BORKNAGAR - Fall

BORKNAGAR - Fall

Pred tridsiatimi rokmi Øystein Garnes Brun založil projekt s názvom BORKNAGAR. Na rovnomennom debutovom albume sa nám predstavila z dnešného pohľadu hviezdna zostava hudobníkov z kapiel ULVER, ENSLAVED a GORGOROTH. Táto nahrávka je v diskografii skupiny veľmi špecifická a mnohí ju dodnes považujú za ich vrchol. Je to surový a mimoriadne chladný black so špecifickým zvukom.

Na ďalších albumoch sa skupina rozhodla experimentovať s výraznejšou melodikou a miestami aj avantgardou. Bol to veľmi zaujímavý proces, aj keď nie vždy to dopadlo ideálne. V posledných rokoch sa ale skupina štýlovo usadila a začala viac pracovať na výraznosti svojich kompozícií. To je samozrejme úplne v poriadku a na albumoch "Winter Thrice" a "True North" nájdete množstvo vydarených a veľmi výrazných hitov.
 


 

Na novinke "Fall" BORKNAGAR v tejto snahe pokračujú, no z môjho pohľadu nedosiahli tak výrazný výsledok. Zároveň to ale nie je žiadny nepodarok a formálne tu všetko funguje ako má. Tradične tu mixujú ráznejšie black metalové pasáže s melodickými pompéznymi hymnami. Toto je rokmi osvedčený recept, na ktorý majú svoju licenciu. K tomu nesmú chýbať výrazné spevácke duety, v ktorých sa mieša niekoľko speváckych techník. Od blackového screamu až po výrazné čisté spevy. O tie sa starajú dvaja vyzretí speváci Simen Hestnæs a Lars A. Nedland. Ich spevácke výkony treba opäť pochváliť a mať čo i len jedného takto vyprofilovaného speváka v kapele je dar na nezaplatenie.

Gitarové party sú takisto pestré od jemných neskreslených pasáží, cez retro rockové výlety až po surové black metalové víchrice. Rytmika je podobne pestrá a nudiť sa pri nej nebudete. K tomu si pridajte decentné atmosferické syntezátory v podaní už spomínaného Larsa A. Nedlanda. Jednotlivé skladby majú typické štruktúry, v ktorých sa miesi severský chlad a hymnické pompézne melódie. Dokonca sa miestami vyplavujú aj decentné experimenty, no na ich pomery sú trocha nesmelé. A to je presne problém tejto nahrávky. Všetko tu ide podľa osvedčenej receptúry a trocha mi chýba moment prekvapenia. A keď sa teda rozhodli pre vyšliapané chodníčky, čakal by som aspoň výraznejšie piesne, ktoré sa vám zaryjú do pamäte. A k tomu majú takmer všetky piesne našliapnuté, no niečo im chýba. Pokiaľ to však bude váš prvý kontakt s tvorbou BORKNAGAR, verím, že budete nadšení.
 


 

Ja však ich hudbu sledujem od ich debutového albumu a práve preto som k nim viac kritický. Z novinky by som asi vypichol dve skladby a to "Nordic Anthem" a "Moon". Mimochodom kapela to zrejme cíti podobne, keďže k nim natočila aj videoklipy. Z môjho pohľadu však nedosahujú také kvality, ako niektoré hity z ich predošlej nahrávky "True North". Za všetky spomeniem dve skladby "Up North" a "Voices". Pri nich mi nevadí ani štýlová stagnácia, aj keď "Voices" je pomerne experimentálna skladba.

Nový album "Fall" je remeselne kvalitná nahrávka, na ktorej BORKNAGAR potvrdzujú svoje kvality. Verím že množstvo skalných fanúšikov nesklame a môže osloviť aj nových poslucháčov. Z môjho pohľadu však neprekročila tieň ich predošlých dvoch diel.

8 / 10

Tracklist

1. Summits
2. Nordic Anthem
3. Afar
4. Moon
5. Stars Ablaze
6. Unraveling
7. The Wild Lingers
8. Northward

Zostava

Øystein G. Brun - gitary
ICS Vortex - basa, spev
Lars A. Nedland - klávey, spev
Bjørn Dugstad Rønnow - bicie
Jostein Thomassen - gitara

Informácie o albume

Žáner: Progressive Black Metal

Dátum vydania: 23.02.2024

Typ: CD, LP

Dĺžka: 54:22

Vydavateľstvo: Century Media

Webová stránka: http://www.borknagar.com

Krajina: Nórsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2024-03-16 18:58:46

Prečítané: 196x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie