SATANIC PLANET - Satanic Planet

SATANIC PLANET - Satanic Planet

SATANIC PLANET nie je práve názov, ktorý by som si zvolil pre hudobný projekt. Je to tak trocha gýč a klišé. Bol by to však dobrý názov pre Tarantinov film alebo nový diel zo seriálu South park. No jeden z členov tohto projektu je Lucien Greaves a to zrazu ponúka iný uhol pohľadu. Ak neviete kto je tento mladík, odporúčam vám pozrieť si dokument s názvom "Hail Satan?". Lucien je totiž jednou z najvýraznejších tvárí novovzniknutej satanskej cirkvi, ktorá voľne nadvädzuje na La Veyovo učenie. Zároveň však umne využíva americké zákony, ktoré boli vytvorené pre potreby katolíckej cirkvi. Takže by sme mohli hovoriť o satanistickom gospele? S trochou nadsádzky určite áno. Každopádne je to hudobný projekt, ktorý založili Lucien a ďalší traja hudobníci. Najznámejší z nich je asi Dave Lombardo, ktorého pôsobenia asi netreba pripomínať. Ďalším je jeho kolega z kapely DEAD CROSS Justin Pearson a hip-hopový producent Luke Henshaw. Toto inak znie ako začiatok muzikantského vtipu. Čo vznikne, keď sa stretne jeden z najikonickejších metalových bubeníkov, hovorca satanistickej cirkvi, hip-hopový producent a grind/punkový basgitarista, spevák?

   

V prvom rade si ale poupratujme v rozdelení funkcií na tejto planéte. Producentom je pochopiteľne Luke a asistuje mu Dave Lombardo. Justin si vzal na bedrá spev a hudbu a hlavným ideológom je samozrejme Lucien. Pôvodná myšlienka bola nahrať album s hovoreným slovom a  hudobným sprievodom. Takže je to vlastne zhudobnený manifest. Základom ich hudby je veľmi temná elektronika, ktorá v sebe nesie silne okultný nádych. Pôsobí ako zakrádajúci sa had, ktorý pomaly zaháňa svoju korisť do kúta. Rytmika je zväčša pomalá až plazivá a má elektronický charakter. Klasické bicie tu prakticky nenájdete, možno s výnimkou jednej skladby. Hudobne spája v sebe industriálne prvky a soundtrackovú atmosféru starých hororov. V niektorých pasážach mi pripomína maďarský projekt PLASMA POOL, kde v istom čase pôsobil Attila Csihar. No elektronická hudba je zvukovo aj producentsky niekde úplne inde. Za dvadsať rokov sa technológie a možnosti posunuli obrovským smerom vpred. Spája ich však podobná atmosféra šialenstva a strachu. Kombinácia neľudských hlasov, rituálnych spevov pôsobí na poslucháča znepokojivo a hrozivo. Niektoré skladby pripomínajú skvelý debutový album Roba Zombieho "Hellbilly de Luxe". Len tu nenájdete žiadne gitary a minimum živých bicích. Na nahrávaní sa zúčastnilo množstvo hostí, medzi ktorými sú mená ako Travis Ryan (CATTLE DECAPITATION), Nomi Abadi, Jung Sing (SILENT), Carrie Feller (HEXA) a ďalší. Pri podobných spoluprácach sa často stáva, že vo výsledku to narúša celistvosť nahrávky. Tu sa tomu veľmi majstrovsky vyhli, čo možno pripísať producentom nahrávky. Čo to teda v konečnom dôsledku vzniklo?

 

Podľa môjho názoru je SATANIC PLANET skvelá ukážka experimentálnej elektroniky, ktorá má v sebe rituálne a soundtrackové prvky.

8,5 / 10

Tracklist

01. Baphomet (feat. Jung Sing)
02. 999
03. Grey Faction
04. Passage
05. Invocation
06. Devil In Me (feat. Nomi Abadi)
07. Unbaptism (feat. Travis Ryan, Shiva Honey)
08. Vete Al Infeirno (feat. Jung Sing, Carrie Feller)
09. The Hell
10. Strangers
11. Exorcism (feat. Travis Ryan, Shiva Honey)
12. Satanic Planet (feat. Eric Livingston)
13. Liturgy

Zostava

Lucien Greaves
Luke Henshaw
Justin Pearson
Dave Lombardo

Informácie o albume

Žáner: Ritual Satanic Electronic Music

Dátum vydania: 28.05.2021

Typ: CD, LP

Dĺžka: 49:32

Vydavateľstvo: Three One G Records

Webová stránka: http://satanicplanet.bandcamp.com

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2021-06-12 14:53:59

Prečítané: 477x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie