IRON WALRUS - A Beast Within

IRON WALRUS - A Beast Within

 Hnusným, ťažkým a nepriestupným bahnom som ostal obklopený, romantická prechádzka lesom sa premenila na zlý sen. Všetky končatiny odmietajú poslušnosť, pohyb sa obmedzil na žmurknutie viečkom. Koniec je tu a nezostáva mi nič iné, len sa s tým zmieriť...

Sludge metal je štýl, ktorým sa v prudkej väčšine prípadov nedokážem prehrýzť, no aj v týchto sférach sa vie priplaziť album nadupaný, hodný posluchov viacnásobných. A tak sa mi do ucha dostal "A Beast Within" od nemeckej bandy IRON WALRUS. Je to ich tretí zárez na spráchnivenom pahýli a musím povedať, že rozhodne najlepší. Hovorím to s istotou preto, lebo som si vypočul aj predošlé dva, nakoľko ma tento aktuálny vskutku odrovnal. Je síce menej špinavý, ale tie gule priatelia, tie gule aké má!!!! A čo mi asi rezonuje najsilnejšie je, že sludge doom je tu v hojnej miere okorenený death metalom. A to najmä po vokálnej stránke, ktorá je výrazne mocná, drvivá, priam valcujúca. Hromový hlas speváka Aufiho nabáda k jednému zásadnému prirovnaniu a tým je Jan - Chris  de Koeijer z legendárnych GOREFEST. Kto pozná, (nepochybujem, že všetci) vie, čo ten HLAS dokáže. A keď je ešte obklopený mohutnými hradbami riffov, z ktorých na prvý pohľad (posluch) niet úniku, hudobný celok dostáva rozmer husto zalesneného pohoria. Jednotlivé kladby sú v zásade veľmi jednoduché, aj keď lepšie ich vystihne pojem "skromné". Okolo základného riffu sa obtáča nenáročný, no silno vibrujúci dej piesne. Ťaživé melódie sa pod kožu dostávajú s bolestivou ľahkosťou, miestami sú ako údery kladivom do hlavy, o ktoré však tá hlava prosí zas a znovu, až kým sa v nej tie melódie pohodlne neuvelebia. K slovu sa dostane, aj keď (opäť to slovo) skromne, aj gitarou vylúdené krátke sólo, ktoré sa objaví a zanikne skôr, ako ho stihnete zachytiť. A to sú práve momenty, keď sa cez husté sludge zalesnenie na povrch prederie kus klasického rockového svetla. 

"A Beast Within" mi dokázal nenáročne povedať, že nie všetko blato je také špinavé, ako sa zdá, že plaziť sa dá aj rýchlejšie a že v jedoduchosti sa síce nie vždy krása ukrýva, no na tomto albume to platí.

 

8 / 10

Tracklist

1. Crawling
2. Take Care
3. Abyssal
4. Control
5. No More Reason
6. Ghost
7. Fools
8. Drowning

Zostava

Der Schmidt - bass
Schnalli - drums
Ingo - guitars
Bene - guitars
Aufi - vocals

Informácie o albume

Žáner: Sludge/Doom

Dátum vydania: 15. 12. 2017

Typ: CD

Dĺžka: 34 : 35

Vydavateľstvo: Redfield Records

Webová stránka: http://iron-walrus.de/

Krajina: Nemecko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2018-01-23 00:52:29

Prečítané: 1168x

Autor: Rasťo Jurčo

Rasťo Jurčo

Názory redakcie

Chýba názor redakcie