HAZE OF SUMMER - Znoi

HAZE OF SUMMER - Znoi

Albumov vychádza také veľké množstvo, že aby (ma) kapela zaujala, tak musí byť niečím ich hudba naozaj výnimočná. Napríklad HAZE OF SUMMER sa s tým nepárajú a na albume použili akordeón. Teda to je jeden z mnohých nástrojov.

Debutový album sa volá Znoi a má žiaľ len 34 minút. Ak som spomenul akordeón, tak musím aj klávesy, klavír, rôzne elektronické vsuvky, violu a balalajku. Gitary, basa a bicie sú samozrejmosť. Celkovo päť hudobníkov sa podieľalo na tomto albume a priznám sa, že už na prvé počutie som bol prekvapený. HAZE OF SUMMER hrajú niečo v štýle veľmi melodického black metalu s občasnými odbočkami od heavy, death (najmä spev v druhej skladbe "April") cez takmer až pop až po rôzne elektronické vsuvky. Nie, toto nie je hudba pre ľudí, ktorí preferujú rúbanicu od začiatku do konca. Nachádzajú sa tu samozrejme aj takéto pasáže (napríklad začiatok "April" alebo záver "July"), ale celkovo je tu naozaj mix rôznych žánrov, pričom nosný je black metal. Skladby sa volajú celkom zvláštne - "Marec", "April" až po "August". Určite jednotlivé medzihry medzi songami niečo znamenajú, pretože veľakrát sú to akési rozhovory, kto vie po rusky, tak sa môže započúvať. Rusko?! No áno, HAZE OF SUMMER sú z Ruska. Spieva sa iba v tomto jazyku, nikdy som ho neovládal, texty teda neprečítam.

Ak by som mal niečo skritizovať, tak by to bol spev. Je síce dosť farebný, prípadne zborový avšak na môj vkus je mierne utopený medzi ostatnými nástrojmi, mohli ho troška dať do popredia. Nevadí, toto je ale jediná taká malá chybička krásy. Teda druhá je dĺžka albumu. Tých 34 minút utečie naozaj veľmi rýchlo a ja by som naozaj vydržal dlhšie. Inak len chvála. Tam kde by napr. "obyčajná" kapela použila gitarové sólo ako hlavnú zložku časti songu, ide HoS ďalej a do toho sa ozýva spev. Inde zase znie akordeón len tak mimochodom a do toho opäť spev, ako v skladbe "August". Na albume sa podieľal aj Sergey "Lazar" Atrashkevich z Arkony, ktorý hral na bicie a taktiež u neho v štúdiu prebehlo nahrávanie, mix a mastering.

Inak som nenašiel nič, čo by som ešte skritizoval. Možno ešte tie spomínané ruské rozhovory, naštastie ich nie je príliš veľa. V podstate len drobnosti, ktoré som si naozaj musel nájsť, lebo 10/10 nemôžem dať :) Naozaj hudba HAZE OF SUMMER pôsobí ako letný závan čerstvého vzduchu, ak máte radi hudbu, ktorá sa snaží objavovať nové horizonty a skĺbiť spolu aj netradičné nástroje, tak hudba týchto rusov je naozaj pre vás. Podstatnou ingredineciou je melodický black metal a tie ostatné zložky sú menované vyššie.

Ja som v HAZE OF SUMMER objavil opäť niečo nové, svieže, čerstvé a som veľmi spokojný. Komu sa páči napr. VIOLET COLD, tak toto by mohla byť ďalšia dobrá vec. Treba si primyslieť viac elektronických prvkov, akordeón, väčšiu priamočiarosť, pompéznosť a melodickosť. Lepšie každopádne 1x počuť ako 100x čítať. A kde ho teda nájdete? Na bandcampe skupiny (a kúpiť za naozaj ľudovú cenu) ale taktiež na ytb, SoundCloude alebo objednať fyzický nosič priamo od vydavateľa Soundage Productions.

9 / 10

Tracklist

1. March
2. April
3. May
4. June
5. July (Anno 2205)
6. August

Zostava

Nikita Druzhinin - spev, gitara, klávesy
Александр Клапцов - spev
Will Rise - spev
Rodion Lubensky - akordeón, klávesy
Dima Belf - basa

Informácie o albume

Žáner: melodický black metal

Dátum vydania: 17.3.2017

Typ: CD, Digital

Dĺžka: 34:00

Vydavateľstvo: Soundage Productions

Webová stránka: https://www.facebook.com/hazeofsummer/

Krajina: Rusko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2017-04-12 12:19:09

Prečítané: 1630x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie