SIGH - Shiki

SIGH - Shiki

Hudba japonských SIGH je ako metalový endemit, ktorý vznikol v japonskom podzemí nekontrolovaným krížením rôznych hudobných žánrov. A novinka "Shiki" ukazuje v plnej kráse túto zmes pokope.

Niektoré žánre sa do tohto procesu pridávali postupne ako táto hydra dospievala. Celá ich hudba vychádza z black metalu, ktorého korene sú zapustené hlboko v minulosti. Možno práve preto sa sem tam mihne v ich piesňach aj náznak heavy metalu či thrashu. V istom období ("Imaginary Sonicscape") skupina experimentovala s výraznými klávesovými plochami a tie tu nájdete zastúpené v hojnom množstve. Od jednoduchých podkladov až po virtuózne exhibície. Svoje miesto si tu našli aj klarinet, flauta, saxofón a rôzne perkusie či tradičné japonské nástroje. Ak by vám chýbala nejaká tá elektronika, nemusíte sa báť. Je tam.
K tomu si pridajte štekavý spev Mirai Kawashima, ktorý druhý krát naspieval celý album v japončine. A bol to premyslený ťah, lebo to dáva ich hudbe výraznejšiu japonskú pečať. Jeho manželka s romantickým pesudonymom Dr. Mikannibal pridala svoj vokál a saxofón. Je to skrátka bizarná hudobná zmes, ktorá nemá žiadne žánrové pravidlá. V skladbách sa objavujú prvky blacku, progresívneho rocku, psychedelické i tradičné japonské motívy.
 


 

Spája ich jedine kapelný rukopis, ktorý je absolútne jedinečný. Je v tom niečo čudne japonské, zároveň temné a dekadentné. Každá jedna skladba je ako panoptikum hudobných motívov, ktoré na vás vyskakujú za každým rohom. Piesne sú výpravné a neustále sa v nich niečo deje. Pokiaľ si ale zvyknete na tento štýl, dostanete sa do dobrodružného a pestrofarebného sveta podivností. Pri počúvaní tohto albumu sa rozhodne nudiť nebudete. Len to chce mať trochu utvorenú myseľ a byť prístupný divokým experimentom.

Opisovať jednotlivé skladby SIGH by bolo nezmyslom, pretože tento text by sa stal niekoľko stranovou esejou. Okrem toho by ste sa nechali obrať o prekvapenia, ktorých je tu naozaj neúrekom. Pre fanúšikov kapely to asi nebude veľké prekvapenie, aj keď takto dotiahnutý album kapela nevydala už dlhé roky. Snáď od čias "Hangman's Hymn", Výraznú zásluhu má na tom aj dvojica hosťujúcich hudobníkov Frédéric Leclercq (KREATOR) a Mike Heller (FEAR FACTORY). Hlavne po technickej stránke dodali nahrávke pevný základ.
 


 

Japoncom SIGH sa podarilo nahrať pravdepodobne najlepší album vo svojej kariére. Napriek tomu osloví len veľmi úzku skupinu poslucháčov, ktorí sú schopní stráviť toto bizarné hudobné panoptikum.

9 / 10

Tracklist

01. Kuroi Inori
02. Kuroi Kage
03. Shoujahitsumetsu
04. Shikabane
05. Satsui - Geshi no Ato
06. Fuyu Ga Kuru
07. Shouku
08. Kuroi Kagami
09. Mayonaka no Kaii
10. Touji no Asa

Zostava

Mirai Kawashima - vokály, gitary, klávesy, flauta, klarinet, tradičné japonské nástroje
Dr. Mikannibal - vokály, saxofón
Satoshi Fujinami - basa

Informácie o albume

Žáner: Avant-garde Black Metal

Dátum vydania: 26.08.2022

Typ: CD, LP

Dĺžka: 46:03

Vydavateľstvo: Peaceville Records

Webová stránka: http://sigh.thebase.in

Krajina: Japonsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2022-09-28 12:58:59

Prečítané: 384x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie