ABORTED - TerrorVision

ABORTED - TerrorVision

Belgická úderka ABORTED pridala ďalší kúsok do svojej bohatej zbierky albumov. Kapela bola založená v roku 1995 a "TerrorVision" je už desiatym dlhohrajúcim albumom v poradí. Kedže death metal je môjmu srdcu najbližší, recenzovanie ich posledného počinu som si nemohol nechať ujsť. Posledné roky do nás kapela sype jednu pecku za druhou, napríklad v roku 2016 EP "Termination Redux" a dvojalbum "Retrogore", v roku 2017 na preklenutie čakania zase EP "Bathos" a singel "Squalor Opera". Poďme sa teda bližšie pozrieť na “TerrorVison”.

Už krátke, takmer minútové intro, dosť veľa napovie a podľa mňa presne vystihuje celý album. Kým predošlé albumy ABORTED som považoval za čisto tanečné veci určené na poriadny “mosh” a headbang, tento album má okrem týchto vecí ešte niečo naviac. Má totižto svoju dušu. Síce pochmúrnu a veľmi temnú, ale je tam. Či už vám tento album evokuje nejakú našu nepeknú verziu budúcnosti, známu aj ako “Postapo”, alebo klasické “Inferno”, pôsobí na emócie veľmi silne a to je svojim spôsobom veľmi sexi.
Kedže na nejaké tie emócie potrebujete určitú melodiku a miešať melodiku s death metalom nemusí dopadnúť vždy najlepšie, sám som prekvapený ako to ABORTED zvládli. Samozrejme o ich technickom nadaní nemôže byť ani pochýb, všetci aktéri ovládajú svoje nástroje dokonale. S gitarovými finesami sa tu až tak nepreháňa, za to riffy som vyskladané veľmi pekne. Všetko je však podriadené celkovej súhre alebo lepšie povedané celkovému výsledku a ten je maximálne uspokojivý. Nie sú to len naskladané riffy jeden za druhým, na kompozíciu skladieb bol kladený obrovský dôraz a to sa odráža aj na výslednom feelingu zo skladieb. Blastbeaty samozrejme nechýbajú, no hudobníci neváhajú aj spomaliť a podtrhnúť celkovú pochmúrnu atmosféru nejakými vybrnkávačkami a vyhrávkami. Sem-tam sa mihne aj nejaké to sólo, ale naozaj sa s tým nepreháňa a teda nepôsobí to nejak rušivo.
Ešte by som vypichol jednu podstatnú časť, ktorá sa na ABORTED obzvlášť páči, a to sú bicie. Pán bubeník šlape stále na plný plyn, strojovo presne a nekompromisne. Samozrejme musím spomenúť aj brutálny growling, povestný pre speváka “Svencha”, ktorý len podtrhuje atmosféru celého albumu.  

ABORTED namiešali skvelý koktejl poctivého death metalu s tónmi pochmúrnej melodiky a výsledok stojí za to. Tento album odporúčam všetkým fanúšikom death metalu, či už máte radi tvrdšie brutal veci, alebo tie melodickejšie, ”TerrorVision” uspokojí obe skupiny.

8,5 / 10

Tracklist

01. Lasciate ogne speranza
02. TerrorVision
03. Farewell to the Flesh
04. Vespertine Decay
05. Squalor Opera
06. Visceral Despondency
07. Deep Red
08. Exquisite Covinous Drama
09. Altro inferno
10. A Whore d'Oeuvre Macabre
11. The Final Absolution

Zostava

Sven "Svencho" de Caluwé - vokály
Mendel bij de Leij - gitary
Ian Jekelis - gitary
Stefano Franceschini - basa
Ken Bedene - bicie

Informácie o albume

Žáner: Brutal Death Metal/Grindcore

Dátum vydania: 21.9.2018

Typ: CD

Dĺžka: 45:02

Vydavateľstvo: Century Media Records

Webová stránka: http://www.goremageddon.be

Krajina: Belgicko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2018-11-02 00:00:00

Prečítané: 1160x

Autor: Michal Kmeť

Michal Kmeť

Názory redakcie

Chýba názor redakcie