MEGADETH - Super Collider

MEGADETH - Super Collider

Ani sme sa nenazdali a na svete je nový, v poradí už štrnásty album amerických MEGADETH s charizmatickým frontmanom Daveom Mustaineom. Kapele akosi zachutilo vydávanie albumov každé dva roky, veď sa tak deje od roku 2007 a vlastne je to len návrat k niekdajšej produktivite z 80. a 90. rokov. Otázne je, či tým neutrpela kvalita na úkor kvantity. Album otvára pomerne rýchla a ostrá Kingmaker, ktorá je zároveň druhým singlom. Má v sebe všetky známe atribúty tejto kapely. Početnosť gitarových sól a rôznych technických pasáží tu nájdeme dostatok. Na úvod slušná jazda. Titulná singlovka Super Collider akoby vypadla z obdobia albumov Youthanasia a Cryptic Writings. Ústredná melódia je veľmi hravá a uvoľnená, všetko navyše znásobuje neskutočne chytľavý refrén, ktorý vám zaručene ešte dlho ostane v hlave. Už teraz sa dá povedať, že album je oproti predchodcovi Th1rt3en menej temný a skôr sa stavilo na „pesničkovosť“ jednotlivých skladieb. Mustaine nič nestratil zo svojho typického štýlu spievania a aj keď veľa ľudí nadáva na jeho „mečavý“ hlas, vždy to patrilo k nemu a je to aj poznávacie znamenie kapely. 

Návrat k tvrdšej polohe predstavuje štvrtý track Built for War, kde však zaujmú aj veľmi vhodne zvolené zborové vokály v polovici skladby. Nečakané spestrenie nás čaká v Dance in the Rain, ktorá obsahuje aj nástroje ako viola a cello, a s vokálmi tu vypomohol David Draiman z Disturbed. Pieseň má dramatickú a náladovú atmosféru, pričom v jej druhej polovici dôjde k totálnemu zvratu, keď sa na nás vyrúti divoká thrashová jazda so skvelými vokálmi podporenými echom. Za čierneho koňa albumu však považujem nasledujúcu záležitosť Beginning of Sorrow. Tak silnú skladbu z môjho pohľadu Megadeth už dlho nemali. Výborné riffy, sóla, slohy aj refrén a celkový feeling z nej robia najlepšiu položku na tomto skvelom albume. Ďalšie príjemné spestrenie má v sebe bluegrassom „načichlá“ The Blackest Crow s použitím banja. Tu sa ukazuje, že nahrávka je v porovnaní napr. s albumami United Abominations a Endgame skôr rocková v určitom slova zmysle. Ďalšia jasná hitovka je Forget to Remember, ktorá je postavená na veľmi melodickom základe s chytľavým refrénom. Záver albumu patrí zase coververzii Cold Sweat od írskej rockovej legendy Thin Lizzy a je to pekná bodka za na prvý pohľad pomerne obyčajným, štandardným ale zároveň celkom pestrým zásekom v diskografii MEGADETH.

Treba povedať, že aj napriek v posledných rokoch trochu nadmernej produktivite kapely je tento album solídny a má svoje kvality. Cením si to, že Dave Mustaine oproti svojim niekdajším kolegom z METALLICy si s novou doskou nedáva až tak na čas a zatiaľ čo oni vydanie novinky neustále oddiaľujú, MEGADETH robia priamy ťah na bránu. Samozrejme je to vec názoru.

8,5 / 10

Tracklist

01. Kingmaker
02. Super Collider
03. Burn!
04. Built for War
05. Off the Edge
06. Dance in the Rain
07. Beginning of Sorrow
08. The Blackest Crow
09. Forget to Remember
10. Don't Turn Your Back...
11. Cold Sweat

Zostava

Dave Mustaine - vokály, gitara
David Ellefson - basgitara
Chris Broderick - gitara
Shawn Drover - bicie

Informácie o albume

Žáner: Heavy/Thrash Metal

Dátum vydania: 04.06.2013

Typ: CD

Dĺžka: 45:14

Vydavateľstvo: Tradecraft

Webová stránka: http://www.megadeth.com

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2013-07-18 23:33:53

Prečítané: 1245x

Autor: Peter Krempaský

Peter Krempaský

Názory redakcie

Chýba názor redakcie