WITHIN TEMPTATION - The Unforgiving

WITHIN TEMPTATION - The Unforgiving

Sharon den Adel a jej kolegovia popri rodinných povinnostiach nezabudli na svoje hudobné dieťa, v týchto dňoch sme sa od WITHIN TEMPTATION dočkali nového dlhohrajúceho albumu, a to po štyroch rokoch. Za ten čas nám Holanďania naservírovali bombastické DVD, odskúšali pár alternatívnych odbočiek, z ktorých mi bolo mierne do plaču, aby napokon svetlo sveta uzrelo dielo "The Unforgiving".

Zmena bola avizovaná už pred vypustením singla "Faster" a čuduj sa svete, nezostalo len pri rečiach. Úvodný (nerátajúc intro) odpaľovák "Shot In The Dark" ukazuje klasický pop/rockový postup s refrénom silným „jak hovädo“, pre WITHIN netypickým, ale o to príjemnejším gitarovým sólom a samozrejme dominuje spev. Zaregistrovali ste slovíčko „pop“? Registrujete správne. Ani si nie som istý, či má mať takýto album v našom webzine miesto, každopádne Westerholtovci si to za svoju gothic/doomovú minulosť zaslúžia. A koniec-koncov, ich piata doska nie je zas tak úplne katastrofálna. Cítiť z nej chuť skúšať iné cesty, nové prvky. Vás by bavilo tvoriť stále ďalší presladený, hoci príjemný "Angels"? Aby som len nenadával, prejdime si silnejšie stránky. Dĺžka je v poriadku, Sharon je už tradične presvedčivá, gitarové party (tie zmyselnejšie počuteľné) potešia nejedno ucho. Basa je dosť v pozadí a bicie by mohli byť celkom stráviteľné, nebyť ich nešťastného masteringu. Inak Stephen van Haestregt už v kapele nebúcha, jeho miesto (napokon až po vydaní dosky) zaujal Mike Coolen.Výrazne umnú rolu zohráva náladotvorba a atmosféra pomalších skladieb. Tie však poväčšinou neprekvapia, po istom čase budete presne vedieť odhadnúť, čo nasleduje. Najsilnejším elementom je vokál, z tých liniek, bezchybne zrozumiteľných (speváčka má angličtinu zvládnutú na jednotku) sa mi javí, že texty nie sú na jedno romantické kopyto, ako tomu bolo pri starších singloch ("What Have You Done", "Frozen").
Internet tvrdí, že sa jedná o dielo koncepčné, za čo WITHIN TEMPTATION naozaj chválim. Veď originálny príbeh na netradičnú tému môže často mnohé zachrániť. "The Unforgiving" si treba vypočuť viackrát a buď budete neveriacky krútiť hlavou, alebo vezmete svojho partnera za ruku do tanca a máte, nanešťastie, adepta na album roka. Toť vše, idem si pustiť "Enter".

6 / 10

Tracklist

01. Why Not Me
02. Shot In the Dark
03. In the Middle of the Night
04. Faster
05. Fire and Ice
06. Iron
07. Where Is the Edge
08. Sinéad
09. Lost
10. Murder
11. A Demon's Fate
12. Stairway to the Skies

Zostava

Sharon den Adel - vokály
Robert Westerholt - gitary
Ruud Jolie - gitary
Martijn Spierenburg - klávesy
Jeroen van Veen - basa
+
Nicka Hellenberg - bicie

Informácie o albume

Žáner: Symphonic Alternative Rock/Metal

Dátum vydania: 29.03.2011

Typ: CD

Dĺžka: 53:42

Vydavateľstvo: Roadrunner Records

Webová stránka: http://www.within-temptation.com

Krajina: Holandsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2011-04-22 17:39:07

Prečítané: 241x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie