KING DIAMOND - Them

KING DIAMOND - Them

„Pozrite, tá stará suka sa vrátila...“ - týmito slovami sa začína jeden z najúspešnejších (a podľa mňa najlepších) albumov KING DIAMONDa. Ako je už u Kinga zvykom, zachytáva ucelený príbeh... príbeh, ktorý by som deťom večer nerozprával... príbeh o zrade, smrti a zlých silách. Ale nepredbiehajme udalosti.

Chlapec menom King (zvláštna náhoda, že?) žije so svojou mamou a malou sestričkou Missy v starom dome, ktorý kedysi patril jeho starej matke, ktorá sa práve vrátila zo sanatória. Starena sa hneď od začiatku chová podozrivo. Po nociach sa zdanlivo sama so sebou rozpráva vo svojej izbe na poschodí. King sa rozhodne špehovať ju, je však odhalený. Babka ho zasvätí do tajov starého domu a zoznámi ho so svojimi neviditeľnými priateľmi. Spoločne organizujú posedenia „pri čaji“, počas ktorých pijú krv Kingovej matky. Nepohodlnej svedkyne Missy sa zbavia... spália ju v kuchynskom kozube. To konečne zlomí kúzlo, ktoré pútalo Kinga. Rozhodne sa pomstiť sa. Vyláka starenu von z prekliateho domu a zabije ju. Neskôr, keď príde polícia a doktor, je King prehlásený za vinníka a blázna a na 9 rokov ho zatvoria do rovnakého blázinca, v ktorom bola predtým jeho stará matka...
Toľko v skratke dej.

Technické spracovanie albumu nie je ničím výnimočné, ale na druhej strane ani neurazí. Staršie KING DIAMONDove albumy ako Abigail alebo Conspiracy sú na tom podobne, zmena prišla vlastne až s albumom The Graveyard, kde sme sa konečne dočkali podstatného zlepšenia vo zvuku. Podobne je to aj s inśtrumentálnou úrovňou. Riffy sú hutné, rýchle tak akurát (samozrejme nájdeme aj výnimky ako napríklad vypaľovačku Invisible Guests), bicie majstrovsky obíja a okopáva majster Dee a King si týmto dielom tiež hanbu neurobil - jeho zvrátená interpretácia hlasov babky a neviditeľných hostí vážne stojí za vypočutie si.Celkovo je Them pomerne nadčasový album (väčšinou to ľudia tvrdia o Abigail, ale podľa mňa je Them ovľa lepší) a dokáže zaujať aj dnes, 17 (to je už tak dávno?) rokov od svojho vydania. Zvlášť zaujímavá je verzia, ktorá obsahuje bonusy v podobe „epilógu“ The Phone Call a dvoch záznamov zo skúšobne. Them je proste správna voľba pre každého „Diamondistu“ (kúpte si ho pre lepšie svedomie) aj pre tých, ktorí majú tento žáner radi.

9 / 10

Tracklist

1. Out From the Asylum
2. Welcome Home
3. The Invisible Guests
4. Tea
5. Mother's Getting Weaker
6. Bye, Bye Missy
7. A Broken Spell
8. The Accusation Chair
9. "Them"
10. Twilight Symphony
11. Coming Home

remastrovaná verzia (1997):
12. Phone Call
13. The Invisible Guests (rehearsal)
14. Bye, Bye Missy (rehearsal)

Zostava

King Diamond – spev
Andy LaRocque – gitary
Pete Blakk – gitary
Hal Patino - basa
Mikkey Dee – bicie

Informácie o albume

Žáner: Epic Heavy Metal

Dátum vydania: 01.06.1988

Typ: CD, LP

Dĺžka: 41:14

Vydavateľstvo: Roadrunner Records

Webová stránka: http://www.kingdiamondcoven.com

Krajina: Dánsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2004-10-15 23:05:03

Prečítané: 3043x

Autor: Laco Rešovský

Laco Rešovský

Názory redakcie

Chýba názor redakcie