DYING PASSION - Skylor

DYING PASSION - Skylor

Moravskí DYING PASSION každou svojou nahrávkou prekračujú vlastný tieň a kvalitatívne pomaličky rastú. Na predošlých nahrávkach "Transient" a "Black threads" naznačili, akým smerom sa do budúcna chcú uberať. Jednak je to postupné vzďalovanie od metalových koreňov a príklon k experimentom s elektronickými prvkami. A tým nemyslím len vyslovene zvuky syntezátorov. Často sú to rôzne gitarové efekty, s ktorými Standa Jelínek čaruje na svojom nástroji. Toto smerovanie nie je ničím novým na scéne, stačí si spomenúť na tie najznámejšie mená doom metalovej scény.

A kam sa vlastne DYING PASSION za tých dvadsať sedem rokov doplavili? Aktuálne skupina produkuje príťažlivý mix atmosferického rocku, post-rocku a elektroniky s ukrytými prvkami metalu. Pokiaľ ide o doomové nálady sú tu čiastočne prítomné, pokiaľ ich budete chcieť vyloviť. Tie sa skôr ukrývajú v melancholických náladách, ktoré sú tu dominantné. Spomínaný posun cítim hlavne v skladateľskom ume, na ktorom kapela zapracovala. Všetko do seba krásne zapadá a neuveriteľne drží pokope. Bicie s basou tu rozohrali veľké divadlo, ktoré skvele dokresľujú ostatné nástroje.

Samostatnou kapitolou je spev Zuzany Jelínkovej. Jednak skvele pracuje s emóciami a hlavne jej sfarbenie hlasu je okamžite rozpoznateľné. To býva častým kameňom úrazu pri podobne ladených skupinách. Tu však nie je čo riešiť a mňa prekvapila najmä v nižšie položených tónoch. V nich som ju miestami nespoznával a táto poloha jej mimoriadne pristane.Veľká pochvala aj za zvuk nahrávky, ktorý je mimoriadne čitateľný! Každý nástroj, ako aj spev má svoje pevné miesto a vy si ich môžete hravo vyseparovať. Na tom má veľkú zásluhu Martin Peřina, ktorý mal na starosti mix a produkciu. Mastering nahrávky potom zabezpečil Jacob Hansen, ktorý vlastní v Dánsku štúdio Serious Entertainment. Keď si pozriete s kým všetkým tento pán spolupracoval, pochopíte prečo si ho vybrali. Celý album pojednáva o výletoch astronauta Skylora, ktorý preskúmava vesmír. Zároveň sa pozerá aj na našu planétu a nie je to veľmi optimistický pohľad. A presne tak na mňa pôsobí táto vydarená nahrávka.

Skladby DYING PASSION akoby putovali obrovským otvoreným priestorom, pričom vás vesmír zalieva krásnou snovou atmosférou. Zároveň tu však cítiť melanchóliu a smútok z toho, že sme sa ocitli nad priepasťou. Máme pásku na očiach a tvárime sa apaticky a nezúčastnene. Asi najtemnejšou a najtvrdšou skladbou je "Breakwater", ktorá ma baví asi najviac. Škoda, že kapela nepoužila viac podobných temných pasáží, pretože tie nádherne v okamihu menia atmosféru celej hudby. To však neznamená, že by tie ostatné nejako zaostávali. Len mi príde najpestrejšia a zároveň sa trocha odlišuje od ostatných.
 

promo fotka


DYING PASSION natočili svoj zatiaľ najvyzretejší album, ktorému nemám čo vytknúť. Vo všetkých smeroch si dali záležať na každom detaile a výsledok tomu aj zodpovedá.
(Jedným z nich je promo fotka kapely, ktorá je vážne top!)

9 / 10

Tracklist

01. Search
02. Aerosouls
03. In The Code
04. Shadowplay
05. Today
06. Skylor
07. Breakwater
08. On The Edge
09. Round and Round
10. Another Kind of Light
11. Breathe

Zostava

Zuzana Jelínková – spev
Stanislav Jelínek – gitara, klávesy, programming
Jan Stinka – basa, programming
Jan Kylar – bicie

Informácie o albume

Žáner: Atmospheric/Post-doom Rock

Dátum vydania: 22.2.2022

Typ: CD

Dĺžka: 52:56

Vydavateľstvo: Epidemie Records

Webová stránka: http://www.dyingpassion.com

Krajina: Česko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2022-04-06 18:16:46

Prečítané: 477x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie