

HATEBREED - The Concrete Confessional - novinka amerických hardcorákov sa stala jednou z mojich najobľúbenejších v ich diskografii. Chytľavá, úderná a v mojich očiach lepšia, než predchodca. Úplne úžasne funguje aj naživo!

BRUJERIA - Pocho Aztlan - čakali sme 16 rokov a dostali sme klasickú Brujeriu. Iná by nás ani nepotešila. Novinka je presne tým, čo sa od tejto kapely čakalo a mne to stačí.

ASPHYX - Incoming Death - vynikajúci album zo starej deathmetalovej školy. Kapela aj po tridsiatich rokoch existencie zreje ako vínko.

BORKNAGAR - Winter Thrice - Nórom sa podarilo vydať jeden z najlepších albumov kariéry. Silné melódie, hosťovanie pôvodného speváka Garma ako čerešnička na torte.

MEGADETH - Dystopia - thrashová legenda v novej zostave s kvalitou, ktorá dá spomenúť na časy minulé. MEGADETH, v mojich metalových začiatkoch jedna z obľúbených kapiel, mapo dlhých rokoch znova bavia.

ABBATH - Abbath - klasický IMMORTAL z dielne ich bývalého frontmana a poznávacieho znamenia. Nič nové a prevratné, ale ako fanúšika IMMORTAL ma to ešte stále baví.

SCOUR - Scour - blackmetalové spojenie Phila Anselma s deathmetalovými virtuózmi skutočne funguje a baví ma viac ako nový DARK FUNERAL. Jediná škoda len krátkosti albumu.  

FLESHGOD APOCALYPSE - King - táto nahrávka v mojom rebríčku zvádzala boj s albumami, ktoré sú objektívne lepšie, ako je napríklad nový MESHUGGAH... Ide však o subjektívny rebríček a ja mám na týchto Talianov veľkú slabosť. Sú  síce komerčnejší a melodickejší, opäť sa vzďaľujú od deathmetalových koreňov, ale tešia fanúšikov kapiel ako DIMMU BORGIR a SEPTICFLESH, medzi ktorých sa jednoznačne radím.

 

Top CZ/SK

MALIGNANT TUMOUR - The Metallist - výborný zvuk chytľavé nápady, česká legenda s ambíciami aspoň trošku potešiť smútiacich fanúšikov Motörhead, ale okrem toho aj starých speed/thrash fans. 

MASTER’S HAMMER - Formulae - MH nepopierajú svoje korene, miesto toho nám prezentujú svoju víziu, ako by mal znieť black metal súčasnosti. Top sú opäť nepreknateľné Štormove texty! 

MALLEPHYR - Assailing the Holy - veľmi pozitívne prekvapenie, kapela, ktorá sa má šancu zaradiť medzi prvú triedu blackmetalovej domácej scény, ak tam už teda nie je.

 

Top koncerty:

HELLFEST 2016 (najmä GHOST, GOJIRA, HATEBREED a MEGADETH)

IRON MAIDEN, Žilina

BRUTAL ASSAULT 2016

BLACK SABBATH, Praha

GOTHOOM 2016 (atmosféra, vystúpenia ROTTING CHRIST, ASPHYX a BATUSHKA).

 

Sklamaniami sa tentokrát zaoberať nebudem, avšak čo sa týka potešení a prekvapení roka v hudobnej sfére, jednoznačne ma potešilo potvrdenie MASTER’S HAMMER a EMPEROR a Brutal Assaulte a samozrejme, ako inak, že sme sa konečne dočkali redizajnu Metaliria...

 

DAVID ŠVRČINA

 

Rok 2016 bol pomerne bohatý na nové projekty, nových a očakávaných projektov bola naozaj celá kopa. Niektoré sa vydarili viac, niektoré menej. Môj zoznam najlepších materiálov za uplynulý rok nie je radený podľa obľúbenosti, resp. rebríčka, je to 10 albumov, ktoré ma minulý rok oslovili najviac a v mojom prehrávači sa točili najčastejšie:

Dream Theater - The Astonishing - koncepčný dvojalbum, ktorý nám ponúkli americkí velikáni progresívneho metalu nie je pre každého. Ponúkli nám novú cestu, ako na ktorú sme od nich boli zvyknutí za posledné roky a tým u mňa naozaj zabodovali naplno!

Fates Warning - Theories Of Flight - našlapané, tvrdé progmetalové melódie doplnené excelentnými hudobnými výkonmi síce potrebovali o niečo dlhšiu dobu na strávenie, jedná sa ale o vynikajúci album, ktorý musí naplniť očakávania každého verného fanúšika tejto legendárnej formácie!

Damian Wilson and Adam Wakeman-Weir Kepper´s Tale - jemné, krásne prepracované a melodické akustické skladby sú naozaj príjemným relaxom, ktorý sa síce netočil v prehrávači každý deň, ale svoje miesto si v ňom pravidelne nachádzal a určite aj nachádzať bude!

Damian Wilson - Built For Fighting - výborná sólová nahrávka, ktorá je dôkazom toho, že aj verného a zarytého metalovo-rockového fanúšika môže dostať aj materiál, ktorý je plný emócií, osobných výpovedí, výborných nápadov a dokonalého zvuku!

Big Big Train - Folklore - pestrý, hudobne a štýlovo bohatý materiál, ktorý si u mňa našiel pevné miesto, a to nielen v diskografii BBT, ale bude pevnou súčasťou pomysleného rebríčku tých najobľúbenejších hudobných diel!

Katatonia - The Fall Of Hearts - psychologický progrock, metal, doometal, v podstate ani neviem úplne presne definovať celý tento materiál, pretože je v ňom neskutočná žánrová pestrosť, je výbornou ukážkou talentu a potenciálu tejto švédskej formácie!

Opeth - Sorceress - od Opeth, špeciálne od Mikaela Akerfeldt-a nikdy vopred nevieme, s čím novým sa na nás nachystal a čo nám pripraví. Sorceress nás opäť unáša na mierne odlišnú cestu a mne sa tento výletík veľmi páčil!

The Jelly Jam -  Profit - nadupaný, perfektne nazvučený hudobný mix s prepracovanými textami, ktoré v sebe nesú kus pravdy, nad ktorou by mohol každý z nás aspoň mierne pouvažovať robia z Profitu, aspoň pre mňa, zrejme najlepší kúsok v diskografii Jamu!

Bon Jovi - This House Is Not For Sale - nepatrím k najvernejším fanúšikom modernej éry Bon Joviho, ale musím povedať, že nový album mi veľmi sadol, jeho dospeláckosť a hudobná vyspelosť ma priam prekvapila, aj keď Richie Sambora už v kapele nefiguruje!

Cirrha Niva - Out Of Freakshow - vydarená vec, ktorá na mňa urobila slušný dojem, neopočúvané postupy sú osviežujúce, do mojej obľúbenej 10tky za uplynulý rok určite patrí.

Toto je len naozaj veľmi krátky výber albumov, ktoré ma oslovili a určite oslovovať budú aj v budúcnosti. Samozrejme, bolo ich oveľa viac, spomeniem napríklad novinku od Neala Morsea The Similitude Of A Dream, ktorá je krásnou ukážkou progového umenia, do 10 som ju nezaradil len pre to, že podľa môjho názoru sa nie úplne úspešne vyhli všetkým klišé, ktoré Neal a jeho banda za posledné roky pravidelne uplatňujú. Aj tak, tento album patrí medzi to najlepšie, čo sme za rok 2016 mohli do uší dostať.

Čo sa týka SK/CZ scény, priznám sa, naozaj ma oslovilo len pár nahrávok, čo je, teda aspoň pre mňa, na zaplakanie. Nemá zmysel si niečo nahovárať, v konkurencii zahraničných kapiel sa naše skupiny strácajú, čo ani nemusí byť problém kapiel, ako takých. Bohužiaľ, spoločnosť si skôr pustí opočúvané, gýčové, bezduché, rádiom omleté popové paródie na hudbu. Talentované kapely, ktoré by nám aj mohli ukázať, čo v nich v skutočnosti je, väčšinou zapadnú prachom vo svojich garážových skúšobniach, tie šťastnejšie si zahrajú ako predskokan na niektorých koncertoch. Reálnu šancu natočiť kvalitný materiál a prezentovať sa ale dostáva len malé percento, a to je, podľa mňa, obrovská škoda.

Citron - Rebelie Rebelů - legendárna kapela, ktorá nás sprevádza už dlhé roky opäť nesklamala, natočila veľmi podarený materiál, ktorý sa opäť opiera na klasické, ľahko pochopiteľné, ale životom overené texty, ktoré nám vždy budú mať čo povedať !

Richard Muller - 55 - po posledných dvoch materiáloch Richarda Mullera som si povedal, že už stačilo a dá sa povedať, že ani nepatrí do extra rockovej kategórie. Po vypočutí nového albumu som ale dospel k názoru, že fošňa má poslucháčovi, aj rockovému, čo ponúknuť a patrí k tomu lepšiemu, čo sa v našich končinách za posledný rok pustilo medzi žhavých poslucháčov !

Koncerty boli tento rok mojou slabinou, moc som ich, bohužiaľ, nenavštívil, čo plánujem v 2017tke určite napraviť a budem k tomu mať množstvo príležitostí. Z toho mála, čoho som bol minulý rok súčasťou sú ale pre mňa jasní víťazi - Iron Maiden, Žilina. Nehovorím, že to bol najlepší koncert v živote a podobne, ale energia, ktorú nám títo páni velikáni metalovej scény ponúkli, bola priam elektrizujúca a opäť ma utvrdili v tom, že patria k tomu najlepšiemu, čo máme možnosť vidieť, nielen naživo, ale aj počuť zo slúchadiel v pohodlí domova. Ale darmo, koncert je koncert !!!

Toľko asi moje stručné hodnotenie hudobného roka 2016. A do toho nového Vám želám veľa úspechov, či už profesionálnych alebo osobných, zdravia a muziky, ktorá nám bude robiť nielen radosť, ale občas nás donúti zamyslieť sa a pomôže nám nájsť smer k tomu, čo je v živote naozaj dôležité !

 

JAN NĚMEC

 

Dark Tranquillity – Atoma

Po minulé desce Construct Dark Tranquillity opět přitvrdili. A opět jim to moc sekne.

Death Angel – The Evil Divide

Parádní jízda od začátku do konce! Deska, která nesmí utéct žádnému milovníky thrashe.

Flotsam and Jetsam – Flotsam and Jetsam

Pro thrash v podání Flotsam and Jetsam mám slabost. A i když mě jejich novinka na zadek úplně neposadila, rozhodně to není špatné album. I proto se k němu rád vracím i po víc než půl roce.

Iron Mask – Diabolica

Iron Mask loni vydali své snad nejlepší album. A pokud milujete silné melodie a kytarové kudrlinky, rozhodně nebudete zklamaní.

Iron Savior – Titancraft

Iron Savior sice nikdy nebyli (a asi už ani nebudou) powermetalovou hvězdou první velikosti, přesto dokáží přijít s hodně slušnou deskou. A loni to opět předvedli.

Megadeth – Dystopia

Pokud minulá deska poněkud zklamala, teď si Megadeth napravili reputaci. Dystopia je našlapaná od začátku až do konce. S novou sestavou tak Megadeth nabrali svou starou dobrou formu.

Rotting Christ – Rituals

Kombinace temnoty, síly a folklórních prvků. Přesně tak vypadá v posledních letech tvorba Rotting Christ. A i když třeba na minulé desce to těmhle Řekům šlapalo líp, ani za Rituals se stydět nemusí.

Six Degrees of Separation – Simple

Jedna z nejzajímavějších českých kapel přišla se svým snad nejmelancholičtějším albem.  Přesto vás nezklame ani po deseti, dvaceti, padesáti posleších – pořád bude co objevovat.

Testament – Brotherhood of the Snakes

Energie, agresivita a k tomu silné melodie. Přesně tuhle kombinaci mám rád. A přesně to nabízí Testament i na svém novém albu. Povedená záležitost.

Theocracy – Ghost Ship

Jedna z kapel, které by si zasloužily výrazně větší ohlas, než jaký dostávají. Jejich powermetalu totiž ani po patnácti letech na scéně nechybí svěžest. A i když mě předchozí desky zaujaly víc, i Ghost Ship stojí určitě za pozornost.

 

TOP CZ/SK

Six Degrees of Separation - Simple

Arakain  - Arakadabra

Symphonity – King of Persia

 

TOP koncerty

Iron Maiden, Žilina

Masters of Rock, Vizovice (zejména Evergrey, Testament, Brainstorm…)

-           Víc koncertů, z těch několika, co jsem loni navštívil, mě výrazněji nezaujalo

 

Potěšení roku

Povedl se dlouho očekávaný redesign Metaliria

 

Zklamání roku

Brněnský koncert Manowar, který dokázal, že loni ohlášený konec kariéry přichází zhruba o 13 let později, než měl

 

MAREK „FAJO" FALAT

 

TOP Albumy: [v abecednom poradí]

ALCEST – Kodama (zasnení Francúzi sa vrátili ku kombinácii škrekov s čistými spevmi a všetkými prvkami, ktoré u nich mám rád)

BORKNAGAR - Winter Thrice (ďalšie melodické, mierne progresívne dielo nórskych vikingov)

DARK TRANQUILLITY - Atoma (po predošlých dvoch nepresvedčivých doskách ponúkajú Švédi sviežejšie a hitovejšie nápady)

HARAKIRI FOR THE SKY - III: Trauma (mladí Rakúšani predošlú "Aokigahara" neprekonali, no predsa stúpajú nahor)

IN THE WOODS… - Pure (reunion progresívnych Nórov bol nečakaný, ale príjemný; nový album sa najviac ponáša na legendárne "Omnio")

KATATONIA - The Fall Of Hearts (Blakkheimci pokračujú v progresívnejšom duchu, ako vždy však u nich ide najmä o melanchóliu)

KYPCK - Зеро (rusky spievajúci Fíni pokračujú svojou jedinečnou cestou, ich doom im vždy verím)

LEPROUS - Live at Rockefeller Music Hall (prvý živák Nórov prináša energiu, výborný zvuk a všetky podstatné songy)

MOONSORROW - Jumalten Aika (fínski pohania vydali viac než slušný album a potvrdili, že ich tvorba je jedinečná – viac v mojej recenzii)

NOVEMBRE – (na nový album talianskych melancholikov sme čakali deväť rokov, ale stálo to za to)

 

TOP Cz/Sk: [v abecednom poradí]

SELF-HATRED - Theia (debut Plzeňákov ponúka extrémne ladený doom s prvkami deathu i blacku a presvedčil aj Solitude Productions)

SOMNUS AETERNUS - Exulansis (moravskí melancholici pokračujú vo svojej death/doomovej ceste a ide im to výborne)

XIII. STOLETÍ – Intacto (legendárni gothici sú späť s melodikou,

klávesami a textami Petra Štěpána plnými mystiky)

 

TOP Eventy: [v dátumovom poradí]

SÓLSTAFIR | Praha - Palác Akropolis

IRON MAIDEN | Praha – Eden Aréna

Brutal Assault 21 | Jaroměř - pevnost Josefov

NOVEMBRE | Praha - Exit-Us

ALCEST | Praha - Palác Akropolis

 

MATEJ MAKOVICKÝ

 

TOP 10 ALBUMOV 2016:

1. VEKTOR - Terminal Redux

Vyzerá to tak, že progresívny thrash je menšia undergroundová móda, a VEKTOR vydali nahustené kolosálne dielo, plné nápadov a hráčskej precíznosti. Fenoménom súčasného (undergroundového) metalu je hustota - nepoľaviť ani na chvíľu a tlačiť na poslucháča každou sekundou. VEKTOR to v thrash metale dokázali tak, ako ešte nikto.


2. BUSHWHACKER - The False Dilemma

Objav roka - progresívna kapela, ktorá má vzácny cit pre rytmiku a zničujúce, postupne gradujúce pasáže. Tohoročná metalová homeopatia od GOJIRY by si naozaj želala mať takúto intenzitu. A to nehovorím o veľmi širokej palete rôznych nálad či riffovom štýle.

3. DEATHSPELL OMEGA - The Synarchy of Molten Bones

Zástupcovia novodobého blacku priniesli krátky album, ktorý však stihne zhmotniť chaos, brutálne disonantné riffy a skrz-naskrz temnú atmosféru. Tam, kde bol predchádzajúci "Paracletus" iba mrazivý, je novinka až nepríjemná. Úžasný nátlak.

4. DEFTONES - Gore

Majstri kontrastov. DEFTONES si miesto v tomto rebríčku zaslúžili vďaka skladateľskej pestrosti a majstrovskému aranžovaniu. Mix metalu, post-rocku, noisu, podladéneho riffovania... zviazaný dokopy silne expresívnym prejavom.

 

5. DEATH ANGEL - The Evil Divide

Mark Osegeuda je najlepším thrashovým vokalistom histórie a starnutie sa mu evidentne vyhýba. A okrem toho je novinka Death Angel naozaj energickou bombou. Oproti predošlému albumu o niečo premyslenejšia a chytľavejšia, a preto aj návykovejšia.

6. MITHRAS - On Strange Loops

Kto nemá rád prvé dva albumy MORBID ANGEL? Správne, nikto taký neexistuje. MITHRAS sa inšpirujú u floridských legiend, len s trochu prečistenou rytmickou gitarou a vesmírnou atmosférou. Vedia, kedy majú zapojiť inštrumentálnu akrobaciu a kedy začať zbesilo mlátiť - a v oboch sú remeselné zdatní.

7. THE DILLINGER ESCAPE PLAN - Dissociation

Rozlúčková nahrávka matematikov je o stupeň zbesilejšia než tá predošlá, no zároveň veľmi štylisticky pestrá. Použitie elektroniky i prvkov klasickej hudby umožňuje rýchlejšie preniknutie do nahrávky.

8. BORKNAGAR - Winter Thrice

Pomalými krôčikmi si BORKNAGAR vyšliapali cestu k triumfálnemu mixu viking/blacku a epických melódií. Vďaka detailistickému prístupu a chladnej atmosfére novinky sa môžu smelo rovnať majstrom z ENSLAVED. Veľmi pomáha aj trio (resp. kvarteto) vynikajúcich vokalistov.

9. KATATONIA - The Fall Of Hearts

KATATONIA spravila svoju hudbu menej prístupnou a ešte viac sa uzavrela do šperkovania detailov. Ako celok výdatná, no naozaj chutná porcia melancholického prog rocku/metalu. A Jonas Renkse nikdy neznel lepšie.

10. FATES WARNING - Theories of Flight

Niekedy stačí znovu nájsť seba samého. FATES WARNING sa podarilo, okrem neoddiskutovateľnej virtuozity, do svojej novinky pridať aj obrovské množstvo brilantných a chytľavých melódií.

(Čestná zmienka patrí dvom fantastickým EPčkam - obidve od kapiel, ktoré kedysi posunuli hranice žánru a dnes sú stále relevantné:

WATCHTOWER - Concepts of Math: Book One

VOIVOD - Post Society)

 

SK/CZ

0N0 - Reconstruction And Synthesis

SK/CZ detailne nesledujem, ale 0N0 má zaujali jednoznačne najviac - mix progu a doomu stále nie je úplne bežná vec. Niektoré motívy sú výborne rozpracované a práca s disonantnými pasážami miestami pripomína napríklad DEATHSPELL OMEGA.
 

KONCERT / FESTIVAL ROKA:

Brutal Assault - 10.-13. 8. - Jaroměř

KATATONIA - 7. 10. - Viedeň

BLACK SABBATH - 28. 6. - Viedeň

NILE, MELECHESH - 16. 4. - Bratislava

ANTHRAX - 2. 6. - Bratislava

 

MAŤO HOZA

 

Album roka

1. BLOOD RED THRONE - Union of Flesh and Machine : je perfektná, surová a tak trochu na starý spôsob nahratá doska v štýle klasického smrťáku, ktorá podľa niektorých doplatí na súčasnú dobu, alebo podľa iných práve toto ju vystrelí medzi to najlepšie čo bolo v tomto roku zatiaľ v danom žánri ponúknuté. Najlepšia deathmetalová doska posledních rokov.

2. MÖTLEY CRÜE - The End: Live in Los Angeles : kapela svoju kedysi dávno, hodne vysoko nasadenú latku kvality svojej tvorby doposiaľ nepodliezla. A to je aj prípad tohto záverečného živého vystúpenia, pravdepodobne ich posledného, dva roky trvajúceho turné Final Tour, ktoré sa udialo na Silvestra minulého roku v ich domovskom Los Angeles, v stánku Staples Center len desať míľ od Sunset Strip, kde štvorica pred tridsiatimi piatimi rokmi zahájila svoju dekadentnú kariéru.

3. THE ROLLING STONES - Blue & Lonesome : je bluesrockový uragán, ktorý strháva so sebou všetky strechy rebríčkov a médií, lebo to, čo sa vyrúti na zvukové ústrojenstvo už od prvých tónov pecky „Just Your Fool“, sa ináč ani nazvať nedá. Originálny, „jímavě“ hladký a medový, niekedy zase drsný až primitívny bluesový opar, ktorému nechýba čierna srdcervúcosť, bez zbytočnej vyumelkovanej štylizácie a školenej techniky.

4. ZAKK WYLDE - Book of Shadows II : Zakk starne do múdrosti a úspornosti, pritom mu to v duši stále iskrí a vôbec nemá problém orientovať sa v tomto hudobnej svete, kde vládne bezduchý mainstream a diktát veľkých hudobných korporácii. V tomto prípade vytvoril album, ktorý namiesto poriadnej pecky medzi oči príjemne hladí a to je priam skvelé...

5. IHSAHN – Arktis. : je ďalším úžasným zárezom Ihsahna ako sólistu a ukrýva v sebe jedny z najväčších peciek, najsmelších riffov a najlepších skladieb, ktoré ukazujú, že je v súčasnej dobe jedným z najväčších alchimistov metalu, ktorí čo ho sa dotknú mení sa v zlato.

6. DEFTONES – Gore : je triumfálnym dôkazom faktu, že aj metalový veteráni sa môžu aj vo vyššom veku vyvíjať a prinášať do podzemia kopu progressu. Gore je možno najlepší album Deftones a určite to najmodernejšie, čo sa dnes na metalovej scéne dá nájsť.

7. MEGADETH – Dystopia : tento album by sa dal nazvať aj Countdown to Dystopia, lebo je to rýdze pokračovanie tohto geniálneho opusu spred štvrť storočia. Môžete ale aj nemusíte s týmto faktom súhlasiť, ale pravdou je, že Megadeth ponúkol skvelý album s poradovým číslom pätnásť.

8. KILLSWITCH ENGAGE – Incarnate : je zúrivý opus, zároveň eklektický a zábavný. Je to majstrovský kus a jeden z najlepších dosiek Killswitch Engage. Znova nadefinovali metalcore a to po dvadsiatich rokoch jeho vzniku je naozaj chvályhodná vec.

9. OBSCURA – Akróasis : nečakáte nič a dostanete jednu smrteľnú po tlame. Aj keď začiatok je hodne náročný, je to úžasná jazda, po krivolakých zákutiach agresívnej muzičky. Vymyslieť tak náročné a pritom prístupné umieranie je fakt niečo... len je škoda, že potenciál konfliktu progresívnej školy s modernými technológiami zostal dokonale nevyužitý.

10. METALLICA - Hardwired... To Self-Destruct : Metallica na svojom desiatom albume predviedli predovšetkým veľmi expresívnu, plnú emocií, dravú, remeselne originálnu a proporčne bezvadne zvládnutú hudbu, kde všetky technické i hudobné prostriedky majú svoje opodstatnenie a v žiadnom prípade nie sú honbou za úspechom, či nebodaj prachmi. Vytvorili svoj ďalší skvelý album, ktorý je najlepším od čiernej megadosky.

 

Prekvapenie roka

MONTY'S LOBSTER - Monty's Lobster : debut mladého bostonského tria, ktoré vyrába také hard-rockové čarokresby akým sa pýšili pred štyrmi dekádami taký hrdinovia ako Jimi Hendrix, alebo Jimmy Page ale s akýmsi progresívnym drajvom a dokonalým dobovým soundom, trhajúc pritom srdce každému rockerovi.

 

Sklamanie roka

Odchody do muzikantského neba… David Bowie, Prince, Rick Parfitt, George Michael, Greg Lake, Leonard Cohen, Keith Emerson, Glenn Frey a samozrejme množstvo menej známých metalových muzikantov ako Mick Zane (MALICE), Nick Menza (MEGADETH), Piotr Grudzinski (RIVERSIDE), Jimmy Bain (RAINBOW), Petter Braar (DIMMU BORGIR), Ďuro Černý (TUBLATANKA, SLOBODNÁ EURÓPA), Bryan Hurt (VICIOUS RUMORS) a mnoho iných… R.I.P.

 

MICHAL LUKÁČ

 

SVET:

1. AN ABSTRACT ILLUSION - Illuminate the Path - jednoznačný víťaz roku 2016, famózne album, ktoré mi hralo určite najčastejšie

2. BATUSHKA - Litourgiya - black metalový skvost, ktorý síce vyšiel ešte v decembri 2015, ale svoje miesto by tu mať malo

3. ANOTHER DIMENSION - Immortal Black Chaos - objavený v roku 2016, vydaný v roku 2015, melodicko death metalová parádička z Japonska

4. NOCTEM - Haeresis - perfektný mix deathu a blacku, pre fandov Behemoth povinnosť

5. GOTSU-TOTSU-KOTSU - Where Warriors Once Dreamed a Dream - opäť Japonsko a opäť skvelá death metalová vec!

6. REVEL IN FLESH - Emissary of All Plagues - výborný úderný death metalový album

7. INSOMNIUM - Winter's Gate - nie tak dobré ako víťaz, ale aj tak výborná nahrávka

8. XOTH - Invasion of the Tentacube - melodická smr(š)ť z Ameriky

9. TREES OF ETERNITY - Hour of the Nightingale - Aleah a jej romantika, škoda tak krásneho hlasu

10. RAVENCULT/DESTRÖYER 666 - Force of Profanation/Wildfire - veľmi podobné death/black nahrávky, obe výborné zahrané

 

SK:

1. DISTANT SHAPES - Autumn Fall - skvelé debutové EP, ktoré je pre fanúšikov napr. Insomnium povinnosť! chalani nahrávajú plnohodnotný album, tak sa máme na čo tešiť

2. ŽRIEBÄDLO - Najsamprv - zvláštny názov albumu a ešte zvláštnejší názov kapely, ale výborný black metalový debut

3. CONCUBIA NOCTE / AEON WINDS - Poslední vlci - black metalové splitko, ktoré síce má menšie hluché miesta, ale má čo ponúknuť

 

potešilo:

objavil som veľmi veľa dobrej hudby, kvôli Metalirium, pretože treba skúmať nové veci

Slovenský športový rok

 

sklamalo:

prístup niektorých kapiel k rozhovorom

INTESTINE BAALISM stále nevydali nový album

politická situácia nielen vo svete, teroristické útoky v EÚ, cenzúra

brexit

 

RADEK „MYSTIC“ CHLUP

 

Alcest - Kodama - Francouzští post/blackgaze skupina Alcest se vrátila po rockovém albu Shelter s materiálem, který se může rovnat prvním dvěma počinům považovaným za kultovní. Kapela se prezentuje v dospělé formě a s až hitovými skladbami.

Arkona - Lunaris - Arkona je po změně zpěváka. Armagog bez nějakých informací kapelu opustil a tak nastal strach, jak bude nový matroš znít. Překvapující je zjištění, že Arkona nahrála album válcující i slavnější konkurenci. Velice mrazivý materiál s větším důrazem na atmosféru a rozmáchlost.

Sylvaine - Wistful - nečekal jsem, že tahle norská víla vydá album, které bude šlapat na paty špičce žánru post - rock/sheogaze/Post - black. Po Alcest nejsilnější deska se slůvkem post.

Bethlehem - Bethlehem - Němečtí experimentátoři jsou po změně za mikrofonem, nyní jejich sestavu doplnila Onielar z Darkened Nocturn Slaughtercult. Díky této víle smrti se kapela konečně navrátila po svém elektronickém období k black metau, ale pozor, black metalu vymykajícímu se této škatulce. S klidem bych tento materiál mohl označit jako psycho black metal.

Krater - Urere - Z Německa se zrodila bestiální temnota a zlá špína v podobě Urere, alba od mladé party slyšíc na jméno Krater. Po poslechu této desky vám v mozku opravdu zůstane jen kráter. Velký důraz na agresi, jdoucí ruku v ruce s black metalovým fanatismem a chladnou atmosféru. To nejdůležitější však je to, že kapela poskládala dohromady nejsilnější skladby, jaké kdy napsala a dospěla.

Ellende - TodBringer - Rakouští post-depressive black metalisté Ellende nahráli desku, kterou není třeba více komentovat. V rámci žánru nevyšlo letos lepšího alba a dlouho možná nevyjde. Kapela smetla ze stolu jak svou starší tvorbu, tak žánrové kolegy.

Khonsu - The Xun Protecrtorate - Norský projekt jednoho jediného člověka, tedy S. Grønbecha. Projekt úzce spjatý s klasikou Keep of Kalessin. A proč tohle album? Nečekal jsem, že tento šílenec se svými hosty zplodí album, které překoná jinak dokonalý debut a předloží i na dnešní poměry naprosto svojskou hudbu, bořící mantinely black metalu, posouvajíc je k hranicím industrialu a hlavně k ještě větší progresi.

Entropia - Ufonaut - Totální podivnost a dokonalost v jednom. Post - black metalové šílenství se sludge syrovostí v jednom….a ty bicí jsou slast pro uši.

Bifröst - Mana Ewah - Matthias přenesl do nového alba těhle pagan metalistů něco ze své hlavní kapely - harakiri for the Sky. Proto zní novinka Bifröst tvrději, vážněji a agresivněji. Riffy jako vystřižené z novinky od Harakiri for the Sky jsou určitě ku prospěchu věci album je i velice energické a chytlavé. Vrchol od téhle kapely.

Harakiri for the Sky - III: Trauma - K tomuto albu jsem se dostával těžko. Nakonec si mě však podmanilo, leč ne vše je dokonalé, výsledný sound je velice působivý.

 

TOP alba z české scény

Torc - Tóny Annwnu - Originální mix black metalu a hardcoru ne každému sedne, mě však zaujal a zašlapal do země. Agresivní, energické i chytlavé a k zamyšlení.

Silva Nigra - Světlonoš - Neuvěřitelné, co tato smečka dokázala stvořit. Dílo plné zvrácené romantiky a majestátní temnoty.

Mallephyr - Assailing the Holy - na naše poměry vskutku originální dílo, konkurující kdejaké zahraniční kapele. Deska, která může otevřít kapele brány mimo naše hranice. Disharmonie,, techničnost a skvělé nápady, to je Assailing the Holy.

 

TOP 5 koncertů

KZOHH (Hell Fast Attack) - Set tohoto ukrajinského projektu považuji za to nejsilnější, co jsem kdy zažil. Jejich rituál plný smrti a morové nákazy šířící se areálem bral dech a celé vystoupení podpořil i déšť s chladným počasím. Prořídlý dav působil dojmem vymírajícího areálu, alespoň nějaký klad nízká účast fanoušků měla.

Kroda (Hell Fast Attack) - leč se názory na koncert různily, pro mě bylo vidět tuto opět ukrajinskou skvadru splněný sen, nic víc netřeba dodávat.

Ad Hominem - (Eternal Hate Fest) - Ad Hominem s novými písněmi z fošny Antitheist doslova vraždili. Předvedli lepší show, jak naposledy na festivalu Hell Fast Attack.

Ragnarok - Ragnarok se přes brněnskou Melodku prohnali jako severský vichr. Poctivý koncert s báječnou atmosférou. Old school jak řemen s kvalitním ozvučením tohoto klubu.

Horna - (Hell Fast Attack) - Opět se vracím k tomuto festivalu, i když jsem toho letos zažil více, zde jsem prožil ty nelepší koncerty, tak to prostě je. Horna patří k mým nejoblíbenějším bandám a svým výstupem celý festival smetla svým severským old school blackem. Kázání zkušených muzikantů sršících oheň a sýru. nezapomenu jak se ten jejich špinavý black šířil areálem, jako hladová zmije číhající na svou oběť.

 

Zklamání roku:

Saor - Guardians - Snaha o velkou atmosféru a snovost se proměnila v sladký kýč a prázdnou nudu. Je mi líto.

Psychoanut 4 - Neurasthenia - čekal jsem velké věci, dostal jsem průměrný materiál s neúnosnou délkou materiálu, tedy album, které je těžké doposlouchat vůbec za svou polovinu. Škoda.

Germ - Escape - Album silně ovlivněné Woods of Desolation a Austere, avantgardnější sound Germ byl odsunut do pozadí a tak tento Timův projekt ztrácí význam. Hlavně nedosahuje kvalit jeho tvorby a nabízí předlouhé a pořád se opakující pasáže s nic moc motivy. Atmosféra mnou také neprochází tak, jako u jeho ostatních alb.

Death Fetishist - Clandestine Sacrament - Sestava zkušených hudebníků, samá chvála. mě však zasáhl pouze plochý zvuk a nic neříkající skladby bez špetky zla. Nevím, kde v této nahrávce někteří jedinci vycítili kvalitní black/doom plný disharmonií. Šeď.

 

RASŤO JURČO

 

Uplynulý rok sa niesol v znamení odnože metalovej, ktorú mám nesmierne rád, pretože je úzko spätá s mojim hudobným detstvom. Niežeby ostatné žánre nepriniesli množstvo kvalitnej muziky, ale predsa len – THRASH METAL kraľoval. Na tom samotnom by nebolo nič až také zázračné, keby sa o pomyselný trón „neporuvalo“ hneď niekoľko kapiel, ktoré stáli pri zrode daného štýlu. Nie všetky sa v mojej desiatke objavia, ale srdce mi bije pre každú z nich rovnako. Čo sa týka rebríčku samotného, čísla nie sú jadnoznačne smerodatné. Toľko krátky úvod a prejdem k meritu veci.....

10. EXUMER – The Raging Tides  (thrash metal) Nemecko

Bola to vlastne hneď prvá vec, ktorá ma v minulom roku skutočne očarila. Už vtedy som vedel, že návrat týchto nemeckých thrasherov bude jeden z vrcholov roka. Nemýlil som sa. Medzi oči dostávam pravidelne, keď si album pustím.

9. ECHELON – The Brimstone Aggrandizement  (death metal) Medzinárodný projekt

V úplnom závere roku ma do zadnice nakopal projekt hviezdny, ak sa tak môžem vyjadriť. Dave Ingram hlasivky nešetrí, veď kedy šetril. Rogga Johansson je meno, ktoré je samé o sebe zárukou kvality. A ešte tu dnes zaznie.

8. GRAND MAGUS – Sword Songs  (heavy metal) Švédsko

Aj keď predošlé dva albumy mi prídu lepšie, v zmysle melodickej chytľavosti, májová novinka tejto švédskej trojice ma dostala viac. Chcelo to viac posluchov a „piesne mečov“ idú do krvi priam ako živá voda.

7. KURSK – Zero  (doom metal) Fínsko

Vyhýbal som sa tejto kapele. A až teraz som pochopil, že intuícia mi našepkávala dobre. Nemal som to počuť. Je to ako droga. Pravidelne si ju aplikujem a je mi krásne. A tá ruština, mňam.

6. WITHERSCAPE – The Northern Sanctuary  (progres Swano metal) Švédsko

DAN SWANO.....takto by v podstate mohla znieť plnohodnotná recenzia, alebo sa pletiem priatelia? Viem, že nie. Napriek tomu dodám, že aj keď som čakal skvost, očakávania boli niekoľkonásobne prekonané. Toľko emócií, melódií, letmej brutality v jednej trištvrte hodinke........Danov progres je až neopísateľný. A jeho pravá ruka v projekte Ragnar Widerberg všetko správne muzikantsky okorenila.

5. ASPHYX – Incoming Death  (death metal) Holandsko

Najprv ma rozsekali v lete na Gothoome živým, bezprostredným vystúpením aby ma potom v septembri novým albumom nastrúhali na drobno. Holanďania ukazujú mládeži death metalovej, ako sa ide priamo na vec.

4. GOTSU TOTSU KOTSU – Where Wariors Once Dreamed A Dream  (death metal) Japonsko

Cez hodinu trvajúce sekanie katanou v masakrálnom rytme neustávajúcom. Basa žije svojím životom a spev....SPEV, ten otvára nové, ešte brutálnejšie obzory......Japonské trio ma dostalo na prvé počutie a nepúšťa.

3. SUICIDAL TENDENCIES – World Gone Mad  (crossover) USA

Skepsa vo mne hlodala aj napriek avizovanému príchodu Davea Lombarda za bicie. Veď posledná tvorba ST bola slabšia ako podpriemerná. Ale aká radosť (a to doslova, veď radosť z celého albumu kričí na plné hrdlo) zavládla hneď pri prvom tóne, to sa ťažko opisuje. Hneď som začal poskakovať a tlieskať ako Ozzy. Ďaľší minuloročný vydarený návrat.

2. AVATAR – Feathers & Flesh  (melodic death crossover) Švédsko

Švédom som skočil na „špek“ ako sa hovorí. Je to záležitosť, ktorej vládnu melódie, niekto by povedal, že komerčnosť panuje. No ja tam počujem najmä pestrosť, nadhľad, kapela sa nebojí experimentov, čo dokázali aj na predošlých albumoch.

1. TESTAMENT – Brotherhood of the Snake  (thrash metal) USA

Tých očakávaní minulý rok bolo veľa. Nesklamal nikto. Nesklamal DESTRUCTION, SODOM, ba ani METALLICA (v mojich očiach aj ušiach). Ale na trón a to nielen v rámci žánru zasadli TESTAMENT. Komplexný, vyšperkovaný, po každej stránke VYMAKANÝ album.

                                

SK/CZ

3. FEEL A CURSE – Shadows In Mind  (death metal)

Kapela pochádza z môjho rodného mesta, no nie preto má miesto v mojej topke. Hrajú presne TEN death metal, ktorý mám rád. Rytmický, melódiou pretkaný, razantný a čo je dôležité, neopočúvaný. Rozhodne je tu potenciál, o ktorom viem, že sa rozvíja.

2. DEBUSTROL – Válka  (thrash metal)

Keď sa thrashu darí vo svete, tak aj u nás. Hoši z Mladej Boleslavi oslávili minulý rok tridsiatku a dali si, ale predovšetkým nám darček v podobe ako inak masakrálnej muziky, akou sa prezentovali vo svojich začiatkoch. Za mňa osobne veľké ĎAKUJEM.

1. RAMCHAT -  Atrana  (black, pagan metal)

Žánrové ocejchovanie kapely je takto oficiálne uvádzané, ale ja to vidím trochu inak. RAMCHAT je pre mňa jednoducho metal s hlbokým odkazom. Počujem tam death, v sólach thrash a to pohanstvo.....nuž to vidím ako len tú dnešnú populárnu nálepku.

 

 NAŽIVO

1. GOTHOOM OPEN AIR    21.7. - 13. 7. 2016   Ostrý Grúň

Bol to môj druhý ročník, ale už som sa cítil ako doma, ako medzi najlepšími známymi. Výborné kapely, atmosféra hustá, priateľská (to je slabé slovo), teším sa na ďalší ročník.

2. DORO, Spitfire        3. 12. 2016       Bratislava – MMC

Vidieť metalovú kráľovnú je myslím si povinnosť pre každého metalistu. Ja som si po roku túto udalosť zopakoval a viem, že ak bude príležitosť zase, určite si ju nenechám ujsť. Napriek vynaloženej energii počas koncertu som odchádzal plný energie vnútornej. To preto, lebo tú energiu mi svojím srdečným vystúpením dodala sama KRÁĽOVNA.

3. SPOMIENKA NA LEMMYHO – ACID FORCE, MIDNIGHTSCREAM, EUFORY    28. 12. 2016      Banská Bystrica – TARTAROS

Záver roka som nemohol prežiť lepšie. Tri slovenské kapely si nacvičili skladby z repertoáru nesmrteľných MOTORHEAD. A musím povedať že pocta, ktorú svojim prekopaním tejto legendy skupiny vzdali bola na výbornej úrovni. Organizátor už avizoval, že sa z toho stane tradícia, tak zas o rok.

4. RAGE, Monument, Darker Half, Eufory      18. 11. 2016    MARTIN  KD Záturčie

Napriek nižšej návštevnosti nám kapely predviedli skvelú show. Headlineri ma nesklamali (veď som to ani nečakal). Zahrali prierez celou tvorbou a napriek tomu, že sú spolu v tejto novej zostave krátko, pôsobili akoby sa na tom pódiu spolu hrávali od detstva. Hlasivky si zase raz odniesli moju vášeň pre metal.

5. ATTACK OF COURSE no.2 – BRUTE, SUBURBAN TERRORIST, FEEL A CURSE (krst CD Shadows In Mind), LOS COCOTOS      23. 4. 2016    Liptovský Mikuláš

Tak tu vám poviem len NÁAAAAAAAAAAREEEEEEEEEEEEZZZZZZZZZZ, od začiatku do konca v kotli......

 

RICHARD SELIX

 

Top zahraničí: 

Deathspell Omega - The Synarchy of Molten Bones - Bohové francouzského chaotického black metalu se konečně vytasili s dalším dlouhohrajícím albem a opět ukázali, jak se to má vlastně hrát. Půlhodinka naprostého chaosu, ale hlavně vynikající hráčského umu. DsO nemají konkurenci a jejich počínání je zdviženým prostředníčkem komerční hudbě.

Altarage - Nihl - Tato nově vzniklá španělská akvizice svojí hudbou vzdává hold veličinám, jakými jsou třeba australští Portal. Neuvěřitelná obhroublost a totální nátlak za pomoci kytarové hradby. Nic pro slabé jedince, avšak pokud to skousnete, budete odměněni.

Oranssi Pazuzu - Värähtelijä - Finští psychedelici pravděpodobně neumí vydat špatné album. Je to opět jízda skrze kosmos plná všemožných ruchů a vesmírných vjemů. Výborně.

Megadeth - Dystopia - I přes to, že se orientuji spíše v undegroundových vodách, novinka Megadeth je pro mě příjemným překvapením. Po nepovedeném "Super Collider" a ničím nevyčnívajícím "Th1rt3n" Mustaine obměnil sestavu a zdá se, že to byl správný krok. Svěží a hlavně opět pořádně Megadeth.

Grave Miasma - Endless Pilgrimage - Grave Miasma jsou na poli death metalu sice novou akvizcí, avšak na tom vůbec nezáleží. Na albu "Odori Sepulcrorum" předvedli dávku hnusu zaobaleném v blackovém hávu a dle nového EP "Endles Pilgrimage" v tom nehodlají polevovat. Víc takových kapel, výborně.

Hexvessel - When We Are Death - Jestliže je libo sedmdesátkově laděného folk/rocku, tak s Hexvessel vedle nešlápnete. "When We Are Death" je cestou do minulosti, avšak okořeněnou o pěknou porci halucinogenních houbiček, hehe.

Darkestrah - Turan - Darkestrah jsou původně black metalovou formací pocházející z Kyrgyzstánu, avšak dnes už sídlící v Německu. Nicméně díky svým kořenům dokáží svůj black metal okořenit pořádnou dávkou orientálních vlivů a skvělé atmosféry. Předchozí album sice překonání rozhodně není, ale i tak dávám pálec nahoru.

Inquisition - Bloodshed Across the Empyrian Altar Beyond the Celestial Zenith - Nesvatá inkviziční dvojice Dagon, Incubus je na poli black metalu již zavedenou formací. S novým albem jen potvrzují svoji kvalitu. Naprosto jedinečná hudba na kterou nedám dopustit.

Ash Borer - The Irrepassable Gate - Nepřístupně a velice zle znějící atmo/black z rukou amerických Ash Borer je velkou výjimkou na poli zasněně znějícího atmo/blacku. Slyším ozvěny "Svartidaudi", či riffování polské "Mgly". Jistou dobu jsem tuto nahrávku protáčel dosti fanaticky a věřím, že u vás tomu tak bude, či bylo také.

Krallice - Prelapsarian - Technicky Avantgardní black metal z USA. Krallice mi evokuje francouzskou chaotickou scénu, ale také mathcore, či technický death metal slovutných Gorguts. Proklatě těžká matematická rovnice pro všechny intelektuály.

 

TOP SK/CZ :
Mallephyr - Assailing the Holy - Naprostá jistota v českém rybníčku. Bylo to očekáváno a očekávání to také splnilo. Koneckonců veškeré své pocity jsem shrnul v recenzi.

 

TOP KONCERTY :

MGLA - Brutal Assault
Satyricon - Brutal Assault
Wormlust/Mannveira - Praha
Oranssi Pazuzu - Praha

Svartidaudi - Praha
Misery Index - Praha

 

PŘEKVAPENÍ :
Nová alba Deathspell Omega a Antaeus

 

SLÁVKA „ABSINTHIA“ VIRDZEKOVÁ

 

TOP Albumy: [v abecednom poradí]

ALCEST – Kodama (zasnení Francúzi, ktorých tvorba poslucháča unáša do filozofických, introverných myšlienok)

BETHLEHEM - Bethlehem (pre mňa nová kapela a objav roka; atmosferický black metal s nemeckými textami, nechýbajú klávesy a precítené, zúfalé škreky)

BORKNAGAR – Winter Thrice (Vikingovia, ktorých hudba vo mne evokuje mrazivú, ale krásnu nórsku prírodu)

COLDWORLD - Autumn (dlho očakávaný depressive blackový album, ktorý rozhodne nesklamal; kvalita zvuku sa v porovnaní s predošlým albumom zlepšila)

HARAKIRI FOR THE SKY - III: Trauma (tretí album Rakúšanov, je potrebné ho vypočuť viackrát a potom sa z neho stane závislosť)

IN THE WOODS... – Pure (náladotvorné melódie s prevažne čistými vokálmi sa dokonale hodia na osamelú jesennú prechádzku lesmi)

KATATONIA – The Fall Of Hearts (melancholický progresívny metal, z albumu sa mi dostala pod kožu najmä "Old Heart Falls")

MOONSORROW – Jumalten Aika (veľmi vydarený pagan black metalový album s chytľavými folkovými melódiami)

THE FORESHADOWING – Seven Heads Ten Horns (gothic/doomeri a ich apokalyptická vízia dnešného sveta ako mystického Babylonu)

WARDRUNA – Runaljod - Ragnarok (posledná časť trilógie s cieľom zhudobniť význam rún starého Futharku)

 

TOP Cz/Sk: [v abecednom poradí]

SELF-HATRED - Theia (pomerne nová kapela v českom doom metale, ktorá má rozhodne čo povedať; album vyšiel pod Solitude Productions)

SOMNUS AETERNUS - Exulansis (Moravský death/doom, miestami až melodic black, nechýbajú klávesy ani extrémne vokály)

XIII. STOLETÍ – Intacto (po dlhšom čase opäť prichádzajú s novým albumom a samozrejme nechýbajú mystické texty a temný hlas Petra Štěpána)

 

TOP Eventy: [v dátumovom poradí]

NARGAROTH | Bratislava – Randal Club

SÓLSTAFIR | Praha - Palác Akropolis

OCTOBER TIDE | Praha – Modrá Vopice

KATATONIA| Viedeň – Arena Wien

ALCEST | Praha - Palác Akropolis

 

TOMÁŠ ŠVONAVEC

 

Vybrať 10 najlepších albumov z plejády cca 130+ albumov, ktoré som tento rok zachytil, je ako snažiť sa balansovať na malíčku ľavej ruky, pričom nohami skladáte biciu súpravu Mikeovi Manginnimu, alebo rovno hráte nohami free jazz. A výsledok je žiaľ rovnaký, neúplný a skreslený, ale tak teda, aspoň desať kúskov:

David Bowie - Blackstar - Jeden z najtemnejších albumov roku 2016 nemá zhodou okolností s metalom nič spoločné, ale o to väčšie uznanie mu patrí. Nádherná, ponurá a progresívna nahrávka, ktorá vyráža dych.

Radiohead - A Moon Shaped Pool - opäť viac rockovo ladená, ale výnimočná nahrávka od vždy spoľahlivých alternatívcov z Británie.

Justin Hurwitz - La La Land - Justin Hurwitz opäť raz spojil sily s režisérom Damienom Chazellom aby znovu priniesli osvetu jazzovému žánru, ako v ich predchádzajúcom projekte Whiplash. Tentokrát vsadili na romantickejšiu a spevavejšiu notu. Bez akéhokoľvek pátosu či gýču vytvorili jednu z najzaujímavejších audio-vizuálnych produkcií tohto roku, ktorá vás chytí za srdce.

Meshuggah - The Violent Sleep of Reason - Nový album dokázal zvukom zmiesť všetko, čo mu stojí v ceste. Kapele sa podarilo docieliť ohromný a celistvý zvuk plný vitality a naturalizmu.

The Dillinger Escape Plan - Dissociation - pravdepodobne posledný album na dobu , kapela sa rozhodla po vydaní na neurčito prerušiť činnosť, avšak ešte predtým nám naservírovali úchvatný majstrovský kúsok, ktorý je ešte viac dimenzionálny ako ich predošlé počiny.

Animals as Leaders - The Madness of Many - opäť raz bezkonkurenčná virtuozita všetkých zúčastnených, kapela stále hľadá možnosti, kam posunúť techniky a rytmiky svojej hudby a aj po štvrtom albume stále dokáže príjemne prekvapiť.

Gojira - Magma - trpiaci umelec je kvalitný umelec, písal som to už v recenzii na tento album a môžem to len zopakovať, podobne ako Bowie vyššie, zúčastnení umelci prechádzali ťažkým obdobím a stvorili klenot.

The Black Queen - Fever Daydream - Dillinger síce končia svoje účinkovanie, ale každý z členov sa venuje vlastným projektom. Tento projekt speváka Puciata je jednoducho úžasné nemetalové počúvanie, ktoré neomrzí.

The Zenith Passage - Solipsist - Technický death metal mal nejedno zastúpenie v tomto roku, ale tento konkrétny album mi prirástol k srdcu najviac, určené pre všetkých fanúšikov The Faceless.

The Dear Hunter - Act V: Hymns With The Devil In Confessional - táto kapela patrí k tomu najoriginálnejšiemu čo môžete nájsť na súčasnej progresívno rockovej scéne a ich už siedmy počin to naďalej potvrdzuje.

 

CZ/SK:
Psychic - Synesthesia
Poetry in Telegrams - Melancholy

DVD/Blu ray: 

King Crimson - Radical Action (to unseat the hold of monkey mind)
Leprous - Live at Rockefeller Music Hall

Koncerty:

King Crimson
Adrian Belew
Lizzard
Agent Fresco
Gorguts
Dysrhytmia
Nile

-------------------------------------------------

Ako teda naša redakcia vidí rok 2016? Najlepšie sa umiestnili nové albumy BORKNAGAR, KATATONIA a MEGADETH, nasledované trojicou TESTAMENT, ALCEST a HARAKIRI FORTHE SKY. Čo sa týka domácich albumov, najviac zaujali českí MALLEPHYR. 

Najlepšou live udalosťou roka 2016 bol BRUTAL ASSAULT, čo sa týka samostatných koncertov, vedie IRON MAIDEN, ktorí sa nám počas minulého roka predstavili v Žiline aj Prahe. Aj počas tohto roka sa skutočne máme na čo tešiť, zoznam očakávaných vydaní je už teraz veľmi pestrý! 

Informácie o článku

Uverejnené: 2017-01-12 23:19:59

Prečítané: 5879x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie