BRUTE - Henchmen

BRUTE - Henchmen

Tento rok praje svetovému, ale aj slovenskému death metalu a ja sa postupne bližšie pozriem na pár najdôležitejších noviniek tohto roku. Po rozpytvaní “The Old Cemetery Stories” od martinských BLOODCUT sa teraz presunieme na východ, kde vznikol tretí album death metalistov BRUTE.

Toto dielo sa volá “Henchmen” a ponúka okrem krátkeho intra sedem nadupaných songov v rozmedzí od štyroch po skoro šesť minút. Ešte spomeniem celkový čas okolo 35 minút, tipnite si, koľko sa do tohto času zmestí hudobných myšlienok a nápadov. BRUTE totižto namixovali všetky možné death metalové ingrediencie a skombinovali ich do jedného solídneho celku. Album prekypuje kreativitou a naozaj prekvapivo dobre mieša či už pomalšie pasáže plné melodických gitár s divokou brutal death režbou. Ja ako fanúšik rýchlejších sypačiek som si určite prišiel na svoje, naozaj o ne vôbec nie je núdza. Hlavnou devízou “Henchmena” je ale určite kompozícia skladieb a gitarové majstrovstvo gitaristu Števa, ktorý svoj nástroj ovláda naozaj dokonale. Riffy sú poskladané veľmi pekne, mnohé sú inšpirované starou školou a nechýbajú rôzne vyhrávky a krkolomné finesy.

Hneď úvod druhej skladby “Mutual Punishment” mi pripomenul kultový album “Oppressed Reality” od českých POPPY SEED GRINDER. Pestrá škála gitarových riffov je perfektne dopĺňaná hutnou basou, s ktorou si druhý člen BRUTE Rado naozaj rozumie. Album nenudí, dá sa počúvať dookola a je v ňom stále čo objavovať. Bicie sú naklepané hosťujúcim Jirkom Zajícom (AHUMADO GRANUJO, HEAVING EARTH) a nie je sa načo sťažovať, Jirka odvádza výbornú robotu. O spev sa postaral Fetus (tiež gitarista u PERVERSITY), ktorý dáva celý album hrubý hrdelný growling, bez nejakých väčších vybočení, čo ale nie je na škodu.

Za jedinú slabinu albumu považujem nie zrovna najkvalitnejší zvuk, ktorý sa síce hodí k old school death metalu, ale pre technickému prevedeniu death metalu od BRUTE by sa určite viac hodil modernejší zvuk z profi štúdia. Samozrejme toto je otázka financií, ale ak sa chceme porovnávať so svetom, tak jednoducho budeme musieť produkovať kvalitnejšie nahrávky.

“Henchmen” od BRUTE naozaj prekvapil svojou rozmanitosťou, kreativitou, melódiami aj zmenami temp. Kombinácia technických riffov a brutálnych sypačiek z neho u mňa robí adepta na slovenský death metalový album roku. Odporúčam všetkým fanúšikom smrtiaceho kovu, “Henchmen” je dôkazom, že aj slovenská scéna má čo ponúknuť.

8 / 10

Tracklist

1. The Last Feelings
2. Mutual Punishment
3. Severe Zeal
4. Walls of Purple Hue
5. Lifeless Torsos
6. Three Days
7. Dark Horizons
8. The Downhearthness

Zostava

Martin „Fetus“ Calko – vokály
Štefan „Steve“ Tokár – gitary
Radoslav Michalko – basgitara
Jirka Zajíc – bicie

Informácie o albume

Žáner: Death Metal

Dátum vydania: 17.03.2017

Typ: CD

Dĺžka: 35:28

Vydavateľstvo: Slovak Metal Army

Webová stránka: https://www.facebook.com/brute.esdm/

Krajina: Slovensko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2017-10-03 22:00:00

Prečítané: 1494x

Autor: Michal Kmeť

Michal Kmeť

Názory redakcie

Chýba názor redakcie