CONTRASTIC - Mamun

CONTRASTIC - Mamun

Debutový album CONTRASTIC s maľovanou vílou na obale sa stal rokmi kultovou nahrávkou českej grindcorovej scény. Svojským spôsobom na ňom prepojili tento extrémny štýl s elektronickou hudbou. Kto mohol tušiť, že na jeho pokračovanie budeme čakať dlhé dve dekády. Niekedy v roku 2004 totiž ukončili svoju činnosť a tri štvrtiny súboru fungovali v kapele OPITZ. V roku 2013 sa CONTRASTIC vrátili na scénu, začali znova koncertovať a vydali splitko s našimi ATTACK OF RAGE. Po 2015 však prichádza opäť odmlka, ktorú prerušila nečakaná správa zo začiatku decembra.

Tá sa týkala avizovaného albumu "Mamun", ktorý mi už niekoľko dní rotuje v prehrávači. Zmena v aktuálnej tvorbe súboru sa čiastočne prejavila už na spomínanom splitku. Tú najviac pociťujem vo zvuku gitary a jeho previazaní s rytmickou sekciou. Tento osobitý štýl  mi vzdialene pripomína tvorbu pražských The SWITCH. Skladba "Tenkrát na severu" je v tomto smere ukážková. Oproti debutu majú gitary o niečo menšie skreslenie, čo je zaujímavý trend u grindcorovej kapely. No nestrácajú nič zo svojej dravosti a agresivity, možno práve naopak. Slabší distortion dáva totiž gitare výraznejšiu dynamiku a ozvláštňuje výsledný zvuk nahrávky. Tá je opäť poprepletaná rôznymi samplami a prvkami elektronickej hudby. Tentoraz nie sú tak výrazné ako na debute (možno s výnimkou záverečnej "Homoheresy") a samotnú hudbu skôr len dokresľujú. Sú viac zasadené do samotnej hudby a pôsobia o niečo vyzretejšie. Stále však znejú originálne a zaujímavým spôsobom manipulujú s atmosférou nahrávky. Tá sa nesie v zbesilých grindových tempách, ktoré sa striedajú s miestami až rockovými pasážami.Dynamiku nahrávky zvýrazňuje aj pestrý vokál. Spevák Putti strieda growl, hrdelný melodický spev a rôzne neľudské zvuky. Všetky tieto elementy dokopy tvoria 25-minutovú jazdu, ktorá vás nenechá v kľude. Výraznú zásluhu má na tom aj divoká a nápaditá rytmická sekcia, ktorá je chrbtovou kosťou celej kolekcie. Mimochodom, označiť túto nahrávku jediným žánrovým prívlastkom by bolo veľmi krátkozraké. Do necelej polhodiny sa im podarilo vtesnať nespočet hudobných nápadov, ktoré sa nedržia žiadnych žánrových pravidiel.

Pre mňa je "Mamun" jedna z najlepších nahrávok minulého roka. CONTRASTIC na nej dokazujú svoju jedinečnosť a hudobnú kreativitu, ktorú si na ich tvorbe cením asi najviac.

10 / 10

Tracklist

1. Na márách
2. Tarvas Maniacus
3. Mentální výtok
4. Tenkrát na serveru
5. Košile
6. Oni
7. Služebně starší Nacista
8. National razor
9. Homoheresy

Zostava

Putti - vokály
Pölü - gitary
Tofü - basa
Trisy - bicie

Informácie o albume

Žáner: Experimental Metal/Grindcore

Dátum vydania: 15.12.2020

Typ: CD

Dĺžka: 24:27

Vydavateľstvo: samovydanie

Webová stránka: http://www.contrastic.cz

Krajina: Česko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2021-01-12 11:57:15

Prečítané: 625x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie