Slaughter Farm I. na čele s ABORTED FETUS a GUTALAX

Slaughter Farm I. na čele s ABORTED FETUS a GUTALAX

Piatkový večer a nabitý line up, ideálne podmienky na metalovú akciu. V Randali bolo však komornejšie ako som čakal, no poďme pekne poporiadku.

Na miesto som sa dostal presne o siedmej, privítala ma prázdna hala a väčšina ľudí postávala pri bare. Prvá kapela večera štartovala o dvadsať minút neskôr a začali sme hneď zhurta. CONGENITAL ANOMALIES z Prahy spustili svoj brutal-death a pod pódiom sa roztočili prvé circle-pity. Kapela mala slušný výtlak a perfektný zvuk, k tancu vyzývali najmä početné slammové pasáže. Nehýbalo sa len publikum, svoju muziku si užívala aj kapela samotná a aj keď štartovacia pozícia celej akcie býva väčšinou nevďačnou úlohou, CONGENITAL ANOMALIES nič nenechali na náhodu a mali maximálne nasadenie. Dav pod pódiom hecoval najmä jediný Slovák v zostave, spevák Jaro, ktorý často vyzýval k slammovým tanečkom. V hale sa pohyb striedavo vypínal a zapínal, vždy podľa aktuálnej skladby a občas sa premenil aj na circle pit. Na prvú kapelu sme dostali celkom slušný náklad, vystúpenie to bolo rezké a úderné, takže z mojej strany veľká spokojnosť.

Druhou kapelou bola slovenská metalová stálica CRANIOTOMY. Chalani zvolili krátke dramatické intro, po ktorom opäť prišiel na rad nekompromisný brutal-death. Kapela na pódiu znovu šlapala v maximálnom nasadení, no v Randali bolo pohybu nejak pomenej. Po krátkom čase sa osadenstvo pod pódiom znovu dostalo do potrebnej pracovnej teploty a kotol sa slušne rozbehol. V CRANIOTOMY opäť spieva Pygo, ktorý vyzýval publikum k väčšej akčnosti, napríklad aj hláškou: „Prišla chvíľka si zabehať! Ja nemôžem, lebo ja som tlstý, ale vy môžete”. Dav na výzvu reagoval kladne a neskôr si medzi ľudí zbehol aj basák Šampón. Po chvíľke krúženia sa k nemu pridalo aj zopár tancuchtivých nadšencov. V poslednej pesničke sme mohli vidieť aj stage dive, ktorý nebol tento večer posledný. CRANIOTOMY pokračovali v nastolenom trende a odohrali solídny set, ja osobne by som ich gitare pridal trochu viac hlasitosti, predsa len oproti predošlej kapele to bol značný rozdiel v ozvučení.

BLOODTRUTH taktiež zvolili dramatické intro a neskôr o poznanie technickejšie prevedenie brutal deathu. Ich vystúpenie však sprevádzali úplne od začiatku problémy so zvukom, ktoré v cca. polke setu vyústili až do vyše desaťminútovej prestávky. Druhou smolou bolo, že publikum v Randali nebolo ten večer vôbec naladené na komplikovanejšie poňatie brutálnej muziky, čo bolo u mňa presne naopak. Kapela síce zožala potlesk po každej skladbe, no počas nich to v hale skoro vôbec nežilo. U mňa bola situácia presne opačná a hlava sa mi počas setu BLOODTRUTH vôbec nezastavila. Celkovú atmosféru dotvárali rôzne sample, prevažne kostolného charakteru. Talianske kapely pridávajú do svojej hudby nejakú špeciálnu esenciu, typickú len pre nich a výsledok je väčšinou veľmi dobrý. Ak by som mal BLOODTRUTH prirovnať k ich krajanom, tak by som zvolil skôr HOUR OF PENANCE ako HIDEOUS DIVINITY, najmä kvôli patričnej brutalite a priamočiarosti. Ak teda máte záujem o poriadnu porciu bohorúhačského death metalu, skúste napríklad posledný album “Martyrium”.

GUTALAX roztancovali Randal hneď introm v podobe “Funkytown”, počas ktorého sa pod pódiom začali objavovať ochranné obleky a nejaké zábavné rekvizity. Od prvej skladby sa potom spustili pravé grindové tanečky, lepšie to však vystihol spevák Maty, ktorý oznámil, že je čas na trochu “diskohrátek”. Kotol sa nezastavil od začiatku do konca, a v piesni “Esmeralda” prišli aj prvé stage divy. GUTALAX následne zahrali úplne prvú skladbu, ktorú zložili, volala sa “Dvouhlavá prasaň”. Po sekundovom cover songu od matematikov MESHUGGAH zahrali napríklad aj “Fart Fart away” a nevynechali ani ďalšie svoje úderné hity. Pred jednou zo skladieb nasledovala aj wall of death, dokonca aj s podrobnou inštruktážou, aby ľudia vedeli, čo majú robiť. Na záver už prišlo len poďakovanie za podporu metalu, že ľudia chodia na akcie a že „sú takí krásni a že im to tak sluší”. Dokonca aj sála mi pripadala počas setu GUTALAX o niečo plnšia, pravdepodobne prišla väčšina ľudí práve na nich. Jednoduchý grind ten večer Randalu chutil a myslím, že všetci tancujúci sa poriadne zabavili.

Poslednou kapelou tohto večera boli ABORTED FETUS z ruského Permu. Tí mali po GUTALAX celkom ťažkú úlohu, keďže osadenstvo klubu značne poredlo a s ním sa vytratil aj kotol. Kapela nedala na sebe nič znať a makala v plnom nasadení. Aj ich set žial poznačili technické problémy, gitaristovi občas úplne vypadával zvuk a jeho nástroj vôbec nebolo počuť. ABORTED FETUS vsádzali na jednoduché riffy, skôr hrubozrnného charakteru, no s poriadnou dávkou údernosti. Kapela funguje už cca. dvadsať rokov a má na konte početné množstvo albumov, ten posledný dlhotrvajúci sa volá “The Ancient Spirits of Decay”. Práve skladby z neho tvorili kostru setu, ja samozrejme tento album odporúčam vypočuť, pokiaľ máte radi jednoduchší brutal death.

V rámci zhrnutia na záver musím pochváliť line-up, negatívom žiaľ boli početné technické problémy a z môjho pohľadu slabá účasť. Na piatkový večer by som čakal o niečo viac ľudí; snáď to bude nabudúce lepšie.

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Loud Farm Booking.


FOTO: Martin Mayer

Informácie o koncerte

Názov: Slaughter Farm I. na čele s ABORTED FETUS a GUTALAX

Dátum: 21.02.2020

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: ABORTED FETUS - brutal death metal (RUS)
GUTALAX - goregrind (CZE)
BLOODTRUTH - technical death metal (ITA)
CRANIOTOMY - slamming brutal death metal (SVK)
CONGENITAL ANOMALIES - brutal death metal (CZE)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2020-02-26 13:30:24

Prečítané: 1208x

Autor: Michal Kmeť

Michal Kmeť

Názory redakcie

Chýba názor redakcie