Tretie pokračovanie Blasphemy Festu ovládli GUTALAX

Tretie pokračovanie Blasphemy Festu ovládli GUTALAX

V žilinskom Smer Klub 77 sa v sobotu 15. apríla konalo už tretie pokračovanie pomerne mladého festivalu Blasphemy Metal Fest, ktorý každým ďalším koncertom naberá na intenzite, či už z hľadiska návštevnosti, line-upu alebo iných vychytávok. Z pôvodnej pätice potvrdených kapiel nakoniec vystúpili iba štyri, keďže českí deatheri DARKWIND na čele s charizmatickou speváčkou oznámili deň pred koncertom, že sa z dôvodu zlého zdravotného stavu jedného z členov nebudú môcť zúčastniť. Avšak, ako hlavný organizátor avizoval, DARKWIND aj naďalej ostávajú pozvaní, takže bude možnosť ich vidieť na ďalšom pokračovaní Blasphemy, zrejme piatom alebo šiestom.

Hodiny ukazovali 18:30, keď sa spod pódia začal prvýkrát ozývať rachot a prvá kapela CHORÁ DOBA, spadajúca pod death/thrash, začínala zvučiť. Približne 20 minút na to sa už začali pod pódiom zbierať aj ľudia. Na to, že to bola prvá kapela večera a časť všetkých fanúšikov ešte ani nebola v klube, tak tam bol celkom nátresk a po druhej skladbe sa dokonca strhol poriadny mosh-pit, čo sa nevidí príliš často. Títo mladí chalani z Makova majú na konte zatiaľ len jedno EP s názvom „Nenávisť“, obsahujúce 3 skladby – „Nenávisť“, „Sviňa“ a „Pekelný pochod“. Približne v polovici setu nás potešili aj tým, že zahrali skladbu „Roots Bloody Roots“, teda cover od legendy menom SEPULTURA. CHORÁ DOBA je jednou z tých kapiel, o ktorých ešte veľa ľudí nevie, ale majú potenciál stať sa v slovenskom undergrounde úspešnými a slávnymi. 

Ako druhá v poradí vystúpila kapela MORHÖRR z Bratislavy, pri ktorej si prišli na svoje milovníci thrash metalu. Avšak, ako sme si mohli všimnúť, nebol to čistý/priamočiary thrash metal. Ich štýl bol okorenený rock‘n‘rollom, black, speed, ale aj death metalom. Vokalista, ktorý si sem tam zaškriekal, so zapojením fantázie dosť pripomínal Bobbyho Blitza z OVERKILL. Počas svojej existencie nahrali jedno EP a jeden plnohodnotný album. EP s názvom „Pach krvi“ (2020) a album, „Danse Macabre“ vypustili do sveta len týždeň pred koncertom. Pod pódiom už bolo o niečo viac dusno a tesno, ale fanúšikovia v predných radoch nesklamali a predviedli poriadnu metelicu, aká by mala byť súčasťou každého thrash metalového koncertu.

Večer sa prehupol do druhej polovice a na stejdži už boli pripravení domáci, Žilinčania MINOR na čele so spevákom Peťom Kasákom, ktorý je zároveň aj hlavným organizátorom Blasphemy Metal Festu. MINOR nie sú žiadnou novinkou na slovenskej scéne, ani nijakou nevýraznou kapelou. Od ich vzniku v roku 2016 si kapela prešla niekoľkými zmenami v zostave. Za zmienku jednoznačne stojí ich mladý, 20-ročný gitarista Kubo, ktorý svojim talentom ohuruje aj starých a skúsených gitaristov zo Slovenska, ale aj z Česka. Kapela je vďaka svojmu štýlu nezameniteľná a jedinečná. Ich death metal s prvkami groove - Kubove sóla na štýl CYTOTOXIN a Peťov surový growl, samozrejme aj zručnosti basáka a bubeníka, sú pastvou pre uši každého milovníka death metalu, či už naživo alebo na CD. Hľadiac na playlist, odzneli aj staršie skladby z EP „Muto“, taktiež z albumov „The Hidden God“ a „Book of Shadows“ a na záver nás oboznámili aj s tromi novými skladbami z pripravovaného albumu, ktorý by mal vyjsť buď koncom tohto roka, alebo začiatkom roka 2024. Kapela sa posúva dopredu, sú čo rok, to úspešnejší a obľúbenejší, to usudzujem podľa toho, že sú súčasťou aj mnohých väčších festivalov v Českej republike. Chalani zatiaľ hrali na všetkých troch koncertoch Blasphemy a bolo na nich vidieť, že si to aj tentokrát užívali. Už počas ich setu bola sála plná a čím bližšie k pódiu, tým to viac žilo. Nechýbal mosh-pit a ani headbanging, najmä fanúšikov v prvých radoch. Bolo viditeľné, že išlo o kapelu, s ktorej tvorbou je publikum oboznámené veľmi dobre. 

Okolo 22. hodiny nastal čas na headlinera, ktorým boli českí GUTALAX. Myslím, že túto kapelu netreba nejako extra predstavovať. Z vlastnej skúsenosti taktiež viem, že ju poznajú a obľubujú dokonca aj ľudia, ktorí nie sú zameraní na tieto extrémne odnože metalu. GUTALAX je kapela z juhočeského mestečka Křemže, žánrovo spadajúca pod goregrind s prvkami rock‘n‘rollu. Dovolím si tvrdiť, že niet v Česku (ani na Slovensku) originálnejšej a populárnejšej kapely ako GUTALAX. Na prvý pohľad sú vtipní jednoznačne vďaka outfitu, ktorý pozostáva z plynových masiek a bielych ochranných skafandrov a v druhom rade kvôli textom, v ktorých sa spomínajú fekálie, pohlavný styk a podobné prasačinky. Aj s fanúšikmi robí táto muzika divy, mnohí z nich sa vyparádili, aby ladili s textami kapely. Kto nikdy nenavštívil festival Obscene Extreme, tak túto atmosféru má možnosť na chvíľu zažiť na koncerte GUTALAX. Do tanca nám zahrali niekoľko svojich hitov, medzi ktorými nechýbali ani tie najväčšie, a to „Šoustáni prdele“; „Robocock“; „Toi Toi Story“ alebo „Shitbusters“. Aktivita a besnenie fanúšikov bolo priamo úmerné veľkosti kapely. Na pódiu tancovali omotaní toaleťákom alebo ovešaní záchodovými kefami, stage diving bol tiež vo väčšej miere prítomný a aj keď sa na prvý pohľad zdalo, že v sále už absolútne nie je miesto, akonáhle spevák vyzval fanúšikov na wall of death, miesto sa v momente našlo. Bola to naozaj veľkolepá šou, či už zo strany kapely alebo fanúšikov. Miestami to bolo vyslovene nebezpečné, niektorí ľudia dokonca stratili svoje osobné veci, iní odtiaľ zase vyšli s modrinami alebo s bolesťou končatín a iných častí tela, ale našťastie sa to zaobišlo bez ujmy na zdraví fanúšikov. Tí najväčší fanúšikovia využili možnosť „autogramiády“ a dali si podpísať plagát, ruku a čo viac, aj záchodovú kefu. 

Polnoc sa blížila a o vyvrcholenie (doslova) sa postaral Jožko Kováč. Známa to postava na Slovenskej scéne, člen niekoľkých kapiel (BLOODY REDEMPTION, PYOPOESY a PSEUDOSAPIENS), ale v ten večer ako one-man projekt, FALUSOID. Bola to žánrovo veľká odchýlka, ale po lyrickej stránke v porovnaní s GUTALAXOM ani veľmi nie. V jeho textoch sú taktiež spomínané rôzne prasačinky a textami aj melódiou to roztancovalo a rozosmialo nie jedného metláka. Naservíroval nám všetky svoje hity, trebárs „Pičus a Kokotka“; „Gastrosong“; „4 kone babku“; „Chcem byť“; „Kde sú tie časy“ ; „Geňocída“ a pár ďalších. Spočiatku boli isté obavy zo strany organizátora, či to náhodou niekoho nepobúri, ale myslím, že negatívne ohlasy na vystúpenie neboli. Okrem afterpárty v podaní FALUSOIDA bola na tomto čísle Blasphemy ešte jedna špecialita, ktorou bola tombola. Výhercovia si mohli odniesť tričká od GUTALAX a MINOR, lístky na Blasphemy vol.4 alebo krígeľ, trsátka a odznaky MINOR. 

Nemyslím si, že sa nájde niekto, kto by nebol s akciou spokojný. Fanúšikovia si ju celý večer užívali a brali ako spoločenskú udalosť spojenú s pokecmi, stretnutiami, zábavou a pivkom v ruke. Spomedzi troch koncertov Blasphemy mal tento rekordnú účasť (okolo 300 ľudí v klube a z toho 250 bolo platiacich). Pochvala patrí nielen organizátorom, ale aj zvukárovi, pretože zvuk bol ozaj parádny, na klubovú akciu priam nadpriemerný. 

Na štvrté pokračovanie Blasphemy sa môžeme tešiť 14.10. 2023, kde je potvrdených 5 kapiel, a to HENTAI CORPORATION, MINOR, MIVEDANTAL, ANTARES a STERCORE. Túto akciu si tiež nemôžeme nechať ujsť! 

PLUSY: Výborná účasť, nabitý line-up, zvuk, dostatok priestoru, odozva fanúšikov, všetky stretnutia a nesmierna radosť zo strany organizátora, ktorého to bude motivovať a akcie budú ešte lepšie.

MÍNUSY: Počas vystúpenia MINOR a GUTALAX sa tvorili dlhé rady pri bare, pričom niektorí čakajúci návštevníci začínali byť pomerne nervózni a zmeškali časť setu kapiel. Avšak táto mala škvrnka akcie rozhodne nie je chybou organizátora.

FOTO: Veňa Vicianová 

Informácie o koncerte

Názov: Tretie pokračovanie Blasphemy Festu ovládli GUTALAX

Dátum: 15.04.2023

Miesto: ŽILINA - Smer Klub 77

Kapely: CHORÁ DOBA
MORHÖRR
MINOR
GUTALAX
FALUSOID

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2023-04-20 15:28:49

Prečítané: 797x

Autor: Ondro Mitter

Ondro Mitter

Názory redakcie

Chýba názor redakcie