CROWBAR - Zero and Below

CROWBAR - Zero and Below

Hudba americkej kapely CROWBAR je synonymom zarputilosti a neoblomnej žánrovej vyhranenosti voči okolitej metal / hc scéne. Na začiatku deväťdesiatych rokov sa v štáte New Orleans zdvihla vlna kapiel ako MELVINS, EYEHATEGOD či práve CROWBAR. Ich spoločným menovateľom bol mix doom metalu a hard coru, ktorú neskôr definovali ako slugde metal. Tento hudobný smer patril odjakživa k okrajovým žánrom tvrdej gitarovej hudby a napriek zvýšenému zájmu v posledných rokoch tam patrí dodnes. To ale partiu okolo Kirka Windsteina nikdy neodradilo.

Aktuálna novinka s názvom "Zero and Below" je typickou ukážkou ich tvorby so všetkým, čo k tomu patrí. Ich hudba má však svoje jemné výchylky, ktoré ju obohacujú. Z tohto pohľadu je prvá polovica nahrávky skôr tou povinnou jazdou, kde sú veci poskladané podľa tradičného receptu. Hneď úvodná skladba "The Fear That Binds You" je toho typickým príkladom. Hutné gitarové riffy, groovy tempo prechádzajúce do pomalších pasáží a Kirkov ťaživý vokál. O tom je CROWBAR. V druhej polovici nahrávky ale nájdeme jemné anomálie, ktoré spestrujú celú nahrávku. Napríklad piata "Denial of the Truth" je pomalá doomová skladba s veľmi ponurou atmosférou. Objavuje sa v nej zaujímavá pasáž bez gitár, melodický vokál a celkovo sa líši od úvodných piesní. Klipovka "Bleeding From Every Hole" je naopak veľmi svižná HC skladba, ktorá v závere nádherne spomalí a rozdrtí vás na prach.Zaujímavou je aj "It's Always Worth the Gain", ktorá začína pre skupinu atypickým gitarovým riffom. Následne sa prehupne do stoner pasáže, ktorá pripomína Kirkovo pôsobenie v allstar zoskupení DOWN. Absolútny vrchol nahrávky prichádza na jej úplny záver. Titulná skladba je tou najťaživejšou na celom albume. Nosný gitarový riff svojou štruktúrou jemne pripomína najväčší hit skupiny "Planets Collide", a to ultra pomalé tempo zbožňujem. Mimo iné skladba obsahuje zaujímavú akustickú pasáž, čo ju ozvláštňuje. Pri tejto skladbe sa smútok celého sveta prenesie na vaše plecia a vy cítite nekonečnú bezmocnosť. Koniec sa blíži a nádej melie z posledného. Takto má znieť záver albumu CROWBAR. Texty piesní sa zaoberajú témami ako strach z budúcnosti, hľadanie pravdy a smútok z diania okolo nás.  

CROWBAR nenatočili svoju najlepšiu nahrávku v kariére, to by som zavádzal. No ani výrazne nesklamali a skôr možno hovoriť o ich štandardnej kvalite.   

8 / 10

Tracklist

01. The Fear That Binds You
02. Her Evil Is Sacred
03. Confess To Nothing
04. Chemical Godz
05. Denial of The Truth
06. Bleeding From Every Hole
07. It's Always Worth The Gain
08. Crush Negativity
09. Reanimating a Lie
10. Zero and Below

Zostava

Kirk Windstein - vokály, gitara
Matthew Brunson - gitara
Shane Wesley - basa
Tommy Buckley - bicie

Informácie o albume

Žáner: Sludge Metal

Dátum vydania: 04.03.2022

Typ: CD, LP

Dĺžka: 42:43

Vydavateľstvo: MNRK Heavy

Webová stránka: http://www.crowbarnola.com

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2022-03-10 16:38:02

Prečítané: 411x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie