Hell Over Europe II: ABORTED, CRYPTOPSY

Hell Over Europe II: ABORTED, CRYPTOPSY

Európske koncertné haly momentálne brázdi celkom slušná zostavička, dôkazom o jej sile je aj to, že s prehľadom pár dní dopredu vypredala viedenskú Arénu a tiež klub v Uherskom Hradišti. Takýto line-up sa fakt vidí málokedy a určite pritom zaplesalo nejedno death metalové srdiečko v okolí. Kapely sa vydali predstaviť svoje nové albumy (okrem CYTOTOXINu) a Metalirium pritom samozrejme nemohlo chýbať. Na koncert sme sa vybrali autom a spočiatku sme mali problém pochopiť viedenské dopravné značky v okolí klubu, museli sme požiadať o pomoc miestnych, no aj tak sme nakoniec nedopadli dobre, viac o tom v závere reportu. Do Areny sme dorazili 15 minút pred začiatkom, čiže sme si v kľude mohli vychutnať jedno pri bare, odložiť bundy a mrknúť merch.

Presne na minútu poďla časového rozpisu začala prvá hviezda večera, CYTOTOXIN (o predkapelách a headlineroch tu asi nemože byť reč). Nukleárni Nemci odpálili inštumentrálku “Sector Zero” zo svojho posledného albumu “Gammageddon” a charizmatický spevák Grimo v plynovej maske doniesol nejaký ten rádioaktívny materiál. Kapela sa venuje hlavne Černobyľskej havárii a na koncertoch používa náležité rekvizity. Ja som si hneď zo začiatku snažil nájsť miesto pred gitaristom Jasonom, čo mimochodom vo vypredanom klube nebol vôbec problém, miesta bolo tak akurát. Sledovať Jasona, s akou ľahkosťou jazdí po hmatníku, je fakt zážitok, vydržal som to asi jednu skladbu, potom už ma vcucol kotol a už som sa z neho nedostal.
V tomto je ohromná sila CYTOTOXINu, ich hudba je technicky extrémne náročná, no zároveň riffy sú skvele namiešané a priam pozývaju na headbang a mosh. Kedže sa Grimo prihováral v rodnej nemčine, nerozumel som skoro nič, no porozumel som dopravnej značke kruhového objazdu, jej platnosť je medzinárodná a vždy znamená to isté. K divokosti toho, čo sa dialo pod pódiom, poviem len jednu vec, chvíľkami tam skackal chlapík na jednej nohe s protézou v rukách. Fakt klobúk dole, toto je pravá láska k metalu. CYTOTOXIN ukončil svoj cca. polhodinový set skladbou “Chernopolis” a Grimo doniesol svoj rádioktívny sud priamo do stredu kotla.

Po krátkej pauze vybehli na pódium šialenci BENIGHTED a spustili svoj grindom šmrcnutý death metal. Francúzom vyšlo tento rok podarené EP “Dog Always Bite Harder That Their Master”, ktoré začína tromi novými skladbami, pokračuje jedným coverom od AT THE GATES a končí šiestimi live skladbami. Určite odporúčam vypočuť, stojí za to. BENIGHTED vo Viedni odohrali výbornú show, pri skladbe “Let the Blood Spill Between My Bronken Teeth” s nimi spievala celá hala. Zo setlistu si pamätám ešte krátku, no o to intenzívnejšiu pecku “Necrobreed”. Samozrejme, o poriadny mosh nebola núdza, takisto ako pri prvej kapele, aj pri BENIGHTED nechýbali circle pity. Kapela hrala tiež iba pol hodinku, po nich nasledovali CRYPTOPSY.

Doteraz si pamätám môj prvý metalový výjazd, ktorý sa odohral pred cca 10 rokmi, keď CRYPTOPSY hrali v Trenčíne. Bol to pre mňa obrovský zážitok, vtedy ešte chalani hrali s dvoma gitaristami a ja som mal vlasy do pol chrbta. Kanadská kapela vydala len nedávno kompilačku “The Book Of Suffering - Tome II” - štvorskladbové pokračovanie rovnomennej kompilačky z roku 2015. CRYPTOPSY zahrali veci hlavne z kultového albumu “None So Vile”, ale zaznela napríklad aj “Cold Hate, Warm Blood” z albumu “Whisper Supremacy”, alebo “Two-Pound Torch” z albumu “Cryptopsy”. Publikum reagovalo hlavne na staré pecky, ktorých bolo požehnane a teda zas sa veľa tancovalo. Spevák Matt ku koncu polhodinového setu pozval ludí na pokoncertný pokec pri pive, veľmi milé gesto. Po CRYPTOPSY nastala príprava pódia pre poslednú kapelu večera.

ABORTED zvolili nejaké kostričky v priehľadných rakvách a za pódiom logo svojho nového albumu “TerrorVision”. Spomínaná novinka vyšla v septembri tohto roku (recenzia TU). ABORTED som naposledy videl v Bratislave na spoločnom turné so SEPTICFLESH a KATAKLYSM, vtedy však vystupovali prví a publikum teda nebolo nič moc. Teraz si to Belgičania úplne vynahradili, kedže sa tak ako pri každej kapele rozbehol slušný kotol a žiaľ, objavila sa aj prvá krv a nejaké tie rozbité okuliare. Väčšina vecí, ktorú som zachytil, pochádzala z novinky “TerrorVision”, nechýbala ani tohtoročná “Squalor Opera” z rovnomenného singla, či pár skladieb z predposledného albumu “Retrogore”. Pri skladbe “Termination Redux”  spevákovi Svenchovi prišiel pomôcť spevák Julien z BENIGHTED a neskôr aj Grimo Z CYTOTOXIN pri skladbe “A Whore D’oeuvre Macabre”. Duety sa vydarili, ABORTED neskôr zahrali aj jeden old school prídavok “The Holocaust Incarnate” a ním ukončili svoju hodinovú show.

Neviem, kedy najbližšie sa mi podarí uvidieť takto nabitú zostavu, naozaj sa zišli štyria headlineri a vydali sa na spoločné turné. Ja ozaj tancujem málokedy, no celý tento koncert som strávil v kotli, takže vám neviem zhodnotiť zvuk. Organizačne bolo všetko výborné, kapely štartovali načas, aj k pivu sa dalo dostať (za rakúske ceny), aj bundy bolo kde odložiť, aj klobáska sa dala zjesť pred halou. Jediným negatívnym momentom bol biely papierik za stieračmi pri odchode z Viedne (poraďte mi, prosím, kde sa dá v okolí Areny parkovať bez pokuty - budem vám veľmi vdačný).


FOTO: Martin Mayer 

Informácie o koncerte

Názov: Hell Over Europe II: ABORTED, CRYPTOPSY

Dátum: 15.11.2018

Miesto: WIEN - Arena

Kapely: ABORTED - brutal death metal (BEL)
CRYPTOPSY - technical brutal death metal (CAN)
BENIGHTED - brutal death metal/grindcore (FRA)
CYTOTOXIN - technical brutal death metal (DEU)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-11-21 02:16:25

Prečítané: 1362x

Autor: Michal Kmeť

Michal Kmeť

Názory redakcie

Chýba názor redakcie